Projekt drona

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

kamilooo
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 25 gru 2018, 11:19
Lokalizacja: Mysłowice

Projekt drona

Post autor: kamilooo »

Witam serdecznie, jako że jestem nowy to chciałbym prosić o pomoc, gdyż ciągle natrafiam na nowe informację, a że ten kontroler "stary", albo nie jestem pewien czy da się sonar podpiąć itp. itd. Mianowicie wydrukowałem na drukarce 3d "budę" od znanego quadrocopter-a :) chciałem dobrać teraz elektronikę, ale zależy mi na gps i chociaż dwóch sonarach, dobrałem coś takiego:
-naze32 10DOF plus mini gps- https://pl.aliexpress.com/item/NAZE32-R ... 39653.html
- sonary- https://pl.aliexpress.com/item/Naze32-C ... 98675.html
- silniki https://pl.aliexpress.com/item/4pcs-A22 ... 23686.html

Poszukuje czegoś o małych rozmiarach, tak jak wyżej, chciałem podpiąć gps i chociaż dwa sonary - fajnie jak by ktoś polecił jakieś od chińczyka, ale mniejsze. Podpowie ktoś czy jest jakaś lepsza/tańsza alternatywa, albo jakieś artykuły gdzie przeanalizuje dostępną na rynku elektronikę ?

Ps. chętnie też dowiem się jakie polecacie kamery (nie sportowe), które nagrywają w 4k.

Dzięki za pomoc.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Projekt drona

Post autor: kuczy »

kamilooo pisze:zależy mi na gps i chociaż dwóch sonarach, dobrałem coś takiego:
To ja powiem ci tak - ręce opadają patrząc na te części.

po 1 - Naze32 to archaiczny kontroler, ale jeśli już to stosowany dawno temu do maszyn wyścigowych. Jednakże tam jak już ludzie stosowali DOF6, czyli bez np barometru i w żadnym stopniu bez GPS - zresztą w opisie masz ramę 250 to rama wyścigowa z epoki dinozaurów.

po 2 - Nawet jak się uprzesz na Naze32 10DOF - podłączysz do niej GPS - nie będziesz miał super mega zawisu w locie - po prostu nie.. - jeśli ci cię marzy jeszcze jakiś powrót do domu - nie-e - nie tędy droga nie z tym kontrolerem. tak przyleci i będzie sobie bujało się nad tobą... ale po prostu nie :D

po 3 - nie te silniki i nie te ESC no name !!! PLIIIIIIIZZZZZZ - to najgorszy szmelc jaki mogłeś znależć - ESC nie mają żadnego z popularnych softów (ani to nie blheli ani simonk) nie widziałem na tych silnikach nic co by latało chociaż poprawnie.

po 4 - po ...... ci sonary ???????

Kamera 4K..... no to dowaliłeś do pieca..... Polecam tą (Sony ALPHA 5300):
Obrazek
Sam na nią ostrzę ząbki, ale niestety nie mam tyle kasy (ok 3.300zł) - ale tak nagrywa dobrze w 4K i nie żartuję - chciałbym ją wsadzić w swojego drona.


no więc: wróóóóóóć........

Fajnie że napisałeś na forum. jest tu taki dział jak "Projekty": http://rc-fpv.pl/viewforum.php?f=37
tam masz bardzo wiele wątków (bardzo długich, ale są kopalnią wiedzy) jakie drony jak się wykonuje, z jakich elementów, na jakich kontrolerach.

zanim zaczniesz szukać - musisz postawić sobie pytanie JAKIE MASZ OCZEKIWANIA.

- jeśli to ma latać szybko pomiędzy drzewkami przeszkodami itp, a taki obraz chcesz mieć w założonych okularach:
Obrazek - budujesz racera (kamerę 4K jak już to sportową - ale to już nie zapierdziela tak samo bo jest cięzkie a samo nagranie lepszej jakości wrzuca się na YT żeby ładniej wyglądało.

- jeśli zaś szukasz takich obrazków:

to zastanów się czy tego na prawdę chcesz - jeśli chcesz zrobić to samemu to przygotuj worek ok 5.000-10.000zł bo tyle będzie to kosztowało - znacznie łatwiej iść do MediaMarkt i kupić sobie jakiegoś DJI.
NA PEWNO nie uzyskasz super jakości dobierając najtańsze elementy.

- na ochłodzenie: mniej więcej taki film możesz sobie nagrać z setupu za powiedzmy 1000zł (wliczam kompletnie wszystko, łącznie z kamerką, gimbalem, aparaturą, baterią drona baterią do aparatury) - to video z mojego pierwszego drona, gdzieś ze środka jego budowy:



tak to wygląda w realu.
Należy sobie zdać sprawę, że nie zbudujesz "małego drona z kamerą 4K" który ma stabilny obraz.
Sonar nie będzie ci do NICZEGO potrzebny.
W miarę sensowny kontroler lotu do drona to Pixhawk (ok 700zł cały zestaw) albo NAZA (nie mylić z NAZE32) - jakaś prosta min 450zł

EDIT: najtaniej wyjdzie ci kupno używanego Phantoma 3 Professional

sorki, że sprowadziłem na ziemię, ale lepiej teraz niż za 3000zł jakie wydasz na gówna ;)
waldek72
Posty: 223
Rejestracja: niedziela 02 lis 2014, 16:16
Lokalizacja: Ostrów

Re: Projekt drona

Post autor: waldek72 »

Niestety muszę się zmartwic i w większości zgodzić się z przedmówcą.
Czyli:
silniki/regulatory - jeśli oczekujesz niezawodności i sprawności to nie beznazwowe. Najlepiej napisz czego oczekujesz od platformy to może pojawia się propozycje.

