SŁOWNIK FPV

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

SŁOWNIK FPV

Post autor: Rurek »

W tym wątku znajdziesz odpowiedź na podstawowe pytania z zakresu FPV, wyjaśnimy podstawowe pojęcia związane z tą tematyką. W tym jednym poście - esencji postaramy się zawrzeć większość elementarnej wiedzy związanej z naszą pasją.
Postaramy się aby wszystko było alfabetycznie...no może oprócz pierwszego pojęcia które tu zaraz poniżej znajdziesz :-)

FPV - [ang] First Person View - dziedzina modelarstwa, najdynamiczniej rozwijająca się w zakresie lotnictwa, traktująca o modelach i ich pilotażu w specyficzny, nowatorski sposób (w odróżnieniu od klasycznego, sposobu sterowania modelami) - polegający na obsłudze modelu w zakresie pilotażu i nawigacji za pomocą tradycyjnej aparatury RC, często rozbudowanej o moduły pozwalające uzyskać o wiele większy zasięg. Obserwacja modelu jest prowadzona z perspektywy pilota znajdującego się wirtualnie w modelu. Do osiągnięcia tego efektu stosuje się kamerę video oraz tor przesyłowy sygnału telewizyjnego w postaci nadajnika umieszczonego na modelu oraz odbiornika i odpowiedniego monitora (video-gogli) umieszczonego na ziemi, w pobliżu pilota sterującego modelem. W ten sposób pilot, obserwując na ekranie zachowanie modelu, osiąga pewnego rodzaju "sprzężenie zwrotne" i jest w stanie odpowiednio reagować na zachowanie modelu oraz wydawać mu określone komendy za pomocą aparatury zdalnego sterowania.

Aparatura - [czasem też zdrobniale nazywana "Apka"] urządzenie nadawcze służące do sterowania modelem zdalnie sterowanym za pomoca fal radiowych. Aparatura, za pomocą modułu nadawczego (TX) łączy się z odbiornikiem (RX) znajdującym się w modelu. W rozbudowanych systemach aparatura posiada kanał zwrotny, służący do przesyłu danych z parametrami urządzeń znajdujących się w modelu, system taki nazywany jest telemetrią.

--------------------------------------------------------
zachęcamy wszystkich do uzupełniania słownika w tym wątku !!!
--------------------------------------------------------
Ostatnio zmieniony środa 30 lis 2011, 22:24 przez Rurek, łącznie zmieniany 7 razy.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Nie nie Rurku, temat otwarty, który będzie żył! :D Inaczej tego nie zbudujemy :)

ps. ja chciałem przekleić ten tekst z wikipedii ;)


RX - nadajnik
TX - odbiornik
FC - (ang)flight controller. Elektronika, która jest sercem każdego wielowirnikowca. Bez niej nie da się latać multikopterem (choć jeden chińczyk próbował).
Ostatnio zmieniony środa 30 lis 2011, 22:05 przez diem, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

diem pisze:...

ps. ja chciałem przekleić ten tekst z wikipedii ;)

...
:?: :?: :?: ja to przed chwilą z glowy napisałem, nawet nie wiem czy to jest na wiki, nie zaglądałem...

Michał, temat powinien być zamknięty, w jednym moderowanym poście analfabetycznie wszystko ułożone, przeciez to nie problem w jakim wordzie edytować alfabetycznie...
Inaczej cała idea słownika legnie w gruzach, zawsze jakiś leń się znajdzie i napisze że nie będzie czytał tysiąca postów żeby znaleźć wyjaśnienie terminu. aby tego uniknąć musi to być w pigułce w jednym poście, takie jest moje zdanie.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Po co go będziesz zamykał? Stworzymy słownik a jak już nic nowego nie wymyślimy to się posprząta. Ty tylko edytuj pierwszy post i przeklejaj, ew. poprawiaj wpisy. Innych modów również proszę o przeklejanie wpisów do słowniczka.

wikipedia: (ukradłem komuś tekst, ale mogę chyba:P)

RC FPV (z ang. Radio Controlled First Person View) – dziedzina modelarstwa RC (zdalnie sterowanego) polegająca na tym, że modelarz – sterując modelem – ma podgląd na żywo z kamery umieszczonej na modelu: samolotu/łodzi/samochodu. Tym sposobem pilotujący model ma wrażenie, jakby był w kabinie modelu. Najczęsciej wykorzystuje się ten system w modelach latających.
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

:shock: :shock: :shock: kurdę, nadaję się na wiki :-) słowo honoru - nie widziałem tego tam i nawet nie zdawałem sobie sprawy że ktoś wrzucił te pojęcie.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Aparatura - urządzenie służące do sterowania modelem zdalnie sterowanym. Aparatura, za pomocą modułu nadawczego (TX) łączy się z odbiornikiem (RX) znajdującym się w modelu. (dopisane do pierwszego posta by diem)

Ktoś dołączy się do zabawy?

