Hexa MK - oscylacje w Position Hold

FC opracowane przez Mikrokopter'a

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Fodzio
Posty: 317
Rejestracja: wtorek 24 sie 2010, 13:19
Lokalizacja: Opole/Wawelno

Post autor: Fodzio »

jedrus pisze:No przecież nie pytałeś czy go ktoś ma, tylko czy go ktoś przetestował, więc odpisuję że tak - ja go testowałem.
I jak testowanie ?
jedrus
Posty: 1531
Rejestracja: piątek 24 cze 2011, 13:22
Lokalizacja: PL/ okolice W-Wy

Post autor: jedrus »

http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=2386&s ... d72e53c2e2

Strona 138, trzeci post od góry - tam znajdziesz moje wyniki.
Awatar użytkownika
Ładziak
Posty: 1236
Rejestracja: czwartek 16 cze 2011, 00:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ładziak »

No to ja już nic nie rozumiem... Miałem wziąć się za przebudowę hexy, żeby odsunąć magnetometr od potencjalnych zakłócaczy, ale z braku czasu zabierałem się za to jak pies za jeża. Wczoraj dałem hexie, a raczej sobie ostatnią szansę i przed ingerencją w konstrukcję jeszcze raz skalibrowałem magnetometr, oczywiście z aparatem na pokładzie. I co? Jak ręką odjął! Wskazania są wręcz książkowe. Z aparatem około 10% większe niż bez, ale nadal daleko od wartości krytycznych.
Pozostało mi dojść do ładu z gimbalem, ale o tym w kolejnym wątku :-)

dual pisze:Chłopaki, kompas kompasem, ale ja bym obadał jak jest ustawiona szybkość dojścia koptera do pozycji z GPS.
Do tej pory miałem zmniejszoną wartość - latałem z GoPro i było OK. Po włączeniu PH model stawał jak wryty. Zgodnie z Twoją radą zwiększyłem wartość na domyślną i nawet z błędem magnetometru hexa obciążona Nexem zaczęła zachowywać się spokojniej. Dzięki!
Awatar użytkownika
Jedrula
Posty: 2058
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2010, 20:22
Lokalizacja: Świdnica

Post autor: Jedrula »

To ja mam takie pytanko jak zachowuje sie dobrze ustawiony MK jeśli idzie o trzymanie pozycji przy wietrze ok, 10m/s. Stoi w miejscu czy może pływa w promieniu ileś metrów.
Pytam sie bo nie wiem czy ja za wiele chcę od MK czy mam źle porobione.
Lecę na nielegalu!
lkk
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 23 sie 2012, 12:35
Lokalizacja: Jelenia Gora

Post autor: lkk »

Jedrula pisze:To ja mam takie pytanko jak zachowuje sie dobrze ustawiony MK jeśli idzie o trzymanie pozycji przy wietrze ok, 10m/s. Stoi w miejscu czy może pływa w promieniu ileś metrów.
Pytam sie bo nie wiem czy ja za wiele chcę od MK czy mam źle porobione.
Moj trzyma pozycje z dokladnoscia okolo 2 m, ale strasznie nim telepie. Filmy nie nadaja sie do uzytku wtedy. Podobnie mam przy szybkim opadaniu, ale na razie latam prawie na fabrycznych pidach. (Quad)
lkk
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 23 sie 2012, 12:35
Lokalizacja: Jelenia Gora

Re: Hexa MK - oscylacje w Position Hold

Post autor: lkk »

Ładziak pisze:Przy cięższym ładunku moja hexa lata bardzo stabilnie, ale po włączeniu PH zaczyna oscylować. Trzyma wysokość i kierunek, ale zatacza kręgi o średnicy metra-dwóch (jak bączek?).
Wygląda to mniej więcej tak, jakby była powieszona na sznurku w środku ciężkości i popchnięta. Nie pozwalam się jej na bardzo rozhuśtać kontrując jej oscylacje lub wyłączam PH - nie mam pojęcia jakby się zachowała przy większych odchyleniach. Po ponownym włączeniu PH model stoi stabilnie, aż do wytrącenia z równowagi, np. przez podmuch.
Z mniejszym ładunkiem jest wszystko w porządku.
Hexa lata na silnikach 2827-35 i waży 2,3 kg do lotu. Zapas mocy ma.

