Akcja poszukiwawcza - ku przestrodze

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Voltaire
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2018, 16:30
Lokalizacja: Wrocław

Akcja poszukiwawcza - ku przestrodze

Post autor: Voltaire »

Witajcie.

Wpis ten niech będzie pomnikiem mojej głupoty...trwalszym niż ze spiżu.

FPV latam od bardzo niedawna, więc na każde latanie napalam się jak szczerbaty na sucharki i nie inaczej było dzisiaj.
Wynalazłem sobie łączkę na googlach nieopodal pracy i po robocie żwawo ruszyłem w upatrzone miejsce.
Terenu do latania "przy nodze" koło hektara, łączka, jakieś drzewka - wyśmienicie.
Trawa wydawała się dość wysoka, ale szybko zdecydowałem, że skoro nie zamierzam dziś przyglebić, to miejsce jest ok.
Zainstalowałem się na jakiejś betonowej płycie, co to jest pokrywą od czort wie czego i podłączam cały ten mój majdan. Załączając baterię, wtyk wydał się luźniejszy niż zwykle, ale że nie miałem czym wtyczki rozepchać, to postanowiłem udawać, że nic się nie stało.

No to, startujemy!
Garbik, fajeczka, szybki zwrot, nuda na podglądzie, to zrobię sobie fikołka... i jak w połowie obrotu zobaczyłem śnieg w okularach, to już wiedziałem, że trafiłem do odbytu ciemniejszego niż czarna dziura. Po chwili odezwała się apka - straciła łączność.

Do tej pory wszelkie poszukiwania prowadziłem na moc sygnału w apce i będąc w pobliżu na słuch, bo esc-eki ustawiłem, żeby po 2 minutach brzęczały.
W tej sytuacji pozostało mi jedynie przeczesać łączkę metr po metrze.

Drepczę sobie zatem, najpierw na oślep i z pamięci, potem już z nieco większym rozmysłem i nachodzą mnie takie myśli:

- Czemu ja latam w nieznanym miejscu bez obserwatora?
- A można było jechać na obiad.
- Że też mi się nie chciało tej wtyczki poprawić.
- Czy ja aby na pewno dobrze pamiętam trasę którą przeleciałem?
- Mam nadzieję, że nie będzie padać w nocy, bo jak go nie znajdę...
- Uff! Na szczęście nie będzie.
- Ciekawe, że nawet głodu nie czuję.
- Cholera, [dodawanie] ja całkiem sporo szmalu zgubiłem w tej trawie.
- Niech szlag jasny trafi te habazie, metrowa trawa ?
- Wypłynąłem na przestwór suchego oceanu...
- Coś się dziwnie, przechodzący nieopodal, ludzie na mnie patrzą.
- O! Poziomka :)
- Ehhhh, nowe klamoty z Chin to miesiąc idą.
- ...a do tego kosztują sporo szmalu.
- Ale się pocharatałem.
- Oho, zaraz się ściemni...chyba czas wracać.

Cztery godziny w metrowej trawie i brak rezultatu, a oprócz tego zwątpienie i rozgoryczenie, że nie chciało mi się jakichś dodatkowych zabezpieczeń od zgubienia zorganizować.

To oczywiście nie koniec tej historii, bo jutro też jest dzień, ale mam jedno pytanie na koniec, jak duże spustoszenie może zrobić poranna rosa przy rozłączonej baterii i niekoniecznie wyładowanej kamerce Runcam2?
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Akcja poszukiwawcza - ku przestrodze

Post autor: Adrián »

Ciężko jednoznacznie powiedzieć, ale jak nie będzie padało, to jest szansa.
Przygotuj sobie IPA i umyj elektronikę i pozostaw do wysuszenia.
Ideałem by była myjka ultradźwiękowa, ale mało kto ma do tego dostęp.

Sprawdzisz po dokładnym wysuszeniu, czy coś faktycznie się stało.
Ale musisz go znaleźć, co łatwe nie jest niestety.. Sam kiedyś szukałem, chociaż miałem buzzer, to lekko nie było.

Jak Ci się uda, to najgorsze za Tobą.
Voltaire
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2018, 16:30
Lokalizacja: Wrocław

Re: Akcja poszukiwawcza - ku przestrodze

Post autor: Voltaire »

@Adrián
Jak go znajdę to IPA na pewno będę miał gotowe, chłodne, bo to mój ulubiony styl piwa :-)
Domyśliłem się, że o izopropyl chodzi, także dzięki za radę.

