CC3D i MinimOSD - konfiguracja

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: CC3D i MinimOSD - konfiguracja

Post autor: Rurek »

eee powinno hulać... a tak w ogóle teraz widzę że jest świeżynka sprzed dwóch dni :shock: czyli 1.3 nowa wersja softu:
https://code.google.com/p/multiwii-osd/wiki/Features
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
mooseman
Posty: 133
Rejestracja: środa 23 kwie 2014, 18:50
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: CC3D i MinimOSD - konfiguracja

Post autor: mooseman »

Właśnie na tej wersji pracuję ;-) Korzystałem z Twojego linku. Nie mogę tam znaleźć wsadu znaków *.mcm Próbuję z innych paczek dla Minima, ale rezultat jak wyżej :-/ Jak znajdę odpowiedni to wkleję linka ;-)

----edit-----

Właśnie znalazłem mcm w tym zipie z linku powyżej :-D Po rozpakowaniu jest tu:

\MW OSD R1.3\MW_OSD_GUI\application.windows64\data\default.mcm

Zaraz spróbuje wgrać ;-)
Ostatnio zmieniony czwartek 05 mar 2015, 19:43 przez mooseman, łącznie zmieniany 1 raz.
Ranger EX Pixhawk FPV, Bixler II Pixhawk FPV, F-550 Naza V2, MiniH250 Naze32, ESA, AcroMaster, SkySurfer 1400, Beta 1400, PZL-104 Wilga, Delta ;)
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: CC3D i MinimOSD - konfiguracja

Post autor: Rurek »

Próbuj czcionek z KVteam albo z minim-OSD-extra bo na tych bazuje ten projekt.
A to czytał? https://drive.google.com/file/d/0B2MInR ... view?pli=1

A które czcionki testujesz? Bo przecież w ZiPie 1.3 masz folder :

Kod: Zaznacz cały

MW OSD R1.3\MW_OSD_GUI\application.windows32\data
i w nim masz dwa pliki z czcionkami : default.mcm oraz large.mcm
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
mooseman
Posty: 133
Rejestracja: środa 23 kwie 2014, 18:50
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: CC3D i MinimOSD - konfiguracja

Post autor: mooseman »

Rurek pisze:Próbuj czcionek z KVteam albo z minim-OSD-extra bo na tych bazuje ten projekt.
A to czytał? https://drive.google.com/file/d/0B2MInR ... view?pli=1

A które czcionki testujesz? Bo przecież w ZiPie 1.3 masz folder :

Kod: Zaznacz cały

MW OSD R1.3\MW_OSD_GUI\application.windows32\data
i w nim masz dwa pliki z czcionkami : default.mcm oraz large.mcm
Tego nie czytałem ;-) W ogóle nie potrafię jeszcze uruchomić GUI. Coś nie tak z javą :-/ Powoli do tego dojdę i na pewno się podzielę ;-)
Te pliki z czcionkami znalazłem chyba w tym samym czasie gdy edytowałeś swój post ;-)

-----edit------

Tada!!! Czcionki załadowane i działają! :mrgreen: Teraz muszę uruchomić GUI, żeby wyświetlać to co chcę i przede wszystkim uruchomić OSD z GPSem. W tej chwili OSD mam na MainPort w CC3D. Na dziś chyba już skończę, ale jutro będę z tym walczyć. Jak się uda to spróbuje opisać co z czym i gdzie :-)

Obrazek

-----edit 2-------

Nie byłbym sobą jakbym nie sprawdził ;-) Mamy TO! Jest GPS i OSD.

W skrócie:

Połączenia: OSD do MainPort, GPS do FlexiPort.

Ustawienia Cleanflight Ports:

USB VCP: MSP, CLI, Telemetry (when armed), GPS Passthrough
UART1: MSP
UART3: GPS
Softserial: Unused

Koniecznie w Other features NIE włączać "telemetry output". Po włączeniu ustawienia portów wracają do ustawień fabrycznych a GPS się wyłącza.

Teraz muszę ogarnąć ustawienia samego OSD i uruchomić to GUI :-/

Obrazek

-----edit 3-----

Z rzeczy które już zauważyłem: napięcie baterii, prąd oraz RSSI OSD nie bierze z FC tylko z własnych portów :-/ Teraz mam wszystkie te sygnały podłączone do FC i skalibrowane, a teraz trzeba będzie równolegle do OSD podłączyć. Ale i tak jest nieźle.

