początki FPV

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: początki FPV

Post autor: Verid »

bimki pisze:co myślicie?
Że zignorowałeś wszystko co do tej pory zostało napisane. Latając Hubsanem czy Phantomem (szczególnie z gimbalem) nie nauczysz się totalnie niczego co by ci było przydatne w lataniu racerami. To tak w temacie podsumowania.
Co do reszty:
-aparatura do Phantoma ma wystarczająco dobry zasięg. Nie ma potrzeby jej wymienić.
-podłączenie innego gimbala niż oryginalny wymaga troszkę rozeznania. Nie jest takie wprost a Zenmuse mocno zeszły z ceny.
-okulary do Phantoma 2 to kwestia dyskusyjna. Niektórzy lubią inni wręcz przeciwnie.
Ten wredny...
bimki
Posty: 63
Rejestracja: czwartek 29 mar 2018, 07:41
Lokalizacja: Lubliniec

Re: początki FPV

Post autor: bimki »

Verid pisze: Latając Hubsanem czy Phantomem (szczególnie z gimbalem) nie nauczysz się totalnie niczego co by ci było przydatne w lataniu racerami. T
czyli co - symulator + aparatura?
Verid pisze:-aparatura do Phantoma ma wystarczająco dobry zasięg. Nie ma potrzeby jej wymienić.
aha, to nie wiedziałem - czytałem gdzieś wpisy, że ludzie to robią dla zwiększenia zasięgu - ale może to niewielka różnica lub nieprawda.
Verid pisze:-podłączenie innego gimbala niż oryginalny wymaga troszkę rozeznania. Nie jest takie wprost a Zenmuse mocno zeszły z ceny.
pytanie czy taki Zenmuse nie jest przypadkiem dedykowany do Phantoma i byłby problem z podłączeniem do czegoś innego kiedyś?
Verid pisze:-okulary do Phantoma 2 to kwestia dyskusyjna. Niektórzy lubią inni wręcz przeciwnie.
myślałem o tym tylko pod kątem powolnego składania części do późniejszego racera
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: początki FPV

Post autor: Verid »

Zdecydowanie symulator i aparatura. Latam Ph2 już któryś rok i żadnego racera w Acro nie opanuję.

Przeróbki zasięgu dotyczą bardziej Ph3Std gdzie zasięg jest mizerny. W Ph2 zmiana aparatury i odbiornika ma sens jak chcesz dodatkowe ustawienia specyficzne dla aparatury typu Expo czy Dualrate bo oryginalna jest pod tym względem bardzo uboga.

Dlatego właśnie proponuję Zenmuse. Nie jest już tak drogi jak kiedyś a podłączenie to jeden kabel i 4 śrubki. Nieoryginalny gimbal to problemy.
Ten wredny...
lesz
Posty: 473
Rejestracja: wtorek 03 lut 2015, 20:29
Lokalizacja: wlkp

Re: początki FPV

Post autor: lesz »

wg. mnie na poczatek symulator + apka
a potem w zaleznosci od budzetu i upodoban :) okulary/wiadro +racerek
czy od razu cos w okolice 200 ze smiglami 5', czy tez cos w przedziale 100-130 ze smiglami 2,5' - 3' - portfel wybiera ;)
zaleta porzadnego malenstwa - nie jest tak uciazliwy dla otoczenia, tor mozna miec nawet na ogrodzie ;) a wrazenia z lotu sa calkiem przyjemne i zblizone do wiekszych braci. wady... dodatkowy zakup malych lipoli i samego malenstwa, czyli cos 500+ extra
(teoretycznie mozna znalesc cos mini szczotkowego na np. F3 + AIO cam+vtx - ale szczerze odbiega to znaczaco osiagami od racerow. Do pierwszej nauki nawet fajne jako takie entry-fpv, ale bardzo szybko brakuje mocy :P = wyrzucone pieniadze jesli racer jest celem w niedlugiej przyszlosci)

ph2 jako wstep do racerow/fpv to pomylka... jako wstep do filmowania - ok
#czasami bez ogonkow
flota 75mm-250mm +Mini2 +XK X380 +dji fpv (ex: air1; air2)
RX:QX7, X-Lite, TX16S, T-lite +frsky +eleres +multi +expresslrs
Gogle:DJI FPV, Skyzone 04X
4x4:A979, reely core, remo, feiuye, abs ab1, trx merv, trx pede, tmaxx elekt.
bimki
Posty: 63
Rejestracja: czwartek 29 mar 2018, 07:41
Lokalizacja: Lubliniec

Re: początki FPV

Post autor: bimki »

Może się nie do końca jasno wyraziłem, ale zakładam, że warto prócz wyścigówki dla siebie mieć też ph2 dla rodziny.
Jak potrzeba, to można zrobić jakiś amatorski filmik na wakacjach, a jak nikt nie patrzy to adrenalina racerem.

