Jaki dron dla fotografa amatora

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

pafka
Posty: 7
Rejestracja: piątek 27 lip 2018, 09:24
Lokalizacja: Świdnica

Jaki dron dla fotografa amatora

Post autor: pafka »

Zwracam się do Was z prośbą o pomoc w wyborze drona :-)

Wiem, że takie posty nie są za bardzo lubiane, ale przeczytałem trochę tematów dostępnych na forum, i potrzebuję porady.
Wymagania mam teoretycznie niewielkie - drona potrzebuję do amatorskich zdjęć, pewnie mając już drona zacznę się bawić też filmami. Żadne akrobacje mnie nie interesują, zasięg też nie jest szczególnie istotny, natomiast bardzo istotna jest jakość zdjęć.
Jestem fotografem hobbystą (od 8 lat dzielnie mi służy poczciwy już Nikod D90), i teraz chciałbym inaczej spojrzeć na fotografię - z powietrza. Oczywiście mam świadomość, że nieprofesjonalny sprzęt raczej nie będzie robił zdjęć jakości tego Nikona D90, ale może polecicie coś czym nie powinienem być rozczarowany?
Przyzwyczaiłem się do pracy na plikach RAW, i najchętniej chciałbym żeby aparat z drona też to oferował. Na początku na zakup chciałem przeznaczyć do 1 tys zł, ale im więcej czytam tym oczywiście budżet rośnie.
Aktualnie moim faworytem jest DJi Phantom 3 SE, czyli budżet to ok 2,5 zł. Czy Waszym zdaniem Phantom 3 SE spełnia wyżej wymienione wymagania? A może jest coś tańszego co byście dla mnie polecili?

No i jeszcze jedno...
To miałby być mój pierwszy dron. Czytałem opinie, że na początek najlepiej kupić jakąś zabawkę, żeby nauczyć się na niej latać. Spotkałem jednak też opinie, że Phantom 3 jest łatwy do opanowania. Z jednej strony szkoda mi wydawać 2-3 stówki na coś co zaraz odłożę na bok, a z drugiej jeżeli ma mi to pomóc w przedłużeniu życia takiego np. Phantoma 3 SE, to może warto te 2-3 stówki wydać na początek?

Z góry dziękuję za odpowiedzi :-)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jaki dron dla fotografa amatora

Post autor: pawelsky »

W tym budzecie to najlepiej uzywany P3Pro z pewnego zrodla. W SE predzej czy pozniej zaczniesz narzekac na zasieg...

I tak warto kupic cos mniejszego na poczatek.
Awatar użytkownika
nytas
Posty: 117
Rejestracja: poniedziałek 24 paź 2016, 10:53
Lokalizacja: Rybnik, śląsk
Kontakt:

Re: Jaki dron dla fotografa amatora

Post autor: nytas »

Ja do zimowego treningu używam zabawkę Eachine E010 - polecam do nauki latania (Phantomem lata się łatwiej). Od Chinczyka kupisz za mniej niż 50 zł, u nas max 100 zł. Dobrze mieć też więcej niż jedną baterię, bo 5 minut latania to troszkę mało.
Zdjęcia z Phantoma 3 rewelacyjne nie są, ale za te pieniądze nic lepszego raczej nie kupisz.
DJI Air 3 RC2, Eachine E010,
pafka
Posty: 7
Rejestracja: piątek 27 lip 2018, 09:24
Lokalizacja: Świdnica

Re: Jaki dron dla fotografa amatora

Post autor: pafka »

pawelsky pisze:W tym budzecie to najlepiej uzywany P3Pro z pewnego zrodla
I nie wiem czy to już nie jest "mission impossible". Jestem świeżakiem, więc nie ma mowy żebym zdobył taki sprzęt używany z pewnego źródła, a sam nie jestem w stanie ocenić czy kupowałbym używkę w dobrym stanie...
pawelsky pisze:W SE predzej czy pozniej zaczniesz narzekac na zasieg...
Pewnie wykluczyć tego nie można, choć kupując Nikona D90 też miałem prędzej czy później potrzebować kilku innych obiektywów - a w ciągu ośmiu lat dokupiłem tylko jedno dodatkowe szkło.

nytas pisze:Ja do zimowego treningu używam zabawkę Eachine E010 - polecam do nauki latania (Phantomem lata się łatwiej). Od Chinczyka kupisz za mniej niż 50 zł, u nas max 100 zł. Dobrze mieć też więcej niż jedną baterię, bo 5 minut latania to troszkę mało.
Zdjęcia z Phantoma 3 rewelacyjne nie są, ale za te pieniądze nic lepszego raczej nie kupisz.
Jeżeli czymś za stówkę nauczę się latać, to chyba faktycznie warto takiego zakupu dokonać :-)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jaki dron dla fotografa amatora

Post autor: pawelsky »

pafka pisze:kupując Nikona D90 też miałem prędzej czy później potrzebować kilku innych obiektywów - a w ciągu ośmiu lat dokupiłem tylko jedno dodatkowe szkło.
Ale kupiles, tutaj dodatkowego zasiegu nie kupisz...
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Jaki dron dla fotografa amatora

Post autor: Adrián »

Kup za 30-50 zł z Chin i co najmniej kilka baterii na start i kabelek który to naładuje za jednym razem.
Szybko się zniechęcisz, jak będziesz latał 5 min i 15-20 min ładował.