P.S. Menu w OSD działa super - w przeciwieństwie do MINOPOSD, z którym strasznie się męczyłem :-/
Ranger EX Pixhawk FPV, Bixler II Pixhawk FPV, F-550 Naza V2, MiniH250 Naze32, ESA, AcroMaster, SkySurfer 1400, Beta 1400, PZL-104 Wilga, Delta ;)
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: CC3D i MinimOSD - konfiguracja

Post autor: lotpawel »

daj znac jak uruchomisz GUI, mi nie idzie na żadnej maszynie... ni na win, ni na mac, ni na linux... nie wiedzieć czemu...
generalnie w GUI powinieneś mieć przełącznik i ustawienie czy napięcie,prąd,rssi ma czytać z MWP czy z własnych portów na osd. wiec teoretycznie powinna dać się to ustawić (tak przynajmniej jest w KVTeamOSD)
Awatar użytkownika
mooseman
Posty: 133
Rejestracja: środa 23 kwie 2014, 18:50
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: CC3D i MinimOSD - konfiguracja

Post autor: mooseman »

Z RSSI i resztą parametrów doszedłem do ładu ;-) Jest dokładnie tak jak piszesz, w GUI jest przełącznik wskazujący skąd OSD ma brać dane. GUI uruchomiłem ale na innym komputerze. Co ciekawe mam tam Win7 64bit, a GUI działa tylko z wersji 32 bitowej. To 64 bitowe też nie chodzi. Tu chyba chodzi o javę. Porównam którą wersję mam na działającej maszynie, a którą na tej drugiej. Generalnie temat OSD MultiWii z CC3D na Cleanflight mam opanowany :-D Testowałem z dwoma płytkami: OSD Mavlink i MinimOSD w wersji Micro. Oba działają, wyświetlają co trzeba, komunikują się z GUI. Tak na szybko napiszę po kolei co robiłem, żeby działało.

Paczka z softem korzystałem z najnowszej MW OSD R1.3

Przygotowanie OSD

1. Wgranie bootloadera przez kompilator Arduino - kabel USB Asp (płytka nano w/ATmega328)
- zaczekać na komunikat o zakończeniu procesu
2. Załadowanie programu przez kompilator Arduino - kabel USB -> UART TTL (plik MW_OSD.ino)
- zaczekać na komunikat o zakończeniu ładowania
3. Uruchomienie GUI (ustawić prędkość transmisji na 115200)
4. Wybranie fontów do załadowania (plik default.mcm w katalogu MW_OSD_GUI\...\data)
5. Ustawienie pożądanych elementów wyświetlanych na ekranie
6. Zapis ustawień do OSD

Przygotowanie CC3D

Połączenia: OSD do MainPort, GPS do FlexiPort.

Ustawienia Cleanflight Ports:

USB VCP: MSP, CLI, Telemetry (when armed), GPS Passthrough
UART1: MSP
UART3: GPS
Softserial: Unused

Koniecznie w Other features NIE włączać "telemetry output". Po włączeniu ustawienia portów wracają do ustawień fabrycznych a GPS się wyłącza.

Jeśli będzie z czymś problem, to postaram się pomóc ;-)

Filmik pokazujący działanie OSD


lotpawel pisze:daj znac jak uruchomisz GUI, mi nie idzie na żadnej maszynie... ni na win, ni na mac, ni na linux... nie wiedzieć czemu...
generalnie w GUI powinieneś mieć przełącznik i ustawienie czy napięcie,prąd,rssi ma czytać z MWP czy z własnych portów na osd. wiec teoretycznie powinna dać się to ustawić (tak przynajmniej jest w KVTeamOSD)
Doszedłem co jest z tym GUI. Uruchomiłem już na drugim komputerze ;-) Tak jak podejrzewałem problemem jest java, a dokładnie jej wersja. TUTAJ link do działajacej z tym GUI wersji 7.51. Instalowałem ją na Win7 64bit. Nalezy uruchomić GUI dla srodowiska 32bitowego i działa :-D
Ranger EX Pixhawk FPV, Bixler II Pixhawk FPV, F-550 Naza V2, MiniH250 Naze32, ESA, AcroMaster, SkySurfer 1400, Beta 1400, PZL-104 Wilga, Delta ;)
Awatar użytkownika
Hani
Posty: 52
Rejestracja: niedziela 23 lis 2014, 21:25
Lokalizacja: Wadowice - Hannover

Re: CC3D i MinimOSD - konfiguracja

Post autor: Hani »

Po wgraniu MW OSD wszystko niby ładnie się wgrało i czcionki też ładnie się załadowały. Poustawiałem w GUI wszystko co chciałem i zapisałem. Po podłączeniu nic się nie wyświetla, wie ktoś może jaka może być przyczyna?