Na sprzęt i tak potrzebuję około 3k+ więc nie przecisne tego w tajemnicy przed żoną - trzeba będzie stosować metodę jak z elektronarzędziami - nadgodziny, a potem co miesiąc kilka stówek na "zabawki" to się chociaż połowę kosztów przemyci.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: początki FPV

Post autor: Verid »

bimki pisze:Może się nie do końca jasno wyraziłem, ale zakładam, że warto prócz wyścigówki dla siebie mieć też ph2 dla rodziny.
Jak potrzeba, to można zrobić jakiś amatorski filmik na wakacjach, a jak nikt nie patrzy to adrenalina racerem.
Wszystko cacy tylko nie nastawiaj się że latając Phantomem czy jakimkolwiek innym stabilizowanym kopterem poczynisz jakiekolwiek postępy w kierunku latania racerem. Raczej wręcz przeciwnie.
Ten wredny...
bimki
Posty: 63
Rejestracja: czwartek 29 mar 2018, 07:41
Lokalizacja: Lubliniec

Re: początki FPV

Post autor: bimki »

Masz rację, jestem też tego świadomy.

Mam jeszcze 2 pytania:
- czy warto kupić taką zabawkę jak Eachine E013 Micro? Jest za ok 120 zł we flash teraz - czy ona by zadziałała z lepszymi goglami i Taranisem Q7? Ew. Eachine E010S 65mm Micro za ok 190zł. Za podobną cenę mogłbym sprzedać Hubsana póki jest nowy.
- czy gotowe składaki, które są na banggood należy sobie odpuścić (np. https://www.banggood.com/Emax-HAWK-5-FP ... rehouse=CN ?

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: początki FPV

Post autor: Adrián »

Zamiast e010s z odbiornikiem frsky, lepiej kupic e010 + osobno kamerę combo np tx03 + nadajnik, który podlinkowałeś wcześniej.
Wyjdzie taniej i będziesz mógł innymi zabawkami sterować, które są kompatybilne z nadajnikiem.
Za różnice w cenie dokupisz baterie.
Minimum 4-5 sztuk

Jak kupisz gogle z odbiornikiem, który ma te same częstotliwości co kamera, to będą działały.
lesz
Posty: 473
Rejestracja: wtorek 03 lut 2015, 20:29
Lokalizacja: wlkp

Re: początki FPV

Post autor: lesz »

ja nie do konca zgodze sie w kwestii e010 (odpowiedz Adriana) kosztowo wyjdzie taniej, to prawda
ale wg. mnie lepiej od razu uczyc sie na docelowej aparaturze, a w droniku normalny FC z mozliwoscia konfiguracji: pidy, acro, itp.
dlatego skreslam tez Eachine E013 Micro (ten sam problem, gotowiec bez mozliwosci grzebania)

Eachine E010S - tutaj rozmiar jest mikro, a 65 naprawde sa nerwowe i osobiscie wole juz cos od 100 w gore :)
natomiast sam kierunek jest dobry. FC na F3, czyli mozna sie nauczyc juz konfiguracji w betafligh/cleanflight i ustawic pod siebie
do tego jest wersja frsky = mozna sie uczyc na normalnej aparaturze. najchetniej polecilbym podobne podzespoly, tylko w nieco wiekszym rozmiarze :D
ale znam osoby, ktore lataja 65 i chwala sobie, wiec to kwestia preferencji. dla mnie mikruski (60-80mm) sa nieco za male :)


edit: pomyslalem chwile, postanowilem dopisac pare slow - to po prostu wszystko zalezy od portfela,Twoich fantazji i zabawy z latania. Nie wiem czy lepiej od razu uczyc sie na porzadnym radiu i pelnej konfiguracji, czy tez moze wlasnie kupic zabawke, by zobaczyc czy fpv jest ok. Nie jestem purysta, mowiacym, ze tylko jedna droga jest dobra ;) sam przechodzilem przez wiekszosc etapow i wszystkie daly mi zabawe. pare uwag z perspektywy czasu:
- uwazam, ze gotowce zabawki fpv (jakies proste radio w komplecie, prosta kamera bez mozliwosci ustawien kata pochylenia i z niskim FOV, (hubsan, eachine, jjrc) BEZ mozliwosci ustawien w BF/CF maja sens, tylko jezeli masz dzieciaki w rodzinie/znajomych ktorym wydasz ta zabawke pozniej. inaczej to stracony $. ani toto sprzedac, ani potem latac ;)
- zdecydowanie (wg. mnie) lepiej kupic juz cos w stylu wspomnianego E010S, gdzie mozna pogrzebac w BF, zamienic kamere, nadajnik, itp. i tutaj tez klania sie nieco wiekszy rozmiar drona>>wiekszy udzwig. do tej 65 w sumie nic nie dolozysz bez duzej zmiany charakterystyki lotu.
- najfajniej (ale najdrozej) wejsc w bezszczotkowca z pelnym FC, kamera itp... najbardziej rozwojowa platforma :) i w sumie zawsze fajnie wrocic do polatania nimi (gdzie powrot do szczotkowcow, to raczej raz na rok ;) no i mozliwosci tuningu w przyszlosci :P
- jesli masz blisko miejscowke do latania i rozmiar nie jest ograniczeniem - dla bardzo zasobnych - mozna od razu isc w drogie duze racery. ale zaloz, ze na poczatku po prostu trzeba iles tam razy kreta zlapac :) na mikro jest zdecydowanie taniej :P

