Pozycja odbiornika i anteny w modelu

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Kitsibas
Posty: 136
Rejestracja: czwartek 21 cze 2012, 09:05
Lokalizacja: Kraków

Pozycja odbiornika i anteny w modelu

Post autor: Kitsibas »

Witam,

Chciałbym zapytać gdzie najlepiej umieścić odbiornik w modelu, a najważniejsze jak powinna być ustawiona jego antena. Mam odbiornik Turnigy (2.4GH).

Czy antena powinna być wystawiona na zewnątrz czy może być w wewnątrz modemu. Czy powinna być pionowo końcem do góry, czy mogę zrobić dziurkę w dole modelu i ja wypuścić żeby zwisała?

Pozdrawiam.
Lee
Posty: 1828
Rejestracja: niedziela 23 paź 2011, 22:02
Lokalizacja: UK

Post autor: Lee »

Jak masz model bez fpv z kadłubem styro-podobnym to umieść antenę jak chcesz, a jak z z fpv to jak najdalej od elektroniki fpv, jak quada z CP z węgla to gdzieś pod spodem, byle nie w środku CP bo mogą być zakłócenia.
A jak masz model z kadłubem z węgla to w tym wypadku trzeba wyprowadzić antenę na zewnątrz.
klocolus
Posty: 1364
Rejestracja: wtorek 30 lis 2010, 23:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: klocolus »

Kitsibas pisze:Mam odbiornik Turnigy (2.4GH).
Po pierwsze jak nie chcesz spaść to zmień tor rc :-) (no chyba, że do latania nad głową nie FPV to może zostać).

Anteny zasadniczo powinny być pionowo, oddalone możliwie od metalowych i węglowych elementów, kabli, ustawione tak, żeby nic w locie ich nie zasłaniało (albo przynajmniej żeby była mała szansa zasłonięcia np. przez pakiet czy inny element przewodzący prąd).
Każdy ma swoje 6 minut :-)
Awatar użytkownika
Kitsibas
Posty: 136
Rejestracja: czwartek 21 cze 2012, 09:05
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kitsibas »

Ogólnie dopiero zaczynam z nauką latania :) to mój pierwszy model. Na razie nie mam żadnego fpv.

Czyli: albo zostawić w kadłubie, albo wyprowadzić przez dół kadłuba żeby zwisała?
Pioneer 1400, Turnigy 9x - er9x + FrSky DHT-U (logger) + dopał, GPS, Vario, FOX 800 + Vee + BiQuad
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Co Ci szkodzi ładnie wkleić ją wystającą do góry? Do dołu raczej słaba opcja bo przy pierwszym lądowaniu wyrwiesz ją. Tam jest takie zgrubienie metalowe w termokurczce - idealne aby właśnie te usztywnienie było elementem konstrukcyjnym do wklejenia (choćby na hotgluta) w kadłub.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
paku
Posty: 500
Rejestracja: poniedziałek 13 lut 2012, 11:57
Lokalizacja: wa-wa

Post autor: paku »

To może coś z teorii:

Anteny typy pręto podobnego - podłużne - -promieniują prostopadle do swego kształtu.

czyli tak: <<<<<<<<< I >>>>>>>>>

antena odbiornika - nawet jak jest z cienkiego druciku - to też jest taką anteną, ale tylko na kawałku bez ekranu. Jak masz długą antenę w odbiorniku, to samą anteną jest tylko końcowe ok 3cm /dla 2.4GHz/.

I teraz co najważniejsze - tego typy anteny najlepiej współpracują gdy są do siebie równolegle. Oczywiście w lecącym modelu trudno jest zachować takie ich położenie, ale daje to do myślenia.

W każdym razie idealnie jest uzyskać taki układ <<<<In>>>>> >>>>>>Io<<<<<<<.

Poza tym oczywiście każde źródło pola elektromagnetycznego /elektronika, pakiet, kable do silnika, silnik/ będą zakłócać odbiornik, więc warto CAŁY jak i samą antenę wywalić gdzie daleko.

Problemy mogą być zauważalne na granicy zasięgu (kilkaset metrów ..1km..1,5km), do pierwszych lotów możesz zrobić to byle jak (100-150m), ale warto zawsze o tych sprawach pamiętać.

PS. Coś tam słyszałem że tor RC /czyli sterowanie modelu/ w Turnigy nie jest za szczęśliwy wiec uważaj :)

A najlepiej sprawdź swój zestaw jeszcze na ziemi (idź na spacer), zasięg w powietrzu będzie 2-4 razy większy niż w tym teście.
Pamiętaj - Każdy dobry uczynek będzie słusznie ukarany :)
Awatar użytkownika
Kitsibas
Posty: 136
Rejestracja: czwartek 21 cze 2012, 09:05
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kitsibas »

Ok, dzięki wielkie za porady praktyczne.


@Rurek masz racje - wystająca z dołu może się urwać podczas lądowania/kreta.
@paku również dzięki - w takim razie spróbuje ją przymocować pionowo poza kadłubem.

Na razie muszę się nauczyć w ogóle latać więc będę się starał latać niedaleko :) Nie mam jeszcze żadnego sprzętu fpv. moduł Turnigy też pewnie z czasem wymienię.

Dzięki za porady.
Pioneer 1400, Turnigy 9x - er9x + FrSky DHT-U (logger) + dopał, GPS, Vario, FOX 800 + Vee + BiQuad
Awatar użytkownika
GoldTiger
Posty: 302
Rejestracja: sobota 04 lut 2012, 00:05
Lokalizacja: Kędzierzyn Koźle

Post autor: GoldTiger »

Nie sądziłem że elementy węglowe tak dobrze "ekranują" sygnał. Ładny wykład paku :-)
What I've felt, what I've known
Sick and tired, I stand alone
Could you be there, 'cause I'm the one who waits for you
Or are you unforgiven, too?
ODPOWIEDZ