Nano tri/quadro - copter

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

mzyla
Posty: 961
Rejestracja: wtorek 09 lis 2010, 10:42
Lokalizacja: Manchester

Post autor: mzyla »

Rurek pisze:
GoldTiger pisze: Połączenie silników do regli i dalej do odbiornika odbędzie się za pośrednictwem przewodu 30AWG. Cieńszego nie udało mi sie znaleźć. Na Alledrogo pojawia sie 36AWG ale 10zł za metr to stanowczo za dużo ;-)
To jako żart z tym 30AWG ? Silniki z reglami takim cienkim kynarkiem? Chętnie zobaczę prezentację załączenia tego setupu, najlepiej po ciemku aby zobaczyć żarzące się druty :-)

Hint: 30AWG to jest przekrój 0,05mm² i na moje oko to rząd wielkości za cienko będzie....
Chłopina tam ze2Apuszcza, to co masię grzać i świecić?
Awatar użytkownika
GoldTiger
Posty: 302
Rejestracja: sobota 04 lut 2012, 00:05
Lokalizacja: Kędzierzyn Koźle

Post autor: GoldTiger »

To jako żart z tym 30AWG ? Silniki z reglami takim cienkim kynarkiem? Chętnie zobaczę prezentację załączenia tego setupu, najlepiej po ciemku aby zobaczyć żarzące się druty :-)

Hint: 30AWG to jest przekrój 0,05mm² i na moje oko to rząd wielkości za cienko będzie....
Myślę że nie koniecznie będzie to widowiskowe Rurku Aczkolwiek sfilmuję pierwsze starty silników. A nóż któryś zabłyśnie ;-)
Jeśli piszę herezje to proszę o sprostowanie, ale wg moich obliczeń moc wydzielanego ciepła będzie niewielka.

Przyjmując że:
Przekrój przewodu wynosi: 0,0509 mm^2
Rezystancja: 338,6 Ohm/Km - dla delikatnego uproszczenia obliczeń przyjąłem 340 Ohm/Km
Długość użytego odcinka przewodu: 12cm

To rezystancja takiego odcinka wynosi ok. 0,0408 Ohm
Spadek napięcia na przewodzie 0,0816 V
Moc wydzielanego ciepła 0,1632W

Jeśli przyjąć że silnik pobiera 2A prądu przy 7,2V to jego moc to 14,4W więc moc tracona na przewodzie to zaledwie 1,13% tej wartości.

Uważam że fajerwerków nie będzie jednak zanim przeciągnę te przewody przez profil węglowy, przetestuje wiązkę 3 takich żył na blacie i zobaczę czy izolacja zmięknie :-P
Zastanowię się jeszcze nad tą srednicą. Najwyżej użyję 26AWG dla większej pewności ;-)

A wracając do podłączenia odbiornika do FC to mam wrażenie że wyłapałem spory błąd w moim rozumowaniu apropos tego wszystkiego :oops: Pozwoliłem sobie zamieścić fragment schematu FC, akurat ten z wyprowadzeniem na odbiornik.

Obrazek

Początkowo zupełnie zignorowałem piny 1 i 2 i to tu musi leżeć błąd. Dobrze myślę że do pinu 1 powinienem podłączyć masę a do 2 VCC z odbiornika? Piny od 3 do 6 stanowiły by wyjścia na kanał 1-4 a ostatni pin to piąty kanał dla przełącznika trybu lot.

Nie jestem pewien tej teorii i dla tego znowu piszę na forum. Troszkę się boję podłączyć te 4,8V z odbiornika na płytkę. Nie rozumiem też powodu z jakiego znalazł się tam ten potencjometr.
Znowu wypisuję herezję? :oops:

Z góry dziękuję za pomoc
Pozdrawiam
What I've felt, what I've known
Sick and tired, I stand alone
Could you be there, 'cause I'm the one who waits for you
Or are you unforgiven, too?
Awatar użytkownika
GoldTiger
Posty: 302
Rejestracja: sobota 04 lut 2012, 00:05
Lokalizacja: Kędzierzyn Koźle

Post autor: GoldTiger »

