Projekt drona

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

tombstone
Posty: 750
Rejestracja: środa 17 lut 2016, 11:04

Re: Projekt drona

Post autor: tombstone »

te silniki które linkowałeś są bez brandu, ale występują pod nazwami
RaceStar, GForce, XXD, GoolRC i innymi.
działają na 2s i 3s, są ciche, wydajne i w wersjach o wysokim kv
są minimalnie cięższe od innych, ale za to tańsze można je kupić po ~13zł za szt.
poszukaj w innym sklepie. jak na razie bezawaryjne.
kamilooo
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 25 gru 2018, 11:19
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Projekt drona

Post autor: kamilooo »

kuczy pisze:kamilooo, mój post nie miał być czystą szyderą, chociaż po części wiedziałem, że tak będzie odebrany.

Nie widziałem osobiście projektu, gdzie ktoś ogarnął by kamerę od DJI i resztę zrobił samemu - jeśli było by to aż tak proste to takich konstrukcji byłoby multum, i jak mówi słusznie Adrián, - łatwiej przenieść wszystkie graty do swojej ramy... czy to ma sens... wg mnie średni.... co kto lubi.
DJI nie ma kamerek na zasadzie "podłączam pod USB i działa" - oni z tego żyją, że mają wszystko "zamknięte".

Jak spojrzysz na moją stopkę - też się wzbraniałem przed kupnem gotowca z podobnych powodów - lubię wiedzieć "co mam pod maską" i sam dla siebie być twórcą, serwisem i użytkownikiem - rozumiem Ciebie ale też dlatego ostrzegam, że efekty "wow" uzyskuje się po długim czasie, a np syn sąsiada kupi w Media Markt jakiegoś "mavica" i ma "z bomby" lepszy materiał - nie mając pojęcia co jak pracuje i ile zachodu tak na prawdę trzeba aby uzyskać stabilne 4K - dlatego nie szydera, ale wiadro zimnej wody.
Wania pisze:kuczy, czemu nie A6500?
ponieważ A6300 to 2.750zł natomiast A6500 to 4.850zł - obie sumy dla mnie są kosmosem, i dlatego wszystkie dzieciaki mogą się ze mnie śmiać, poniewać mam 1080p (Sony NEX5R) - czyli jeśli chodzi o filmy - mogę się równać ze.... SPARKIEM :D woooow :D :D
- ale znacznie bardziej wolę zdjęcia i tu już minę mam ciekawszą, bo wielkość matrycy NEXa daje przewagę.....
Noszenie 80cm kilku kg drona w wakacje jednak daje w kość - i to sobie trzeba też uczciwie powiedzieć:

kamilooo, jeśli kamery sportowe odrzucasz tyko ze względu na "rybie oko" - to latałem z kamerą GitUp GIT2P z obiektywem 90st - tu już nie masz rybiego oka, ba, nawet zdjęcia są w "raw" sterowanie przez PWM, czyli bez peoblemu, zamiast 4K masz 2K, jest wyjście video do nadajnika FPV itp itd.... polecam BARDZO.

tu masz link do mojego zdjęcia tą kamerą:
http://multipartner.pl/wp-content/uploa ... y/Klif.jpg

a tu link do samej kamery:
https://www.gitup.com/cameras/72-gitup- ... ition.html


Mam nadzieję, że trochę się tym zrehabilitowałem za "szyderę" - jeśli 2K wystarczy to masz rozwiązanie (tylko porządny gimbal kup).
EDIT: Mi po jakimś czasie przestała starczać jakość zdjęć z tej kamerki (ma trochę wad związanych z optyką - czego się spodziewać po kamerze sportowej) - dlatego budowa większej konstrukcji
Z tą szyderą to z dystansem, dorosły facet ze mnie, nie obrażam się :) Myślę o kamerze sportowej, ale chyba za mała rama żeby zmieścić ją z gimbalem, chociaż jakbym miał kupować to Yi 4k+. Co do gimbala, tak jak pisałem, przymierzam się do zbudowania go samego, ze względu na to iż chce wchodzić powoli w elektronikę, a więc sterownik silników i logikę w microchipie projektował/pisał bym sam.

