Nano tri/quadro - copter

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
GoldTiger
Posty: 302
Rejestracja: sobota 04 lut 2012, 00:05
Lokalizacja: Kędzierzyn Koźle

Post autor: GoldTiger »

Dzięki wielkie, już wiem co i jak :-)

Jeśli ktoś by chciał poczytać o maluszkach to polecam te dwa linki
http://ebperrin.wordpress.com/tag/nano-quadcopter/
http://www.rcgroups.com/forums/showthre ... 765&page=2
What I've felt, what I've known
Sick and tired, I stand alone
Could you be there, 'cause I'm the one who waits for you
Or are you unforgiven, too?
michalgrabowski
Posty: 233
Rejestracja: środa 22 cze 2011, 11:13
Lokalizacja: Polska

Post autor: michalgrabowski »

GoldTiger - MultiWii na goodluckbuy.com można dostać bodajże za 45 dolczasków :D z free shippingiem. Chyba jedyne czego potrzebujesz to coś do połączenia z kompem płytki.
MultiWii-quad - gada, lata, pełny serwis :)
Turnigy 9X
Awatar użytkownika
GoldTiger
Posty: 302
Rejestracja: sobota 04 lut 2012, 00:05
Lokalizacja: Kędzierzyn Koźle

Post autor: GoldTiger »

Mówisz o tym? http://www.goodluckbuy.com/mwc-multiwii ... kout-.html ?
Wygląda ciekawie.
What I've felt, what I've known
Sick and tired, I stand alone
Could you be there, 'cause I'm the one who waits for you
Or are you unforgiven, too?
michalgrabowski
Posty: 233
Rejestracja: środa 22 cze 2011, 11:13
Lokalizacja: Polska

Post autor: michalgrabowski »

Tak, to miałem na myśli :) Widziałem tę płytkę gdzieś w jakimś wątku na tym forum, bodajże dotyczącym ogólnie MultiWii :)
MultiWii-quad - gada, lata, pełny serwis :)
Turnigy 9X
Awatar użytkownika
GoldTiger
Posty: 302
Rejestracja: sobota 04 lut 2012, 00:05
Lokalizacja: Kędzierzyn Koźle

Post autor: GoldTiger »

Mógł by ktoś napisać o tym kilka słów? Przeczytałem cały temat Kukiego odnośnie MultiWii, ale nie natknąłem się. Szukając na forum pod hasłem MultiWii wszystko odnosi sie do Kukiego i jego perełki.
What I've felt, what I've known
Sick and tired, I stand alone
Could you be there, 'cause I'm the one who waits for you
Or are you unforgiven, too?
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

GoldTiger pisze:... Szukając na forum pod hasłem MultiWii wszystko odnosi sie do Kukiego i jego perełki.
Na którym forum szukałeś? Na tym? To chyba słabo działa Tobie szukajka albo ma włączony filtr "kuki-style" ;-)
Odnośnie multiwii jest parę wątków na forum, w tym wątek-perełka o multiwii samym w sobie jako pomyśle na koptery a nie szczegółowe rozwiązanie hardłerowe typu płytka jednego z producentów.
Co do pytania o płytkę z goodluck : klik!
IMHO lepiej dać 75$ za w pełni wypasioną wersję albo kupować krajowe wypusty Multiwii.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
GoldTiger
Posty: 302
Rejestracja: sobota 04 lut 2012, 00:05
Lokalizacja: Kędzierzyn Koźle

Post autor: GoldTiger »

A widzisz Rurku, jest i to sporo. Poprawie się z tym szukaniem. Obiecuję ..
Pozdrawiam
What I've felt, what I've known
Sick and tired, I stand alone
Could you be there, 'cause I'm the one who waits for you
Or are you unforgiven, too?
Awatar użytkownika
GoldTiger
Posty: 302
Rejestracja: sobota 04 lut 2012, 00:05
Lokalizacja: Kędzierzyn Koźle

Post autor: GoldTiger »

Hej,
Mimo że mój temat trochę ucichł nie znaczy że zaniechałem budowy. Zaczynam kolekcjonować cały sprzęt. Nie miałem nic na start więc trochę to wszystko trwa. Na chwilę obecną udało mi się wyposażyć w apkę FlySky 9x wraz ze standardowym odbiornikiem 8-mio kanałowym. Do apki dokupiłem pakiecik 2650 mAh od Turnigy i dodatkowy odbiornik HK 6 kanałów. Do tego wszystkiego ładowarę, kieszonkową wagę i FC od Kukiego w wersji "mini" i trochę innych drobiazgów ;-) 600zł już nie moje i do tego koszt FC.
Pierwsze prace jakie dokonałem przy tym wszystkim to "zaadaptowanie" akumulatora do apki. Nie miał standardowo takiego gniazda jak w apce, ale już ma :-P

Obrazek

Zastanawiałem się nad budową mini i nano kłada i wymyśliłem że złoże oba. W pierwszej kolejności będzie mini.

