L4-ME mój pierwszy kład

FC opracowane przez Mikrokopter'a

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

Możesz podłączyć tam gdzie na płytce masz minusik (przy literce D) czyli gdzie zbierają się czarne przewody. Wtedy już obojętne czy 4 przewody masowe z przewodu serwa podłączysz pod jedno pole lutownicze czy każdy z osobna pod inne pole lutownicze byle by było masą :-) jestem ciekawy czy po tym zabiegu przestanie Tobie wywalać błędy.
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
polch
Posty: 111
Rejestracja: czwartek 12 sty 2012, 16:01
Lokalizacja: Lesko

Post autor: polch »

Ok, przeszedł mi foch ;-) na kłada i obawy związane z lutowaniem dodatkowego kabla (bo na WIKI nie ma o nim słowa), no ale ja się nie znam.
Dodałem masę jak radził mikun, ale nie chciało mi się zupełnie nowych kabli ciągnąć, więc dodałem reglom tylko jeden. Wygląda to tak:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Przeczyszczę wszystkie miejsca lutowania, zaizoluję wstępnie i odpalę maszynę pod MKtoolem. Zobaczymy czy dymy pójdą :mrgreen: czy błąd zniknie, o czym to niezwłocznie poinformuję.
polch
Posty: 111
Rejestracja: czwartek 12 sty 2012, 16:01
Lokalizacja: Lesko

Post autor: polch »

Zadymić nie zadymiło, ale błąd wywala dalej. Inaczej co prawda niż wcześniej, ale dalej przy wyłączaniu silników na jakieś 0,25s zapalają się czerwone diody. Zobaczcie z resztą na zrzut ekranu MKtoola.

nie mam pojęcia co dalej robić, zostawić jak jest, czy dłubać dalej nie mając pojęcia co robię...
Macie jakieś pomysły?
Awatar użytkownika
Rufio
Posty: 1157
Rejestracja: sobota 23 kwie 2011, 22:57
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Rufio »

polch, może napisałeś wcześniej, a nie znalazłem - jakie masz regle (skąd)?
polch
Posty: 111
Rejestracja: czwartek 12 sty 2012, 16:01
Lokalizacja: Lesko

Post autor: polch »

Te co w kicie dostałem od MK, czyli BL-Ctrl V1.2
Awatar użytkownika
Rufio
Posty: 1157
Rejestracja: sobota 23 kwie 2011, 22:57
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Rufio »

Efekt z tym błędem na magistrali masz z założonymi śmigłami czy bez?
Właściwie to nie ma znaczenia ze względu na błąd magistrali, ale bez śmigieł zobaczył byś samowzbudzenie slinika/silników.

Podejrzenie (mnie się to przytrafiło) procek na reglu zwierał 5V do masy. Zawsze to występowało po rozbrojeniu silników.
polch
Posty: 111
Rejestracja: czwartek 12 sty 2012, 16:01
Lokalizacja: Lesko

Post autor: polch »

Pojedynczo testowałem właśnie silniki. tylko pierwszy daje błąd, a kiedy uzbrajam silniki startuje z opóźnieniem, jakby się zacinał.
A odnośnie tego zwarcia o którym piszesz, to czy jako zupełny lajkonik jestem je w stanie zlokalizować, czy udać się z tym do kogoś wiedzącego?
Awatar użytkownika
paku
Posty: 500
Rejestracja: poniedziałek 13 lut 2012, 11:57
Lokalizacja: wa-wa

Post autor: paku »

Część,

Po pierwsze witam pisaczy tego wątku, a Polch'owi proponuje przerzucić całość dyskusji na to forum, jako bardzie tematycznie ukierunkowane :)

W kwestii regulatora to widziałbym dwie sprawy.