No nic, nie było tematu. Udało mi się dojść metodą prób i błędów. Wszystko śmiga pięknie na kompie. Wrzucę rozpiskę co i jak podpiąć. Może komuś w przyszłości się przyda :-)

Dziś zamówiłem zestaw części do mini i nano kopterka. Kolejne 600zł :oops: Póki się nie zjawią to zajmę się ramą do obu maluchów.
What I've felt, what I've known
Sick and tired, I stand alone
Could you be there, 'cause I'm the one who waits for you
Or are you unforgiven, too?
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

GoldTiger pisze:Myślę że nie koniecznie będzie to widowiskowe Rurku Aczkolwiek sfilmuję pierwsze starty silników. A nóż któryś zabłyśnie
Hmm będziesz pierwszym na świecie czyli pionierem :-) w zasilaniu silników w kopterze za pomocą kynara :-)
Chociażby ze względów wytrzymałościowych (mechanicznie) dałbym grubszy - no chyba że liczysz każdy mikrogram w tej konstrukcji.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
GoldTiger
Posty: 302
Rejestracja: sobota 04 lut 2012, 00:05
Lokalizacja: Kędzierzyn Koźle

Post autor: GoldTiger »

Hej,
Wrzucam rozpiskę wejść i wyjść na MINI FC od Kukiego. A nóż komuś się jeszcze przyda.

Obrazek
Rurek pisze:Hmm będziesz pierwszym na świecie czyli pionierem :-) w zasilaniu silników w kopterze za pomocą kynara :-)
Chociażby ze względów wytrzymałościowych (mechanicznie) dałbym grubszy - no chyba że liczysz każdy mikrogram w tej konstrukcji.
Za pewne masz rację. Do podłączenia regli i silników skorzystam z grubszego przewodu. 26AWG jest już niemal dwa razy grubszy. A tego nieszczęsnego kynarka użyję do czegoś innego.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony wtorek 10 kwie 2012, 15:29 przez GoldTiger, łącznie zmieniany 2 razy.
What I've felt, what I've known
Sick and tired, I stand alone
Could you be there, 'cause I'm the one who waits for you
Or are you unforgiven, too?
Artu

Post autor: Artu »

GoldTiger pisze:Hej,
Wrzucam rozpiskę wejść i wyjść na MINI FC od Kukiego. A nóż komuś się jeszcze przyda.
Taka miniaturka jest ekstra czytelna i przydatna :lol:
Awatar użytkownika
GoldTiger
Posty: 302
Rejestracja: sobota 04 lut 2012, 00:05
Lokalizacja: Kędzierzyn Koźle

Post autor: GoldTiger »

Oj Artu napisałeś w momencie gdy poprawiłem rozmiar zdjęcia. Teraz powinno być ok.
What I've felt, what I've known
Sick and tired, I stand alone
Could you be there, 'cause I'm the one who waits for you
Or are you unforgiven, too?
Sabre
Posty: 130
Rejestracja: niedziela 15 kwie 2012, 14:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sabre »

Witaj, prawdę mówiąc mnie również zainspirował filmik z youtuba z nano quadcopterem. Chciałem osiągnąć podobny rozmiar, ale się przeliczyłem. Mam za ciężką elektronikę i całość w tej chwili waży 75g niestety a jeszcze brakuje odbiornika 2g plus kabelków od niego. Mam identyczne silniki jak ten koleś z filmiku, ale mam inne śmigła. Już wiem, że popełniłem co najmniej błąd przy zakupie silników, bo trzeba było kupić silniki 7500kv a nie 6100kv (silniki ADH30S z hobbykinga), te z wyższym kv dałyby mi ponad 30g ciągu przy śmigłach 2,5x1, teraz mam 25g tylko :-/. Jeśli nie odchudzę bardzo mocno całej konstrukcji to mój kopterek będzie nielotem niestety. Link do mojego tematu.

