Multikopter: Rozważam budowę lub zakup.

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

dondu
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 27 lut 2012, 13:20
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Multikopter: Rozważam budowę lub zakup.

Post autor: dondu »

Cześć.

Potrzebny jest mi multikopter o udźwigu ładunku 2,5-3kg.
Jako odnośnik upatrzyłem sobie DJI S900 - 6 ramion będzie optymalnym rozwiązaniem.
Jego parametry: http://dl.djicdn.com/downloads/s900/en/ ... 1.2_en.pdf

Przeznaczenie:
- przede wszystkim do podnoszenia ładunków o w/w masie i zrzucania ich (testowanie różnych lotniczych konstrukcji).
- w dalekiej przyszłości do zainstalowania niedużego gimbala, na małą kamerę,
- loty wysokie, ale blisko, i nad terenami pozbawionymi ludzi, zabudowań i drzew.
Zdobędę oczywiście odpowiednie świadectwo kwalifikacji.

Rozważam dwie opcje kupno używanego lub budowa własnej konstrukcji zbliżonej parametrami.

Posiadam aparaturę FrSky Horus X10S Express 2,4GHz z możliwością . Chciałbym ją wykorzystać. Do niej mogę dokupić co będzie potrzebne.

I tutaj mam do Was pytania:

1. Jaki byłby koszt złożenia takiego miltikoptera z:
- funkcją powrotu we wskazane miejsce lądowania w przypadku utraty kontroli,
- bez gimbala i związanych z tym wydatków,
- składanym podwoziem.

2. Na co należy SZCZEGÓLNIE zwracać uwagę przy zakupie używanych?
Ostatnio zmieniony sobota 27 cze 2020, 15:04 przez dondu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9751
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Multikopter: Budować, czy kupić używany?

Post autor: pawelsky »

Odpowiedz jest raczej prosta - masz doswiadczenie to buduj, nie masz to kup.
dondu
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 27 lut 2012, 13:20
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Multikopter: Budować, czy kupić używany?

Post autor: dondu »

pawelsky pisze:Odpowiedz jest raczej prosta - masz doswiadczenie to buduj, nie masz to kup.
Dziękuję za odpowiedź, ale nie pytałem o to.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9751
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Multikopter: Budować, czy kupić używany?

Post autor: pawelsky »

dondu pisze:Dziękuję za odpowiedź, ale nie pytałem o to.
Pytales, w temacie.

A zanim nie ustalimy czy i jakie masz doswiadczenie w budowie latadel tego kalibru, dywagowanie na temat kosztow zlozenia jest troche bezcelowe. Pomijam juz fakt ze masz na tym forum build-logi gdzie mozesz sie tego dowiedziec samodzielnie.
dondu
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 27 lut 2012, 13:20
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Multikopter: Budować, czy kupić używany?

Post autor: dondu »

Faktycznie w temacie padło takie pytanie.

Doświadczenie nie ma nic do rzeczy. Proszę jedynie o odpowiedź na zadane w poście konkretne dwa pytania.
Pytanie o koszt oczywiście na zasadzie rząd wielkości.


Edit.
Zmieniłem temat pierwszego postu, by nie było wątpliwości.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9751
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Multikopter: Budować, czy kupić używany?

Post autor: pawelsky »

dondu pisze:Doświadczenie nie ma nic do rzeczy. Proszę jedynie o odpowiedź na zadane w poście konkretne dwa pytania.
Koszt bedzie odwrotnie proporcjonalny do doswiadczenia budujacego, bo im ono mniejsze tym wiecej kosztownych bledow popelnisz, wiec tak zadane pytanie jest czysto akademickie.
dondu pisze:Pytanie o koszt oczywiście na zasadzie rząd wielkości.
Checsz rzad wielkosci - zapoznaj sie chociazby z watkiem kuczego.
dondu
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 27 lut 2012, 13:20
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Multikopter: Budować, czy kupić używany?

Post autor: dondu »

pawelsky pisze:Koszt bedzie odwrotnie proporcjonalny do doswiadczenia budujacego, bo im ono mniejsze tym wiecej kosztownych bledow popelnisz, wiec tak zadane pytanie jest czysto akademickie.
I taką też akademicką prostą odpowiedź chciałbym uzyskać: Koszt budowy przy założeniach z pierwszego postu będzie wynosił około ... tys zł.

Jak już wspomniałem chodzi mi jedynie o rząd wielkości.

Zapewniam kolegę, że spokojnie zbuduję takiego drona niezależnie od posiadanego doświadczenia.
Na razie chciałbym znać jednak odpowiedzi na dwa pytania, które zadałem w pierwszym pości.


Który wątek kolegi kuczy mam przeczytać? Ten?: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=36286
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9751
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Multikopter: Budować, czy kupić używany?

