Phantom 2 nie znajduje satelit GPS

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
MarceliSzpak
Posty: 16
Rejestracja: wtorek 03 lip 2018, 21:16
Lokalizacja: Koronowo

Phantom 2 nie znajduje satelit GPS

Post autor: MarceliSzpak »

Witam, jestem całkiem nowy na tym forum, więc witam wszystkich forumowiczów.
Żeby nie było że jestem świeżak... miałem styczność z modelarstwem 10 lat temu. Zaczynałem z EasyStarem i radyjkiem Hitec Optic4.
Później tartaki z firmy Artex z lubartowa w różnych konfiguracjach, elektryki (extrim), spalinki (katana), wodnoloty własnego pomysłu (Wilga), szereg różnych modeli samolotów przewineło się przez moje drażki.
Musiałem z przyczyn osobistych zrezygnować z latania...

Po latach postanowiłem wrócić do ukochanego hobby... chciałem spróbować dronów i filmowania.
wybór padł na używanego Phantoma 2 z przeróbką na zwykłe Lipole (każdy zna tą modyfikacje). Do rzeczy...

Latam Phantomem 2 od dwóch miesięcy. Do dzisiaj nie miałem żadnych problemów.
Podczas dzisiejszego porannego startu wystąpił problem z "łapaniem" satelit GPS... po kilku restartach w końcu złapał sygnał i 10 szybkimi mrugnięciami dał gotowość do startu. Lot udany, lądowanie w ręku, żadnych upadków.

Po południu ta sama konfiguracja i nie łapie satelit, a "góra" drona robi się ciepła, czuć temperaturę przez obudowę. Daje gotowość atti, po starcie lata jak w trybie atti. Pomimo wzniesienia na wysokość ok 40-50m nie zgłasza gotowości GPS. Po lądowaniu góra drona ciepła...

Z góry dziękuję za pochylenie się nad moim problemem.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Phantom 2 nie znajduje satelit GPS

Post autor: Verid »

Rozbierz i zobacz. Ph2 nie jest konstrukcyjnie skomplikowany. Skoro przez obudowę czujesz ciepło to znaczy że coś pod nią jest bardzo mocno ciepłe a takie być nie powinno. Fakt, moduł GPS generuje trochę ciepła podczas pracy ale bez przesady.
Wydłub to to, włącz na stole i patrz co to robi za piekarnik. Pierwszy podejżany to stabilizator napięcia. Jak umiera to się grzeje. Jak się rozgrzeje za mocno to przestaje dawać napięcie i z łapania satelit nici.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
MarceliSzpak
Posty: 16
Rejestracja: wtorek 03 lip 2018, 21:16
Lokalizacja: Koronowo

Re: Phantom 2 nie znajduje satelit GPS

Post autor: MarceliSzpak »

Rozebrałem białego, wymontowałem moduł GPS i podłączyłem zasilanie aby sprawdzić co grzeje.
Na początek grzeje się mniejsza płytka na module (ta u góry od strony kabla). Ciężko wyczuć co grzeje się najbardziej bo elementy są zbyt małe.

https://drive.google.com/open?id=1I2Yg6 ... yCINo-7Urw

Po kilku chwilach gorąca jest również antena z drugiej strony.

https://drive.google.com/open?id=1AyXfM ... F16PknbSLf
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Phantom 2 nie znajduje satelit GPS

Post autor: pawelsky »

MarceliSzpak pisze:Rozebrałem białego, wymontowałem moduł GPS i podłączyłem zasilanie aby sprawdzić co grzeje.
Na początek grzeje się mniejsza płytka na module (ta u góry od strony kabla).
Odlutuj te plytke i podlacz ja bez GPSa. Bedziesz wiedzial czy problem w plytce czy w samym module GPSa.
Awatar użytkownika
MarceliSzpak
Posty: 16
Rejestracja: wtorek 03 lip 2018, 21:16
Lokalizacja: Koronowo

Re: Phantom 2 nie znajduje satelit GPS

Post autor: MarceliSzpak »

Problem okazuje się chyba bardziej złożony

Po odlutowaniu płytki nie ma możliwości przylutowania do niej przewodu. Z czterech "slotów" możliwość lutowania jest tylko do jednego, skrajnego - przewód brązowy (napięcie minus). Pozostałe trzy są "ślepe" bez ścieżek.
Chyba że moje umiejętności manualne są zbyt kiepskie żeby to ogarnąć.

