GoPro HD jako podgląd; latanie z gimbalem.

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Ładziak
Posty: 1236
Rejestracja: czwartek 16 cze 2011, 00:09
Lokalizacja: Warszawa

GoPro HD jako podgląd; latanie z gimbalem.

Post autor: Ładziak »

Moja platforma to quadro MK v1.3 z aparaturą DSM2. Planuję latać FPV raczej koło nogi, kilkadziesiąt do stu kilkudziesięciu metrów max.
Chciałbym zastosować Go Pro HD (jedynkę) do podglądu przy jednoczesnej rejestracji materiału. Przejrzałem forum, zalazłem odpowiedzi na niektóre nurtujące mnie pytania, ale są one rozrzucone w kilku tematach. Na pozostałe kwestie odpowiedzi nie znalazłem, dlatego pozwalam sobie zebrać wszystko do kupy i założyć nowy temat.

Do transmisji będę używał zestawu 5.8G z nadajnikiem 200 mW z HK ( http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=15295 ). 1.2G nie chcę nawet z filtrem ze względu na DSM2. Poza tym docelowo chcę korzystać z gogli All-in-one z 2.4/5.8 Foxtecha. Wiem, że te gogle są tańsze w HK, ale nie są czarne i mają stary typ gumy ;-)
- czy te gogle dogadają się z nadajnikiem z powyższego zestawu z HK?
- mam nadzieję, że moc nadajnika jest ok do niedalekiego latania?

Go Pro z najnowszym firmwarem v01.01.54 nie ma już przeszkadzających opóźnień.
- czy są jakieś inne przeciwwskazania do używania jej jako podglądu?
- jak wygląda sprawa z zakłóceniami od Go Pro? Czy mogą wpływać na pracę DSM2 i 5.8G?

Kamerka docelowo będzie zamocowana w stabilizowanym gimbalu.
- czy stabilizacja gimbala utrudnia lub uniemożliwia latanie FPV?
- jeżeli da się latać, to czy od razu zaczynać od lotów ze stabilizacją, czy na początek kamerkę zamocować na sztywno?
- czy będzie mi przeszkadzało w FPV, że w FC v1.3 gimbal jest stabilizowany tylko w jednej osi? Docelowo planuję zmienić FC na v2.1.
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Re: GoPro HD jako podgląd; latanie z gimbalem.

Post autor: diem »

Ładziak pisze: Kamerka docelowo będzie zamocowana w stabilizowanym gimbalu.
- czy stabilizacja gimbala utrudnia lub uniemożliwia latanie FPV?
- jeżeli da się latać, to czy od razu zaczynać od lotów ze stabilizacją, czy na początek kamerkę zamocować na sztywno?
Odradzałbym Ci całkowicie jakąkolwiek stabilizację przy gopro. Będzie tylko przeszkadzać jej niedokładność. Nie latamy na podglądzie gopro ponieważ obraz jest ciemny a pod słońce tragedia, lepiej i bezpieczniej używać kamery płytkowej.

Na stabilizacji da się latać... ale wyczuć modelu już dobrze nie wyczujesz. Niech inni magicy mówią co chcą, ja muszę wiedzieć i czuć czym steruję.
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
kefir
Posty: 4871
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 08:39
Lokalizacja: skąd

Post autor: kefir »

Do sie latać z kamerą na gimbalu ja latam już tak długo (faktycznie nie jest łatwo ale efekt jest widoczny od razu bo kadrujesz to co chcesz a nie na czuja lub z inną osobą która też patrzy w obraz a wtedy musi dojść jeszcze jedna osoba obserwująca model aby w razie powiedzmy zaniku obrazu szybko zlokalizować model)
Co do jasności live gopro to faktycznie ciemno ale już w go pro jest o wiele lepiej
Awatar użytkownika
Ładziak
Posty: 1236
Rejestracja: czwartek 16 cze 2011, 00:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ładziak »

Dziękuję za informacje! Nie powiem, żeby Wasze odpowiedzi mnie ucieszyły, ale takich właśnie się spodziewałem. Tak jak pisze kefir, chciałem ułatwić sobie kadrowanie :-)
Będę musiał sprawdzić kilka rozwiązań i wybrać najlepsze, jednak widzę, że bez kamerki płytkowej się nie obejdzie - przynajmniej do prób.
To teraz bezczelna prośba, bo tycząca spraw podstawowych: polećcie proszę jakieś kamerki do podglądu, nie muszą być z PL. Wiem, że to nużące pytanie, ale odpowiedzi jest tyle, że mi niedoświadczonemu ciężko wybrać...
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Dział kamery, szukaj -> 540TVL OSD z Ebay :D
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Diem????
Przecież w dziale kamerek jest wątek-zestawienie i gdzie kupować czyli w security-camera ---> najpewniejszy sklep ze sprawdzonymi kamerkami.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Ładziak
Posty: 1236
Rejestracja: czwartek 16 cze 2011, 00:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ładziak »

Dziękuję raz jeszcze! Przyklejony post o kamerkach czytałem, ale jakoś tak... potrzebowałem się utwierdzić :-)
Teraz wszystko jasne :-D
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Rurek pisze:Diem????
Przecież w dziale kamerek jest wątek-zestawienie i gdzie kupować czyli w security-camera ---> najpewniejszy sklep ze sprawdzonymi kamerkami.
Ale w innych wątkach jest jeszcze dużo pozytywnych komentarzy, które jak widzisz utwierdzają zainteresowanego w zakupie ;)
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Chyba czytamy inne fora ;-) bo ja wyczytuję przeważnie w wątkach że jeden z drugim chcieli zaoszczędzić jeszcze pięć dolców i kupowali na ebaju albo gdzieś i wychodziło na to że kamerka była ale bez OSD alb o 420stka....i pluli w brodę sobie....
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Ja w sumie 3szt z ebaya i wszystkie takie same -czarne. No ale jeden sprzedawca, może koledzy mieli pecha, różnie bywa. Szczerze to na cenę nie patrzyłem. Zawsze jest security2000 :)
pozdrawiam
Michał
ODPOWIEDZ