Lepszy kontroler lotu do quada 450/680 (F7/Pixhawk)

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

sirdevon
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek 25 lut 2019, 19:39
Lokalizacja: Zabrze

Lepszy kontroler lotu do quada 450/680 (F7/Pixhawk)

Post autor: sirdevon »

Mireczki jest pytanko, co waszym zdaniem się lepiej sprawdzi do quadrocoptera wielkości powiedzmy 450/680, który ma latać na gps.
BSP wykorzystywany do kamerowania za pomocą kamery sportowej na gimbalu.
Nie będzie wykorzystywany do lotów autonomicznych, chodzi o trzymanie pozycji, niezawodność, potencjał na przyszłość, ewentualnie prostotę obsługi ustawień.

Co waszym zdaniem będzie lepsze taki:
Pixhawk PX4 Autopilot PIX 2.4.8 (chińczyk) na Mission Planner
czy
kontrolery F7 na przykład Matek F722 STD na INAV
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Lepszy kontroler lotu do quada 450/680 (F7/Pixhawk)

Post autor: pawelsky »

DJI Naza
sirdevon
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek 25 lut 2019, 19:39
Lokalizacja: Zabrze

Re: Lepszy kontroler lotu do quada 450/680 (F7/Pixhawk)

Post autor: sirdevon »

pawelsky pisze:DJI Naza
To wiem ;p, w jakiejś dyskusji było to już poruszane i wyszło z rozmowy, że DJI Naza jest rzeczywiście najłatwiejsza. Nie było natomiast jasności co do tych pozostałych rozwiązań a zależy mi żeby poznać wasze zdanie. Niestety nie mam nikogo kto mógłby mi odpowiedzieć na to nurtujące mnie pytanie ;((

Ja chciałbym konkretnie te dwa przypadki porównać, jakie jest wasze zdanie. Powiedzmy, że DJI Naza wogóle nie jest brana pod uwagę w tej dyskusji.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Lepszy kontroler lotu do quada 450/680 (F7/Pixhawk)

Post autor: pawelsky »

sirdevon pisze:zależy mi żeby poznać wasze zdanie
To moze uzyj opcji "Szukaj"? :-/
sirdevon
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek 25 lut 2019, 19:39
Lokalizacja: Zabrze

Re: Lepszy kontroler lotu do quada 450/680 (F7/Pixhawk)

Post autor: sirdevon »

hmmm ogólnie to patrzyłem, ale nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie, więc pozwoliłem sobie zapytać.
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=42&t=4 ... t+czy+inav - takie coś znalazłem ale wciąż miałem wątpliwości.
Myślałem też, że może po roku coś się zmieniło. W sumie z tego tematu wyszło, że DJI Naza jest dosyć leciwa, choć najprostsza w obsłudze dla noobów. Inne tematy, które znalazłem stanowiły o gotowych projektach albo lekko zahaczały o temat.

Jeśli chodzi o pixhawka na mission planner to wydaje mi się że to dość spory kontroler w porównaniu do tych f7/f4 kontrolerów (wielkość i waga). Widziałbym go raczej w większych konstrukcjach typu octocopter. Jakość wykonania tych chińskich klonów nie powala w porównaniu do tych F7/F4, szczególnie moduł zasilania (choć może niesłusznie wysnuwam takie oceny). A sam Mission Planner to bardziej kwestia autonomicznych lotów oraz osób, które cenią sobie wielość ustawień (tak myślę). Oprogramowanie trochę przytłacza mnie osobiście, nie jestem osobą z dużą wiedzą techniczną, wręcz przeciwnie. Dla osoby znającej Mission Planner być może wydaje się to łatwe do konfiguracji, jednakże dla mnie to wydaje się dość skomplikowane.

