Wybór kamery i anten

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

MaciejEej
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 20 maja 2018, 20:18
Lokalizacja: woj. Podkarpackie

Wybór kamery i anten

Post autor: MaciejEej »

Witam,
Ostatnim czasem dość mocno zainteresowałem się tematem lotów fpv i to tak że obecne wyposażenie przestało być dla mnie wystarczające. :-/ Mój zestaw nie jest zbyt imponujący, ale mimo wszystko chciałbym wycisnąć z niego nieco więcej. Posiadam nadajnik boscam ts353 + rc305 do tego prosta samochodowa kamera cofania 480tvl, która niestety bardzo słabo radzi sobie w lotach pod słońce, dodatkowo z obiektywem o kącie widzenia 170 stopni. Nie wiem jak z takim czymś mogłem się tyle czasu męczyć. :-) Z tego co wyczytałem dużo ludzi poleca kamerę eachine 1000tvl, czy zatem była by ona dobrym wyborem? Ewentualnie co innego moglibyście mi polecić? Kolejna sprawa to anteny, na oryginalnych bacikach niestety kiepsko to wygląda, na wysokości 400m obraz jest bardzo zaszumiony, a na przelotach nad sobą wizja całkowicie znika. Również w locie poziomym jest dość słabo, często pojawiają się szumy, osd pokazało 850m a obraz był już momentami tragiczny. Nie chcę bić rekordów na tym zestawie zresztą link rc mi to uniemożliwia, ale jakby na te 800m obraz był w miarę czysty, bez większych szumów to by było super :-) Na chińskich stronach jest pełno różnych anten a ceny zaczynają się od około 4 dolarów, jednak nawet kosztem ceny wolałbym wybrać coś sprawdzonego co mi posłuży na nieco dłużej.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Wybór kamery i anten

Post autor: Verid »

MaciejEej pisze: Z tego co wyczytałem dużo ludzi poleca kamerę eachine 1000tvl, czy zatem była by ona dobrym wyborem?
Absolutnie nie! Skoro tyle osób ją poleca to na pewno badziew i wtopisz.
MaciejEej pisze:Ewentualnie co innego moglibyście mi polecić?
https://oscarliang.com/best-fpv-camera-quadcopter/
MaciejEej pisze: na przelotach nad sobą wizja całkowicie znika
https://vimeo.com/8826952 warto wiedzieć
MaciejEej pisze:jednak nawet kosztem ceny wolałbym wybrać coś sprawdzonego co mi posłuży na nieco dłużej.
http://actuna.pl lub forumowy kolega Kkacper - sprawdzone źródła
Ten wredny...
MaciejEej
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 20 maja 2018, 20:18
Lokalizacja: woj. Podkarpackie

Re: Wybór kamery i anten

Post autor: MaciejEej »

Dzięki za materiały :) Co do kamerki to decyzja podjęta, a będzie nią foxeer hs1177, do tego anteny pagoda-2b. Tylko tu mam kolejne pytanie, czy wybór prawo lub lewo skrętnych anten ma jakiekolwiek znaczenie, czy ma to jakieś przełożenie na jakość obrazu czy na finalny zasięg? Zastanawiam się również czy na rzecz lotów fpv warto zmienić oryginalną antenę w module frsky djt na taką o większym zysku. Samo frsky do swoich urządzeń coś takiego wypuściło np: https://77hobby.pl/frsky-antena-dookoln ... p-127.html Teoretycznie zasięg powinien się nieco zwiększyć kosztem widoczności anteny, ale czy ktoś tego próbował w praktyce, czy ma to większy sens? Sorki że tyle pytań zadaję ale do tej pory latałem głównie przy nodze i temat fpv jest jak na razie dla mnie dość zagadkowy.
skazi
Posty: 1437
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:25
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Wybór kamery i anten

Post autor: skazi »

Frsky nie wypuściło nigdy takiej anteny, nawet na ich stronie jej nie ma.
MaciejEej
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 20 maja 2018, 20:18
Lokalizacja: woj. Podkarpackie

Re: Wybór kamery i anten

Post autor: MaciejEej »

No tak, nie wiem gdzie ja takie rzeczy wyczytałem, ale mniejsza z tym. Chodzi mi głównie o to czy ktoś przetestował w boju te anteny, wiele sklepów je posiada na stanie a z ich opisu wynika że są przeznaczone właśnie do modułów frsky.
skazi
Posty: 1437
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:25
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Wybór kamery i anten

Post autor: skazi »

To zwykła antena 5db na 2.4Ghz, taka jak w routerach, kiedyś widziałem jakieś testy i średnio wypadały.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Wybór kamery i anten

Post autor: Adrián »

Zacznijmy od tego czym latasz? Ww odległości i wysokość, sugeruje, że czymś skrzydlatym?

Jeśli tak, to na nadajniku vtx 353, to bardzo słaby wynik. Jeśli to kopter to dobry - bardzo dobry.
Na 351 na skrzydle (małym 84cm) odległości 1.7-1.8km nie są dużym wyzwaniem, zapewne dało by się lepiej, ale ograniczał mnie link frsky.
Na 400mW, powinno być dużo lepiej.

Na ziemi, w goglach mam diversity i zamontowaną pagodę i helikal. W modelu pagoda.

Jeśli zakupiłeś/zakupisz dobre pagody np od actuna, dobre i sprawdzone, to możesz liczyć na poprawę jakości obrazu.

Jak to Ci nie wystarczy, to zamień odbiornik na boscam fr632 i dokup helikal.
MaciejEej
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 20 maja 2018, 20:18
Lokalizacja: woj. Podkarpackie

Re: Wybór kamery i anten

Post autor: MaciejEej »

Tak platforma jest skrzydlata, no nic zakupię anteny i dam znać jaki będzie tego efekt, liczę na to że baciki które mi się trafiły są marnej jakości i zmiana anten poprawi nieco zasięg i jakość obrazu.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Wybór kamery i anten

Post autor: Adrián »

To bez wątpienia, a skąd kupione? Są pomierzone na konkretne częstotliwości? Wówczas uzyskujesz najlepszy efekt.

Baciki seryjne w 99% tym co miałem do tej pory, nadawały się tylko do kosza.
Były tylko po to, by nie spalić nadajnika.
MaciejEej
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 20 maja 2018, 20:18
Lokalizacja: woj. Podkarpackie

Re: Wybór kamery i anten

Post autor: MaciejEej »

nadajnik był kupiony w chinach więc pewnie anteny żadnych pomiarów nie przeszły. Sam też nie mam jak tego pomierzyć.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Wybór kamery i anten

Post autor: Adrián »

Pytałem o pagody, nie o baty.
Jeśli jeszcze nie kupiłeś, to nie bierz chińskich z niewiadomą jakością, tylko pomierzone z actuna /prodrone ( tylko tutaj zamawiaj przez PayPal, jakby wysyłka się przedłużała, możesz odzyskać pieniądze).

Anteny i ich umiejscowienie, są nawet Dużo ważniejsze od samego nadajnika /odbiornika.
Dopiero jak nie będziesz zadowolony, to zmieniasz ww na lepsze.
ODPOWIEDZ