octo - problem z uruchomieniem silników

FC opracowane przez Mikrokopter'a

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

michal.golabek
Posty: 31
Rejestracja: niedziela 20 lut 2011, 19:54
Lokalizacja: Warszawa

octo - problem z uruchomieniem silników

Post autor: michal.golabek »

Witam,

przeszukałem forum ale niestety nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania...
Będę wdzięczny za pomoc lub skierowanie do odpowiednich stron www.

1. Czy zasilanie regli łącze równolegle (czerwone z czerwonymi i czarne z czarnymi) a następnie podłączam do pakietu?

2. Mam konwerter I2C na PWM ze zdjęcia, niestety przyszedł bez żadnej instrukcji. Na wejściu I2C jest 6 pinów a w FC cyberdrones'a tylko po 3 na każdy regulator. Ktoś wie jak to podłączyć?

Obrazek

3. Jak wygląda podłączenie przewodów PWM do konwertera. Wszystkie mają mieć plus, sygnał i masę; jeden ma mieć plus, sygnał i masę, a reszta tylko sygnał i masę; czy wszystkie mają mieć tylko sygnał i masę?

3. Jak zasilać FC Cyberdrones'a, rozumiem, że bezpośrednio z pakietu 11.1 V z jednej końcówki Y-kabla, kiedy do drugiej podpięte są regle...

4. Czy ktoś się orientuje czy regulatory muszą być ustawione na NiMh dla tego konwertera?

5. I jeszcze jak podłączyć odbiornik do FC Cyberdrones'a gdyż schemat z link nie mówi mi zbyt wiele. To znaczy ile przewodów, do jakich kanałów i ogólnie jak nad tym zapanować...

6. Docenię wszystkie inne uwagi dla kogoś kto po raz pierwszy łączy elektronikę w multicopterze.

Wiem, że te pytania mogą się wydawać niektórym głupie, ale nie znalazłem żadnego wątku w którym ktoś pokazuje jak połączyć wszystkie te kable, więc myślę że topic może być przydatny.

pozdrawiam,
Michał
Ostatnio zmieniony środa 13 lip 2011, 21:00 przez michal.golabek, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Ad1. Tak
Ad2. Piny opisane D,C,GND podpinasz do dowolnego z 4 wyjść I2C na cyberdrone. Kabelek 1:1 czyli taka "serwowa złączka"
Ad3.. Jeden ma mieć plus, sygnał i masę, a reszta tylko sygnał i masę
Ad3. :-) Tak, bezpośrednio z pakietu razem z reglami.
Ad4. Drażliwy temat. Ja powiem że na NiMH jest najbezpieczniej.
Ad5. Na FC masz +5V,GND i 6 wejść. +5V podpinasz z + z dowolnego kanału odbiornika, GND z - z dowolnego kanału odbiornika, no i te sześć wejść do wylotów Pulse z pierwszych 6 kanałów odbiornika. A dodatkowe dwa Pulse (jeśli masz 8 kanałowy odbiornik) podpinasz do tych 2.ADD.CH i wtedy możesz je użyć do sterowania serw podpiętych do FC do pinów "Additional servos OUT"

Tyle mogę pomóc.
Pzdr. -----MIŚ-----
michal.golabek
Posty: 31
Rejestracja: niedziela 20 lut 2011, 19:54
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: michal.golabek »

Dzięki miś. Części rzeczy nie wiedziałem, a reszty chciałem się upewnić żeby nic nie spalić. Jeszcze raz THX :)
michal.golabek
Posty: 31
Rejestracja: niedziela 20 lut 2011, 19:54
Lokalizacja: Warszawa

Podłączenie silników

Post autor: michal.golabek »

Cześć,

Skończyłem sesję, więc kończę teraz budowę oktokoptera. Zestaw: FC Cyberdrones, konwerter I2C -> PWM Japończyk (Tokio Drift), regle Turnigy Plush.

Mam kłopot z uruchomieniem silników. Przy podłączeniu zasilania wszystkie wydają kilka sygnałów dźwiękowych, konwerter I2C liczy diodą do 8 (bo tyle jest silników) co sugeruje że jest raczej dobrze skonfigurowany. W aplikacji Cyberdrones Konfigurator przeprowadziłem kalibrację, odczyty PPM są prawidłowe.

Podejrzewam że źle ustawiłem kolejność silników na konwerterze I2C. W cyberdronsie są 4 wyjścia I2C i w przypadku quadrokoptera kolejność ich podłączenia jest istotna i podana w instrukcji na stronie. W moim konwerterze jest 1 wyjście i zastanawiam się jak to podłączyć...

