Latanie FPV a odległości pomiędzy obiektami

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Bdonski
Posty: 55
Rejestracja: środa 19 lis 2014, 01:34
Lokalizacja: Opolskie

Latanie FPV a odległości pomiędzy obiektami

Post autor: Bdonski »

Hej,
dzisiaj pierwszy raz udało mi się chwilę polatać FPV i troche jestem w szoku. Nie przygotował mnie na to symulator. Mam na myśli wyczucie odległości pomiędzy dronem a ziemią, drzewami itd.
Mam póki co gogle kubełkowe. Na początku próbowałem na 16:9 i tragedia, przełączyłem monitorek na 4:3 i o wiele lepiej się lata jednak i tak do drzewa to się boje nawet zbliżyć nie mówiąc o robieniu czegokolwiek.

Czy jest coś o czym powinienem wiedzieć, jakiś sposób na ogarnięcie tego czy to tylko i wyłącznie kwestia praktyki i z czasem się nauczę/przyzwyczaję?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Latanie FPV a odległości pomiędzy obiektami

Post autor: Verid »

Bdonski pisze:czy to tylko i wyłącznie kwestia praktyki i z czasem się nauczę/przyzwyczaję?
Tak dokładnie. Trening, trening i jeszcze raz trening. Nie przejmuj się, wszyscy przez to przechodzili a niektórzy nawet więcej niż raz przy zmianie obiektywu na taki z innym kątem widzenia.
Ten wredny...
skazi
Posty: 1437
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:25
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Latanie FPV a odległości pomiędzy obiektami

Post autor: skazi »

To też zależy od kamerki, jak masz kamerkę 16:9 to nie ma sensu ustawiać w goglach obrazu 4:3 i na odwrót, bo obraz będzie zniekształcony.
mcrakus
Posty: 126
Rejestracja: środa 02 mar 2016, 14:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Latanie FPV a odległości pomiędzy obiektami

Post autor: mcrakus »

To jest też kwestia soczewki, jest różnica w percepcji odległości dla soczewki między 1.8 a np 2.8. Jak ktoś już wcześniej zauważył 16:9/4:3 to zależy od kamerki. A reszta kwestia praktyki - jak uczyłem się jeździć samochodem to słup na parkingu też zbliżał się nieuchronnie i z ogromną prędkością :)
mini talon, Matek F405 Wing, crossfire, Caddx Tarsier V2
MOMENTUM, F60ProIV 1750kV, matekf7, SpedixGS45A
SUPRA v2, F60ProIII 1750kV, FlightOne, SpedixGS45A
SUPRA, F40ProII 2600kV, DYSf4PROv2,Tekko32 ESC
krzyszo
Posty: 118
Rejestracja: piątek 17 lis 2017, 09:33
Lokalizacja: Jawor

Re: Latanie FPV a odległości pomiędzy obiektami

Post autor: krzyszo »

Bdonski pisze:Hej,
dzisiaj pierwszy raz udało mi się chwilę polatać FPV i troche jestem w szoku. Nie przygotował mnie na to symulator. Mam na myśli wyczucie odległości pomiędzy dronem a ziemią, drzewami itd.
Mam póki co gogle kubełkowe. Na początku próbowałem na 16:9 i tragedia, przełączyłem monitorek na 4:3 i o wiele lepiej się lata jednak i tak do drzewa to się boje nawet zbliżyć nie mówiąc o robieniu czegokolwiek.

Czy jest coś o czym powinienem wiedzieć, jakiś sposób na ogarnięcie tego czy to tylko i wyłącznie kwestia praktyki i z czasem się nauczę/przyzwyczaję?
Mogę doradzić Ci symulator lotu - na szczęście nie kosztuje on tyle hajsu co inne napisane przez polskich programistów.
Ja dałem coś w okolicach 70 zł. Jest to velocidrone. Potrzebujesz tylko konwertera sygnału na usb (tak jakby kontroler gry), i w miarę dobrego dobrego kompa.
Mi na i5 i 6 gb ramu potrafi przyciąć. Ale to tylko wtedy jak mam przeglądarkę otwartą i pocztę.
Mnie pozwolił nabrać pewności, nauki na acro i teraz spokojnie wciskam się w każdą możliwą dziurę ;]

Przedwczoraj na przykład przyciąłem kilka małych drzewek które w kamerce nie są zauważalne przy szybkiej prędkości ;D
po końcówkach śmigieł zauważyłem i śledząc trasę, przy obejściu jej.
Dobra akcja która mnie spotkała to wyciąganie go ze środka krzewu róży, to jest dopiero przekichane zajęcie ;D
Na youtube znajdziesz mnie pod
ChrisRC_FPV

Moje latadła; VX210, HEXA F550, 250stka HSKRC freestyle (realnie 240)
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Latanie FPV a odległości pomiędzy obiektami

