pomysł na skrzydełko fpv o fajnym zasięgu

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

KTM team
Posty: 14
Rejestracja: środa 20 gru 2017, 16:34
Lokalizacja: katowice

pomysł na skrzydełko fpv o fajnym zasięgu

Post autor: KTM team »

witam, chciałbym zrobić skrzydełko fpv , tylko na moim spektrumie dx8 to nie poszaleję , pewnie z 300 metrów , zerwanie łączności i po skrzydełku, pewnie trzeba by było zainwestować w nową aparaturę np taranis + FrSky R9M do tego odpowiednią transmisję fpv , szukam w necie gotowych projektów , bo temat nie jest prosty dla początkującego a nie chcę popełnić gafy
Awatar użytkownika
cesarz150
Posty: 82
Rejestracja: czwartek 18 paź 2018, 08:04
Lokalizacja: Mielec, Dębica

Re: pomysł na skrzydełko fpv o fajnym zasięgu

Post autor: cesarz150 »

Czyżby pomiędzy aparaturą Spectrum DX8 i DX9 była aż taka różnica? Ja na mojej DX9 i prostym odbiorniku robię 1.5 km a mam jeszcze w zanadrzu odbiornik z pełnym zasięgiem i telemetrią na którym myślę że 2-3 km nie będzie problemu - powiem więcej, nigdy nie straciłem łączności RC i złego słowa na Spectrum nie powiem.
Nazgul 5, Crocodile Baby 5, GreenHornet 3, Twin Star 2, Talon, Taranis X9D plus - OSD+AP+GS by PitLab, Fox 1.2, eLeReS
Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Re: pomysł na skrzydełko fpv o fajnym zasięgu

Post autor: Majk99 »

Jeśli jesteś początkujący i od razu chcesz się bawić w long range to lepiej się nie baw bo możesz (nie tylko) sobie problemów zrobić
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
KTM team
Posty: 14
Rejestracja: środa 20 gru 2017, 16:34
Lokalizacja: katowice

Re: pomysł na skrzydełko fpv o fajnym zasięgu

Post autor: KTM team »

cesarz150 pisze:Czyżby pomiędzy aparaturą Spectrum DX8 i DX9 była aż taka różnica? Ja na mojej DX9 i prostym odbiorniku robię 1.5 km a mam jeszcze w zanadrzu odbiornik z pełnym zasięgiem i telemetrią na którym myślę że 2-3 km nie będzie problemu - powiem więcej, nigdy nie straciłem łączności RC i złego słowa na Spectrum nie powiem.
hmm, kiedyś oddaliłem się z odbiornikiem ok 200-250m od nadajnika i było po zasięgu , wolna przestrzeń tylko że 1.5metra od ziemi , pewnie w powietrzu będzie ciut lepiej , w końcu to tylko 10mW, też gdzieś wyczytałem że realne to 300metrów , raczej bym nie chciał tego przetestować czy dalej da radę ryzykując utratę modelu

Edytuj posty!
Majk99 pisze:Jeśli jesteś początkujący i od razu chcesz się bawić w long range to lepiej się nie baw bo możesz (nie tylko) sobie problemów zrobić
początkujący w fpv , bo latanie w zasięgu wzroku opanowane , zwłaszcza heli :-)
Awatar użytkownika
sajgon
Posty: 482
Rejestracja: piątek 17 lut 2012, 17:48
Lokalizacja: Gdańsk

Re: pomysł na skrzydełko fpv o fajnym zasięgu

Post autor: sajgon »

Do zwiększenia zasięgu aparatury 2,4ghz potrzebujesz tego https://m.banggood.com/Sunhans-3000mW-3 ... mds=search w połączeniu z anteną kierunkową da Ci to zasięg 10km+, plus bo dalej nie sprawdzałem.
Ostatnio zmieniony piątek 03 maja 2019, 21:00 przez sajgon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: pomysł na skrzydełko fpv o fajnym zasięgu

Post autor: Adrián »