https://drive.google.com/file/d/1SNQt5H ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1_XBLEt ... sp=sharing

Przewód czerwony (napięcie plus) i przewody żółte lutowane są tylko do modułu (okrągła płytka).

https://drive.google.com/file/d/1N8R4CX ... sp=sharing
zed
Posty: 215
Rejestracja: piątek 27 mar 2015, 11:37

Re: Phantom 2 nie znajduje satelit GPS

Post autor: zed »

Coś mi się wydaje że odlutowałeś przewód razem z puntami lutowniczymi.
Awatar użytkownika
MarceliSzpak
Posty: 16
Rejestracja: wtorek 03 lip 2018, 21:16
Lokalizacja: Koronowo

Re: Phantom 2 nie znajduje satelit GPS

Post autor: MarceliSzpak »

zed pisze:Coś mi się wydaje że odlutowałeś przewód razem z puntami lutowniczymi.
Być może... Brak stacji lutowniczej, zwykła lutownica. Elementy małe...

Może ma ktoś odsprzedać taki moduł z nieużywanego drona.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Phantom 2 nie znajduje satelit GPS

Post autor: Adrián »

Dałoby się naprawić obecny, ale wymaga to większych umiejętności i być może lepszej lutownicy, z innym grotem
Możesz wlutować się bezpośrednio przed ścieżkami.
Ale trzeba znaleźć, gdzie to jest poprowadzone.

Chyba, że uda Ci się delikatnie zdrapać ścieżki obok tych padów i się w nie wlutować. Ale ostrożnie, żebyś nie zrobił cyną zwarcia z sąsiednią ścieżką.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Phantom 2 nie znajduje satelit GPS

Post autor: pawelsky »

MarceliSzpak pisze:Być może... Brak stacji lutowniczej, zwykła lutownica. Elementy małe...
No niezle przysmazyles te plytke...

Mozesz ew. zrobic sobie zamiennik przy pomocy Arduino i regulatora 3.3V w oparciu o ten projekt choc pewnie musialbym Ci przygotowac specjalny firmware ignorujacy kompas (i pewnie rowniez zglaszajacy inna wersje).

Biorac jednak pod uwage brak "zaplecza lutowniczego" i pewnie brak doswiadczenia z Arduino nie wroze sukcesow - lepiej kupic na ebayu caly modul, a samego GPSa wykorzystac sobie kiedys do innych projektow (o ile oczywiscie wciaz jest sprawny). Pamietaj ze GPS zasilany jest 3.3V.
Awatar użytkownika
MarceliSzpak
Posty: 16
Rejestracja: wtorek 03 lip 2018, 21:16
Lokalizacja: Koronowo

Re: Phantom 2 nie znajduje satelit GPS

Post autor: MarceliSzpak »

pawelsky pisze:Biorac jednak pod uwage brak "zaplecza lutowniczego" i pewnie brak doswiadczenia z Arduino nie wroze sukcesow - lepiej kupic na ebayu caly modul
No właśnie mogę w ten sposób sam sobie strzelić w kolano, bo ani zaplecza, ani wiedzy na odpowiednim poziomie nie posiadam.
Spróbuję zakupić w jakiejś okazyjnej cenie używany moduł.
pawelsky pisze: Pamietaj ze GPS zasilany jest 3.3V.
Na FC gdzie wpina się GPS mam napięcie 5,58 - czy to jest prawidłowa wartość? A moja "przysmażona" płytka zmniejsza je do 3,3??
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Phantom 2 nie znajduje satelit GPS

Post autor: pawelsky »

MarceliSzpak pisze:A moja "przysmażona" płytka zmniejsza je do 3,3??
Miedzy innymi.
Awatar użytkownika
MarceliSzpak
Posty: 16
Rejestracja: wtorek 03 lip 2018, 21:16
Lokalizacja: Koronowo

Re: Phantom 2 nie znajduje satelit GPS

Post autor: MarceliSzpak »

Prawdopodobnie skończy się na wymianie całego modułu.

Pytanie czy mogę bez wpiętego gps-a latać białym w trybie atti?? Niby jak go włączam wszystko wygląda ok oprócz "poszukiwania" satelit gps.
Mruga na zielono chyba x5 i zaczyna migać pomarańczowa dioda co około sek, czyli tak jak w trybie atti
ODPOWIEDZ