Kwestia zasięgu w górach.

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Kwestia zasięgu w górach.

Post autor: TorFPV »

Czy gdy model będzie poniżej poziomu aparatury to będzie wpływało to jakoś na zasięg ?

Obrazek
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
kondiz
Posty: 1731
Rejestracja: poniedziałek 13 cze 2011, 09:14
Lokalizacja: Jelenia Góra / Wrocław

Post autor: kondiz »

powiem tak, lepiej nie ryzykować i "położyć" antenkę od nadajnika do poziomu i stać przodem do modelu.
Każda antena ma kierunki w którą promieniuje:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Charaktery ... nia_anteny

http://www.anteny.net.pl/Teoria.htm

Obrazek
Konrad
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

To teraz jeszcze doczytaj na temat polaryzacji anten, przyjrzyj się położeniu anteny w nadajniku względem anteny w modelu w różnych fazach lotu i zastanów się jeszcze raz co zaproponowałeś....

Polecam ten filmik

http://vimeo.com/8826952
Ten wredny...
Awatar użytkownika
lukisek
Posty: 1333
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 16:24
Lokalizacja: Bydgoszcz/Limerick

Post autor: lukisek »

Sytuacja w ktorej nadajnik jest wysoko jest idealna . Anteny prosto , zadne kladzenie .
Przyklad z zycia wziety. Kontakt przez PMR-y . Jeden osobnik na pietrze w domu drugi porusza sie w gestej aglomeracji jednorodzinnej rowerem. Ten na rowerze slyszy tego w domu doskonale . Ten w domu tego na rowerze cieniutko. Jak myslisz dlaczego nadajniki montuje sie na wysokich masztach ?
i tak skonczysz ... wrając do RC
kondiz
Posty: 1731
Rejestracja: poniedziałek 13 cze 2011, 09:14
Lokalizacja: Jelenia Góra / Wrocław

Post autor: kondiz »

Mi chodziło o to, że jak odbiornik znajdzie się pod, lub nad anteną nadajnika, to zasięgu dużego nie będzie ;-)
Konrad
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

A mnie chodziło o to że jak położysz antenkę poziomo a w modelu będziesz miał pionowo to też zasięgu dużego nie będzie. Co gorsza jak położysz antenkę poziomo i w modelu poziomo to jak model skręci na kierunek prostopadły do anteny to też zasięgu nie będzie nie dość że z powodu polaryzacji to jeszcze antena odbiornika będzie "patrzyła" martwym polem na nadajnik. Takie zabawy to tylko jak masz odbiornik z diversity.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Ładziak
Posty: 1236
Rejestracja: czwartek 16 cze 2011, 00:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ładziak »

A mi z filmiku wynika, że lepiej, gdy anteny leżą - o ile nie bijemy rekordów odległości...
smootny

Post autor: smootny »

Ładziak pisze:A mi z filmiku wynika, że lepiej, gdy anteny leżą - o ile nie bijemy rekordów odległosci...
Ważne jest by obie (mówie o tych standardowych) były w jednej pozycji - czy leżą czy stoją - z filmu wynika że to praweie to samo - przy większym nacisku jednak na stojące. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Roman
Posty: 1652
Rejestracja: niedziela 06 cze 2010, 19:34
Lokalizacja: WLKP

Post autor: Roman »

kondiz pisze:Mi chodziło o to, że jak odbiornik znajdzie się pod, lub nad anteną nadajnika, to zasięgu dużego nie będzie ;-)
nad anteną - tylko w przypadku latania nad bazą
pod anteną - chyba w ekstrymalnym przypadku gdy stoisz nad pionową ścianą

pamiętaj że model tez zmienia położenie względem nadajnika więc nie wprowadzaj w błąd .

