Mała rozdzielczość PWM dla ROLLa gimbala?

FC opracowane przez Mikrokopter'a

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
jawor
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek 12 lip 2010, 12:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Mała rozdzielczość PWM dla ROLLa gimbala?

Post autor: jawor »

Cześć!

wie ktoś może jaka jest rozdzielczość sterowania gimbalem z MK?

Eksperymentuje z różnymi serwami, teraz włożyłem Hyperiony , w NICKu chodzą ładnie ale w ROLLu (przy bardzo powolnych ruchach) ewidentnie widać skokowe ruchy serwa, tak na oko najmniejszy obrót serwa to jakieś 2,3 stopnie.

J
Awatar użytkownika
jakuban
Posty: 813
Rejestracja: wtorek 03 maja 2011, 21:48
Lokalizacja: Lublin

Post autor: jakuban »

Nie wiem jaki masz model serw, ale Hyperiony w większości są programowalne. Więc polecam tę drogę, ja wszystkie zawsze ustawiałem pod dany gimbal.

K.
Awatar użytkownika
jawor
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek 12 lip 2010, 12:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: jawor »

jakuban pisze:Nie wiem jaki masz model serw, ale Hyperiony w większości są programowalne. Więc polecam tę drogę, ja wszystkie zawsze ustawiałem pod dany gimbal.

K.
Jest programowalne, jednak żaden z ustawianych parametrów nie odnosi się do rozdzielczości:

Rotation in Degrees - Adjustable 30 to 140 degrees total min/max , 90 degree default (45 each way)
Reverse - Clockwise/CounterClockwise, Clockwise default
Speed - 1% to 100% of Rated Speed (100% default)
Servo Center - +/- 127uS (0 default, center at 1500uS)
DeadBand Width - 0 uS to 16 uS (2 uS default)
Compatibility - Transmitter brands

Teraz wszystko mam na default

J
Awatar użytkownika
jakuban
Posty: 813
Rejestracja: wtorek 03 maja 2011, 21:48
Lokalizacja: Lublin

Post autor: jakuban »

Zmieniając parametry szybkości, martwej strefy i rodzaju odbiornika zauważysz różnicę gółym okiem, raz serwo będzie szarpać a raz chodzic płynniej. Nie ma gwarancji że rozwiąze to problem ale moze pomoże.
Awatar użytkownika
jawor
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek 12 lip 2010, 12:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: jawor »

jakuban pisze:Zmieniając parametry szybkości, martwej strefy i rodzaju odbiornika zauważysz różnicę gółym okiem, raz serwo będzie szarpać a raz chodzic płynniej. Nie ma gwarancji że rozwiąze to problem ale moze pomoże.
Dzięki!
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Tę przypadłość z ROLLEm w MK już sto lat temu Diem z Miśiem mi sygnalizowali że jest to trudne do ogarnięcia i nie chce dobrze działać...jednakże połączenie programowania zakresu, szybkości i dobranie odpowiedniej przekładni do tego może dać porządany rezultat.

BTW ktoś się orientuje co wybrać jako odbiornik gdy użyjemy Marbalonowego KFC? Czy to po prostu musi być wynik eksperymentów i obserwacji?
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
jakuban
Posty: 813
Rejestracja: wtorek 03 maja 2011, 21:48
Lokalizacja: Lublin

Post autor: jakuban »

Rurek pisze: BTW ktoś się orientuje co wybrać jako odbiornik gdy użyjemy Marbalonowego KFC? Czy to po prostu musi być wynik eksperymentów i obserwacji?
Musisz poeksperymentować.
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

Jawor tłumik panie tłumik :-)

Obrazek

Jutro mogę podesłać fotki z mojego bimbaka
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
Awatar użytkownika
jawor
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek 12 lip 2010, 12:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: jawor »

mikun pisze:Jawor tłumik panie tłumik :-)
Ha, ten Twój wygląda jak prawdziwego auta :-)

Już zapodałem taki , oczywiście odchudzony o sprężynę i z rzadszym olejem (stawiał zbyt duży opór), trochę pomogło, ale wolałbym usunąć przyczynę a nie leczyć skutki.

Okazuje się, że ostatnio popadające w niełaskę SAVOXy chodza w ROLLu MK płynniej niż Hyperiony, zamówiłem programator do tych ostatnich, jak przyjdzie to spróbuję powalczyć z ustawieniami.

I jeszcze ciekawostka, jak wpisałem w go...la shock absorber to jednym z pierwszych trafień było TO :-)

J
Awatar użytkownika
kefir
Posty: 4871
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 08:39
Lokalizacja: skąd

Post autor: kefir »

Ja kupiłęm freefly i powiem że to serwo niema mocy ani zbytniej prędkości ale ma to coś (po spaleniu jednego rozebrałem i co widzę, na moje jest to nie oryginalna elektronika)

a jeszcze jedno pamiętajcie że ustaienia PID mają wpływ na pracę gimbala
Awatar użytkownika
jawor
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek 12 lip 2010, 12:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: jawor »

kefir pisze: ale ma to coś
Czy jak dobre czy niedobre i dlaczego?
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

Jawor przepraszam za jakość ale robione na szybko. Roll po tym się uspokoił i skokowe działanie serwa jest dosyć ładnie tłumione. Ważne żeby tłumik przy ściskaniu i rozciąganiu nie miał żadnych luzów, przeskoków czy "zahaczeń". Olej musi przepływać gładko.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
Awatar użytkownika
jawor
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek 12 lip 2010, 12:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: jawor »

Dzięki Mikun za fotki
jakuban pisze:Zmieniając parametry szybkości, martwej strefy i rodzaju odbiornika zauważysz różnicę gółym okiem, raz serwo będzie szarpać a raz chodzic płynniej.
No niestety zabawy w programowanie serwa nie rozwiązały problemu. Zmiana typu odbiornika, zero poprawy, podobnie przy martwej strefie i zakresie pracy.
Płynną pracę uzyskałem przy ustawieniu szybkości na 1%..., tyle, że do kitu z taką płynnością...

Włożyłem na roll'a (jak większość) SAVOXa i jest git.

J
ODPOWIEDZ