I2C error w oktokopter2

FC opracowane przez Mikrokopter'a

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
MaciekW
Posty: 24
Rejestracja: piątek 15 paź 2010, 07:52
Lokalizacja: Toruń

Post autor: MaciekW »

Tylko jak patrze na diody pod spodem wszystko wskazuje na to, ze są sprawne. Właśnie przejrzałem wszystkie adresy, pod lupa dla większej pewności. Adresy są poprawne. Nie jestem elektronikiem, wynająłem gościa co mi polutował wszystko zgodnie z instrukcją. Patrze jeszcze na kabelki od I2C, połączone mam C z C i D z D. Czy może powinno być inaczej? Przejrzałem wszystkie połączenia kontrolerów z kondensatorami i z ramką za pomocą mostków. Wszystko optycznie gra. Może to te dwa kabelki?
Jak w sterowaniu biorę gaz w prawy dół głośnik zaczyna buczeć bez przerw. Jak wychylę w lewy dolny róg cichnie. Domyślam się, że to procedura uruchomienia i wyłączenia silników. Może się uda po rozłączeniu wszystkiego. SPoro pracy będzie. Czy wystarczy, że wylutuję tylko mostki na krawędziach płytek od sterowników?
Sławek
Posty: 323
Rejestracja: poniedziałek 14 cze 2010, 17:26
Lokalizacja: Mielec

Post autor: Sławek »

Zanim dasz w prawy dół to daj w lewą górę aż piknie.
Ale ja się nie znam więc nie ponoszę odpowiedzialności za skutki wynikłe z jakichkolwiek decyzji podjętych na podstawie moich wypowiedzi :-)

Obrazek
Awatar użytkownika
MaciekW
Posty: 24
Rejestracja: piątek 15 paź 2010, 07:52
Lokalizacja: Toruń

Post autor: MaciekW »

Dokładnie tak robiłem zgodnie z tym co na stronach mikrokoptera jest napisane. Teraz zmienię na nowe kable od ramki do Flight control. Będę mógł wyeliminować kolejną potencjalną przyczynę. Z tego co poczytałem sterowniki zachowują się ok. w MKtools widzę wszystkie parametry, symulacja 3d działa rewelacyjnie, nie widzę tylko BL. Działam. Zobaczymy co będzie. Dziękuję za dobre rady.
Wymiana kabli i nic. Lutowania na 100% pewne. Czy mam poodłączać mostki z power board do każdego BL? I wtedy po kolei je lutować i sprawdzać? Czy to normalne, że po podłączeniu zasilania test zaczyna silnik 1, potem 3, później 2, 4, 5, 6, 7, 8?
Czy odlutowanie silników też może pomóc wyeliminować usterkę - chyba nie, bo normalnie się uruchamiają.
A może błąd tkwi w źle skonfigurowanym sterowaniu? Może tu jest wysyłany jakiś sygnał, który powoduje usterkę?
Awatar użytkownika
slawko_k
Posty: 1596
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 14:24
Lokalizacja: podkarpackie

Post autor: slawko_k »

sprawdz pod lupą moze coś zwarte jest.
sprawdz rezystancję do +5V lini sda i scl w samym fc bez podpięcia regli.
sprawdz czy sda i scl nie ają zwarcia do masy lub siebie.

jak nie podepniesz regli to błąd jest ten sam czy inny.
Awatar użytkownika
MaciekW
Posty: 24
Rejestracja: piątek 15 paź 2010, 07:52
Lokalizacja: Toruń

Post autor: MaciekW »

Mam jeszcze jedno banalne dla znawców pytanie. W płycie zasilającej były robione mostki zgodnie z instrukcją zamieszczoną na stronie mikrokoptera. Mostki są umieszczone od strony górnej + i przechodzą na wylot. Lutowane są od góry i od strony dolnej. Czy to może być przyczyną błędu komunikacji? Chodzi mi o te dwa mostki na każdym rogu ramki. Jak był wykonywany pomiar na zwarcie zgodnie z instrukcją wszystko było ok.
I druga sprawa. Czy połączenia C i D z regla do ramki mają być tylko od góry (+ część ramki) czy mogą podobnie jak w poprzednim przypadku przechodzić z góry na dół i być przylutowane i od góry i od dołu? Wiem, że to banalne pytania ale gdybym miał instrukcję bardziej rozbudowaną byłoby łatwiej. Jak ktoś może mi pomóc będę bardzo wdzięczny.
Sławek
Posty: 323
Rejestracja: poniedziałek 14 cze 2010, 17:26
Lokalizacja: Mielec

Post autor: Sławek »

Chodzi ci o to ?

http://gallery.mikrokopter.de/main.php/ ... 2.gif.html

Jakbyś dawał zdjęcia to by było wszystkim łatwiej.

