Fascynacja FPV

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

shmastah
Posty: 4
Rejestracja: piątek 16 mar 2012, 21:24
Lokalizacja: Krakow

Fascynacja FPV

Post autor: shmastah »

Witam serdecznie,
dopiero rozpoczynam przygodę z modelami samolotów i FPV, dotychczas latałem latami na Helikopterach Hirobo Eagle/Trexach oraz ostatnie dwa lata Mikrokopterem (hexa)- ale stabilne zawisy znudziły mi się kompletnie i zrzekłem się tych sprzętów na rzecz jednego porządnego setupu do FPV.

Samą ideą zaraził mnie przez przypadek facet, który pokazał mi film na którym to siedział na ogrodzie swojego domu i latał 3 kilometry dalej "Deltą" z FPV właśnie nad autostradą A4. Powrót też był pestką dzięki OSD, wszystko to było takie 'WOW' bo skończył się czas 'patrzenia na model nad głową' i rozpoczął się dla mnie etap planowania fajnych kilku kilometrowych wypraw w powietrzu, osiągania celi i odkrywania 'nieznanego' z małego statku powietrznego.

Zrobiło to na mnie piorunujące wrażenie i poczułem że wreszcie w modelarstwie jest coś więcej niż zawisy, F3C czy stabilne nudne latanie - odkryłem w tym ogromny potencjał i możliwość pionierskiego zwiedzania krajobrazów z wygodnego fotela w nowoczesnych okularach z monitorami.

Zainteresowało mnie to do takiego stopnia, że pozbyłem się już wszystkich poprzednich 'zabawek' i rozpocząłem poszukiwania od zakupu odpowiedniego modelu samolotu.

W Sklepie modelarskim polecono mi model FPV RAPTOR 2.0M, ze względu na:

- cenę ( faktycznie jest jak za darmo w porównaniu do poprzednich zabawek )
- ładowność ( sprzęt do FPV/autopilot/baterie )
- stabilność lotu (rozpiętość)
- ewentualną customizacje ( mocniejszy silnik, lepszy regulator, baterie )


Zanim kupie, chciałbym zapytać doświadczonych w temacie czy warto wybrać ten model ( ten wingspan ), może ktoś lata Raptorem? może wersja 1.6m ?


Przymierzam się do tego nie pod kątem robienia zdjęć czy zawodu - FPV traktuje jako przygodę w powietrzu i takiego też modelu szukam, który po zakupie nie zaskoczy mnie "mogłem dać 200zl więcej i kupić tamten model".

Pozdrawiam
Pablo z Krakowa.
Awatar użytkownika
bodziobsz
Posty: 165
Rejestracja: środa 17 sie 2011, 08:59
Lokalizacja: Bukowno / UK

Post autor: bodziobsz »

Miałem ten sam problem jeżeli chodzi o wybór platformy. Ja osoboście wybrałem Skywalkera 1.9m. Tutaj masz link do mojego tematu http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=6345
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Jakbyś podał link co by można było popatrzeć na tego Raptora to można by powiedzieć coś więcej na jego temat.

Generalnie wszystko zależy jaki styl latania masz ochotę uprawiać. Jeżeli bardziej cię kręcą dalekie loty po kilkanaście km to duża rozpiętość się przyda. Pozwoli ponieść te dodatkowe LiPole na dłuugie bujanie w trasie i dodatkowy osprzęt który pozwoli bezpiecznie wrócić z takiego wypadu czyli OSD + autopilot a także daje możliwość maksymalnego odsunięcia od siebie wzajemnie zakłócających się komponentów. Coś właśnie a la Skywalker lub jakiś szybol. Jeżeli natomiast wolisz sobie powariować nisko i blisko to tu też jest cała gama możliwości od wszelkiej maści skrzydełek które można bez trudu samemu wykonać, poprzez akrobaty i pylony dla totalnych wariatów do niewielkich maszyn treningowych typu Bixler które mimo łagodnej charakterystyki lotu potrafią dostarczyć sporo frajdy i wytrzymują naprawdę konkretne baty z strony kretów.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Verid, spójrz:
shmastah pisze:rozpoczął się dla mnie etap planowania fajnych kilku kilometrowych wypraw w powietrzu, osiągania celi i odkrywania 'nieznanego' z małego statku powietrznego.
..czyli SkyWalker, TwinStar i tepe majestatyczne do długiego latania...Raptor to chyba ten co go Artu od pół roku ulatnia ;-) co go dostał do testów...
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
bodziobsz
Posty: 165
Rejestracja: środa 17 sie 2011, 08:59
Lokalizacja: Bukowno / UK