Wgrałem minOPOSD_14_10 i też nic nie wyświetla na monitorze . Wydaje mi się ze upaliłem osd bo za pierwszym razem na tym sofcie działało a potem wgrałem MW OSD i nic się nie wyświetla

EDIT

Wszystko jasne mam ten sam problem co kiedyś shaggee OSD działa bez kamery a w momencie podłączenia kamerki znika OSD teraz muszę tylko znaleźć jakiś sprawdzony schemat podłączenia OSD aby zasilić osobno kamerkę. Nie wiem tylko jak zasilić OSD od strony video. Niestety w moim OSD nie ma słynnych punkcików na kropelkę cyny.
Setup:
Frame - DJI F450
FC - CC3D
Regle - HK F-20A (FPWM SimonK)
Silniki - EMAX MT2213 2xCW 2XCCW
Odbiornik - FrSky D8R-II Plus (D8R XP)
Aparatura - Graupner JR MX12 + FrSky DHT 2,4GHz
Awatar użytkownika
mooseman
Posty: 133
Rejestracja: środa 23 kwie 2014, 18:50
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: CC3D i MinimOSD - konfiguracja

Post autor: mooseman »

Teraz podłączasz 12V od strony wizji żeby mieć OSD nawet bez kamery? Jeśli nie, to płytka zasilana jest z FC i do portów wizji podłączasz kamerkę, nadajnik i koniecznie MASĘ, którą połączona jest kamera z nadajnikiem. U mnie wygląda to tak:

Obrazek
Ranger EX Pixhawk FPV, Bixler II Pixhawk FPV, F-550 Naza V2, MiniH250 Naze32, ESA, AcroMaster, SkySurfer 1400, Beta 1400, PZL-104 Wilga, Delta ;)
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: CC3D i MinimOSD - konfiguracja

Post autor: Rurek »

A czy kamera i OSD są w tym samym systemie? Mam na myśli PAL/NTSC ze wskazaniem na ten pierwszy :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Hani
Posty: 52
Rejestracja: niedziela 23 lis 2014, 21:25
Lokalizacja: Wadowice - Hannover

Re: CC3D i MinimOSD - konfiguracja

Post autor: Hani »

W tej chwili mam podpięte w ten sposób według opisu producenta

Obrazek
Rurek pisze:A czy kamera i OSD są w tym samym systemie? Mam na myśli PAL/NTSC ze wskazaniem na ten pierwszy :-)
Tak to sprawdzałem pracują w tym samym systemie
mooseman pisze:Teraz podłączasz 12V od strony wizji żeby mieć OSD nawet bez kamery? Jeśli nie, to płytka zasilana jest z FC i do portów wizji podłączasz kamerkę, nadajnik i koniecznie MASĘ, którą połączona jest kamera z nadajnikiem. U mnie wygląda to tak:

Obrazek
Dzięki za schemacik, wszystko działa jak należy tym razem na MW OSD R1.3 . Musiałem od strony wideo zasilić OSD 12V.
Setup:
Frame - DJI F450
FC - CC3D
Regle - HK F-20A (FPWM SimonK)
Silniki - EMAX MT2213 2xCW 2XCCW
Odbiornik - FrSky D8R-II Plus (D8R XP)
Aparatura - Graupner JR MX12 + FrSky DHT 2,4GHz
Uka
Posty: 339
Rejestracja: niedziela 17 lis 2013, 19:57
Lokalizacja: Otwock

Re: CC3D i MinimOSD - konfiguracja

Post autor: Uka »

Może ktoś podesłać najnowszą wersje 15.2?
Drone them all...
Awatar użytkownika
mooseman
Posty: 133
Rejestracja: środa 23 kwie 2014, 18:50
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: CC3D i MinimOSD - konfiguracja

Post autor: mooseman »

TUTAJ, ten sam link co w pierwszym poście ;-)
Ranger EX Pixhawk FPV, Bixler II Pixhawk FPV, F-550 Naza V2, MiniH250 Naze32, ESA, AcroMaster, SkySurfer 1400, Beta 1400, PZL-104 Wilga, Delta ;)
Uka
Posty: 339
Rejestracja: niedziela 17 lis 2013, 19:57
Lokalizacja: Otwock

Re: CC3D i MinimOSD - konfiguracja

Post autor: Uka »

Wiem, że tam jest.
Tylko nie mam konta, muszę czekać na autoryzację..
Coś mi się OSD nie chce uruchomić, miga tylko obraz co jakiś czas.
Drone them all...
slaweks
Posty: 316
Rejestracja: wtorek 28 sty 2014, 18:11
Lokalizacja: Siewierz

Re: CC3D i MinimOSD - konfiguracja

Post autor: slaweks »

mooseman Gdzie kupiłeś osd a gps ??
Awatar użytkownika
mooseman
Posty: 133
Rejestracja: środa 23 kwie 2014, 18:50
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: CC3D i MinimOSD - konfiguracja

Post autor: mooseman »

Uka pisze:Tylko nie mam konta, muszę czekać na autoryzację..
O tym nie pomyślałem ;-) TUTAJ dałem bez logowania.
slaweks pisze:mooseman Gdzie kupiłeś osd a gps ??
MinimOSD w wersji micro od kolegi z forum w ramach jakiegoś większego zamówienia grupowego ;-) a GPS u siebie lokalnie w sklepie stacjonarnym. Avifly - Chorzów :-)
Ranger EX Pixhawk FPV, Bixler II Pixhawk FPV, F-550 Naza V2, MiniH250 Naze32, ESA, AcroMaster, SkySurfer 1400, Beta 1400, PZL-104 Wilga, Delta ;)
ODPOWIEDZ