Ekranowanie pola magnetycznego

FC opracowane przez Mikrokopter'a

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Jędruś, spokojnie, sobota jest ;-)

Pragnę tylko zauważyć że w tym wątku wielu z nas miesza pojęcia i myli pole MAGNETYCZNE z polem E-L-E-K-T-R-O-MAGNETYCZNYM.
I stąd nieporozumienia.

Chill out panowie.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Rumcajs

Post autor: Rumcajs »

A czy to aby nie jest tak, że pole elektromagnetyczne jest polem magnetycznym powstałym na skutek działania prądów (przedrostek "elektro")?.. Jesli tak - to wszystko pasuje, a jeśli już to różnica jest na poziomie zasięgu tegoż pola - tzn. pole magnetyczne obejmuje całą Ziemię, a pole elektromagnetyczne - bezpośrednie sąsiedztwo przewodu w którym płynie prąd.
Właśnie dlatego wcześniej pisałem o konieczności izolowania elementów tworzących pole elektromagnetyczne po to, aby n.p. kompas mógł bezproblemowo odczytywać wartość pola magnetycznego :-P ..
"Izolowanie GPSu czy kompasu ma dwie strony - i od zakłuceń, i od sygnałów.." - właśnie tu jest pies pogrzebany.. Raczej należałoby rozpatrzeć różnicę między zakłuceniami z kabli /silników/buzerka a poprawną pracą kompasu, i "ochraniać" go przed owymi zakłuceniami - stąd (jak dla mnie) jedyny logiczny wniosek, że należy izolować źródło zakłuceń - a nie czujnik (w tym przypadku - kompas)..

P.S.
Kompas odczytuje wartość pola magnetycznego całej Ziemi, zaś przewody tworzą miejscowe zakłucenia tegoż pola. Izolując sam kompas odcinamy go od tych zakłuceń, ale i jednocześnie - od samego pola magnetycznego Ziemi.. Efekt - albo kompas zgłupieje, albo będzie kłamał..
Natomiast jeśli odizolujemy go od zakłuceń, to (dla kompasu) będzie istniało tylko czyste pole magnetyczne Ziemi - i będzie musiał mówić prawdę ;-)
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Ale kompas jest ustroistwem co mierzy pole MAGNETYCZNE i to na dodatek stałe. Pole elektromagnetyczne jest polem szybkozmiennym posiadającym składową magnetyczną oraz elektryczną.
Więc stałe pole magnetyczne wytworzone przez przewody z prądem stałym, magnesy stałe itp mają największy i najbardziej zgubny wpływ na odczyty magnetometru który ma rejestrować wektor ziemskiego pola magnetycznego, które jest relatywnie słabe.
Szybkozmienne pole elektromagnetyczne w bardzo małym stopniu wpływa na magnetometr, więc ekranowanie miedzią czy aluminium nie wiele tu pomoże.
Pzdr. -----MIŚ-----
Rumcajs

Post autor: Rumcajs »

Może nieumiejętnie i bez znajomości fachowej terminologii z mojej strony, ale sądzę że Twoje słowa potwierdzają moje.. Całość rozbija się o ów przedrostek "elektro", który ma zupełnie inną strukturę/budowę/przyczyny niż samo "magnetyczny", ale w efekcie działa podobnie - wpływa na działanie kompasu..

P.S.
To może jeszcze inaczej - co jest łatwiejsze/tańsze/funkcjonalniejsze:
- czy izolowanie kompasu (działające selektywnie, tzn. izoluje pole elektromagnetyczne i przepuszcza magnetyczne)
- czy izolowanie źródeł zakłuceń (izolacja elektromagnetyczna).. :?:
jedrus
Posty: 1531
Rejestracja: piątek 24 cze 2011, 13:22
Lokalizacja: PL/ okolice W-Wy

Post autor: jedrus »

Jedno i drugie. Oczywiście, że lepiej jest eliminowac źródło zakłóceń i/lub oddalać (fizycznie) mag'a od ww., ale czasem się nie da.

W moim poprzednim setupie tak właśnie było i dlatego zaeksperymentowałem (względnie skutecznie) z tym mumetalem.

