śmigłem robi beczkę

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

śmigłem robi beczkę

Post autor: loop »

No pierwszy raz się z tym zderzyłem i nie wiem w tym temacie za wiele.

Dziś loty betą pancerną skończone rozwałką aż głowa mała. Generalnie osiągnąłem kosmiczną prędkość po czym prze kret aż mi pakiety powyginało. Użyłem do lotu śmigła sportowego, nie należy do lekkich, czuć że jest bardzo sztywne ostre i ma pewną wagę.
Na pełnym obrotach Kv1700 i generowaniu zapewne mocy bliskiej 500W z Betą (1,6kg) dzieje rzecz okropna. Betę przechyla w kierunku obrotu śmigła.
Jak tylko zauważyłem że się nie słucha, dałem nura i miękko w ziemie. Nic się nie stało, ale postanowiłem obciążyć ciągnięte w górę skrzydło balastem.
Fru w powietrze i już jest wiele lepiej, ale latanie takie było już mało interesujące, za mało mocy, przechyla na obciążone skrzydło, za dużo i tak przechylało znowu, kombinowałem w powietrzu ile się dało, aż na pełnym gazie maszyna się zbuntowała i wyryła beczką krater prosto w ziemie spokojnie ponad 100km/h.

Jak kompensować moment śmigła? (czy jak to się nazywa)?
Awatar użytkownika
Kwasiu
Posty: 1548
Rejestracja: niedziela 12 gru 2010, 15:18
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post autor: Kwasiu »

Skłonem albo wykłonem silnika (nie wiem które to które, ale chodzi mi o wychylenie w bok ;) ), ze dwa stopnie i powinno być lepiej ;)
Artu

Post autor: Artu »

Nazywa się to wykłon :mrgreen:
Kwasiu, skłon, to jak zadziera, albo przepada na silniku :-P
Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: loop »

Wykłon, ok, patrząc od tyłu na Betę kładzie na prawe skrzydło i w prawo też śmigło kręci, wiec teraz w którą stronę odchylić silnik? Napęd pchający jak by co.
^ sens tylko w postępie ^
Artu

Post autor: Artu »

W tą stronę, tylko bardziej:

Obrazek
Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: loop »

Czyli w stronę skrzydła na które opada i pchając skrzydło, które się unosi. Ok, tak spróbuję, a generalnie jak takie ustawienie technicznie działa na lot samolotu, bo teoretycznie powinno też chcieć obrócić samolot jak pionowy ster na ogonie?
^ sens tylko w postępie ^
Artu

Post autor: Artu »

Tak "fabryka" ustawia w Becie...
Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: loop »

Kurde no to niezłe jaja, bo w mojej becie fabryka tego nie ustawiła, a blixterze kolegi z HK też dokładnie na wprost :roll: z resztą jak latałem betą bez modyfikacji i nie było wykłonu to tej przypadłości nie było widać, no ale takie śmigiełko i silniczek to nie wiele w porównaniu z czymś 5-6 razy mocniejszym
^ sens tylko w postępie ^
Awatar użytkownika
Kwasiu
Posty: 1548
Rejestracja: niedziela 12 gru 2010, 15:18
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post autor: Kwasiu »

z kursu ściągać cię nie powinno, a ustawić trzeba doświadczalnie bo to zawsze inaczej wychodzi ;)
Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: loop »

zastanawiam się jak to zrobić, może na dwie śrubki, i jedną luzować, a drugą skręcać, tylko coś czuję że wiele zależy od obrotów śmigła, i inaczej będzie powoli a inaczej na szybkich obrotach :(
Chyba kupie drugi silnik, śmigło lewe i będzie z głowy. Beta 2 silnikowa hihihi... ;)
^ sens tylko w postępie ^
Awatar użytkownika
Kwasiu
Posty: 1548
Rejestracja: niedziela 12 gru 2010, 15:18
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post autor: Kwasiu »

Nigdy ideału nie osiągniesz, ale jak się dobrze ustawi to już nie będzie przeszkadzać w locie.
Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: loop »

A jak robią w maszynach ze śmigłem na dziobie, też jest wykonany wykłon na stałe?
^ sens tylko w postępie ^
Artu

Post autor: Artu »

Oczywiście, w "spalinach", to nawet domki silników są "fabrycznie przekoszone" :mrgreen:
Awatar użytkownika
paku
Posty: 500
Rejestracja: poniedziałek 13 lut 2012, 11:57
Lokalizacja: wa-wa

Post autor: paku »

Obrazek
Pamiętaj - Każdy dobry uczynek będzie słusznie ukarany :)
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Post autor: jelcyn »

@loop zrób tak jak u Artu na rysunku. Tylko nie żałuj, dodaj od siebie jeszcze parę stopni. Pamiętaj że nie pomoże Ci to gdy będziesz nisko nad ziemią na przeciągnięciu. Wtedy gwałtowne dodanie gazu zawsze wywróci model.
ODPOWIEDZ