wypadek lotniczy- prośba o pomoc

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

darwin
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 08 paź 2020, 10:50
Lokalizacja: Warszawa

wypadek lotniczy- prośba o pomoc

Post autor: darwin »

Dzień dobry,
Mam problem. Dron w czasie lotu (po 40 sek) przestał reagować na polecenia, zatrzymał się w powietrzu, ruszył i z dużą prędkością wpadł do wody. Dron został wyłowiony.
W związku że był na gwarancji odesłałem dron do sklepu, który przysłał mi ekspertyzę (patrz niżej),jakoby serwis DJI.
Serwis DJI note bene rozwiązał umowę z X-com pół roku temu, tego nie rozumiem skąd ta ekspertyza.
Czy mam prawo ubiegać się o uznanie wady sprzętu (np. uszkodzenie czujnika? i uznanie gwarancji. Proszę o radę.

1. Urządzenie pracowało w trybie OPTI ze względu na słaby sygnał GPS;
2. Czas lotu T=01:02, wysokość względna H=1.7 m, urządzenie weszło w tryb ATTI;
3. T=01:33, H=1.6 m, urządzenie uległo wypadkowi;
4. W trybie ATTI urządzenie nie jest w stanie utrzymywać pozycji oraz unikać przeszkód.
Konkluzja: brak gwarancji.

Dariusz Winek
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9752
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: wypadek lotniczy- prośba o pomoc

Post autor: pawelsky »

O ile diagnoza pkt. 1-3 jest zapewne prawidlowa o tyle wniosek z niej w pkt. 4 jest (jesli wierzyc Twojej wersji wydarzen) moim zdaniem kompletnie nieuzasadniony, gdzyz zgodnie z Twoim opisem dron nie spotkal sie z zadna przeszkoda, zatem nie mial powodow aby runac do wody w trybie ATTI.

W diagnozie rowniez brak odniesienia do faktu iz dron przestal reagowac na polecenia, na ktore w trybie ATTI reagowac powinien (moze nie z taka gracja jak w OPTI czy GPS, ale jednak).

Wiecej swiatla na sprawe rzucilby zapis video.

Tak przy okazji nie napisales co to za dron...
darwin
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 08 paź 2020, 10:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: wypadek lotniczy- prośba o pomoc

Post autor: darwin »

Przesyłam naszą odpowiedz na ekspertyzę x-comu.
Szanowni Państwo,
po przeczytaniu ekspertyzy da się odczuć, iż została sporządzona pobieżnie. To, że uszkodzenia mojego urządzenia Mavic Air nastąpiły na skutek kontaktu z cieczą, jest oczywiste. Oczywiste jest także to, że nie wylądowałam dronem w wodzie.
Gdybyście Państwo prześledzili logi ostatniego lotu, to zauważylibyście, iż dron stracił nagle łączność z satelitami i przełączył się w tryb ATTI. I tutaj pojawia się problem. Dron był ledwo jakieś 10m ode mnie i chciałam nim jak najszybciej wrócić i wylądować, ale nie zdążyłam, bo ku mojemu zdziwieniu nagle zaczął lecieć w odwrotnym kierunku niż sterowałam, coraz to bardziej przyspieszając. Gdy zniknął mi z pola widzenia, to zrobiłam to, co wydało mi się najbardziej słuszne, a mianowicie sprawienie, aby poleciał jak najwyżej - aby nie uległ kolizji, i bym mogła go zobaczyć. Gdy to nie pomogło, wcisnęłam oczywiście ReturnHome, ale to też nie podziałało. Dron nie zareagował na żadne z poleceń z kontrolera które mu wydałam.

Niestety nie była to pierwsza taka sytuacja. W czerwcu bieżącego roku także najadłam się strachu gdy dron stracił łączność z kontrolerem kilka razy podczas lotu, i zamiast wylądować w punkcie ustalonym przez GPS, wylądował 100-200m dalej. Udało się wtedy uniknąć katastrofy tylko dlatego, że najwyraźniej reagował choć po części na moje polecenia z kontrolera.
Latałam i lądowałam już w najróżniejszych warunkach i zawsze co do milimetra było udane lądowanie, więc nie można mi zarzucić braku umiejętności apropo sprowadzania drona bez pomocy GPS.