Nie wiem dlaczego, ale Wasze słowa można odebrać jako iż zbudowanie własnego drona to bardzo ciężki temat, jeśli ludzie budują sportowe wersje i latają nimi pomiędzy różnymi obiektami to do moich potrzeb i dla zaspokojenia mojej satysfakcji, dron powinien być stosunkowo "prosty", tym bardziej że jest tyle gotowej elektroniki.
pawelsky pisze:
kamilooo pisze:
A jeśli tym pytaniem, chciałem wskazać mi że nie ogarnę softu żeby spożytkować tą kamerę to "jeszcze tego nie wiem" :)

Tym pytanie chcialem wskazac Ci ze przede wszystkim nie ogarniasz HW.
Nie wiem jak i nie widziałem, ale właśnie napisałem, że wpadłem sobie na taki pomysł i szukam rozwiązania. Nie ogarniam HW, nawet nie wiem co to HW... ale wiem, że w pracy dostaję ciągle nowe projekty i to głównie modernizacje maszyn, różne sterowniki, różna aparatura, ciągle poznaje nowe technologie i sam muszę ich się "uczyć". Tak czy siak wchodzę w elektronikę, uznaję to jako dalszy rozwój dla mnie.

Edytuj posty!
tombstone pisze:te silniki które linkowałeś są bez brandu, ale występują pod nazwami
RaceStar, GForce, XXD, GoolRC i innymi.
działają na 2s i 3s, są ciche, wydajne i w wersjach o wysokim kv
są minimalnie cięższe od innych, ale za to tańsze można je kupić po ~13zł za szt.
poszukaj w innym sklepie. jak na razie bezawaryjne.
Czyli jednak się do czegoś nadają ? :) 13 zł mówisz w sklepach w Polsce ? Czy w Chinach ?
Ostatnio zmieniony piątek 28 gru 2018, 19:43 przez kamilooo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Projekt drona

Post autor: Adrián »

Wręcz przeciwnie, na dzień dzisiejszy zbudowanie własnego koptera jest bardzo proste.
Tylko już nieopłacalne. Taka sztuka dla sztuki. Narobisz się a i tak pierwszy lepszy gość kupi w sklepie dla idiotow lepszy kopter i będzie gotowy do lotu, niemal od razu po wyjęciu z pudełka.

Tym bardziej, jeśli ma być to prosty kopter do zwykłych zastosowań. To są lepsze gotowce, niż to co zrobisz.

Piszemy tylko o gimbalu / kamerze od dji do zastosowań diy. Nie o kopterze i budowie.

Editt
Jeśli chodzi o racery, to lepiej zbudować samemu, jeśli się tego jeszcze nie robiło i nie wie jak naprawic.
Tam kraksy są na porządku dziennym, tym bardziej jak się zaczynasz uczyć latać.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Projekt drona

Post autor: kuczy »

kamilooo pisze:Czyli jednak się do czegoś nadają ?
tombstone mówi, że tak, ja omijam je z daleka.

https://www.banggood.com/Sunnysky-X2820 ... rehouse=CN

Spójrz na X2820 920KV.
Przy zasilaniu 4S i śmigle APC 11x5,5 (polecam ostatecznie na takich latałem) masz 2,360 kg ciągu/silnik
cały setup to ciąg 9,44 kg! - więc jest zapas - ostatnio nasz mod Verid słusznie mi wspomniał, że "bardzo dobry" stosunek ciągu do wagi to "3" - więc wychodzi ze całość może ważyć aż 3,14 kg - myślę, że się w tym zmieścisz razem z baterią 4S, gimbalem kamerą - a jak braknie - to wymieniasz śmigła z 11x5,5 na 11x8 i z 9,44kg bez żadnych nakładów podnosisz ciąg do 10kg - czyli dodatkowe 200g wyposażenia i nadal masz ciąg/waga =3 (oczywiście z krótszym czasem lotu) :P
Ja sobie tak to obliczam właśnie "na chłopski rozum"

