Odbiornik i nadajnik 5,8GHz pomoc w ustawieniu

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
krismajster
Posty: 13
Rejestracja: sobota 19 sie 2017, 11:11
Lokalizacja: Zamość

Odbiornik i nadajnik 5,8GHz pomoc w ustawieniu

Post autor: krismajster »

Witam

Posiadam od niedawna drona DJI Phantom 1 do nauki latania, podstawy opanowane :) więc przyszedł czas na FPV

Kupiłem :

Kamerka płytkowa CMOS
Nadajnik TS5828 5,8GHz
Odbiornik Eachine RC832 Boscam FPV 5.8G
Google QUANUM V2 PRO
Antenki Koniczynki Made in China

Moje pytanie, jak to ustrojstwo ustawić ? wybrałem częstotliwość w nadajniku i odbiorniku ale po jakichś 30 metrach gubi sygnał
Na jakiej częstotliwości lub kanale latać żeby był większy zasięg

Proszę o wyrozumiałość bo jestem zielony w tych sprawach

Pozdrawiam wszystkich
Być albo nie być....
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Odbiornik i nadajnik 5,8GHz pomoc w ustawieniu

Post autor: Verid »

krismajster pisze:Proszę o wyrozumiałość bo jestem zielony w tych sprawach
Bycie zielonym nie zwalnia z poszukiwania wiedzy na własną rękę. Następnym razem przyłóż się do lektury forum bo typowe problemy z torem wideo oraz sposoby ich rozwiązania były wielokrotnie opisywane.
Przyczyn może być co najmniej kilka:
-niezgodność częstotliwości. Upewnij się (tak, jeszcze raz) że masz wybraną tą samą częstotliwość w nadajniku i odbiorniku (NIE kanał - to nie to samo!!)
-anteny, anteny, anteny. To najważniejszy element tej układanki. Możesz mieć nie 600 a 1600mW a z badziewną anteną daleko nie zalecisz. Sprawdź w pierwszej kolejności czy masz dobre złącza (jeżeli w złączu nadajnika jest "dziurka" to w antenie musi być "bolec" i vice versa). Anteny mogą być same z siebie uszkodzone - sprawdź choćby na tych z zestawu albo pożycz od kogoś sprawdzony komplet jak możesz. Ustawienie też jest istotne - 5,8GHz jest słabo przenikliwa więc jeżeli w trakcie lotu kopter znajdzie się pomiędzy antenami to zasięg ulegnie drastycznemu pogorszeniu. Dlatego istotnym jest by tak zamocować nadajnik i ustawić antenę by w żadnej fazie lotu nie doszło do takiej sytuacji
-niefrasobliwość. Nie zdarzyło ci się podłączyć nadajnika do prądu, choćby na chwilę, bez wkręconej albo z nie do końca wkręcona anteną? Mocne nadajniki (jak ten twój) tego bardzo nie lubią
-zakłócenia od instalacji. Zrób testy zasięgu poza kopterem. Tylko bateria nadajnik i kamera na jednym końcu, monitor i odbiornik na drugim. Niby nie powinno ale być może coś ci w kopterze sieje
-wada fabryczna. Zawsze istnieje prawdopodobieństwo że wszystko robisz dobrze tylko bubla ci sprzedali. Tu niestety musisz się uśmiechnąć do kogoś z RFmiarką, względnie spróbować na cudzym nadajniku/odbiorniku.

Zmiana częstotliwości jako taka niewiele ci pomoże. Prawdą jest że nasze nadajniki nadają z różną mocą w zależności od kanału (wyniki takich pomiarów również możesz znaleźć na forum) ale to nie jest tak że na jednym kanale będziesz miał 60m a na drugim 600m zasięgu. Przy 600mW nadajniku i poprawnych antenach, niezależnie od kanału powinieneś mieć dobry kilometr stabilnego podglądu na otwartej przestrzeni.
Ten wredny...
ODPOWIEDZ