Prośba o pomoc w budowie pierwszego drona FPV

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

aldik79
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 29 paź 2019, 17:40
Lokalizacja: Opole

Prośba o pomoc w budowie pierwszego drona FPV

Post autor: aldik79 »

Witam, kończę właśnie budowę swojego pierwszego samolotu FPV i naszła mnie taka myśl żeby zbudować sobie jeszcze drona:)

Jeszcze nigdy nie latałem dronem a tym bardziej nie budowałem:(
Liczę na pomoc kolegów z forum przy doborze osprzętu.
Posiadam aparaturę Taranis q7x z modułem r9m. gogle Eachine EV800D
Planuję zbudować drona na ramie 7”(jeszcze nie wybrałem jaką zamówię) Dron będzie służył do lotów FPV oraz nagrywania kamerą runcam5
Rama- ?, jak dla mnie może być taka https://rcmaniak.pl/pl/p/Rama-iFlight-X ... style/3931
Kontroler- Matek F722-SE F7, ktoś polecał na forum. No chyba że jakiś inny zaproponujecie.Wyczytałem że tym FC nie obsłuże ArduCopter. Polecice coś co będzie działało podobnie do pixhawka?- Już się przyzwyczaiłem do obsługi tego systemu. W manualu jest napisane że Mateksys F405-CTR można użyć- może tego? jakieś propozycje?
Silniki- T-motor F40 PRO II 2306 1600KV- widziałem że kilka osób używało do dronów 7” dlatego takie wybrałem. Jak macie jakieś inne propozycję, mogą być tańsze:) to śmiało pisać proszę.
Regulatory/regulator.-? Widziałem regulatory 4w1, ale ktoś napisał na forum że na początku przygody z dronami lepiej nie montować bo mogą być…a raczej są kraksy i taniej wymienić pojedynczy regulator. Jakaś propozycja regulatora 45A?
Nadajnik VTX- prawdopodobnie TBS UNIFY PRO 5G8 V3
Antena- coś dobiorę z actuny. Mam w samolocie i jestem zadowolony
Kamera- RunCam Eagle 2 Pro
GPS -https://pl.aliexpress.com/item/32852578481.html
Odbiornik-FrSky R9 Slim+
Mocowanie na kamerę runcam5- https://shop.runcam.com/runcam5-tpu-3d- ... yle-frame/
Zasilanie z pakietu 4s. Tylko pytanie mniej więcej jaką wagę mogę przyjąć że udźwignie tego typu dron? W specyfikacji silnika jest że ma ciąg około 1600g przy 24v. Jak można to przeliczyć jak zasilę go pakietem 4s? Czy to oznacza że na tych silnikach dron udźwignie?(masa całkowita z baterią) 1600g?
Coś takiego, skleciłem na papierze. Jak macie jakieś uwagi to śmiało pisać, zanim coś zamówię.
aldik79
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 29 paź 2019, 17:40
Lokalizacja: Opole

Re: Prośba o pomoc w budowie pierwszego drona FPV

Post autor: aldik79 »

Im więcej czytam tym mniej wiem:) kontroler na 90% będzie matek f405 CTR że względu na możliwość obsługi arducopter. Nie wiem czy do nauki latania kopterem nie zastosować tańszych silników. Np emax Eco 1700kv. Czy warto inwestować w 2 razy droższe silniki na etapie nauki latania? Jakbyście doradzili jakieś regulatory do tego zestawu to byłoby super:)

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka
pjk11
Posty: 61
Rejestracja: czwartek 26 maja 2016, 08:37

Re: Prośba o pomoc w budowie pierwszego drona FPV

Post autor: pjk11 »

Jako odbiornik do R9 polecam R9MM, slim jest za duży.
aldik79
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 29 paź 2019, 17:40
Lokalizacja: Opole

Re: Prośba o pomoc w budowie pierwszego drona FPV

Post autor: aldik79 »

pjk11 pisze:Jako odbiornik do R9 polecam R9MM, slim jest za duży.
To 1,5cm więcej jest za dużo dla koptera?:) ok, przeanalizuję to, tylko że slim na 2 anteny. Nie będzie to lepiej dla odbioru?
aldik79
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 29 paź 2019, 17:40
Lokalizacja: Opole

Re: Prośba o pomoc w budowie pierwszego drona FPV

Post autor: aldik79 »

próbuję znaleść silniki T-motor F40 PRO II 2306 1600KV żeby już sobie kupić. Ale nigdzie nie mogę takich znaleść... Są tylko T-motor F40 Pro III 1600KV. Czy to nowa generacja tego silnika i brać te?
Odnośnie regulatorów to znalazłem takie: https://www.banggood.com/40A-3-6S-Blhel ... rehouse=CN
W specyfikacji silnika jest napisane ze ze śmigłem HQ6043 pobiera około 33A przy 100%, czy 40A regulator wystarczy?
Nie wiem czy dobre ale niestety nikt mi nie odpisał do tej pory wiec szukam w ciemno:)
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Prośba o pomoc w budowie pierwszego drona FPV

Post autor: pma_ »

Ja to twój pierwszy copter to daruj sobie t-motor i kup coś tańszego, pod 7" potrzebujesz większych silników (ja właśnie skłądam 7" na tych https://www.banggood.com/Racerstar-2508 ... 11497.html)
1600KV jest pod 6S, a nie jak ty chcesz pod 4S.
W R9 nie masz po co się pchać na początek wystarczy zwykły odbiornik FrSky (niektórzy mają problemy z R-XSR), a R9 miał różne problemy z firmware.
I zastanów się czy nie lepiej zbudować 5" na początek.
No i nie zapomnij zamówić parę paczek śmigieł. (Paczek nie sztuk)
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
aldik79
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 29 paź 2019, 17:40
Lokalizacja: Opole

Re: Prośba o pomoc w budowie pierwszego drona FPV

Post autor: aldik79 »

Bo konsultacji na innym forum, zmieniam ramę na 5"(sztywniejsza), silniki bedą też inne: coś takiego https://www.banggood.com/BrotherHobby-R ... rehouse=CN
odbiornik R9 mm- mam w aparaturze nadajnik R9M- tak więc nie bedę kombinował.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Prośba o pomoc w budowie pierwszego drona FPV

Post autor: Adrián »

Do 5" poszedł bym w emax rs 2206, lub starsze i sprawdzone 2205
Tak jak wspomniano, 5" na początek będzie lepsza do nauki.
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Prośba o pomoc w budowie pierwszego drona FPV

Post autor: pma_ »

Adrián pisze:Do 5" poszedł bym w emax rs 2206, lub starsze i sprawdzone 2205
Tak jak wspomniano, 5" na początek będzie lepsza do nauki.
Dokładnie nie ma sensu pchać się w takie drogie silniki do nauki. Szczególnie, że zniszczenie silnika nie jest taki trudne (tutaj szlag trafił oba z przodu widać przy 4:28)

samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
ODPOWIEDZ