1. W jedynym znanym mi MK silniki też startują jakoś dziwnie, nie tak jak na normalnym regulatorze, a sens ich obrotów widać jak się rozkręcą.
2. Warto byłoby popatrzyć na oscyloskopie co on tam dostaje i co wysyła do silnika - chyba musisz poszukać "przyjaciela" w okolicy :)
3. Zamień miejscami podłączenia silników do regli, sprawdź czy tylko ta para ma taki problem.
(może silnik ma coś z uzwojeniami)
Pamiętaj - Każdy dobry uczynek będzie słusznie ukarany :)
polch
Posty: 111
Rejestracja: czwartek 12 sty 2012, 16:01
Lokalizacja: Lesko

Post autor: polch »

Po pracy sprawdzę ten regiel na innym silniku i zobaczymy. Tak czy inaczej napiszę do MK co oni na to, czy to ja uwaliłem regiel, czy może wadę ma jakąś.
polch
Posty: 111
Rejestracja: czwartek 12 sty 2012, 16:01
Lokalizacja: Lesko

Post autor: polch »

Zmiana silników nic nie dała, dalej wywala błąd na pierwszym reglu.
Awatar użytkownika
paku
Posty: 500
Rejestracja: poniedziałek 13 lut 2012, 11:57
Lokalizacja: wa-wa

Post autor: paku »

To pewnie jest walnięty, ale może nie aż tak żeby to nie latało - tego nie wiemy.
Spróbuj go podnieść (w hali).
Pamiętaj - Każdy dobry uczynek będzie słusznie ukarany :)
polch
Posty: 111
Rejestracja: czwartek 12 sty 2012, 16:01
Lokalizacja: Lesko

Post autor: polch »

Dostałem właśnie maila od MK. Chłopaki twierdzą że nic się nie powinno stać z reglem i że to wina mojego lutowania, no cóż możliwe. Sprawdzę jeszcze raz.
Podali mi też sposób jak przetestować wszystkie regle i jakie komunikaty MKtool powinien wyświetlać. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

EDYTA

Zaczyna się ciekawie robić... :cry:
Po teście który kazali mi zrobić wychodzi że FC jest walnięte :evil:
Awatar użytkownika
Rufio
Posty: 1157
Rejestracja: sobota 23 kwie 2011, 22:57
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Rufio »

Daj tu ten "przepis" od MK, może się przydać.
Awatar użytkownika
paku
Posty: 500
Rejestracja: poniedziałek 13 lut 2012, 11:57
Lokalizacja: wa-wa

Post autor: paku »

Pociesze Cię, ja właśnie zatłukłem moduł GPS ....

http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?p=82201
Pamiętaj - Każdy dobry uczynek będzie słusznie ukarany :)
polch
Posty: 111
Rejestracja: czwartek 12 sty 2012, 16:01
Lokalizacja: Lesko

Post autor: polch »

Tam zaraz przepis, dla mnie to pewno nowość, a dla Was sprawa oczywista.
Najpierw trzeba podłączyć zasilanie pod gołą płytke FC i podłączyć pod MKtoola - prawidłowy objaw - BL MISSING
Jeśli jest - I2C ERROR to cza szukać zwarcia na padach sygnałowych D i C
Następnie podłączamy resztę okablowania, zasilanie/sygnałowe i zaś pod kompa podłączyć.
Jak nie ma I2C to po kolei w/g adresów podłączamy regle tylko kablami sygnałowymi bez zasilania. W momencie jak wyskoczy (przy podłączeniu kolejnego regla) I2C to ten jest walnięty. Wsjo.
u mnie wyszło że na płytce miałem lekkie zwarcie, stąd wcześniej napisałem że FC dupnięte jest. Okazało się w efekcie końcowym że jestem w punkcie wyjścia, czyli regiel 1 jest walnięty...
Czekam co mi teraz odpiszą, albo posyłam na gwarancję, albo do naprawy, ale nie do nich.
Co ciekawe cały czas z uporem maniaka twierdzą że musi być zwarcie pomiędzy kablami sygnałowymi. Sprawdzałem to ze cztery razy i miernikiem i "na oko" i wszystko zdaje się być ok. Pewnie jak ktoś wcześniej pisał procek zwarcie daje.
ODPOWIEDZ