Kilka pytań żółtodzioba: fpv, Lrs, rc, gogle.

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Dawid-fpvcockpit
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 13 sty 2019, 20:34
Lokalizacja: Gniezno

Kilka pytań żółtodzioba: fpv, Lrs, rc, gogle.

Post autor: Dawid-fpvcockpit »

Witam, zaczynam przygodę z fpv (modele samolotów spalinowych), mam kilka pytań, na które nie znalazłem odpowiedzi (być może słabo szukalem za co przepraszam).

Do rzeczy:

1. Jak podłączyć eLRSa pod apke 35mhz ?
Mam Sanwe vg6000 35mhz, jest wyjście sygnału ppm na gniezdzie trenera, czy jest jakiś Lrs kompatybilny z takim sygnalem? Np qlrs? Thomas scherrer ? Jakieś inne polecane?

2. Jak podłączyć rssi na osd, tak aby wyświetlał na kamerze, rozumiem, że trzeba z odbiornika Lrs, ,,pobrać,, sygnał i czy trzeba przepuścić to przez osd czy można dać od razu na kamerę (mam runcam Swift mini)?

3. Posiadam Gogle quanum V2 pro, problem mam z parowaniem porobiłem już dziurki na górze i dole i dalej parują, dopiero jak usunę szybkę powiekszajaca to dopiero nie parują, ale wtedy widok lipny, jakie ustawienia gogli macie (chodzi o kontrast, kolory, jasność) bo ja za cholerę nie mogę ustawić aby był fajny obraz (na monitorze fieldview777 mam super obraz).
Zdaje sobie sprawę że są to gogle budżetowe i chyba kupie fatsharki hdo i teraz pytanie: czy do tych Fatsharkow można podłączyć zewnętrzny AV, bo mam bazę na stojaku z odbiornikiemwideo i z tego wyprowadzam sygnal na monitor i do gogli, czy fatsharki też pod to podępne? Czy można gdzieś takie fatsharki hdo przetestowac?

4. Gdzie umiescic nadajnik video w modelu (na kadlub, czy bliżej statecznika)?, link RC 35mhz mam w skrzydle, gdzie ewentualnie umieścić oraz?

5. Jakie anteny polecacie pod 1.2ghz 1500mw, (mam tego ,,mocniejszego,, 1,5watowego foxa, zakupiłem już z koniczynkami, trochę pokrzywionymi), czy kupić koniczynki od kkacpra czy coś innego szukać? Jakieś kierunkowe antenki?

Narazie tyle, wiem, że dużo pytań w jednym wątku i trochę chaotycznie ,, ale nie chciałem zakladac 5 tematów w różnych działach...

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Kilka pytań żółtodzioba: fpv, Lrs, rc, gogle.

Post autor: maxiiii »

Witaj.
ODP 1 qlrs będzie działał z twoją aparaturą. Chociaż ilość kanałów nie ulegnie zmianie.
http://www.modelteam.com.pl/forum/viewtopic.php?t=1302
Z twoją aparaturą działa każdy system LRS-ów.
Dawid-fpvcockpit
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 13 sty 2019, 20:34
Lokalizacja: Gniezno

Re: Kilka pytań żółtodzioba: fpv, Lrs, rc, gogle.

Post autor: Dawid-fpvcockpit »

Dzięki maxi :-)
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Kilka pytań żółtodzioba: fpv, Lrs, rc, gogle.

Post autor: Verid »

Dawid-fpvcockpit pisze:czy jest jakiś Lrs kompatybilny z takim sygnalem?
Praktycznie każdy. Wspomniany QLRS, eLeReS, DragonLink i inne
Dawid-fpvcockpit pisze:Jak podłączyć rssi na osd
Zależy od OSD i całej reszty majdanu. Np OSD Remzibiego miało specjalne wejście dla RSSI. minimOSD jak dobrze pamiętam bierze wszystkie dane z AP czyli RSSI trzeba podać do autopilota
Ad.3 Też mam Quanumy V2 Pro ale jakoś nie parują. Może przesadziłeś z uszczelnieniem docisku do twarzy? Co do FatSharków to każde z nich mają wejście AV - do tego zostały stworzone
Dawid-fpvcockpit pisze:Gdzie umiescic nadajnik video w modelu
Jak najdalej się da od reszty gratów.
Dawid-fpvcockpit pisze:akie anteny polecacie pod 1.2ghz 1500mw, (mam tego ,,mocniejszego,, 1,5watowego foxa
To sprzedaj to w cholerę i kup prawilnego 800mW. Taka smażalnia to same problemy a na połowie tego można zrobić grube dziesiątki kilometrów. Co do anten to osobiście nie przepadam za koniczynami na 1,2GHz. Niewiele co dają przy 1,2GHz i samolocie a pokrzywić i tym samym rozstroić bardzo łatwo. Do latadła z reguły daję bacik, względnie Vee a w bazie biquad albo jeszcze lepiej patch. Oczywiście niezależnie od wyboru typu anteny powinny to być egzemplarze strojone albo przynajmniej sprawdzone przez fachowca.
Ten wredny...
Dawid-fpvcockpit
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 13 sty 2019, 20:34
Lokalizacja: Gniezno