Kontroler - należy pamiętać że Naze32 ma swoje ograniczenia ale nie jest tak że nie da się na nim zrealizować PH, RTH czy WP(na INAV działała to bardzo dobrze). Można ale należy pamiętać o kilku ograniczeniach tz max 15WP, ograniczona liczba rs ale oczywiście można użyć coś na F3, F4 lub F7.
Oczywiście ww kontrolery nie mają samych wad wg mnie to jest najlzejsza platforma sterująca.

GPS oczywiście nie mikro (mała dokładność na dostarczonych antenach)

Sonary - zgadzam się ze to sprawi Ci więcej kłopotu niż pożytku.

Pzdr.
skazi
Posty: 1437
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:25
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Projekt drona

Post autor: skazi »

Jak tak patrzę na te podzespoły które sobie autor wymyślił, to jestem prawie pewien, że dokopał się do tego starego poradnika który kiedyś był na abc-rc ;-)
Awatar użytkownika
Wania
Posty: 180
Rejestracja: poniedziałek 27 sie 2018, 18:23
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Projekt drona

Post autor: Wania »

Najprostrze rozwiazanie i nawet najtansze bedzie ktorys z mavicow skoro zalezy ci na nagrywaniu w 4k i sonarach, bo budujac samemu wydasz ogromny worek siana a na efekt bedziesz musial dlugo poczekac jezeli masz wystarczajaco wiedzy by ukonczyc projekt.

kuczy, czemu nie A6500?
kamilooo
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 25 gru 2018, 11:19
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Projekt drona

Post autor: kamilooo »

Dziękuję za zainteresowanie i odpowiedzi :) zdawałem sobie sprawę z tego iż mogą być poniekąd szydercze, ale wszechwiedzący nikt nie jest. Jestem automatykiem, stąd po prostu chce sam zbudować drona - takie mam upośledzenia i tyle :) wydrukowałem sobie na drukarce 3d ramę dji Mavic pro, prawdopodobnie zakupię używaną kamerę z Mavic-a, być może razem z gimbalem, ale też przymierzam się do własnej konstrukcji. Dron ma być do robienia zdjęć i nagrywania filmów w górach i innych wyjazdów, nie żaden sportowy, po prostu chciałbym, żeby stabilnie wzniósł się na daną wysokość, jakąś odległość przelecieć, zrobić zdjęcia, nagrać film i tyle :). Fakt ostatnio nie miałem za wiele czasu, ale też szukając nie natrafiłem na żadne konkretne artykuły o doborze silników/sterowników itp. czego unikać, jaki soft wybrać, a co do samej elektroniki to chciałbym jak najtaniej :). Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Projekt drona

Post autor: pawelsky »

kamilooo pisze:prawdopodobnie zakupię używaną kamerę z Mavic-a, być może razem z gimbalem
Po co?
kamilooo
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 25 gru 2018, 11:19
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Projekt drona

Post autor: kamilooo »

pawelsky pisze:
kamilooo pisze:prawdopodobnie zakupię używaną kamerę z Mavic-a, być może razem z gimbalem
Po co?
Żeby nią nagrywać. A jeśli tym pytaniem, chciałem wskazać mi że nie ogarnę softu żeby spożytkować tą kamerę to "jeszcze tego nie wiem" :) szukam alternatyw, lubię kombinować.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Projekt drona

Post autor: Adrián »

:-)
Szkoda zachodu.
Chyba, że masz wór niepotrzebnej gotówki i nie chcesz słuchać dobrych rad kolegów, to kupuj bimbal od mavica i próbuj.

Jak już lubisz się bawić i wydrukowałeś ramę z mavica, to kup ph3 adv lub pro i przełóż graty do mniejszej, składanej ramy. Był swego czasu taki projekt.

Druga sprawa, to nie czytaj poradników starszych niż rok, bo w większości to będą zabytki.
kamilooo
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 25 gru 2018, 11:19
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Projekt drona

Post autor: kamilooo »

To aż tyle zachodu z softem, żeby ogarnąć tą kamerę z Mavic-a ? Nie lubię gotowców jeśli chodzi o mechatronikę, mam dużą drukarkę 3d, więc korzystam z niej i na pewno dron nie jest ostatnim projektem, uwielbiam się tak bawić, a widziałem że nawet na tych kiepskich kontrolerach lotu drony latały więc myślałem, że na tyle ile ja potrzebuje to by wystarczyło.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Projekt drona

Post autor: Adrián »

Myślisz, że jesteś pierwszy który na to wpadł?
Jeśli tak, to jesteś w błędzie.
Widziałeś, by ktoś użył go do projektu diy, opartego na czymś innym niż to co siedzi w mavicu?
Zapewniam Cię, że nie.