Też z tego co patrzyłem to INAV się dość sprawnie zmienia, jeśli chodzi o aktualizację. Te kontrolery F7 są mniejsze od Pixhawka i wydaje mi się, że co do zasady lepiej wykonane (porównując matek f722 std). Sam INAV wydaje się bardziej przejrzysty, przynajmniej z perspektywy osoby początkującej. Mimo przejrzystej graficznej wersji, nie jest konieczna znajomość tych wszystkich komend w CLI, przynajmniej mam takie wrażenie. Jest to wersja rozwojowa, więc też zdaje się przyszłościowa. Też powstają nowe kontrolery oparte na F7, które łączą w sobie PDB i FC. Niejaki Paweł Spychalski na youtube ma fajne i aktualne materiały z INAV, chyba jest zaangażowany w ten projekt. Także społeczność i materiały w tym zakresie również są dość już rozpowszechnione w internecie, co było zarzutem do INAVa w przytoczonym na wstępie temacie.

Osobiście jako osoba początkująca i na podstawie swojej znikomej wiedzy i doświadczenia nabytej z innych tematów skłaniałbym się do INAV z powodów wskazanych powyżej. :)

Wybacz jeśli Cię uraziłem moim pytaniem, myślałem że dział dla początkujących będzie właściwy. Pozwoliłem sobie w takim razie wyrazić swoje przemyślenia na temat tego nad czym rozmyślam. Jako, że jestem osobą początkującą, czytając to proszę się mocno nie sugerować moimi przemyśleniami. Głupio mi by było tak temat zostawić. ;)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Lepszy kontroler lotu do quada 450/680 (F7/Pixhawk)

Post autor: pawelsky »

Masz na forum co najmniej dwa duze watki dotyczace maszyn zbudowanych na Pixhawku (kuczego i shaggee) czytales?

I powtorze sie - jak chcesz latac a nie dlubac w ustawieniach, bierz DJI Naze
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Lepszy kontroler lotu do quada 450/680 (F7/Pixhawk)

Post autor: kuczy »

sirdevon,

Mylisz się co do pixhawka - w kwestii takiej, że on jest do hexa i octo copterów.
W pixhawku masz tak samo F4 jak w innych - Fxxx - to oznaczenie rodziny procesora a nie kontrolera.
Dziwi mnie, ze oceniasz jakość wykonania, chociaż żadnego nie miałeś - osobiśćie widziałem pixy i z francji (Dropix) i z Chin - i do jakości nie mam zastrzeżeń (można mieć zastrzeżenia np do karty microSD dołączonej do chińskich - to tak)

Ale pomijając:
https://www.banggood.com/HolyBro-3DR-Pi ... 55251.html
Tu masz pixhawka "mini" - więc mniejszy rozmiar i mniejszą wagę szach-mat :D


A już na serio i bez złośliwości - Pixhawk wymaga siedzenia nad nim - jeśli pierwszy raz byś coś na nim robił to na pewno nie będzie bezbolesne, łatwe i przyjemne. Masz pewnie ok 1000 parametrów (nie wiem nie liczyłem, ale pewnie coś koło tego będzie) - większość zostawiasz jak są, ale niestety jest sporo ustawiania.
Żeby nie być gołosłownym - przeczytaj ten wątek:
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=60&t=33916
Dotyczy APMa - ale APM to poprzednik pixhawka, i wiele rzeczy jest jeszcze aktualnych. To tak abyś mial pojęcie co Ciebie czeka.
- za to Pixhawk wg mnie jest MEGA Super jeśli chodzi o możliwości.

iNAV? - nie miałem do czynienia, więc Ci wiele nie powiem - a nie chcę kłamać. Jednak sprawdził bym, czy iNAV daje wystarczającą stabilizację do zawisu i "puszczenia drążków" - bo musisz operować kamerą...

pawelsky, jest bardzo doświadczonym konstruktorem - i tylko od siebie potwierdzę: DJI NAZE ! serio..... uwierz.
Latałem na podobnej ramie złożonej na nazie właśnie - stabilność na prawdę dobra, a parametrów mało i do ogarnięcia, na pewno łatwiej niż iNAV.
ps dzięks pawelsky za ujęcie mnie na liście.
ODPOWIEDZ