Już wiesz Rurku o co mi biega?:D
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Ciekawostka.

Aktualny rekord odległości, pokonany modelem FPV, to 63km (126km z powrotem) wykonany przez Montiel Roberto z Hiszpanii. Lot trwał 6 godzin i 10min, wykonany został szybowcem RC, dzięki prądom termicznym. Link do filmu: http://vimeo.com/28883028

Tylko rurku linki i fotki pod KLIK jesli mozna prosic, bo po pewnym czasie moze się ta pierwsza strona 10min otwierać. Myślę, że nie jedna osoba dowie sie tutaj czegos ciekawego :)
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
marcin.gala
Posty: 2837
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 23:09
Lokalizacja: ...

Post autor: marcin.gala »

LRS - Long Range System
VTX - nadajnik video
VRX - odbiornik video
mW - moc wyjściowa "przeważnie nadajnika video"
omni - antena dookólna
OSD - On Screen Data "czyli przeważnie białe napisy na ekranie video z danymi lotu"
Lensy - soczewki :lol: "przeważnie do naszych małych kamerek"
FPV nie kupisz.FPV robisz.
Licencja BNUC'S.

Nie ustawisz koptera lepiej niż swój własny poziom latania.
pit202

Post autor: pit202 »

diem pisze:Nie nie Rurku, temat otwarty, który będzie żył! :D Inaczej tego nie zbudujemy :)

ps. ja chciałem przekleić ten tekst z wikipedii ;)


RX - nadajnik
TX - odbiornik
FC - (ang)flight controller. Elektronika, która jest sercem każdego wielowirnikowca. Bez niej nie da się latać multikopterem (choć jeden chińczyk próbował).
a nie jest odwrotnie ?

Rx - Receiver czyli odbiornik
Tx - Transmiter czyli nadajnik


jeszcze OSD można napisać jako : On Screen Display
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

pit202 pisze:
Jest jest odwrotnie :D
pozdrawiam
Michał
jedrus
Posty: 1531
Rejestracja: piątek 24 cze 2011, 13:22
Lokalizacja: PL/ okolice W-Wy

Post autor: jedrus »

Pewnie byłoby dobrze gdyby "nowi" wpisywali w tym wątku hasła, których nie rozumieją/uważają, że wymagają wyjaśnienia.


Np. jakby ktoś kto się na tym zna napisał kilka zdań o LRSach. Albo o reglach (PWM, fast PWM, i2C, itp.). Po co to, z czym to się je i gdzie to serwują ;)

Kolejny mega temat to silniki i śmigła, ich dopasowywanie, zależności, KV, rozmiary smigieł, itp. itd.

Gogle FPV - jakie parametry są ważne, na co zwracać uwagę, a na co nie. Recenzje użytkowników najbardziej popularnych modeli, itp.

PPM, sumatory, itp.

Częstotliwości - IMHO kolejny temat rzeka...

Czasem wystarczy jeden dobry link zamiast jakiegokolwiek pisania. Np. IMHO jak ktoś ma pytania odnośnie LiPo to powinien zacząć od tego: http://www.epheli.pl/index.php?name=PNp ... pic&t=9120 i/lub tego: http://batteryuniversity.com/learn/ i/lub tego: http://www.rchelicopterfun.com/rc-lipo-batteries.html
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

marcin.gala pisze:LRS - Long Range System
VTX - nadajnik video
VRX - odbiornik video
mW - moc wyjściowa "przeważnie nadajnika video"
omni - antena dookólna
OSD - On Screen Data "czyli przeważnie białe napisy na ekranie video z danymi lotu"
Lensy - soczewki :lol: "przeważnie do naszych małych kamerek"
Marcin, minimum trzy zdania na każdy temat, to nie słownik poprawnej pisowni :-) aby tylko w tym zakresie się wypowiadać :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
sigreg
Posty: 1008
Rejestracja: piątek 12 mar 2010, 14:54
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: sigreg »