O tym, że łatwo nie będzie to się już dzisiaj przekonałem - niestety, ale jestem zdeterminowany i jak będzie trzeba to narobię kanapek i będę tam buszował cały nadchodzący weekend. Najwyżej ludzie pomyślą, że jakiś lokalny kretyn szuka skrzatów w trawie. :mrgreen:
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Akcja poszukiwawcza - ku przestrodze

Post autor: misiekkk »

Na kopterze przeważnie są jakieś odblaskowe elementy i już 2 razy udało mi się odnaleźć model przychodząc po zmroku i omiatając bardzo mocną latarką teren spodziewanego "lądowania"
Jeżeli nie jest mocno wbity w glebę to jest szansa, że coś odbłyśnie do Ciebie ;-)
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
sp5l-
Posty: 98
Rejestracja: wtorek 27 mar 2018, 15:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akcja poszukiwawcza - ku przestrodze

Post autor: sp5l- »

Adrián pisze:Ideałem by była myjka ultradźwiękowa, ale mało kto ma do tego dostęp.
Witam, Adrian do czego ma służyć myjka ultradźwiękowa jeśli ma się suszyć elektronika - znowu zamoczysz ?
Pytam a ciekawości bo mam myjkę w rozmiarze A4 - może się i do tej zabawy przyda ?
Pozdrawiam Edek

DJI Spark - AEE Toruk AP10 - QZ-S8.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Akcja poszukiwawcza - ku przestrodze

Post autor: Adrián »

sp5l- pisze:Witam, Adrian do czego ma służyć myjka ultradźwiękowa jeśli ma się suszyć elektronika - znowu zamoczysz ?
Nie, drugi raz nie myjesz, tylko od razu jak masz.
Jak nie, to trudno, im szybciej umyjesz w IPA tym lepiej po odnalezieniu.
IPA dobrze czyści i szybko odparowuje, ale ma jedne minus, może pozostawiac biały nalot. Ale wystarczy delikatnie szczoteczką ściągnąć ten nalot.
Awatar użytkownika
sp5l-
Posty: 98
Rejestracja: wtorek 27 mar 2018, 15:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akcja poszukiwawcza - ku przestrodze

Post autor: sp5l- »

Adrián pisze:Nie, drugi raz nie myjesz, tylko od razu jak masz.
Adrian nie zrozumieliśmy się - myjemy po znalezieniu - ale mi chodziło o to że myjąc ponownie moczymy. :-)
Pozdrawiam Edek

DJI Spark - AEE Toruk AP10 - QZ-S8.
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Akcja poszukiwawcza - ku przestrodze

Post autor: pma_ »

z myciem w myjce jest o tyle problem (miś chyba o tym pisał), że może zabić gyro.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Akcja poszukiwawcza - ku przestrodze

Post autor: Verid »

sp5l- - myjesz w myjce ale co do niej zalewasz? :mrgreen:
Możesz próbować IPA - większa skuteczność ale ponoć nie polecany do myjek ultradźwiękowych (palny).
Możesz zalać wodą dejonizowaną - samo H2O jest nieszkodliwe dla elektroniki. To syfy które w niej pływają brużdżą więc kilkakrotne płukanie w dejonizowanej wodzie wsparte ultradźwiękami powinno pomóc.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Akcja poszukiwawcza - ku przestrodze

Post autor: Adrián »

pma_ pisze:z myciem w myjce jest o tyle problem (miś chyba o tym pisał), że może zabić gyro.
Coś w tym może być, to faktycznie odradzam ten pomysł (chociaż gyro też jest w smartfonach i działa po takiej kąpieli, sprawdzone na kilku utopionych sztukach)
sp5l- pisze:
Adrián pisze:Nie, drugi raz nie myjesz, tylko od razu jak masz.
Adrian nie zrozumieliśmy się - myjemy po znalezieniu - ale mi chodziło o to że myjąc ponownie moczymy. :-)
No tak i tak to zrozumiałem.
To mając myjkę nie myjesz już uprzednio w IPA, tylko w myjce.
Lucfindal
Posty: 269
Rejestracja: środa 20 sie 2014, 23:06
Lokalizacja: Płock/Warszawa

Re: Akcja poszukiwawcza - ku przestrodze

Post autor: Lucfindal »