Będę wdzięczny za pomoc,

Pozdrawiam,
Michał Gołąbek
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

michal.golabek pisze:W cyberdronsie są 4 wyjścia I2C i w przypadku quadrokoptera kolejność ich podłączenia jest istotna i podana w instrukcji na stronie.
Tu się mylisz. Wszystkie 4 wyjścia na regle w CD są równorzędne (połączone równolegle), więc konwerter z jednym wejściem podpinasz do któregokolwiek z wyjść na regle w FC.
Może twój problem polega na tym że jeśli masz nowy soft w FC do cyberdrona, to aby zazbroić silniki należy drążki w aparaturze przytrzymać w pozycji zazbrojenia przez ok 2 sekundy (ma to uniemożliwić przypadkowe zazbrojenie).
Pzdr. -----MIŚ-----
michal.golabek
Posty: 31
Rejestracja: niedziela 20 lut 2011, 19:54
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: michal.golabek »

właśnie myślałem że to raczej mało prawdopodobne zgodnie z ideą I2C. Mam dobrze przypisane kanały, skalibrowany konwerter, odczyty PPM są ok. Nic mi nie przychodzi do głowy. Dodam że z ruchów drążkami FC rozpoznaje zerowanie akcelerometrów i żyroskopów.

W instrukcji napisane jest że kalibrowanie musi się odbywać na odłączonych regulatorach. Raz o tym zapomniałem i zrobiłem kalibrację z podłączonymi reglami. Mogło mieć to wpływ na FC? Woltomierz na 2 pinach I2C pokazuje 5V w odniesieniu do GND...

Jakieś pomysły?
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Kalibrowanie bez podłączonych regli ma na celu ochronę użyszkodnika przed zrobieniem sobie krzywdy, bo w trakcie kalibracji można przez przypadek uruchomić silniki.
Nie mam pojęcia czemu nie chcą wystartować silniki. Jeśli nie masz zamienione SCL z SDA to nie ma byka, musi sie uruchomić. Próbowałeś dłużej przytrzymać drążki w pozycji zazbrojenia, po czym dodać trochę gazu ?
Pzdr. -----MIŚ-----
michal.golabek
Posty: 31
Rejestracja: niedziela 20 lut 2011, 19:54
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: michal.golabek »

SCL i SDA są ok, próbowałem dłużej... może coś jest nie tak z konwerterem I2C ->pwm. Jest niby ustawiony na obsługę okty... ale nie wiem. Może coś jest padnięte. I zastanawia mnie jeszcze za co są odpowiedzialne w Cyberdronsie kanały Mode i Mode2?
Fodzio
Posty: 317
Rejestracja: wtorek 24 sie 2010, 13:19
Lokalizacja: Opole/Wawelno

Post autor: Fodzio »

mode - czujnik ciśnienia
mode2 - jeszcze jest nie wykorzystywany.

a mixer table masz ustawione na okto ?
michal.golabek
Posty: 31
Rejestracja: niedziela 20 lut 2011, 19:54
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: michal.golabek »

nie nie mam...

ide to sprawdzić
michal.golabek
Posty: 31
Rejestracja: niedziela 20 lut 2011, 19:54
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: michal.golabek »

Faktycznie chodziło o mixer. Niby powód prozaiczny ale to pierwszy raz kiedy konfigurowałem FC. Dzięki koledzy, oszczędziliście mi sporo nerwów i czasu.

Szkoda że nie ma dokumentacji do tego konfiguratora opisującego wpływ poszczególnych parametrów jak PID, kompensacje, czułości itd na lot...
Fodzio
Posty: 317
Rejestracja: wtorek 24 sie 2010, 13:19
Lokalizacja: Opole/Wawelno

Post autor: Fodzio »

Dokumentacja jest na firmowym forum Cyberdrones
michal.golabek
Posty: 31
Rejestracja: niedziela 20 lut 2011, 19:54
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: michal.golabek »

W ciągu 2 tygodni wysyłałem już dwukrotnie prośbę o aktywację konta na tym forum, niestety bez efektu.

Będę niezmiernie wdzięczny gdybyś mógł mi ją wysłać mailem na m.golabek89 at gmail.com
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

michal.golabek pisze:W ciągu 2 tygodni wysyłałem już dwukrotnie prośbę o aktywację konta na tym forum, niestety bez efektu.

Będę niezmiernie wdzięczny gdybyś mógł mi ją wysłać mailem na m.golabek89 at gmail.com
Na tym forum nie ma aktywacji kont. Skoro jesteś w stanie pisać tzn. że wszystko ok :D


edit. ah, sorki.... chodzi o forum CD...
Ostatnio zmieniony czwartek 14 lip 2011, 19:33 przez diem, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam
Michał
Krystek
Posty: 309
Rejestracja: wtorek 09 lut 2010, 17:24
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: Krystek »

Ja bym Ci chętnie pomógł bo miałem dostęp jako klient do całego forum,ale niestety zwróciłem FC i konto moje zostało całkowicie zablokowane,nawet jako potencjalny użytkownik internetu,nie mogę wejść na część forum Cyberdrone.
Wchodząc na forum wyświetla mi sie taka inf.cyt.
Zostałeś na zawsze wyrzucony z tego forum


Pozdrawiam
Krystian
ODPOWIEDZ