Post autor: bodziobsz »

To jest ten Raptor http://lanyumodel.en.alibaba.com/produc ... model.html też się nad nim zastanawiałem ale podobno ma gorsze właściwości jeżeli chodzio szybowanie od Skywalkera.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Fakt ale co innego widzieć u kogoś a co innego samemu. Jak Kef przy mnie poleciał skrzydłem na ponad 4km na zwykłej Futabie PCM to też mi się oczki świeciły ale koniec końców to najlepiej się czuję wlokąc brzuchem po ziemi i chowając się po krzakach stąd większa niż teoretycznie wymagana ilość info. :mrgreen:
Ten wredny...
Artu

Post autor: Artu »

Rurek pisze:Raptor to chyba ten co go Artu od pół roku ulatnia ;-)
Nie wspominając o pewnym Juniorze Obrazek
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Artu pisze:
Rurek pisze:Raptor to chyba ten co go Artu od pół roku ulatnia ;-)
Nie wspominając o pewnym Juniorze Obrazek
Oooo! dobrze że odkopałeś, niech młodzież patrzy jak należy się witać pierwszym postem na forum :-) [shmastah - to nie do Ciebie, to do różnych innych AM]

Pisz lepiej o Raptorze bo to o tym wątek jest 8-) , czyżby Artury tak miały że stryropiany to raczej walają się u nich po kątach a nie latają?
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
shmastah
Posty: 4
Rejestracja: piątek 16 mar 2012, 21:24
Lokalizacja: Krakow

Post autor: shmastah »

Dziękuje serdecznie za kilka sugestywnych wypowiedzi, plątałem się też pomiędzy Skywalkerem i Raptorem - o czym zapomniałem wspomnieć.

Zdecydowanie lot spokojny na odległość jest moim celem, gdybym miał scharakteryzować dokładnie o jaki rodzaj FPV mi chodzi, opisałbym to poniższymi punktami:

- Loty na odległość
- Spokojne i ustabilizowane latanie
- Bezpieczna platforma korzystająca z funkcji Return Home/Go Home (jak zwał tak zwał) +OSD,w przyszłości expand o waypointy.
- Link video up to 3 km max - dalej niż 1km na początku pewnie nie polecę, ale chce mieć 'zapas' już od samego początku.


Byłem dziś jeszcze raz w sklepie modelarskim pytając o SkyWalkera - ale niestety nie posiadają i trzeba czekać na zamówienie, Raptor 2000mm jest na miejscu i czeka - więc poprosiłem o zatrzymanie go do poniedziałku, bo pomyślałem że jeszcze dopytam tutaj i ostatecznie kupie w poniedziałek jeśli stwierdzicie że warto.


- Co do wyznaczonej charakterystyki, zapytam od razu - bowiem kompletuje wszystko po kolei - może ktoś już posiada taki zestaw hardware ( chodzi o link video ( nadajnik/odbiornik/kamera ) ) - i mógłby coś polecić / odsprzedać?



- Kolejna rzecz o którą chciałem zapytać:
Przypuszczam że powinienem zacząć od modelu i Video zanim zacznę podpinać OSD ? Czy mylę się i powinienem raczej zapiąć wszystko na raz przy nauce latania FPV?






@bodziobsz - jak sprawuje się Twój SkyWalker ?

@all - model raptora o którym mowie:
Raptor 2000mm


Wszystkim ogromnie dziękuje za pomoc
Awatar użytkownika
bodziobsz
Posty: 165
Rejestracja: środa 17 sie 2011, 08:59
Lokalizacja: Bukowno / UK

Post autor: bodziobsz »

Mój Skywalker czeka teraz u celników :) Ale z tego wiem to ma lepsze właściwości lotne niżeli predator dlatego go wybrałem, a mam bardzo podobne cele jak twoje jeżeli chodzi o loty :) Link Video który kupiłem to ten Sunsky http://www.sunsky-online.com/product/de ... t.id=13087. Kupiłem go dlatego że na RCG dobrze się o nim wypowiadali i na standardowych bacikach 2-3km zasięgu. Tu masz linka z opisem http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1279902 (zjedź troche na dól strony). Kamerka to 600lini Sony z SecurityCamera (Link Video i kamerke już mam i mogę ją polecić). Zasięgu linku jeszcze nie sprawdzałem bo nie mam jak narazie.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Te 3km jeżeli chodzi o wideo to zrobisz "bele czym" z rzeczy polecanych na forum. Przypomnę - są to FOX z securitycamera2000 (możesz przy okazji nabyć tam kamerkę którą poleca przedmówca - mam, dobra jest), Lawmate 500mW i Racewood 500mW. Te ostatnie możesz kupić u Romana lub w zagramanicznych sklepach. Do tego dobre anteny i masz 3km+ z palcem na piwie. Więcej mocy nie za bardzo jest sens ładować bo tylko pakiet szybciej wyciąga i sieje po elektronice.