Se to zły pomysł. Posłuchaj rad kolegów.
pafka
Posty: 7
Rejestracja: piątek 27 lip 2018, 09:24
Lokalizacja: Świdnica

Re: Jaki dron dla fotografa amatora

Post autor: pafka »

pawelsky pisze:
pafka pisze:kupując Nikona D90 też miałem prędzej czy później potrzebować kilku innych obiektywów - a w ciągu ośmiu lat dokupiłem tylko jedno dodatkowe szkło.
Ale kupiles, tutaj dodatkowego zasiegu nie kupisz...
Tak, ale dopiero po pięciu latach - a po pięciu latach to już chyba innego drona się kupuje, o ile wcześniej go nie rozbiję ;-)
A co do zasięgu, to czytałem, że w SE akurat da się go znacznie poprawić, więc teoretycznie w tym przypadku jest taka możliwość.
Adrián pisze:Kup za 30-50 zł z Chin i co najmniej kilka baterii na start i kabelek który to naładuje za jednym razem.
Szybko się zniechęcisz, jak będziesz latał 5 min i 15-20 min ładował.
A coś dostępnego w Polsce jesteś mi w stanie polecić? Bo chciałbym już zaczynać przygodę z dronem a nie za 2 miesiące zanim mi to z Chin przyjdzie...
Adrián pisze:Se to zły pomysł. Posłuchaj rad kolegów.
Ale zły pomysł tylko ze względu na zasięg, czy w ogóle zły pomysł ze względu na moje wymagania?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jaki dron dla fotografa amatora

Post autor: pawelsky »

pafka pisze:A co do zasięgu, to czytałem, że w SE akurat da się go znacznie poprawić, więc teoretycznie w tym przypadku jest taka możliwość.
Zdecyduj sie zatem czy chcesz latac i robic zdjecia, czy hackowac swojego drona i zastanawiac sie dlaczego nie dziala (cos wspominales ze jestes swiezakiem zdaje sie)...
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Jaki dron dla fotografa amatora

Post autor: hornet2 »

pafka pisze:Zwracam się do Was z prośbą o pomoc w wyborze drona :-)

Wiem, że takie posty nie są za bardzo lubiane, ale przeczytałem trochę tematów dostępnych na forum, i potrzebuję porady.
Wymagania mam teoretycznie niewielkie - drona potrzebuję do amatorskich zdjęć, pewnie mając już drona zacznę się bawić też filmami. Żadne akrobacje mnie nie interesują, zasięg też nie jest szczególnie istotny, natomiast bardzo istotna jest jakość zdjęć.
Jestem fotografem hobbystą (od 8 lat dzielnie mi służy poczciwy już Nikod D90), i teraz chciałbym inaczej spojrzeć na fotografię - z powietrza. Oczywiście mam świadomość, że nieprofesjonalny sprzęt raczej nie będzie robił zdjęć jakości tego Nikona D90, ale może polecicie coś czym nie powinienem być rozczarowany?
Przyzwyczaiłem się do pracy na plikach RAW, i najchętniej chciałbym żeby aparat z drona też to oferował. Na początku na zakup chciałem przeznaczyć do 1 tys zł, ale im więcej czytam tym oczywiście budżet rośnie.
Aktualnie moim faworytem jest DJi Phantom 3 SE, czyli budżet to ok 2,5 zł. Czy Waszym zdaniem Phantom 3 SE spełnia wyżej wymienione wymagania? A może jest coś tańszego co byście dla mnie polecili?

No i jeszcze jedno...
To miałby być mój pierwszy dron. Czytałem opinie, że na początek najlepiej kupić jakąś zabawkę, żeby nauczyć się na niej latać. Spotkałem jednak też opinie, że Phantom 3 jest łatwy do opanowania. Z jednej strony szkoda mi wydawać 2-3 stówki na coś co zaraz odłożę na bok, a z drugiej jeżeli ma mi to pomóc w przedłużeniu życia takiego np. Phantoma 3 SE, to może warto te 2-3 stówki wydać na początek?

