Kontrolery kopterów

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

raker
Posty: 54
Rejestracja: wtorek 12 kwie 2011, 12:10
Lokalizacja: Kraków

Kontrolery kopterów

Post autor: raker »

Witam wszystkich,
w miarę czasu gdy coraz bardziej wciągam się w "modelarstwo kopterowe" coraz bardziej interesują mnie różnego rodzaju kontrolery do takich kopterów. Zastanawia mnie jednak np. zróżnicowana cena poszczególnych rozwiązań. Z czego wynika np. że płytka kukiego kosztuje koło 300 zł natomiast MK kosztuje kilka razy więcej. Czy jest to tylko kwestia wyposażenia płytki czy może za tym idzie coś więcej. Tak samo zastanawia mnie sam software do sterowania takim kopterem. Wiem że MWC kukiego korzysta z otwartego kodu natomiast jak to jest w przypadku innych płytek typu MK, OpenPilot czy cyberdrones. Czy pozostałe rozwiązania mają jakieś swoje dedykowane programy do sterowania copterem podczas lotu tworzone od podstaw przez twórców tych rozwiązań.

Im bardziej zagłębiam się w temat tym bardziej interesują mnie szczegóły :).

Pozr
raker
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Podstawowa różnica między MK i Multiwii to otwartość :-) Mikrokopter to chroniony prawem autorski projekt dwóch panów z DE. I ich ciężka praca przy całości (hard i soft-ware) jest wliczona w cenę.
Multiwii od początku jest opensource'owym projektem z każdej strony - dlatego cena nie może zawierać kasy z racji użycia jakiegokolwiek rozwiązania chronionego. W zasadzie cena kontrolera Multiwii powinna wynikać tylko i wyłącznie z kosztów użytych elementów i kosztów robocizny poniesionej na wyprodukowanie tejże płytki FC. Kod jest darmowy, jeżeli się podoba to zawsze można Alexowi - twórcy z multiwii.com wrzucić pajpalem darowiznę w dowolnej kwocie.
Dlatego masz taką różnicę w cenie...a jak tak dalej pójdzie los projektu Multiwii - to przegoni on swoimi możliwościami rozwiązanie MK ;-) I tylko się wypada cieszyć z tego powodu :-).
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
raker
Posty: 54
Rejestracja: wtorek 12 kwie 2011, 12:10
Lokalizacja: Kraków

Post autor: raker »

A inne platformy typu cyberdrones lub openpilot? Oni soft też sami pisali? Tak się w ogóle zastanawiam czy stworzenie takiego softu to trudna sprawa czy tylko zaimplementowanie algorytmu jakiegoś PIDa i tyle.
cholo
Posty: 3371
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 21:38
Lokalizacja: Kraków

Post autor: cholo »

raker pisze:A inne platformy typu cyberdrones lub openpilot? Oni soft też sami pisali? Tak się w ogóle zastanawiam czy stworzenie takiego softu to trudna sprawa czy tylko zaimplementowanie algorytmu jakiegoś PIDa i tyle.
oczywiscie to tylko zaimplementowanie jakiegos pida i tyle ;-)
doswiadczenie wskazuje, ze jak masz umiejetnosci to po roku juz bedziesz sie unosil a po kilku latach juz moze nawet gps'a odpalisz (albo i nie) ;-)
ODPOWIEDZ