Fascynacja FPV

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

shmastah
Posty: 4
Rejestracja: piątek 16 mar 2012, 21:24
Lokalizacja: Krakow

Post autor: shmastah »

@Rurek, super dzięki ogromne - podoba mi się że podchodzicie do tematu konkretnie, krótko i na temat.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Czy te 3km pokonam także nadajnikiem ( Klasykiem - Hitec Optic ( 2.4ghz ) ) ?
Nie ryzykowałbym. Są zapaleńcy którzy latają na 2,4GHz na dalsze odległości stosując anteny panelowe lub/i dopalacze jednak moim zdaniem 2,4 to zbyt kapryśna częstotliwość na dalekie loty. Poczytaj wątek o eLeReS'ie. Wychodzi niedrogo a dotychczasowe testy wskazują że na taki średni zasięg będzie idealny. Ewentualnie możesz iść na całość i wziąć system który z marszu da ci kilkanaście albo lepiej km'ow zasięgu typu EZUHF, Thomas Scherrer LRS czy Dragon Link tyle że kieszeń boli.
Rozumiem, że nie muszę się tym 'jeszcze' przejmować?
Każdy nadajnik wideo stosowany do naszych celów, czy to Lawmate czy wybebeszony z obudowy FOX, grzeje się i nie jest rozsądnie zostawiać go włączonego na dłużej bez chłodzenia. Do niedawna Lawmate były synonimem jakości. Niestety ostatnio pojawiły się sygnały że sprzedawane obecnie egzemplarze to nie to co kiedyś. Poza tym dochodzi jeszcze kwestia zasilania - LM 500mW chce 5V i jest na to bardzo czuły. Ciekawym rozwiązaniem są zestawy Racewood 500mW które są gabarytowo porównywalne z Lawmate a tolerują zasilanie z LiPola 3S.
Chciałbym zapytać o drugą stronę, skoro samolot nadaje Lawmate 500mW - co powinienem 'dokupić' bo sygnał ten odebrać na ziemi ?
Odbiornik oczywiście. Zazwyczaj kupuje się komplet Tx/Rx a potem ewentualnie dokupuje kolejne nadajniki albo przekłada się jeden do kolejnych modeli. Zobacz TU albo TU
To oczywiście przykłady żebyś wiedział o co chodzi.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Verid pisze:Ewentualnie możesz iść na całość i wziąć system który z marszu da ci kilkanaście albo lepiej km'ow zasięgu typu EZUHF, Thomas Scherrer LRS czy Dragon Link tyle że kieszeń boli.

Mamy jeszcze dobre dwie marki chińskie, z udokumentowanym zasięgiem:
- RangeLink (dawniej: Chainlink nazwa handlowa) - Kloculus i Dual mogą się wypowiedzieć jak im to lata >10km :-)
- RMilec - też udokumentowane zasięgi >10
Podaję je jako przykład mniejszego bólu kieszeni :-) i o wiele lepszego współczynnika price/performance.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Specjalnie nie pisałem o tych 2 bo o RMILEC'u było głośno ze sieje pa wsiech a Chainlinka jeszcze zanim się "rozszedł" z BEVRC mam osobiście i jestem średnio zadowolony.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Verid pisze:jestem średnio zadowolony.
Co się sypie? Może upgrejdzik odbiornika powinieneś zrobić, znaczy napiszę tak: musisz to zrobić bo w poprawionym FirmWare RX usunięto masę błedów w tym dwa krytyczne (obsługa FailSafe i PPMsum dla kopterów)
Jakby co - ślij do mnie, mam obcykane i za 5 zeta (kiedyś o tym pisałem :-) ) robię wgrywki. Pięć zeta - coby mi się programator do tego zwrócił dedykowany :-) zakupiony tylko do tego.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Wersję FW (według zapewnień producenta) mam najnowszą.
Problemy są innej natury:
-raz poleci na nieco ponad kilometr (dalej nie lubię) a za drugim na 100m FS załapie na sekundę czy dwie. Ta sama miejscówka, ten sam model tylko 15 minut później (albo wcześniej).
-śmieci mi po goglach. Klatka Faradaya z laminatu miedziowanego pomogła ale nie wyeliminowała całkowicie problemu.
-żre się z nadajnikiem wideo. Musiałem zrezygnować z 6 kanału LM bo zasięg spadał do 500m.