Czy da się takie zachowanie zniwelować zmianą parametrów? Na co zwrócić uwagę?
2 razy mialem dokladnie to samo. Krecil sie jak na sznurku. Ja zwalilem wine na magnet error, bo lecialem akurat nad dachem gdzie jest nadajnik Radiowy.
Dodatkowo moj Quad jest przeciazony. 2,9 kg na 4x APC12x3,8 i MK 3638. Z tym ze konstrukcja gimbala powoduje ze przechyla sie tylko 2 kg, 0,9 jest caly czas pionowo, wiec FC ma ulatwiona kontrole (mniejsza bezwladnosc platformy ze smiglami)
Awatar użytkownika
Ładziak
Posty: 1236
Rejestracja: czwartek 16 cze 2011, 00:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ładziak »

Jedrula, przy takim wietrze dużo nie latałem. Jak wiatr nierówny, to pływa, nawet ponad metr. Jak wiatr w miarę stabilny to i hexa stoi, tylko że pod kątem, czasem sporym. Głupie uczucie w goglach przy bocznym wietrze...
Awatar użytkownika
kefir
Posty: 4871
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 08:39
Lokalizacja: skąd

Post autor: kefir »

dokładność do metra przy wietrze hmm chyba takim równym jednostajnym
Awatar użytkownika
Jedrula
Posty: 2058
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2010, 20:22
Lokalizacja: Świdnica

Post autor: Jedrula »

Spoks, to jeszcze muszę troche nad nią posiedzieć.
Tak sie w ogóle zastanawiam to dochodzę do wniosku że to trzymanie pozycji co do 1m to jest w sumie nie możliwe bo jak dobrze pamiętam sam GPS ma dokładność do 3m. :idea:
Lecę na nielegalu!
Awatar użytkownika
Ładziak
Posty: 1236
Rejestracja: czwartek 16 cze 2011, 00:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ładziak »

Jedrula, przecież pytałeś o promień... :shock: Ponad metr w jedną, ponad metr w drugą... to daje grubo ponad 2 m okrąg. Takie są moje subiektywne odczucia. A przecież nie samym GPSem żyje MK :P
Awatar użytkownika
Jedrula
Posty: 2058
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2010, 20:22
Lokalizacja: Świdnica

Post autor: Jedrula »

No chodziło mi o takie bardzo dokładne PH, troche skrót myslowy. :oops:
Wiem co chciałem wiedzieć więc ok. :mrgreen:
Lecę na nielegalu!
Malker
Posty: 480
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Post autor: Malker »

claw
Posty: 265
Rejestracja: czwartek 02 cze 2011, 20:39
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Hexa MK - oscylacje w Position Hold

Post autor: claw »

Ładziak pisze:Przy cięższym ładunku moja hexa lata bardzo stabilnie, ale po włączeniu PH zaczyna oscylować. Trzyma wysokość i kierunek, ale zatacza kręgi o średnicy metra-dwóch (jak bączek?).
Wygląda to mniej więcej tak, jakby była powieszona na sznurku w środku ciężkości i popchnięta. Nie pozwalam się jej na bardzo rozhuśtać kontrując jej oscylacje lub wyłączam PH - nie mam pojęcia jakby się zachowała przy większych odchyleniach. Po ponownym włączeniu PH model stoi stabilnie, aż do wytrącenia z równowagi, np. przez podmuch.
Z mniejszym ładunkiem jest wszystko w porządku.
Hexa lata na silnikach 2827-35 i waży 2,3 kg do lotu. Zapas mocy ma.

Czy da się takie zachowanie zniwelować zmianą parametrów? Na co zwrócić uwagę?
ustaw
GPS_Gain=60
EPP FPV, Trex600 gimball, MK Hexa, MK quad, KFC 250quad, Naza2 Hexa, Fantom Czy Pro
DX8, Eleres
ODPOWIEDZ