Elementy które planuje zamówić zaraz po świętach:
Do MINI
Silniki: HexTronik 5g
Regulatory: Turnigy 6A
Śmigła: GWS 5x3
Pakiety: Rhino 460mAh 2S i Rhino 750mAh 2S

Rama będzie z profili węglowych 4x4mm. Co do długości ramion jeszcze się nie zastanawiałem dokładnie. w Centralnej części zostanie wklejone węglowe łoże silnika. Od spodu i od góry by wzmocnić całą konstrukcję. Połączenie silników do regli i dalej do odbiornika odbędzie się za pośrednictwem przewodu 30AWG. Cieńszego nie udało mi sie znaleźć. Na Alledrogo pojawia sie 36AWG ale 10zł za metr to stanowczo za dużo ;-)

FC od Kukiego który mam wygląda i waży dokładnie tyle

Obrazek

Po usunięciu pinów straci jeszcze troszkę na wadzę. Połączenie chcę wykonać na "sztywno", czyli wlutuje przewody bezpośrednio do płytki.
Odbiornik który chcę użyć to 6-cio kanałowiec od HK. Waży 9g, ale po usunięciu plastikowej obudowy "chudnie" do 5,7g. Zastanawiam się jeszcze czy można bezkarnie wylutować tą przyciężką antenę. Latanie tym maleństwem będzie odbywać się w zasięgu wzroku.

Drugi projekt to platforma NANO. A to elementy które planuję użyć:
Silnik: HexTronik 2 g
Regulatory: 2.4Ghz SuperMicro
Śmigła: GWS 3x2
Akumulator: tu się jeszcze zastanawiam nad pojemnością ale na chwile obecną to Nine Eagles 150mAh

Do tego wszystkiego jeszcze booster napięcia DC-DC 3 to 5 V
FC i odbiornik planuję taki sam jak w poprzedniej wersji. Prace nad projektem ramy już trwają.

Oba kłady będą w konfiguracji Xcopter-ów i mają stanowić element pracy inżynierskiej.

Co myślicie o wykorzystaniu właśnie takich podzespołów?
Niektóre elementy są na Backorderze. Co gdy zamówię właśnie takie rzeczy wraz z tymi co są aktualnie na magazynie. Czekam aż się pojawią i dopiero wtedy wyślą mi paczuchę?

Pozdrawiam
What I've felt, what I've known
Sick and tired, I stand alone
Could you be there, 'cause I'm the one who waits for you
Or are you unforgiven, too?
marcin_k
Posty: 402
Rejestracja: poniedziałek 21 lis 2011, 16:31
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: marcin_k »

Mozesz powiedziec co za ładowarka..

Pozdrawiam ;-)
Modele: Koptery, trainerki itp...
Aparatura: Hitec Optic 6, Hitec Aurora9...
Awatar użytkownika
GoldTiger
Posty: 302
Rejestracja: sobota 04 lut 2012, 00:05
Lokalizacja: Kędzierzyn Koźle

Post autor: GoldTiger »

BETA

Póki co użyłem jej jedynie do pakietu od apki. Na chwilę obecną mogę powiedzieć że bardzo intuicyjna w użyciu.
What I've felt, what I've known
Sick and tired, I stand alone
Could you be there, 'cause I'm the one who waits for you
Or are you unforgiven, too?
michalgrabowski
Posty: 233
Rejestracja: środa 22 cze 2011, 11:13
Lokalizacja: Polska

Post autor: michalgrabowski »