Re: Kilka pytań żółtodzioba: fpv, Lrs, rc, gogle.

Post autor: Dawid-fpvcockpit »

Verid: dzisiaj wyrzuciłem te boczne gąbki i rzeczywiście nie parują - dzięki. Czy masz porównanie gryfy V2 pro do Fatsharkow hdo?

Dlaczego 1500mw wyrzucić i o jakiś problemach mówisz?

Pzdr
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Kilka pytań żółtodzioba: fpv, Lrs, rc, gogle.

Post autor: Verid »

Mam porównanie ale będzie nieobiektywne z tego prostego względu że generalnie nie mogę nosić dwuokularowych gogli. Zawsze któreś oko nie widzi dobrze - za szeroka facjata.
FatSharki są bardziej ergonomiczne (o ile na ciebie pasują) - lżejsze, łatwiej transportować, więcej opcji regulacji, wbudowane odbiorniki czy headtrackery a w niektórych możliwość podpięcia HDMI czyli mniejsze obciążenie dla karku, mniej kabli do urwania, mniej roboty. No ale za to cena również odpowiednia.
Quanumy mają biedniejszy pod względem rozdzielczości obraz, dobrze jest je wyważyć baterią na potylicy inaczej ciągną za twarz do przodu i wszystkie bajery musisz dołożyć samemu ale są znacznie tańsze. TY decydujesz co w nich będzie a co nie przez co możesz mieć konfigurację jakiej nie przewidział producent FS noi obraz mają diametralnie większy niż FS. Dla niektórych to wada (szczególnie popularna opinia wśród ścigających się bo nie ma czasu na bieganie wzrokiem po ekranie), dla mnie akurat zaleta bo latając samolotem mogę się spokojnie porozglądać po ekranie i dostrzec szczegóły których na maleńkim (dla mnie) ekranie FS w życiu bym nie dostrzegł. Należy w tym miejscu nadmienić że ogromną rolę w jakości tego co widzisz ma to skąd ten obraz pochodzi czyli kamera. Nie dostaniesz fajnego, szczegółowego obrazka mając do knota kamerę czego doświadczyłem w ostatnie wakacje wbijając się w samolot znajomego bo WDR w kamerze nie dał rady ze zbyt jasnym niebem.

Co do nadajnika - napisałem ci gdzie się go umiejscawia i dlaczego. Nadajnik dużej mocy indukuje zakłócenia w instalacji modelu. Może powodować problemy w pracy odbiornika, GPS'a a w skrajnych przypadkach nawet drżenie serw, o zwiększonym zapotrzebowaniu na prąd nie wspominając dlatego należy wypośrodkować między zasięgiem jaki chce się osiągnąć, wielkością modelu (bo nie zawsze jest gdzie odsunąć nadajnik) a mocą która idzie w antenie. Nadajniki rzędu 800mW są stosowane do naprawdę dalekich lotów. 400mW spokojnie wystarczają na te 10km, nawet przy dość niechlujnej instalacji w modelu więc palnik 1500mW naprawdę nie ma sensu. Dołóż do tego aspekt prawny (masz uprawnienia do nadawania z taką mocą na tej częstotliwości?) i koleżeński (przy tej mocy nikt z tobą nie polata, nie będzie w stanie wystartować póki nie odlecisz sporego kawałka) i chyba będzie dość powodów żeby tego klocka w pioruny się pozbyć.
Ten wredny...
ODPOWIEDZ