Nie masz FS?
Zasięg na ziemi ma się nijak do tego co jest w powietrzu.
Oczywiście można oszacować pi razy oko, ale to tylko orientacyjnie.
KTM team
Posty: 14
Rejestracja: środa 20 gru 2017, 16:34
Lokalizacja: katowice

Re: pomysł na skrzydełko fpv o fajnym zasięgu

Post autor: KTM team »

FS to będzie w kontrolerze lotu , którego jeszcze nie wybrałem ;-)
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: pomysł na skrzydełko fpv o fajnym zasięgu

Post autor: Adrián »

Nie znam dx8, ale w frsky jest fs, nie potrzeba do tego fc.
KTM team
Posty: 14
Rejestracja: środa 20 gru 2017, 16:34
Lokalizacja: katowice

Re: pomysł na skrzydełko fpv o fajnym zasięgu

Post autor: KTM team »

można ustawić fs w przypadku utraty sygnału ale co to zmieni? silnik wyłączy , wychylenia drągów zaprogramuje ale model nie wróci , bez sygnału gdzieś spadnie
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: pomysł na skrzydełko fpv o fajnym zasięgu

Post autor: Adrián »

Przecież to się zwykle nagle nie dzieje, tylko stopniowo i wiesz kiedy trzeba wracać.

Naucz się latać fpv, orientacji w przestrzeni itd a nie od razu myślisz o bardzo długich lotach, kiedy dopiero zaczynasz latanie fpv.
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: pomysł na skrzydełko fpv o fajnym zasięgu

Post autor: PiotrSz »

sajgon pisze:Do zwiększenia zasięgu aparatury 2,4ghz potrzebujesz tego https://m.banggood.com/Sunhans-3000mW-3 ... mds=search w połączeniu z anteną kierunkową da Ci to zasięg 10km+, plus bo dalej nie sprawdzałem.
Daruj sobie polecanie takich boosterów, aparatury mające niską moc nie są w żaden sposób przygotowane żeby wzmacniać taki sygnał. Przy podbiciu takiej mocy kiepskiej jakości boosterem skończy się tym że zrobisz w eterze tatankę w postaci zakłóceń harmonicznych na innych pasmach nie mówiąc o lokalnym zakłócaniu wifi.
Można narobić sobie problemów jak namierzy takiego nadawacza Inspekcja Radiowa... ;-)
Awatar użytkownika
sajgon
Posty: 482
Rejestracja: piątek 17 lut 2012, 17:48
Lokalizacja: Gdańsk

Re: pomysł na skrzydełko fpv o fajnym zasięgu

Post autor: sajgon »

Jakoś od 2012stego nie miałem problemów z inspekcją radiową...
Tu z dopałem 2W a potrafi latać dużo dalej:

Ale patent sprawdzony przetestowany i skuteczny nawet w bardzo zurbanizowanym terenie, a propos inspekcji radiowych i innych organów to całe to forum, większość działów jak i użytkowników powinno być na cenzurowanym...
Ostatnio zmieniony piątek 17 maja 2019, 15:03 przez sajgon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zbipok
Posty: 1965
Rejestracja: środa 30 mar 2011, 10:00
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: pomysł na skrzydełko fpv o fajnym zasięgu

Post autor: zbipok »

pytanie podstawowe , jaki masz budżet?
Zbyszek
Awatar użytkownika
sajgon
Posty: 482
Rejestracja: piątek 17 lut 2012, 17:48
Lokalizacja: Gdańsk

Re: pomysł na skrzydełko fpv o fajnym zasięgu

Post autor: sajgon »

Dokładnie a napewno taniej wyjdzie dopał 3W za 200zł do już posiadanego nadajnika i odbiornika najpopularniejszego 2,4 niż zakup odpowiednika kompletu elers porównywalnej mocy ;)
Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Re: pomysł na skrzydełko fpv o fajnym zasięgu

Post autor: Majk99 »

W sumie śmieszne jest to, że ludzie za jakieś dopałki, powodujące różne nieciekawe rzeczy potrafią płacić dość gruby hajs zamiast kupić crossfire albo eleres
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
ODPOWIEDZ