GoldTiger pisze:Co gdy zamówię właśnie takie rzeczy wraz z tymi co są aktualnie na magazynie. Czekam aż się pojawią i dopiero wtedy wyślą mi paczuchę?
Dokładnie :) Ja tak zamawiałem. Te elementy, które były ON STOCK zostały zarezerwowane i zostałem wpisany na listę oczekujących na rzeczy z backorder'u. Jak te kilka rzeczy było wreszcie na magazynie to paczka poszła. Swoją drogą, to paczka do Polski szła 13 dni, w Polsce zanim do mnie trafiła, czekała dokładnie 2 tygodnie...
MultiWii-quad - gada, lata, pełny serwis :)
Turnigy 9X
Awatar użytkownika
GoldTiger
Posty: 302
Rejestracja: sobota 04 lut 2012, 00:05
Lokalizacja: Kędzierzyn Koźle

Post autor: GoldTiger »

Szkoda, że nikt nie chciał zweryfikować zestawów.

Zastanawiam się czy można użyć tu śmigieł 5x3 ale z trzema piórami? Takie jak te
5x3 x3?
What I've felt, what I've known
Sick and tired, I stand alone
Could you be there, 'cause I'm the one who waits for you
Or are you unforgiven, too?
Awatar użytkownika
GoldTiger
Posty: 302
Rejestracja: sobota 04 lut 2012, 00:05
Lokalizacja: Kędzierzyn Koźle

Post autor: GoldTiger »

Panowie, pomóżcie proszę.

Starałem się rozpracować moją wersje FC - co i jak podłączyć. Za uprzejmością Kukiego otrzymałem schemat, mojej płytki i jej większej wersji. Porównując je udało mi się dotrzeć do sposobu podłączenia silników i gimbala. Jednak z odbiornikiem mam spory zgryz.

Udało mi się doprowadzić do momentu gdy w GUI słupki od THROTTLE i PITCH reagowały na właściwą manetkę. Jednak wraz z THROTTLE, liniowo zmienia się ROLL, a z PITCH równo leci YAW. Czy to tak powinno pracować? Podłączałem to czterema przewodami i co śmieszne, zmieniając pozycją dwa sąsiednie przewody, w GUI nic się nie zmieniało. Działało jak wcześniej.
Sprawdziłem podpinając serwo do odbiornika - który kanał za którą manetkę odpowiada i starałem się po tym dojść jak podpiąć to do FC. Jednak wyglądało jak by to w ogóle nie miało znaczenia bo różne rzeczy działy sie w zależności jak podłączyło się. Totalnie sie w tym pogubiłem już ..

Nie jestem w stanie dojść do podłączenia co i jak po schemacie bo w większej wersji odbiornik podłączany jest wpierw do ATMEGI168, u mnie jej nie ma.

Wyprowadzenia na odbiornik są z tych nóżek co w większej wersji na D2 (ATM32), D4 (ATM2), D5 (ATM9), D6 (ATM10) i D7 (ATM11) - w nawiasach są podane numery nóżki ATMEGI328 na mojej płytce.

Jak to ugryźć?
Pozdrawiam
What I've felt, what I've known
Sick and tired, I stand alone
Could you be there, 'cause I'm the one who waits for you
Or are you unforgiven, too?
michas75
Posty: 352
Rejestracja: czwartek 28 lip 2011, 16:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: michas75 »

GoldTiger pisze:Udało mi się doprowadzić do momentu gdy w GUI słupki od THROTTLE i PITCH reagowały na właściwą manetkę. Jednak wraz z THROTTLE, liniowo zmienia się ROLL, a z PITCH równo leci YAW. Czy to tak powinno pracować? Podłączałem to czterema przewodami i co śmieszne, zmieniając pozycją dwa sąsiednie przewody, w GUI nic się nie zmieniało. Działało jak wcześniej.
Czy przypadkiem nie ustawiłeś radia w trybie helikopterowym, jeśli tak to wyłącz miksery.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

GoldTiger pisze: Połączenie silników do regli i dalej do odbiornika odbędzie się za pośrednictwem przewodu 30AWG. Cieńszego nie udało mi sie znaleźć. Na Alledrogo pojawia sie 36AWG ale 10zł za metr to stanowczo za dużo ;-)
To jako żart z tym 30AWG ? Silniki z reglami takim cienkim kynarkiem? Chętnie zobaczę prezentację załączenia tego setupu, najlepiej po ciemku aby zobaczyć żarzące się druty :-)

Hint: 30AWG to jest przekrój 0,05mm² i na moje oko to rząd wielkości za cienko będzie....
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
ODPOWIEDZ