twój silnik nie działa na 4S tylko na 3S, ma ciąg 800g, więc licząc tak samo - suma ciągu: 3,2kg, aby utrzymać się w "magicvznej 3" - dron (cały) nie powinien przekraczać 1kg. Być może się zmieścisz, ale nie będziesz miał takiego komfortu - i będziesz musiał liczyć się z każdym gramem - można, ale pytanie jaki masz budżet i jakich celów oczekujesz.

- dlatego za niektóre silniki płacisz 3$ a za niektóre 33$

Do tej pory nie napisałeś na jakiej ramie chcesz latać, więc ciężko dobrać coś rozmiarem.
Ogólnie wstyd mi, że jeszcze do tej pory nie dałem linku do ecalca: https://ecalc.ch/xcoptercalc.php
- warto wydać kilka zł (dosłownie) - i posymulować sobie setup przed zakupami - oczywiscie jak w każdym kalkularotze masz jakieś błędy wyliczeń - ale przynajmniej można sprawdzić w jakim kierunku iść


EDIT:
kamilooo pisze:Co do gimbala, tak jak pisałem, przymierzam się do zbudowania go samego, ze względu na to iż chce wchodzić powoli w elektronikę, a więc sterownik silników i logikę w microchipie projektował/pisał bym sam.
Niestety - zbudowanie samej mechaniki to dla ciebie pewnie prostsze niż dla mnie, ale nie wiem czy Twoja znajomosć elektroniki (nie wiem jakie procesory i w jakim języku programujesz) pozwala na to:
Obrazek
reszta na: https://en.wikipedia.org/wiki/PID_controller
jeśli za 100zł można kupić od chińczyka gotowy kontroler do gimbala..... który ma przejrzysty interface na PC do pidowania właśnie....

Jeśli tak - no to możesz dłubać.. ale obawiam się, że będzie to długa budowa - jeśli tak chcesz to przecież nikt Ci nie zabroni - nawet będę śledził z zaciakawieniem
kamilooo
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 25 gru 2018, 11:19
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Projekt drona

Post autor: kamilooo »

Tak, dobrze wiem "co to" regulator PID. Co do ramy... hmm w takowej "budzie" chce to upchać :)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Projekt drona

Post autor: Adrián »

Spoko, tylko będzie potrzebny lekki bimbal.
Problemem jest tez kamera, bo nie chcesz sportowej.
Wiec nie wiem jakiej chcesz użyć?

Jeśli kamera będzie w wadze zbliżonej do gopro, to użył bym silników 2x rcx h1806 i jaw rctimer 2804
To tak po taniości i mini alexa lub storm32

Editt
Przy cenie 430-499$ z 4k jak chciałeś za gotowy kopter, budowa chyba mija się z celem.. http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=73&t=4 ... 16#p560916
kamilooo
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 25 gru 2018, 11:19
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Projekt drona

Post autor: kamilooo »

Przemyślałem to mijanie się z celem i ... satysfakcja, przyjemność, zainteresowanie, w pewnym sensie osobisty rozwój :) jakoś nie zauważyłem, żebym się z nim mijał :) mój brat handluje "chinszczyzną", sterowałem dronami, autkami rc, fajnie fajnie, ale co z tego jak ja najchętniej bym je rozkręcił, zepsuł, naprawił i skręcił :)
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Projekt drona

Post autor: Adrián »

Przecież nie będę Cię na siłę przekonywał.
Sam kiedyś tak myślałem.

Latać latało, Ba nawet gimbal miało, ale tyle czasu ile przy tym siedziałem, mogłem spożytkować na coś wartościowego bo i efekt końcowy był daleki od oczekiwanego.
Wystarczyło "pójść do sklepu" i kupić gotowca dji i pozamiatał to, co tak długo i mozolnie kiedyś budowałem.
ODPOWIEDZ