Dlatego masz za małą widzę, lub za dużo pieniędzy.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Projekt drona

Post autor: pawelsky »

kamilooo pisze:Żeby nią nagrywać.
A jak chcesz to zrobic? Jak chcesz ja podlaczyc do czegokolwiek? Widziales kiedys kamere od Mavica?
kamilooo pisze:A jeśli tym pytaniem, chciałem wskazać mi że nie ogarnę softu żeby spożytkować tą kamerę to "jeszcze tego nie wiem" :)
Tym pytanie chcialem wskazac Ci ze przede wszystkim nie ogarniasz HW.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Projekt drona

Post autor: kuczy »

kamilooo, mój post nie miał być czystą szyderą, chociaż po części wiedziałem, że tak będzie odebrany.

Nie widziałem osobiście projektu, gdzie ktoś ogarnął by kamerę od DJI i resztę zrobił samemu - jeśli było by to aż tak proste to takich konstrukcji byłoby multum, i jak mówi słusznie Adrián, - łatwiej przenieść wszystkie graty do swojej ramy... czy to ma sens... wg mnie średni.... co kto lubi.
DJI nie ma kamerek na zasadzie "podłączam pod USB i działa" - oni z tego żyją, że mają wszystko "zamknięte".

Jak spojrzysz na moją stopkę - też się wzbraniałem przed kupnem gotowca z podobnych powodów - lubię wiedzieć "co mam pod maską" i sam dla siebie być twórcą, serwisem i użytkownikiem - rozumiem Ciebie ale też dlatego ostrzegam, że efekty "wow" uzyskuje się po długim czasie, a np syn sąsiada kupi w Media Markt jakiegoś "mavica" i ma "z bomby" lepszy materiał - nie mając pojęcia co jak pracuje i ile zachodu tak na prawdę trzeba aby uzyskać stabilne 4K - dlatego nie szydera, ale wiadro zimnej wody.
Wania pisze:kuczy, czemu nie A6500?
ponieważ A6300 to 2.750zł natomiast A6500 to 4.850zł - obie sumy dla mnie są kosmosem, i dlatego wszystkie dzieciaki mogą się ze mnie śmiać, poniewać mam 1080p (Sony NEX5R) - czyli jeśli chodzi o filmy - mogę się równać ze.... SPARKIEM :D woooow :D :D
- ale znacznie bardziej wolę zdjęcia i tu już minę mam ciekawszą, bo wielkość matrycy NEXa daje przewagę.....
Noszenie 80cm kilku kg drona w wakacje jednak daje w kość - i to sobie trzeba też uczciwie powiedzieć:

kamilooo, jeśli kamery sportowe odrzucasz tyko ze względu na "rybie oko" - to latałem z kamerą GitUp GIT2P z obiektywem 90st - tu już nie masz rybiego oka, ba, nawet zdjęcia są w "raw" sterowanie przez PWM, czyli bez peoblemu, zamiast 4K masz 2K, jest wyjście video do nadajnika FPV itp itd.... polecam BARDZO.

tu masz link do mojego zdjęcia tą kamerą:
http://multipartner.pl/wp-content/uploa ... y/Klif.jpg

a tu link do samej kamery:
https://www.gitup.com/cameras/72-gitup- ... ition.html


Mam nadzieję, że trochę się tym zrehabilitowałem za "szyderę" - jeśli 2K wystarczy to masz rozwiązanie (tylko porządny gimbal kup).
EDIT: Mi po jakimś czasie przestała starczać jakość zdjęć z tej kamerki (ma trochę wad związanych z optyką - czego się spodziewać po kamerze sportowej) - dlatego budowa większej konstrukcji
Awatar użytkownika
Wania
Posty: 180
Rejestracja: poniedziałek 27 sie 2018, 18:23
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Projekt drona

Post autor: Wania »

kuczy, zapomnialem ze Tobie glownie o zdjecia chodzi a nie o video stad bylo moje pytanie. Cco do ceny to wiadomo, ze kazdego w ktoryms momencie ogranicza. Dzieki temu mamy swietny przyklad jak wyglada sprawa z wlasnym dronem a gotowce: w tej samej kasie mozna kupic nowego sparka albo uzywke air czy pro co aparat na ktory sie czaisz - a gdzie reszta drona? ;)

Co do wykorzystania kamerki z mavica to odrazu przypominaja mi sie pierwsze pomysly ludzi o wykorzystywaniu kamerek z telefonow pokroju se t610 jako spycamy :lol:
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Projekt drona

Post autor: kuczy »

Wania pisze:przypominaja mi sie pierwsze pomysly ludzi o wykorzystywaniu kamerek z telefonow
Nowy dron Xiaomi: X8 SE (4K) - ma matrycę, jaką Xiaomi stosuje do swoich telefonów - więc to i tak idzie w tym kierunku ;)
ODPOWIEDZ