Bardzo możliwe, że mój znajomy zaprojektuje dla mnie elektronikę, ale specjalnie pod konkretny odbiornik i ze złączami do niego, aby zminimalizować ilość przewodów. Może wtedy mój mikro wzleci w powietrze.
Awatar użytkownika
GoldTiger
Posty: 302
Rejestracja: sobota 04 lut 2012, 00:05
Lokalizacja: Kędzierzyn Koźle

Post autor: GoldTiger »

Hej Sabre

Jakich regulatorów używasz? Testowałeś może ciut większe śmigła jak 3x2? I co za FC używasz? 75g to bardzo dużo jak na mój gust. Ja swojego maluszka chce zamknąć w 30-35g a ten większy w 90. Co wyjdzie zobaczymy jak przyjdą części.

Pozdrawiam
What I've felt, what I've known
Sick and tired, I stand alone
Could you be there, 'cause I'm the one who waits for you
Or are you unforgiven, too?
Sabre
Posty: 130
Rejestracja: niedziela 15 kwie 2012, 14:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sabre »

Większych śmigieł nie testowałem, zaprojektowałem ramę pod 2,5x1. Regulatory są z hobbykinga i spisują się znakomicie dla tego silniczka. Wybacz moją niewiedzę, ale nie wiem od czego jest skrót FC, do tej pory zajmowałem się robotyką :), w sumie to dalej się zajmuję, choć przeważa we mnie chęć ulotnienia czegoś.
Awatar użytkownika
GoldTiger
Posty: 302
Rejestracja: sobota 04 lut 2012, 00:05
Lokalizacja: Kędzierzyn Koźle

Post autor: GoldTiger »

FC czyli flight control, główna płytka sterująca z kompletem czujników i żyroskopów.
Co do regulatorów ja się pokusiłem na tańsze i ciut lżejsze. Zobaczymy co wyjdzie.
What I've felt, what I've known
Sick and tired, I stand alone
Could you be there, 'cause I'm the one who waits for you
Or are you unforgiven, too?
Sabre
Posty: 130
Rejestracja: niedziela 15 kwie 2012, 14:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sabre »

GoldTiger, gdzie znalazłeś lżejsze regulatory? Płytka to niestety v2 z hobbykinka, to jest krowa ważąca 14,5g :-/.
Awatar użytkownika
GoldTiger
Posty: 302
Rejestracja: sobota 04 lut 2012, 00:05
Lokalizacja: Kędzierzyn Koźle

Post autor: GoldTiger »

Zerknij kilka postów wyżej. Jest cała lista elementów do MINI i NANO coptera oraz super FC od Kukiego. Wazy 8.4g z kompletem pinów do podłączenia wtyczek. Zamierzam je wylutować by zyskać troche na wadzę.
What I've felt, what I've known
Sick and tired, I stand alone
Could you be there, 'cause I'm the one who waits for you
Or are you unforgiven, too?
Sabre
Posty: 130
Rejestracja: niedziela 15 kwie 2012, 14:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sabre »

Tak to jest jak się człowiek bierze za coś, o czym nie ma pojęcia. Muszę zrewidować mój projekt całkowicie. Tu już nawet nie chodzi o odchudzanie tylko o całkowitą zmianę podejścia. Nie wiem jak przegapiłem w hobbykingu te regulatory. GoldTiger, dzięki za oświecenie mnie :-) .
Awatar użytkownika
GoldTiger
Posty: 302
Rejestracja: sobota 04 lut 2012, 00:05
Lokalizacja: Kędzierzyn Koźle

Post autor: GoldTiger »

Sabre spokojnie z nimi. Poczytałem o nich kilka nie fajnych opinii i teraz trochę się martwię. Bardzo dużo ciekawych informacji znajdziesz tutaj --> KLIK
Polecam lekturę.
Wracając do Twojego kopterka. Facet na filmiku z youtube używa śmigieł 3x2. Poczytaj na HK opinie ludzi o tych silnikach co masz. Bardzo często w komentarzach wypisują jaki konfiguracje zastosowali i jaki otrzymali ciąg. Podejrzewam że z Twoich silniczków można wyciągnąć więcej niż 25g ciągu.
What I've felt, what I've known
Sick and tired, I stand alone
Could you be there, 'cause I'm the one who waits for you
Or are you unforgiven, too?
ODPOWIEDZ