a pytanie o gotowe drony - tak maja sens JESLI wybierzesz dobry/sprawdzony model . poogladaj recenzje, tak widelki 150-250$ mozna znalesc naprawde fajne gotowce o osiagach odpowiadajacych maszynie o 100% drozszej.
#czasami bez ogonkow
flota 75mm-250mm +Mini2 +XK X380 +dji fpv (ex: air1; air2)
RX:QX7, X-Lite, TX16S, T-lite +frsky +eleres +multi +expresslrs
Gogle:DJI FPV, Skyzone 04X
4x4:A979, reely core, remo, feiuye, abs ab1, trx merv, trx pede, tmaxx elekt.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: początki FPV

Post autor: Adrián »

lesz pisze:kosztowo wyjdzie taniej, to prawda
ale wg. mnie lepiej od razu uczyc sie na docelowej aparaturze
A kto napisał, że nie będzie latał na docelowej? ;-) Wystarczy wspomniany dodatkowy nadajnik
Adrián pisze:lepiej kupic e010 + osobno kamerę combo np tx03 + nadajnik, który podlinkowałeś wcześniej.
https://www.banggood.com/Multiprotocol- ... rehouse=CN

Z jednym się zgodze, lepiej od razu kupic droższy z fc, który obsługuje cf, lub lepiej betaflight. Można latac acro. Bo o to w tych wszystkich racerach chodzi.

Ale jak nie chcesz, to ww prze zemnie zestaw wyjdzie taniej niż e010s. Róznica to ok 30zł z bg
lesz
Posty: 473
Rejestracja: wtorek 03 lut 2015, 20:29
Lokalizacja: wlkp

Re: początki FPV

Post autor: lesz »

mam ten modul, ale szczerze mowiac do czegos wiecej niz latanie bardzo blisko (powiedzmy 15m) nie polecam :P
moze pozniej je poprawili :p bo moj byl dawno dawno kupiony ;) w kazdym razie ma swoje zaszczytne miejsce... w szufladzie ;)
#czasami bez ogonkow
flota 75mm-250mm +Mini2 +XK X380 +dji fpv (ex: air1; air2)
RX:QX7, X-Lite, TX16S, T-lite +frsky +eleres +multi +expresslrs
Gogle:DJI FPV, Skyzone 04X
4x4:A979, reely core, remo, feiuye, abs ab1, trx merv, trx pede, tmaxx elekt.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: początki FPV

Post autor: Adrián »

Takimi maluchami i tak lata się praktycznie cały czas po domu, lub w niedalekiej odległości.
U mnie w taranisie x9 zasięg zdecydowanie wzrastał, gdy latałem bez klapki na nadajnik

Zasięg w całym mieszkaniu, na otwartej przestrzeni, na pewno byłby wyższy. Nie testowałem, bo nie używałem po za mieszkaniem.

A jak masz takie problemy z zasięgiem, to mozna dolutowac zew antenę
bimki
Posty: 63
Rejestracja: czwartek 29 mar 2018, 07:41
Lokalizacja: Lubliniec

Re: początki FPV

Post autor: bimki »

Adrián pisze:Z jednym się zgodze, lepiej od razu kupic droższy z fc, który obsługuje cf, lub lepiej betaflight. Można latac acro. Bo o to w tych wszystkich racerach chodzi.
masz na myśli jakiś konkretny model? Skoro to są na razie nieduże pieniądze to może faktcznie mógłbym kupić droższy fc z obsługa betaflight'a, dobra aparatura i jakieś rozwojowe gogle z diversity.
na razie dron mały, do domu i na mały wiatr do ogródka - a później tylko większy kopter z reużyciem aparatury i gogli.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: początki FPV

Post autor: Adrián »

Nie miałem na myśli nic konkretnego.
Najlepsze są bez szczotek, ale ceny też wyższe.

Jak ma być tylko na chwilę do nauki/zabawy to wystarczą szczotki.
bimki
Posty: 63
Rejestracja: czwartek 29 mar 2018, 07:41
Lokalizacja: Lubliniec

Re: początki FPV

Post autor: bimki »

czyli ten E010S jest jeszcze za słaby i pewnie nie wspiera betaflight?

edit - z tego co widzę to wspiera -
tylko pytanie czy to już jest "coś lepszego" czy zabawka na rok tylko?
ODPOWIEDZ