Z góry dziękuję za odpowiedzi :-)
Za bardzo nie musisz się uczyć czymś takim latać bo to w zasadzie samo lata. ;-) Jeżeli chcesz tylko filmować to w zasadzie każdy "dron" oczywiście z silnikami bezszczotkowymi który bez problemu będzie w stanie udźwignąć gimbala trójosiowego i jakąś kamerkę .

Druga sprawa działanie GPS i jak szybki jest procesor . Dodatkowe bajery typu auto śledzenie czy auto okrążanie mogą i nie muszą być . Czasami przy filmowaniu się przydają . Porządną kamerkę też można sobie osobno dobrać . No i dobrze jest widzieć to co się filmuje . Jakieś FPV też będzie potrzebne . Zaraz zostanę zakrzyczany . Chyba najtańszy na rynku " dron " z gimbalem 3-osiowy? Cena 260$ ale z kuponem rabatowym jest już do kupienia za 220$ .

Obrazek

Jeżeli myślisz o czymś z Polski . Widzę że jesteś ze Świdnicy czyli niedaleko Wrocławia . We Wrocławiu w galerii na ulicy Żmigrodzkiej na 1 piętrze jest stoisko z dronami . Gościu jest dość kumaty i na pewno by Ci coś doradził . Jak jestem we Wrocławiu to często wpadam do niego na pogawędkę .
Ostatnio zmieniony poniedziałek 30 lip 2018, 13:19 przez hornet2, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jaki dron dla fotografa amatora

Post autor: pawelsky »

hornet2 pisze:jak szybki jest procesor
Hornet2, litosci...
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Jaki dron dla fotografa amatora

Post autor: hornet2 »

pawelsky pisze:
hornet2 pisze:jak szybki jest procesor
Hornet2, litosci...
A widzisz . Rozmawialiśmy niedawno na ten temat na RC Groups forum . Może w normalnym lataniu tego nie widać ale w automatycznych funkcjach staje się to widoczne .
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
pafka
Posty: 7
Rejestracja: piątek 27 lip 2018, 09:24
Lokalizacja: Świdnica

Re: Jaki dron dla fotografa amatora

Post autor: pafka »

pawelsky pisze:
pafka pisze:A co do zasięgu, to czytałem, że w SE akurat da się go znacznie poprawić, więc teoretycznie w tym przypadku jest taka możliwość.
Zdecyduje sie zatem czy chcesz latac i robic zdjecia, czy hackowac swojego drona i zastanawiac sie dlaczego nie dziala (cos wspominales ze jestes swiezakiem zdaje sie)...
Dlatego napisałem, że "teoretycznie" istnieje taka możliwość - z oczywistych względów ten temat w tej chwili nie jest dla mnie.

Obecnie wydaje mi się, że duży zasięg jest mi niepotrzebny, ale przyjmuję do wiadomości, że mogę w przyszłości zmienić zdanie.
Gdybym wiedział co mam wybrać, to bym już tego drona kupił i nie pytał nikogo o radę - dlatego jestem na tym forum.
Ciekawy też jestem, czy wszyscy bardziej doświadczeni (również ci tylko "nieco bardziej"), uważają, że ten zasięg jest aż taki ważny, i taki SE by mnie szybko rozczarował?

hornet2 pisze: Za bardzo nie musisz się uczyć czymś takim latać bo to w zasadzie samo lata. ;-) Jeżeli chcesz tylko filmować to w zasadzie każdy "dron" oczywiście z silnikami bezszczotkowymi który bez problemu będzie w stanie udźwignąć gimbala trójosiowego i jakąś kamerkę .

Druga sprawa działanie GPS i jak szybki jest procesor . Dodatkowe bajery typu auto śledzenie czy auto okrążanie mogą i nie muszą być . Czasami przy filmowaniu się przydają . Porządną kamerkę też można sobie osobno dobrać . No i dobrze jest widzieć to co się filmuje . Jakieś FPV też będzie potrzebne . Zaraz zostanę zakrzyczany . Chyba najtańszy na rynku " dron " z gimbalem 3-osiowy? Cena 260$ ale z kuponem rabatowym jest już do kupienia za 220$ .