To chyba dość powodów żeby nie być do końca szczęśliwym....
Ten wredny...
Awatar użytkownika
bodziobsz
Posty: 165
Rejestracja: środa 17 sie 2011, 08:59
Lokalizacja: Bukowno / UK

Post autor: bodziobsz »

Napewno zdam relacje z budowy i pierwszych oblotów. Ja osobiście wybrałem jako Lrsa Rmielc. A osd jedno z tańszych z funkcją Return To Home czyli Nova OSD with RTH (Tani bo cały komplet wychodzi koło 122$). Trochę o tym poczytałem i jak dla mnie powinno spełnić warunki a mianowicie po zaniku Video klik na RTH i po ponownym załapaniu video normalny lot (tylko o to mi chodziło głównie żeby nie stracić modelu)
mzyla
Posty: 961
Rejestracja: wtorek 09 lis 2010, 10:42
Lokalizacja: Manchester

Post autor: mzyla »

Rurek pisze:
Artu pisze:
Rurek pisze:Raptor to chyba ten co go Artu od pół roku ulatnia ;-)
Nie wspominając o pewnym Juniorze Obrazek
Oooo! dobrze że odkopałeś, niech młodzież patrzy jak należy się witać pierwszym postem na forum :-) [shmastah - to nie do Ciebie, to do różnych innych AM]

Pisz lepiej o Raptorze bo to o tym wątek jest 8-) , czyżby Artury tak miały że stryropiany to raczej walają się u nich po kątach a nie latają?
Lubie Junior-ki, może byś chciał odsprzedać i zamkniesz szydercom temat?
MZ
Awatar użytkownika
Rufio
Posty: 1157
Rejestracja: sobota 23 kwie 2011, 22:57
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Rufio »

Verid pisze:Wersję FW (według zapewnień producenta) mam najnowszą.
Problemy są innej natury:
-raz poleci na nieco ponad kilometr (dalej nie lubię) a za drugim na 100m FS załapie na sekundę czy dwie. Ta sama miejscówka, ten sam model tylko 15 minut później (albo wcześniej).
-śmieci mi po goglach. Klatka Faradaya z laminatu miedziowanego pomogła ale nie wyeliminowała całkowicie problemu.
-żre się z nadajnikiem wideo. Musiałem zrezygnować z 6 kanału LM bo zasięg spadał do 500m.

To chyba dość powodów żeby nie być do końca szczęśliwym....
No fakt, można narzekać.
W szczególności zwróciłem uwagę na "raz poleci ..." - do tej pory coś takiego kompletnie mi się nie przydarzyło i obym tego nie spotkał, a caluteńki sezon przelatałem.
Jakim napięciem popędzasz nadajnik?

Reszta to jak dla mnie "indywidualne przypadki", spotykane w każdym LRSie.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Jakim napięciem popędzasz nadajnik?
Tyle co Futaba na pinie modułu daje.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Rufio
Posty: 1157
Rejestracja: sobota 23 kwie 2011, 22:57
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Rufio »

Verid pisze:
Jakim napięciem popędzasz nadajnik?
Tyle co Futaba na pinie modułu daje.
Czyli ile?
Mam 12FG ale CLa zasilam z zewnętrznego źródełka bo:
1. jak było pisane w wątku o CL - im wyższe napięcie tym wyższa moc
2. aparatura ciągnie swoje, a nawet z lipo tylko na 5-6 h ciągłej pracy wystarcza
3. TX pracuje chyba od 7v (dając jakąś tam moc) do chyba 24V.

Zwykłe 3S i 5km zasięgu na 200mW bez problemu.
Verid - zweryfikuje swoje podejście do zasilania TXa.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Czyli ile?
Mniej więcej napięcie pakietu. W tej chwili jakieś 11V.
1. jak było pisane w wątku o CL - im wyższe napięcie tym wyższa moc
Tak, wiem. Przypomnę tylko że mówimy tu o zasięgach do 1,2km nie do 12km. Przecinek w innym miejscu.
2. aparatura ciągnie swoje, a nawet z lipo tylko na 5-6 h ciągłej pracy wystarcza
Nie latam aż tak długo a lipola doładowuję gdy mi na wyświetlaczu spadnie poniżej 10.8V
Zwykłe 3S i 5km zasięgu na 200mW bez problemu.
Na pinach jest nieco mniej niż świeżo naładowane 3S i problemy potrafią się pojawić ni stąd ni zowąd po 200m więc to nie kwestia zasilania tylko słynna chińska kontrola jakości. Ja miałem mniej szczęścia. Nie powiem pecha bo lata ale nie polecam nikomu.
Ten wredny...
ODPOWIEDZ