Poniżej zamieszczam film z kartu pamięci SD, która ocalała zachowując nagranie z ostatniego lotu. Zobaczycie państwo iż dron nawet nie spróbował "Force landing", tak jak powinien w przypadku nietypowych zdarzeń, tylko wleciał do wody z impetem.

https://youtu.be/_qSDvV0oKEI

Tutaj przesyłam link do lotu z 13 czerwca 2020

https://app.airdata.com/share/QIQiXu

I link do ostatniego lotu z 17 lipca 2020

https://app.airdata.com/share/natEXX
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9752
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: wypadek lotniczy- prośba o pomoc

Post autor: pawelsky »

darwin pisze:nagle zaczął lecieć w odwrotnym kierunku niż sterowałam, coraz to bardziej przyspieszając
Biorac pod uwage fakt ze dron byl odwrocony przodem do Ciebie to zachowanie jak najbardziej spodziewane. Obawiam sie ze moglas nieswiadomie sterowac dronem w przeciwnym kierunku niz powinnas.

Dodatkowo wybralas chyba najgorsze mozliwe warunki do latania - ciemno, nad woda i bez fixa GPS. Obawiam sie ze niestety w tej kraksie zawinil pilot... :(

Co do lotu z 13 czerwca nie ma w nim nic niepokojacego, dron ma jak najbardziej prawo stracic lacznosc w odleglosci niemal 800m od pilota. Nie powinnas latac na takie odleglosci, bo to juz zdecydowanie nie jest VLOS.
darwin
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 08 paź 2020, 10:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: wypadek lotniczy- prośba o pomoc

Post autor: darwin »

A czy opcja fix gps nie powinna być automatycznie włączona
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9752
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: wypadek lotniczy- prośba o pomoc

Post autor: pawelsky »

darwin pisze:A czy opcja fix gps nie powinna być automatycznie włączona
Jest automatycznie wlaczona, ale jesli nie odczekasz wystarczajaco dlugo aby zlapac sygnal z wystarczajacej liczby satelitow badz jestes w okolicy w ktorej odbior sygnalu GPS moze byc utrudniony wtedy dron lata w trybie OPTI a gdy warunki na to nie pozwalaja wowczas w ATTI.
wiesiek_kr
Posty: 505
Rejestracja: wtorek 27 kwie 2010, 13:40
Lokalizacja: Kraków

Re: wypadek lotniczy- prośba o pomoc

Post autor: wiesiek_kr »

Ciemno, nad wodą, instrukcja nie przeczytana, brak umiejętności latania w manualu.

Ale na tych dronach ja się nie znam więc pewno się mylę.
darwin
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 08 paź 2020, 10:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: wypadek lotniczy- prośba o pomoc

Post autor: darwin »

Dzięki mimo wszystko. To tylko lub az 3 tys zł a nie ludzkie życie.
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: wypadek lotniczy- prośba o pomoc

Post autor: Głuś »

wiesiek_kr pisze:Ciemno, nad wodą, instrukcja nie przeczytana, brak umiejętności latania w manualu.

Ale na tych dronach ja się nie znam więc pewno się mylę.
Manual i ATTI nie mają ze sobą nic wspólnego, w ATTI masz pełną stabilizacje + barometr, a manual to manual - pomijając już, że w kopterach raczej używa się trybu ACRO, a nie manuala.

darwin, - zmień tytuł wątku bo to nie jest żaden wypadek tylko zwykły kret. Takich na forum są setki.
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
darwin
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 08 paź 2020, 10:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: analiza uszkodzenia drona- prośba o pomoc

Post autor: darwin »

Dziękuję za uwagi.DW
ODPOWIEDZ