Ustawienie anteny w bok stosuje tylko jak latam tradycyjnie żeby przypadkiem nie celować końcówką anteny w model , lecz posiadam odbiornik z dwiema antenami ustawionymi pod kontem 90stopni więc to bez różnicy przy takiej odległości
I tak skończysz na LawMate
Awatar użytkownika
aidan
Posty: 552
Rejestracja: czwartek 29 wrz 2011, 20:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: aidan »

A jak to jest kiedy antena w modelu jest ustawiona pionowo ale w dół a w aparaturce w góre ? ;)
smootny

Post autor: smootny »

aidan pisze:A jak to jest kiedy antena w modelu jest ustawiona pionowo ale w dół a w aparaturce w góre ? ;)
Oglądałeś ten filmik chociaż raz ??
Nie znając nawet języka - doszedł byś do wniosku - oglądając ten film - że nic się nie zmieni gdy obydwie będa pionowo - obojętnie w dół czy w górę...
Awatar użytkownika
Ładziak
Posty: 1236
Rejestracja: czwartek 16 cze 2011, 00:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ładziak »

Nie prawda. w czasie przelotu nad sobą obie będą w martwych strefach. Dlatego, jak pisałem wcześniej, lepiej gdy leżą przy normalnym lataniu.
Awatar użytkownika
Roman
Posty: 1652
Rejestracja: niedziela 06 cze 2010, 19:34
Lokalizacja: WLKP

Post autor: Roman »

Ładziak pisze:Nie prawda. w czasie przelotu nad sobą obie będą w martwych strefach. Dlatego, jak pisałem wcześniej, lepiej gdy leżą przy normalnym lataniu.
hehe , żeby to było takie proste .
-zakładamy że antena w modelu leży skierowana do tyłu ( czyli odlatując od siebie jesteśmy w martwiej strefie )
- teraz antena leży skierowana na lewe skrzydło ( patrząc od tyłu) i przelatujemy poziomo obok bazy :-P

chyba najlepsze rozwiązanie to antenki do góry ( bo kto lata nad samą głową , przecież można łatwo tracić orientacje nie mając punktu odniesienia jakim jest ziemia )

myślę że to będzie indywidualna sprawa każdego kto sobie ustawi antenki , jeśli chcesz kręcić się nad głową to daj w bok , natomiast do dalszych lotów do góry.
Dobrze też antenkę w modelu mieć postawioną pionowo i przechylona minimalnie do przodu - co to daje ? ano jak będziemy odlatywali to teoretycznie zasięg video powinien się szybciej zacząć kończyć , natomiast będziemy mogli się odwrócić i lecieć na siebie już z lepszym obrazem lub zasięgiem RC
I tak skończysz na LawMate
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Post autor: TorFPV »

No i post Romana jest najbardziej zrozumiały :-D Przynajmniej dla mnie. Danke wszystkim.
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Awatar użytkownika
Ładziak
Posty: 1236
Rejestracja: czwartek 16 cze 2011, 00:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ładziak »

Roman pisze:-zakładamy że antena w modelu leży skierowana do tyłu ( czyli odlatując od siebie jesteśmy w martwiej strefie )
Dokładnie tak jest najlepiej! Jeżeli jest jedna antena, to wzdłuż modelu, a w nadajniku leżąca w bok. Przecież lata się najczęściej przed sobą, w poprzek od lewej do prawej i w drugie mańke. Przez większość czasu anteny są w bardzo dobrym położeniu, równolegle, niezależnie od wysokości. W czasie nawrotów model jest bardzo krótko w niekorzystnym położeniu anten. Rzadko się odlatuje od siebie i wraca na wprost ze względu choćby na najmniejszą sylwetkę modeli i trudność w określeniu położenia i odległości modelu.

Rzadko się też lata stojąc bokiem do modelu, gdzie w przypadku leżącej anteny jest martwa strefa - każdy naturalnie odkręca się w kierunku modelu.
Roman pisze: bo kto lata nad samą głową
Szybownicy, 3D...
Roman pisze:- teraz antena leży skierowana na lewe skrzydło ( patrząc od tyłu) i przelatujemy poziomo obok bazy :-P
Od początku pisałem, że wszystko bierze w łeb przy FPV - tam się najczęściej odlatuje i wraca - czyli wszystko dokładnie odwrotnie :-D

Pozostaje zapytać toretto1995, o jakie latanie chodziło w pytaniu :-P
ODPOWIEDZ