No i Panowie - nie chodzi przecież żeby zamknąć w puszkę maga, tylko żeby przesłonić go od zakłóceń "lokalnych". U mnie ten mu metal był bezpośrednio po drugiej stronie power board'a w pewnej odległości od maga, a nie odwrotnie.
Rumcajs

Post autor: Rumcajs »

jedrus pisze:..ten mu metal był bezpośrednio po drugiej stronie power board'a w pewnej odległości od maga, a nie odwrotnie...
..czyli ekranuje źródło a nie czujnik -> czyli jednak ma jakąś skuteczność :-P ..
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

jedrus pisze:No i Panowie - nie chodzi przecież żeby zamknąć w puszkę maga, tylko żeby przesłonić go od zakłóceń "lokalnych". U mnie ten mu metal był bezpośrednio po drugiej stronie power board'a w pewnej odległości od maga, a nie odwrotnie.
I o to właśnie chodzi.
Zamknięcie maga w puszce było by równoznaczne z jego wyłączeniem, a przecież chcemy mieć kompas. Więc ekranujemy lokalne źródła pola magnetycznego przy pomocy ekranów magnetycznych zakładanych jak najbliżej źródła pola magnetycznego i jak najdalej od magnetometru. A źródłem pola magnetycznego są kable i ścieżki przez które płyną duże prądy, a wiec kable od pakietu, powerboard i kable do regli. Kable od regli do silników zakłócają w mniejszym stopniu bo płynący w nich prąd jest szybkozmienny i nie generuje stałego pola magnetycznego.
Pzdr. -----MIŚ-----
Sabre
Posty: 130
Rejestracja: niedziela 15 kwie 2012, 14:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sabre »

jedrus pisze:I po co się pogrążasz? Piszesz głupoty, a teraz jeszcze piszesz większe głupoty, że niby Ty tych głupot nie napisałeś... Milczenie jest złotem... przymyśl to proszę.
Pokaż mi proszę, w którym miejscu napisałem głupotę. Powtórzę jeszcze raz, nigdy nie zaproponowałem ekranu z miedzi czy aluminium do ekranowania pola magnetycznego! Zaproponowałem do ekranowania pola elektromagnetycznego.

Niektórzy chyba nie wiedzą, albo nie znają zasad fizyki, jest coś takiego jak bezwładność. Każde elektroniczne urządzenie pomiarowe będzie wrażliwe na pole elektromagnetyczne. Nawet kompas postawiony obok cewki przez którą będzie płynął prąd szybko zmienny ustawi się zgodnie z polem wytwarzanym w tej cewce. Dlatego też cały czas będę proponował to samo.

Przewody zasilające regulatory silników, przewody od akumulatorka, przez które płynie prąd o wartości kilkudziesięciu amper stają się cewkami, do tego prąd jest dość impulsowy jeśli wziąć pod uwagę zasilanie trójfazowe silników. Uogólniając można by powiedzieć, że przez te przewody płynie prąd stały i wytwarza pole magnetyczne, ale w rzeczywistości są to szpilki prądu, które wytwarzają pole elektromagnetyczne.
Awatar użytkownika
Jarlist
Posty: 882
Rejestracja: sobota 14 maja 2011, 20:42
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Jarlist »

Wydaje mi się, że jednak źródłem zakłóceń jest żelastwo od ramy. W nowej ramie dochodzi jeszcze sporo śrub od tych tłumików drgań. Widać to po teście statycznym, gdzie dołożenie blachy obniżyło Field o 10 jednostek. Pole ELEKTROmagnetyczne tutaj nie występowało.
Pakiety się ładują, jutro lotna pogoda więc kolejne testy. Jeśli nie będzie magnet error, to mumetal pomaga :-)
Jarek
Awatar użytkownika
bluuu
Posty: 1707
Rejestracja: środa 21 mar 2012, 15:01
Lokalizacja: Wwa

Post autor: bluuu »

jeszcze w temacie, mozna odszukac na forum moje zmagania z zakloceniami kompasu, jest tam tez filmik ktory naocznie pokazuje jaki wplyw ma pole indukowane z kabli podczas przeplywu pradu oraz ze ich kierunek, ulozenie itp tez maja kolosalne znaczenie

aaaa, nawet dla tych co im sie szukac nie chce:
http://rc-fpv.pl/viewtopi...r=asc&start=165
LordPikaChu
Posty: 75
Rejestracja: wtorek 08 sty 2013, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: LordPikaChu »

@up Coś nie tak z linkiem jest, oto poprawny, gdyby ktoś był zainteresowany:

http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=6989&postdays=0&postorder=asc&start=165
Don't forget to bring a towel...
ODPOWIEDZ