Obrazek

Jeżeli myślisz o czymś z Polski . Widzę że jesteś ze Świdnicy czyli niedaleko Wrocławia . We Wrocławiu w galerii na ulicy Żmigrodzkiej na 1 piętrze jest stoisko z dronami . Gościu jest dość kumaty i na pewno by Ci coś doradził .
Przyglądałem się temu Bayangtoys, i podobnym dronom, i to co mnie zniechęca to jakość zdjęć. Jaką kamerkę trzeba by było dokupić żeby robiła dobre zdjęcia?
Na Żmigrodzkiej czyli w Marino?
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Jaki dron dla fotografa amatora

Post autor: hornet2 »

pafka pisze:
pawelsky pisze:
pafka pisze:A co do zasięgu, to czytałem, że w SE akurat da się go znacznie poprawić, więc teoretycznie w tym przypadku jest taka możliwość.
Zdecyduje sie zatem czy chcesz latac i robic zdjecia, czy hackowac swojego drona i zastanawiac sie dlaczego nie dziala (cos wspominales ze jestes swiezakiem zdaje sie)...
Dlatego napisałem, że "teoretycznie" istnieje taka możliwość - z oczywistych względów ten temat w tej chwili nie jest dla mnie.

Obecnie wydaje mi się, że duży zasięg jest mi niepotrzebny, ale przyjmuję do wiadomości, że mogę w przyszłości zmienić zdanie.
Gdybym wiedział co mam wybrać, to bym już tego drona kupił i nie pytał nikogo o radę - dlatego jestem na tym forum.
Ciekawy też jestem, czy wszyscy bardziej doświadczeni (również ci tylko "nieco bardziej"), uważają, że ten zasięg jest aż taki ważny, i taki SE by mnie szybko rozczarował?

hornet2 pisze: Za bardzo nie musisz się uczyć czymś takim latać bo to w zasadzie samo lata. ;-) Jeżeli chcesz tylko filmować to w zasadzie każdy "dron" oczywiście z silnikami bezszczotkowymi który bez problemu będzie w stanie udźwignąć gimbala trójosiowego i jakąś kamerkę .

Druga sprawa działanie GPS i jak szybki jest procesor . Dodatkowe bajery typu auto śledzenie czy auto okrążanie mogą i nie muszą być . Czasami przy filmowaniu się przydają . Porządną kamerkę też można sobie osobno dobrać . No i dobrze jest widzieć to co się filmuje . Jakieś FPV też będzie potrzebne . Zaraz zostanę zakrzyczany . Chyba najtańszy na rynku " dron " z gimbalem 3-osiowy? Cena 260$ ale z kuponem rabatowym jest już do kupienia za 220$ .

Obrazek

Jeżeli myślisz o czymś z Polski . Widzę że jesteś ze Świdnicy czyli niedaleko Wrocławia . We Wrocławiu w galerii na ulicy Żmigrodzkiej na 1 piętrze jest stoisko z dronami . Gościu jest dość kumaty i na pewno by Ci coś doradził .
Przyglądałem się temu Bayangtoys, i podobnym dronom, i to co mnie zniechęca to jakość zdjęć. Jaką kamerkę trzeba by było dokupić żeby robiła dobre zdjęcia?
Na Żmigrodzkiej czyli w Marino?
Chyba tak się nazywa ? Znajduje się prawie naprzeciwko byłej już fabryki pralek . Dron to połowa sukcesu . Dla Ciebie chyba bardziej ważniejsza będzie jakaś dobra kamera . Zależy Ci tylko na dobrych zdjęciach ? Czy filmach też ?
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jaki dron dla fotografa amatora

Post autor: pawelsky »

hornet2 pisze:A widzisz . Rozmawialiśmy niedawno na ten temat na RC Groups forum . Może w normalnym lataniu tego nie widać ale w automatycznych funkcjach staje się to widoczne .
No i gdzie Ty niby chcesz znalezc te informacje o szybkosci procesora? I ktorego procesora, bo wspolczesna latadla maja ich kilka? I na jakiej podstawie chcesz okreslic jak szybkosc procesora wplywa na dana funkcje? Nie wprowadzaj do procesu decyzyjnego zmiennych ktorych wplywu nie jestes w stanie w zaden sposob ocenic. To nie racer na betaflighcie.
pafka pisze:Obecnie wydaje mi się, że duży zasięg jest mi niepotrzebny, ale przyjmuję do wiadomości, że mogę w przyszłości zmienić zdanie.
Ta przyszlosc nadejdzie szybciej niz sie tego spodziewasz, wspomnisz nasze slowa...
pafka pisze:Ciekawy też jestem, czy wszyscy bardziej doświadczeni (również ci tylko "nieco bardziej"), uważają, że ten zasięg jest aż taki ważny, i taki SE by mnie szybko rozczarował?
To uzyj wyszukiwarki. Pierwszy z brzegu: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=54&t=43382
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Jaki dron dla fotografa amatora

Post autor: hornet2 »

Ale czy ze wzrostem zasięgu nie pójdą też większe koszta ? Co z tego że np. przykładowo poleci w górę czy od siebie na te 2km jak nie będzie miał dobrego podglądu .
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
ODPOWIEDZ