Co do RTH to najlepiej weź od razu taki który ma te waypointy. Koszty podobne a po co kupować 2 razy.... Z popularniejszych autopilotów masz DragonOSD + ArduIMU, Ardupilot + dowolne OSD (np. Remzibi - bardzo fajne), UAV DEVBoard + dowolne OSD albo RVOSD5 - polecany ale ostatnio były problemy z dostępnością.

Jak masz zacięcie i zaplecze modelarskie to powinieneś też rozważyć jakiś laminat. Właściwości lotne kładą na łopatki każdą piankę tylko po pierwsze tanie nie są a po drugie w razie błędu trzeba wiedzieć jak to dobrze naprawić - sam CA nie wystarczy.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Verid pisze:Co do RTH to najlepiej weź od razu taki który ma te waypointy. Koszty podobne a po co kupować 2 razy.... Z popularniejszych autopilotów masz DragonOSD + ArduIMU, Ardupilot + dowolne OSD (np. Remzibi - bardzo fajne), UAV DEVBoard + dowolne OSD albo RVOSD5 - polecany ale ostatnio były problemy z dostępnością.
A gdzie w zestawieniu cały pakiet Zbig'a? :-)
W/g mnie dla kogoś kto ma jeszcze chwilkę aby poczekać na wypust "sklepowy" (pesymistycznie - na dzień dziecka) nowego OSD...a w tym czasie kompletując resztę klocków które są dostepne od ręki ( AP, IMU, tracker anteny) to jest bardzo dobry wariant. Dobre bo Polskie. Support na miejscu. Sprzęt sprawdzony i wciąż rozwijany. Cena nie powalająca z nóg.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Lech
Posty: 173
Rejestracja: piątek 05 lut 2010, 13:38
Lokalizacja: Wolsztyn/ Ziel. Góra

Post autor: Lech »

Rurku, ale poprzednia wersja OSD by Zbig posiada RTH, Waypointy i co tam jeszcze chcecie. Mam i jestem bardzo zadowolony.
Pozdrawiam Leszek.
shmastah
Posty: 4
Rejestracja: piątek 16 mar 2012, 21:24
Lokalizacja: Krakow

Post autor: shmastah »

@Verid / @All,
Czy te 3km pokonam także nadajnikiem ( Klasykiem - Hitec Optic ( 2.4ghz ) ) ?

Akurat taki mi został i zastanawiam się czy jego też się powinienem pozbyć ?

@Verid, @Rurek, @Lech - dzięki za kilka sugesti odnośnie IMU / Boardów / OSD - zapisałem je sobie i jak tylko odbiore Raptora, będe zamawiał - o czym jeszcze napiszę.

@bodziobsz, czyli Ciebie też czeka składanie, uruchamianie i pierwsze loty ? Chętnie popatrze i poczytam jak Ci idzie.

[PLATFORMA]
Wybrałem Raptora, chyba dlatego, że po prostu był w sklepie 'od ręki', jest 'ładowny', pisaliście że duża rozpiętość pozwoli na stabilniejsze i spokojne odległe loty - a o to mi w tym wszystkim chodzi.

[VIDEO LINK]
Lawmate 500mW - dość dużo poczytałem i piszecie że potrafią się 'zgrzewać'.
Dość fajne porównanie i długą dyskusje znalazłem tu:


Lawmate vs Fox

Rozumiem, że nie muszę się tym 'jeszcze' przejmować?

Chciałbym zapytać o drugą stronę, skoro samolot nadaje Lawmate 500mW - co powinienem 'dokupić' bo sygnał ten odebrać na ziemi ?

Na internecie natrafiłem na sklep,

Lawmate 500mW

Ale nie widze w ich ofercie odbiornika, możecie coś polecić bardzo proszę?



Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

W kwestii LawMate uderzaj do forumowicza - Romana - prowadzi sprzedaż w dobrych cenach. I ma alternatywne (oprócz LawMate'a) zestawy marki Racewood.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
ODPOWIEDZ