Ja nie mam tych regli i dystrybutora więc ci nie pomogę.

Zwróciłeś uwagę na to ?

Adresses 5-8

Since the OktoKopter needs adresses up to 8, BL-Ctrls 5-8 need a special setup. In the set (from the shop), BL-Ctrls with special software are marked specially.
Ale ja się nie znam więc nie ponoszę odpowiedzialności za skutki wynikłe z jakichkolwiek decyzji podjętych na podstawie moich wypowiedzi :-)

Obrazek
Awatar użytkownika
MaciekW
Posty: 24
Rejestracja: piątek 15 paź 2010, 07:52
Lokalizacja: Toruń

Post autor: MaciekW »

Dokładnie o to w pierwszym przypadku, o którym pisałem. Sprawdziłem jeszcze raz miernikiem tak jak w instrukcji i wszystko gra. Sprawdziłem jeszcze przejścia omomierzem pomiędzy C z flight control do C na wszystkich punktach łączenia podobnie z D - wszystko jest ok i bez zarzutu. Nie mam pojęcia gdzie jest ten jeden błąd.
Co do specjalnych ustawień to było we wcześniejszej wersji. Ta moja jest już gotowa pod 8 bez specjalnych modyfikacji. http://www.mikrokopter.de/ucwiki/en/MK- ... r_shortcut
Awatar użytkownika
slawko_k
Posty: 1596
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 14:24
Lokalizacja: podkarpackie

Post autor: slawko_k »

weź wyp............ tą ramkę i podłącz 1 regiel ja ci każdy tu radzi.
i wtedy napisz co się dzieje.
Awatar użytkownika
MaciekW
Posty: 24
Rejestracja: piątek 15 paź 2010, 07:52
Lokalizacja: Toruń

Post autor: MaciekW »

Slawko_k rozwiązał problem. Oktokopter lata. Okazało się, że był błąd w ramce zasilania. Dziś odbyłem pierwsze loty. Jestem totalnym początkującym, okto nie zniszczyłem. Kolejna rzecz, z którą będę walczyć to mocowanie kamery. Ale to już na inny post. Dziękuję wszystkim za pomoc i dobre rady.
Zacząłem przygodę z lataniem - po paralotni oktokopter:)
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

MaciekW mam nadzieję (i chyba nie tylko ja) że wstawisz jakiś filmik z lotów Twojego okto jeśli to są same zawisy i nie próbuj pisać że dopiero zaczynasz i nie latasz za dobrze :-)
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
Awatar użytkownika
MaciekW
Posty: 24
Rejestracja: piątek 15 paź 2010, 07:52
Lokalizacja: Toruń

Post autor: MaciekW »

Dziś pierwszy raz w życiu wystartowałem okto. Porobiłem kangury, bo lądowania mam twarde ale to kwestia skonfigurowania czułości drążków. Jest tyle parametrów do ustawienia, że pewnie zajmie mi to sporo dni. Zmiany i testy a pracować też muszę. Filmy załadowałem http://www.youtube.com/watch?v=Z6rAaPSWsQA i http://www.youtube.com/watch?v=y4kHMgHc ... er&list=UL Trzęsie mi ramką, muszę wyeliminować luzy i testować, testować.
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

Ramką może trząść bo może śmigła nie są wyważone ale mogę się mylić :-) stabilizacja z pierwszego filmiku programowa czy masz jakieś stabilizowane siodełko?
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
Awatar użytkownika
MaciekW
Posty: 24
Rejestracja: piątek 15 paź 2010, 07:52
Lokalizacja: Toruń

Post autor: MaciekW »

Softwarem stabilizowałem, ramkę mam z mikrokoptera oryginalną. A filmowałem kamerą Drift Innovation HD170. Tą kamerę przyklejałem do samochodów, jeździliśmy i 140 km/h i obraz był stabilny. Według mnie musi tam nieźle telepać. Bo widać to po bokach obrazu jak lata na boki. A znam kamerę bo latam z nią też na paralotni i wiem jak potrafi super nagrywać obraz.
darek53
Posty: 432
Rejestracja: środa 21 lip 2010, 00:45
Lokalizacja: PL

Post autor: darek53 »

A czy śmigła są wyważone? to główna przyczyna wibracji.
Awatar użytkownika
MaciekW
Posty: 24
Rejestracja: piątek 15 paź 2010, 07:52
Lokalizacja: Toruń

Post autor: MaciekW »

Proszę o poradę jak to zrobić. Generalnie silniki przykręcone, później śmigiełka, poziomowanie i heja. Jestem laikiem stąd głupie pytania co robić dalej:)
ODPOWIEDZ