Mądrości po szkodzie, ale też u początków kariery zgubiłem model klasy dji 450, i bez obserwatora. Następnego dnia znalazłem go na polu w miejscu, w którym bym nie pomyślał, że jest. Łącznie szukania było z 6 godzin :roll: Satysfakcja ze znalezienia nieziemska. Po tej akcji zrobiłem sobie mały kodeks samotnego latania ;)

Niedawno latając też miałem ciepło... Szukania było kilkanaście minut, bo spadł blisko, ale znowu poczułem ten dreszczyk. Co prawda buzzera nie mam a kierowałem się na dźwięk siników uruchamiając je co jakiś czas (mając nadzieję, że bateria jeszcze działa).
Ostatnie co zobaczyłem to była trawka i też w trawce szukałem. Niestety lądowanie było w mniej suchym miejscu co można zobaczyć na załączonym materiale filmowym :-P
krisker
Posty: 73
Rejestracja: wtorek 31 paź 2017, 08:02
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Akcja poszukiwawcza - ku przestrodze

Post autor: krisker »

Relacja w pierwszym poście pierwszorzędna :) Mam nadzieję, że sprzęt się znajdzie. Niedawno też swojego zgubiłem i gdyby nie piszczące regle i diody kierunku w życiu bym drona nie znalazł. Szukając też co jakiś czas uzbrajałem silniki, a jak zgrubnie ustaliłem lokalizację na słuch, to ostatecznie właśnie dzięki diodom wypatrzyłem zgubę. W przypadku autora wątku nie będzie jednak tak prosto bez podłączonej baterii...
Pozdrawiam,
Krisker
-------------
S500 / Naza Lite Upgr. V2 / X2212 980kV II / APC1055MR / RacerStar BlHeli 30A
FS-i6X+antena mod+FS-IA10B / GensAce 5300 3S 30C/60C
Awatar użytkownika
as1200
Posty: 230
Rejestracja: sobota 03 paź 2015, 23:27

Re: Akcja poszukiwawcza - ku przestrodze

Post autor: as1200 »

Jestem bardzo ciekawy jak skończy się ta historia... mam nadzieję, że pozytywnie i autor postu znajdzie swoją zgubę.
Jestem również po niedawnym trzy godzinnym poszukiwaniu swojego drona i wiem co się wtedy czuje :D
Zapewne wielu z tego forum też zna to uczucie, więc trzymamy wszyscy kciuki i prosimy o info jak się zakończyły poszukiwania.

Pozdr.
Drony w moim hangarze: IFlight DC5 DJI, IFlight DC3 DJI, IFlight DC3, Purple 215, CineWhoop, Snapper 7
Filmoteka: http://www.youtube.com/user/as120000/videos
Voltaire
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2018, 16:30
Lokalizacja: Wrocław

Re: Akcja poszukiwawcza - ku przestrodze

Post autor: Voltaire »

Dzięki wszystkim za miły odzew.
Cieszy mnie, że przynajmniej dobrze się Wam czyta te moje wypociny, dlatego czas na mały update.

Dzisiejsze poszukiwania miały wiele wspólnego z wojskowym pojęciem czasoprzestrzeni: czyli szukamy od tej ścieżki, do momentu, aż się ściemni :mrgreen:

Byłem też nawet bardziej wojskowo ubrany. Długie spodnie i robolskie trzewiki zrobiły robotę - nie poharatałem nóg, co jest oczywistym plusem.
Wykoncypowałem sobie system badylaszków, na których zatykam jakieś znalezione w trawie śmieci (puszki, butelki) i pełznę tą swoją jednoosobową tyralierą, zygzaczkiem, konsekwentnie i powoli nawet z uśmiechem na twarzy.
Dotarło do mnie, że te poszukiwania, siłą rzeczy, muszą być częścią mojego hobby, więc traktuję je jak należy: zadaniowo.

Dodatkowo zainstalowałem na telefonie apkę trakującą trasę po GPSie żeby szacować, który teren omiotłem.
Ile pytających pytających spojrzeń (przechodniów) dziś po mnie spłynęło, to nie zliczę - bo głowa mimo wszystko spuszczona, być musi :-)

Oczywiście "Szerszenia" nadal nie znalazłem, ale, w końcu, jutro też jest dzień. :lol:
Awatar użytkownika
sp5l-
Posty: 98
Rejestracja: wtorek 27 mar 2018, 15:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akcja poszukiwawcza - ku przestrodze

Post autor: sp5l- »

Szkoda że film jest zablokowany.
Pozdrawiam Edek

DJI Spark - AEE Toruk AP10 - QZ-S8.
ODPOWIEDZ