Post autor: pawelsky »

dondu pisze:Zapewniam kolegę, że spokojnie zbuduję takiego drona niezależnie od posiadanego doświadczenia.
Jezeli "spokojnie" zbudujesz, to powinienes miec tez wystarczajaca wiedze zeby "spokojnie" wycenic.
dondu pisze:I taką też akademicką prostą odpowiedź chciałbym uzyskać
Prosze: od 1000 do 10000PLN.
dondu pisze:Który wątek kolegi kuczy mam przeczytać? Ten?: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=36286
Chociazby.
dondu
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 27 lut 2012, 13:20
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Multikopter: Budować, czy kupić używany?

Post autor: dondu »

Kolego pawelsky .

Bardzo proszę o nie traktowanie mnie jak młodziaka, tylko jak 55 doświadczonego konstruktora urządzeń elektronicznych, mechatronicznych w dodatku z 12 letnim doświadczeniem lotniczym. Nie ma dla mnie znaczenia jakiego typu urządzenie projektuję/buduję. Wiedzę jestem w stanie szybko uzupełnić.

Na ten moment chciałbym jednak znać poważną odpowiedź na zadane w pierwszym poście dwa pytania. Czy mogę na kolegę liczyć?
Awatar użytkownika
Wania
Posty: 180
Rejestracja: poniedziałek 27 sie 2018, 18:23
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Multikopter: Rozważam budowę lub zakup.

Post autor: Wania »

Jak ma latac i „kamerowac” to gotowiec, mniej nerowo i w ogolnym rozrachunku taniej. Jak ma robic jakies inne rzeczy typu zrzuc paczke z towarem to raczej budowa od zera, ale czym wieksza „paczka” tym cena bedzie coraz wieksza. Cena? Ja ocenial bym od 5000+ bo przeciez nie tylko latadlo ale tez potrzebna aparatura, pakiety, ladowarka i sie nazbiera niezla sumka
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9751
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Multikopter: Budować, czy kupić używany?

Post autor: pawelsky »

dondu pisze:Bardzo proszę o nie traktowanie mnie jak młodziaka
Traktuje Cie tak jak sie prezentujesz. Zadalem Ci na poczatku proste pytanie o to jakie masz doswiadczenie i nie raczyles na nie odpowiedziec, wiec pretensje mozesz miec tylko i wylacznie do siebie.
dondu pisze:Na ten moment chciałbym jednak znać poważną odpowiedź na zadane w pierwszym poście dwa pytania. Czy mogę na kolegę liczyć?
Odpowiedz byla bardzo powazna. Jesli zadajesz pytanie w stylu "Potrzebuje samochod ktorym przewioze 4 osoby, alufelgi, na benzyne, ile bedzie kosztowac?" to nie oczekuj ze dostaniesz odpowiedz 3574PLN. Jesli chcesz powaznej rozmowy to zacznij udzielac powaznych odpowiedzi na pytania uszczegolawiajace.
dondu
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 27 lut 2012, 13:20
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Multikopter: Rozważam budowę lub zakup.

Post autor: dondu »

Wania pisze:Jak ma latac i „kamerowac” to gotowiec, mniej nerowo i w ogolnym rozrachunku taniej. Jak ma robic jakies inne rzeczy typu zrzuc paczke z towarem to raczej budowa od zera, ale czym wieksza „paczka” tym cena bedzie coraz wieksza. Cena? Ja ocenial bym od 5000+ bo przeciez nie tylko latadlo ale tez potrzebna aparatura, pakiety, ladowarka i sie nazbiera niezla sumka
Bardzo dziękuję za odpowiedź na pierwsze pytanie. O taką odpowiedź właśnie mi chodziło.

Tak jak pisałem w pierwszym poście:
- na razie tylko latać w górę i zrzucać.
- aparaturę (nadajnik) dobrej klasy już mam, a odbiorniki to już niewielkie kwoty.
Kwota 5000 jest akceptowalna, za samo "latadło" do paczek.

W takim układzie pozostaje drugie pytanie:
dondu pisze:2. Na co należy SZCZEGÓLNIE zwracać uwagę przy zakupie używanych?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Multikopter: Rozważam budowę lub zakup.

Post autor: Verid »

Na ślady uderzeń i luzy na łożyskach. Niewiele więcej jesteś w stanie ocenić nie mając doświadczenia i bez oblotu.
Ten wredny...
dondu
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 27 lut 2012, 13:20
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Multikopter: Rozważam budowę lub zakup.

Post autor: dondu »

Verid pisze:Na ślady uderzeń i luzy na łożyskach.
Dziękuję za odpowiedź. Zwrócę uwagę na te aspekty.
Verid pisze:Niewiele więcej jesteś w stanie ocenić nie mając doświadczenia ...
To może zadam pytanie inaczej: Co koledzy by sprawdzali, gdyby chcieli kupić używany miltikopter?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Multikopter: Rozważam budowę lub zakup.

Post autor: Verid »

Z założenia nie kupuję używanych samoróbek więc tu nie będę pomocny ponadto co już napisałem. Zrobiłem to tylko raz ale brałem od osoby do której umejętności konstruktorskich mam absolutne zaufanie i mogłem tym polatać przed kupnem.
Ten wredny...
ODPOWIEDZ