Jaki sprzęt do nagrywania/robienia zdjęć?

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

gofer
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 20 lut 2012, 19:30
Lokalizacja: wrocław

Jaki sprzęt do nagrywania/robienia zdjęć?

Post autor: gofer »

Na wstępie chciałem serdecznie Wszystkich przywitać :) Proszę o wyrozumiałość, ponieważ niezbyt dobrze znam się na temacie, ale mam nadzieję, że szybko się to zmieni.

Moim celem jest nagrywanie i robienie zdjęć z powietrza. Obiekty to głównie budynki i infrastruktura drogowa. Moje pytanie brzmi - powinienem zainteresować się samolotami czy *kopterami? Jakie są wady i zalety poszczególnych opcji?

Z góry dziękuję za odpowiedź lub jakieś linki.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

...powinienem zainteresować się...
...lekturą forum. Sam sobie wyrobisz opinię co ci będzie bardziej użyteczne bo da się i jednym i drugim.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Marciniasty
Posty: 918
Rejestracja: piątek 18 mar 2011, 14:23
Lokalizacja: Głogów

Post autor: Marciniasty »

Najlepiej to przejrzyj dział video na początek i będziesz mial rozeznanie co potrafi kopter a co parapet .
gofer
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 20 lut 2012, 19:30
Lokalizacja: wrocław

Post autor: gofer »

Dziękuję za odpowiedzi, czytam forum, ale dalej mało wiem, dlatego poprosiłem o poradę :) Jeżeli ktoś chciałby podzielić się swoją opinią będę wdzięczny.
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Pytanie jaka jakość zdjęć? Jaka jakość filmów? Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Jeśli ujęcia ze znacznej wysokości z czegoś kompaktowego to zdecydowałbym się chyba na samolot, z kopterem dużo więcej roboty, stresów i ustawiania.
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Moja (zaznaczam - skrzywiona) opinia jest taka - tam gdzie można wybieram samolot bo po prostu wolę nimi latać.

Koptery im plus:
-mogą zrobić zawis
-zawrócić w miejscu
-wystartować i wyladować na bardo ograniczonej przestrzeni.
-większość dobrych kontrolerów posiada wyjścia do stabilizacji mocowania kamery/aparatu tzw gimbal'a

Koptery im minus
-drogie
-strojenie wymaga sporej wiedzy i doświadczenia oraz laptopa
-w razie awarii napędu zamieniają się w kawał ciężkiego złomu nieubłaganie pędzącego w kierunku Matki Ziemi.
-pilotaż, szczególnie FPV wymaga sporej wprawy

Samoloty im plus:
-znacznie tańszy niż kopter o tym samym udźwigu
-łatwiejszy w pilotażu
-system sterowania mniej podatny na zakłócenia ze strony linku wideo dzięki możliwości znacznego odsunięcia od siebie poszczególnych komponentów.
-w razie awarii napędu szybuje
-dłuższy czas lotu na tej samej pojemnościowo baterii

Samoloty im minus:
-wymaga więcej przestrzeni
-standardowo brak stabilizacji kamery. Mozna zrobić ale wymaga to dołożenia dodatkowej elektroniki.
-samoloty o większym udźwigu (500g+) mają znaczne gabaryty utrudniające transport
-brak możliwości zawisu stwarza konieczność kilkukrotnego nalotu na fotografowany cel co wydłuża czas niezbędny do wykonania zdjęć.

To takie najogólniejsze porównanie.
Ten wredny...
ODPOWIEDZ