Post autor: Adrián »

Latalem na fpv freerider.
Całkiem nieźle odwzorowywał latanie racerami w acro.
Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Re: Latanie FPV a odległości pomiędzy obiektami

Post autor: Majk99 »

Adrián pisze:Latalem na fpv freerider.
Całkiem nieźle odwzorowywał latanie racerami w acro.
Freerider to jeden z gorszych szitów ;-) velocidrone znowu jeden z najlepszych, a jeśli masz GTA V na PC to jest całkiem realistyczny mod :-D
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Latanie FPV a odległości pomiędzy obiektami

Post autor: Adrián »

Dlaczego gorszych?
Co w nim Ci się nie podobało?
Awatar użytkownika
volender
Posty: 896
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 16:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Latanie FPV a odległości pomiędzy obiektami

Post autor: volender »

Majk99, gdyby nie freerider to nie odważyłbym się przesiąść z latania w level do ACRO. Wyrobiłem sobie w nim odruchy, i teraz mogę śmigać.
Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Re: Latanie FPV a odległości pomiędzy obiektami

Post autor: Majk99 »

Fizyka jest po prostu jest zła, ja nie potrafię tam latać. Przesiadka z level na acro nie jest łatwa ale jeśli szybko się to zrobi to nie będzie aż takiego problemu, poza tym wystarczy duża łąka i przełącznik level/acro.
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Latanie FPV a odległości pomiędzy obiektami

Post autor: Adrián »

Widocznie jestem mniej wymagający, bo mi pomógł w lepszym lataniu acro ;-)
Awatar użytkownika
volender
Posty: 896
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 16:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Latanie FPV a odległości pomiędzy obiektami

Post autor: volender »

Co kto lubi - mi bardzo pomógł na początkowym etapie latania acro - a gdy to opanowałem to wolę latać w realu. Chociaż nie świruję za bardzo, ale to głównie z powodu, że szkoda mi życia na ciągłe naprawianie quada po crash'ach.

A odpowiadając na pytanie:
Bdonski pisze:kwestia praktyki i z czasem się nauczę/przyzwyczaję
Ja się przyzwyczaiłem dosyć szybko, Chociaż z początku poszedłem w jak najszersze obiektywy, typu 1.8, żeby widzieć jak najwięcej i czuć się bezpiecznie, ale teraz wolę ciut węższe, bo jednak wrażenia są bardziej naturalne. W sumie ostatnio latam na podglądzie z Runcam2 i jest całkiem przyjemnie.
Awatar użytkownika
Bdonski
Posty: 55
Rejestracja: środa 19 lis 2014, 01:34
Lokalizacja: Opolskie

Re: Latanie FPV a odległości pomiędzy obiektami

Post autor: Bdonski »

Jeśli chodzi o symulator to ćwiczę na LiftOff + moja apka podłączona do PC. Jednak latanie na monitorze PC, z wyraźnym obrazem i "dobrą kamerką" to inna bajka niż w rzeczywistości. I tutaj mam dodatkowe pytanie, moje komponenty FPV to:

- TS5823 5.8G 5.8GHz 200mW 32CH Mini FPV
- Gogle Quanum DIY FPV Goggle V2
- Kamerka jak na foto (pewnie stockowa z emax nighthawk 250, pod obiektywem ma napisane 2015-05-23): https://i.imgur.com/Pve0lzk.jpg
- do tego OSD MinimOSD (ArduPilotMega Minim OSD)

Czy powinienem coś z tego wymienić aby zauważyć kolosalną różnicę w lataniu FPV? Przede wszystkim mam problem z odległością między obiektami i orientacją w terenie (latam nad polaną z kilkoma drzewami).
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Latanie FPV a odległości pomiędzy obiektami

Post autor: Adrián »

Naucz się na tym co masz. Jak rozwalisz, kupisz lepsze ;-)

Nawet na gorszych kamerach, nadajnikach da się latac.
Po domu, latałem na eachine tx03, jest dużo gorsza od tego co masz a w domu dawała radę. Kwestia przyzwyczajenia.

Wiesz jak to jest, złej baletnicy.. i tego się trzymaj, ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Przyjdzie z czasem.
Ostatnio zmieniony wtorek 03 kwie 2018, 19:34 przez Adrián, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bdonski
Posty: 55
Rejestracja: środa 19 lis 2014, 01:34
Lokalizacja: Opolskie

Re: Latanie FPV a odległości pomiędzy obiektami

Post autor: Bdonski »

Taki miałem pierwotnie zamiar (dlatego kupiłem starsze komponenty), upewniam się tylko czy coś z tych rzeczy (przede wszystkim kamerka) nie odbiega mocno od tego co jest obecnie standardem. Czyli ta moja ma w miarę dobry kąt itd. do nauki?
ODPOWIEDZ