Turnigy 9x v2 - różnica napięć

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Jurij80
Posty: 94
Rejestracja: niedziela 27 lis 2011, 20:29
Lokalizacja: Warszawa Wola

Turnigy 9x v2 - różnica napięć

Post autor: Jurij80 »

Witam!
Panowie czy możecie mi wytłumaczyć zachowanie mojej Turnigy 9x.

Pakiet LiFe naładowałem do pełna i następnie podłączyłem do nadajnika i ...
w przeciągu 3-4 minut wskazanie napięcia na wyświetlaczu spadło z 9,9 V do 9,5 V, czyli ostateczne wskazanie to 9,5 V.
Następnie sprawdziłem napięcie w pakiecie za pomocą miernika uniwersalnego:
poszczególne cele to równo po 3,32 V - w sumie 9,96 V.

Czemu jest taka różnica? Czy to jest normalne w tym sprzęcie?
Artu

Post autor: Artu »

Norma, mi LiPo, zaraz po ładowaniu pokazuje jakieś 11,6V :-/
bart07
Posty: 32
Rejestracja: sobota 17 mar 2012, 16:15
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: bart07 »

A nie ma tam jakiejś diody czy innego "dziadostwa" -0.7V

Bartosz
Jurij80
Posty: 94
Rejestracja: niedziela 27 lis 2011, 20:29
Lokalizacja: Warszawa Wola

Post autor: Jurij80 »

Jedynym źródłem poboru prądu, które jest "nieseryjne" to podświetlenie wyświetlacza.
bart07
Posty: 32
Rejestracja: sobota 17 mar 2012, 16:15
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: bart07 »

nie, elementy krzemowe obniżają napięcie 0.7V. Jeżeli pomiar jest za takim elementem to będzie odczyt niższy
Awatar użytkownika
Radzu
Posty: 317
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 00:10
Lokalizacja: Rydułtowy

Post autor: Radzu »

Na schemacie nie ma nic co mogło by zakłócić pomiar ale ... może to pomiar jest błędny ?
Najlepiej było by wziąć zasilacz z płynna regulacją napięcia, spiąć równolegle dobry miernik (bo takie uniwersalne to ja już widziałem że na zakresie do parudziesięciu volt miały kilka dziesiątych błędu) i porównać czy to co wskazuje dobry miernik pokrywa się z tym co pokazuje aparatura.


Innym aspektem jest to że na pewno każda aparatura nie jest kalibrowana z osobna a stabilizatory 5V (bo z takiego odniesienia z tego co widzę na schemacie korzysta aparatura) mają jednak pewny rozrzut napięcia który wpływa na dokładność pomiaru.

Właśnie z tego względu np. w radioclone jest możliwość kalibracji wskaźnika baterii, o ile ktoś czuje taką potrzebę bo osobiście mi to do szczęścia nie potrzebne.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Panowie dajecie się wkręcać leniuchowi.
W tysiącu miejscach opisujących aparaturę Turnigy 9x jest napisane TYSIĄCE razy że jest to normalna przypadłość tej aparatury z oryginalnym/fabrycznym/ softem. Zaniżone napięcie pokazywane na wyświetlaczu o 0,5-0,7 V. U mnie np. zamiast 11.1V pokazuje 10,5 i jakoś z tym żyję i wiem że jak dojdzie do 10V to czas ładować.
Nie ma co się doszukiwać awarii , tylko zmienić soft na taki który pozwala skalibrować pomiar napięcia pakietu albo się przyzwyczaić.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Jurij80
Posty: 94
Rejestracja: niedziela 27 lis 2011, 20:29
Lokalizacja: Warszawa Wola

Post autor: Jurij80 »

Rurek pisze:Panowie dajecie się wkręcać leniuchowi.

Dzięki Rurek za wytłumaczenie. Jak już wiem, że to jest normalne w tym sprzęcie to też jakoś będę z tym żył. Temat zamknięty.

A tak nawiasem mówiąc chciałbym zobaczyć te "tysiące" miejsc gdzie jest o tym mowa.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Jurij80 pisze:chciałbym zobaczyć
To już jest postęp...skoro masz chęć :-)
Ja zanim kupiłem tę aparaturę znalazłem w TYSIĄCU miejsc opis każdego detalu i każdej cechy tego sprzętu.
Weź się do roboty i nikt nie będzie się irytował ciągłymi pytaniami z Twojej strony o sprawy podstawowe podczas gdy naprawdę istnieją dzisiątki odpowiedzi.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Radzu
Posty: 317
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 00:10
Lokalizacja: Rydułtowy

Post autor: Radzu »

Rurek, wiesz jaki jest problem ? Tematów w których się pyta o coś co już było napisane jest dużo i starzy wyjadacze pamiętają że było i tylko rzucają tekstem "było, poszukaj" a najczęściej jest tak że było to poruszone podczas innego tematu, nawet bez stosownych tagów, a do tego w wątku o dziesiątkach stron i naprawdę to ciężko znaleźć, i czasami naprawdę mnie krew zalewa jak czytałem jakiś temat gdzie była odpowiedź, chcę do tego wrócić i jedyne co zwraca mi wyszukiwarka to tematy z poprawnie zadanym pytaniem bez odpowiedzi i czasami się po prostu poddaję bo pomimo że wiem że gdzieś było to opisane nie umiem tego znaleźć.

Jak dla mnie powinno się w wątku takim jak ten podlinkować wszystko co ktokolwiek znalazł na dany temat albo po prostu wywalić całość żeby temat nie zanieczyszczał wyszukiwarki choć akurat tu już za dużo dodano merytorycznych informacji żeby to kasować.

A tak na marginesie to przeczytałem TYSIĄC postów w TYSIĄCU miejsc przed i po kupieniu tej aparatury, na TYSIĄCU for i jakoś nie pamiętam żeby gdzieś był poruszany problem błędnego działania wskaźnika.
ODPOWIEDZ