Autopilot - urzadzenie elektroniczne umozliwiajace stabilizacje lub w pelni autonomiczny lot naszego modelu. W chwili obecnej na rynku dostepna jest szeroka oferta z ktorej mozna wybrac urzadzenie dopasowane do naszych wymagan i mozliwosci naszego portfela, od najprostszych wyposazonych w podstawowe czujniki umozliwiajace stabilizacje modelu (stad tez bardziej niz autopilot pasowala by tu nazwa "copilot" - system wspomagajacy), po zaawansowane rozwiazania z GPS, barometrem, czujnikiem predkosci itd oferujacych calkowicie autonomiczny lot bez ingerencji pilota. W wypadku FPV autopilot najczesciej wykorzystywany jest jako zabezpieczenie przy lotach na duze odleglosci. W chwili utraty zasiegu RC lub video prawidlowo ustawiony "pelny" autopilot potrafi samodzielnie zawrocic nasz model i obrac kurs na miejsce startu co zazwyczaj wystarcza zeby po chwili odzyskac obraz lub sterowanie, przejac model w zasiegu wzroku i wylądowac tradycyjnie w wypadku awarii toru video, lub w najgorszym wypadku ograniczyc obszar poszukiwania utraconej platformy. Wiekszosc zaawansowanych urzadzen umozliwia rowniez tzw "lot po waypointach", czyli autonomiczny lot po zaprogramowanej uprzednio trasie.
Profesjonalne lub polprofesjonalne autopiloty potrafia takze samodzielnie startowac i lądowac w wyznaczonym punkcie, jednakze koszt takich urzadzen jest bardzo wysoki, przez co jak na razie bardzo rzadko widuje sie je w amatorskich platformach FPV.

Na chwile obecna najszersza oferta autopilotow skierowana jest dla platowcow - samolotow, motoszybowcow, latajacych skrzydel itd. Mozna tu wybierac od projektow open source jak ardupilot czy openpilot, poprzez bardzo dobre rozwiazania komercyjne skierowane do amatorow w tym rowniez nasze Polskie produkty, az po w pelni profesjonalne systemy w wysokiej cenie.

Autopiloty dla smiglowcow niestety cechuje bardzo wysoka cena. Najprostsze rozwiazania typu CoPilot, Flymentor czy Helicommand nie sa autopilotami w pelnym znaczeniu, a jedynie ukladami wspomagajacymi pilota i stabilizujacymi model. Pelny autopilot wyposazony w GPS, umozliwiajacy powrot do miejsca staru itd to koszt od kilku tys zl wzwyz. Sytuacje pogarsza brak rozwiazan amatorskich lub opensource. Co prawda trwaja prace nad ardupilotem heli, jednak projekt posuwa sie do przodu bardzo powoli, i raczej nie wyjdzie poza faze wstepnej wersji "beta" przez conajmniej rok w wariancie najbardziej optymistycznym.

Autopilot dla multikoptera to troche inny temat, ze wzgledu na sama konstrukcje tej platformy, ktora jako taka posiada juz jednostke centralna ( flight controller lub w skrocie FC) sterujaca lotem na podstawie sygnalu z czujnikow. Na chwile obecna dostepne sa dwa rozwiazania oferujace lot autonomiczny, niestety sa kompatybilne wylacznie z FC "swojego" producenta. Pierwszy system to Mikrokopter, do ktorego mozna dokupic NaviController i NaviGPS co rozbudowuje mozliwosci posiadanego FC Mikrokoptera o funkcje autopilota (powrot do miejsca startu, loty po waypointach itd). Drugi to tegoroczna nowinka - kontroler DJI Wookong Multi-Rotor ktory w zestawie ma juz wszystko co potrzeba do lotow autonomicznych.
Z tego co wiadomo, dwie polskie firmy oferujace FC wlasnej konstrukcji - Cyberdrones i RCConcept prowadza w chwili obecnej prace nad modulami do nawigacji dla swoich kontrolerow.

Uff.. temat jest szeroki, nie dalem rady zmiescic w 3 zdaniach ;-)
FPV - Your world from my perspective :)
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Jędruś - od takiej wiedzy są fora ogólnomodelarskie. Megaopisy i testy raczej odpadają, bo nikomu nie będzie się tego chciało robić.
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

A ja zastrzegam sobie prawo do skrótów w słowniczku (pierwszym poście :-) ) Sigreg , pojechałeś :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
ODPOWIEDZ