Poczatkuję, chcialbym sie upewnic czy rozumiem przepisy

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

karusz
Posty: 64
Rejestracja: czwartek 01 lut 2018, 10:01

Poczatkuję, chcialbym sie upewnic czy rozumiem przepisy

Post autor: karusz »

Dzień dobry, dziękuję za cierpliwość. Mam nadzieję ze dobry dział. Postudiowałem przepisy, i tak wynika z tego co sprawdziłem, ale prosiłbym o potwierdzenie.
Jestem w Krakowie, a więc, czy dobrze zrozumialem. Mam MavicAir.

1. Jeśli chciałbym latać w strefie CTR nie muszę nigdzie zgłaszać jeżeli chciałbym wykonywać lot powyżej 1km od granicy lotniska (ogrodzenie) objętego strefą CTR - bo MavicAir ma mniej niż 0.6kg - do wysokości nie większej niż 30 m lub do wysokości najwyższej przeszkody, w tym drzew lub obiektów budowlanych, znajdującej się w promieniu do 100 m od operatora. A jeśli bym chciał powyżej 6 km od granicy lotniska to moge latać aż do 100metrów nad poziomem terenu?

2. Jeżeli mialbym statek ktory waży więcej niż 25kg to wtedy mogę latać bez zgłaszania tylko powyżej 6km od granicy lotniska i do 100metrow nad poziomem terenu i nie wolno mi latać tak blisko lotniska jak statkiem o wadze do 0.6kg.

3. Czy w ogóle mogę latać wyżej niż 100 metrow? Co wtedy muszę zrobić?

Dziękuję i pozdrawiam
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Poczatkuję, chcialbym sie upewnic czy rozumiem przepisy

Post autor: kuczy »

karusz, prawie dobrze.
Wg tego co piszesz są dwie klasy wagowe, poniżej 600g oraz...... powyżej 25kg! :O
karusz
Posty: 64
Rejestracja: czwartek 01 lut 2018, 10:01

Re: Poczatkuję, chcialbym sie upewnic czy rozumiem przepisy

Post autor: karusz »

kuczy pisze:karusz, prawie dobrze.
Wg tego co piszesz są dwie klasy wagowe, poniżej 600g oraz...... powyżej 25kg! :O
Co pokręciłem? I czy mozna latać MavickiemAir wyżej niż 100m? (Nie mam doświadczenia czy wtedy jest on w zasięgu wzroku) - jeśli tak to co trzeba zrobić ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
krall
Posty: 3152
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Re: Poczatkuję, chcialbym sie upewnic czy rozumiem przepisy

Post autor: krall »

Chyba najlepiej przeczytaj całe to rozporządzenie z 8 sierpnia 2016 bo coś czuję, że pytań będzie więcej

Ad 1 - tak
Ad 2 - model o wadze >25kg (<150kg) musisz mieć zgodę zarządzającego strefą (CTR, ATZ), czy to powyżej 6km od lotniska czy bliżej. Ponadto jeśli chcesz latać w terenie zabudowanym to musisz mieć Świadectwo Kwalifikacji - mówimy o >25kg
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
karusz
Posty: 64
Rejestracja: czwartek 01 lut 2018, 10:01

Re: Poczatkuję, chcialbym sie upewnic czy rozumiem przepisy

Post autor: karusz »

Dziekuje, przeczytałem - nadal nie wiem kiedy mogę latać powyżej 100m - zastanawiam Się czy się w ogóle da MavicAirem


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
krall
Posty: 3152
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Re: Poczatkuję, chcialbym sie upewnic czy rozumiem przepisy

Post autor: krall »

Wiem, że przepisy to ciężkostrawny kawałek tekstu ale gdybyś się jeszcze trochę bardziej skupił znalazłbyś odpowiedz na nurtujące cię pytanie.
Podpowiem: można. Ale - doczytaj ;-)

no dobra - nie będę taki - w końcu jest późny wieczór, poniedziałek... ;-)
w strefie CTR na warunkach określonych przez instytucję zapewniającą służbę ruchu lotniczego;

Oczywiście o ile jesteś w stanie na tych +100m zapewnić latanie VLOS...
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: Poczatkuję, chcialbym sie upewnic czy rozumiem przepisy

Post autor: Rurek »

Nieprecyzyjnie spytał w pkt3 :-) bo ja rozumiem że "w ogóle" to oznacza u pytającego nie tylko CTR.
A więc mavickiem możesz latać wyżej, nawet 500m o ile:
- widzisz go okiem nieuzbrojonym
- na wysokości (i poniżej) nie ma żadnej strefy o którą musisz się pytać. Czyli to musi być przestrzeń klasy G. I tak rozumiem określenie pytającego "w ogóle". Bo w szczególe to jest jeszcze kilo różnych zagadnień, zaczynając od tego że na 150m może zgodnie z prawem latać już uczłowieczone lotnictwo :-) i trzeba uważać. A niestety uczłowieczone lotnictwo typu LPR albo służby , w tym wojsko - lubia latać niżej nie zgłaszając de facto wysokości faktycznej przelotowej. No i jest kłopot....
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Poczatkuję, chcialbym sie upewnic czy rozumiem przepisy

Post autor: kuczy »

karusz, ja zrozumiałem, że są "drony" poniżej 600g i powyżej 25kg.

Ale powyżej 25kg masz bodajże już inne przepisy w ogóle.
natomiast to o co Tobie chodzi to zapewne coś pomiędzy 600g - 25kg ;)

Musisz latać w zasięgu wzroku - to taka podpowiedź. (Resztę napisali koledzy wyżej) Mavik Air nie jest na tyle wielkim dronem, żeby nim swobodnie operować na takiej wysokości jak piszesz - wegług mnie. To oczywiście nie jest wykładnia przepisów, ale oprócz tych "dozwolonych" i mniej dozwolonych wysokości muszisz przede wszystkim latać tak, aby w każdej fazie wiedzieć gdzie na niebie jest dron (patrzenie się w monitor nie ma z tym nic wspólnego - musisz na bieżąco kontrolowac go na niebie - takie są przepisy) - i to tak aby wiedzieć gdzie masz przód, gdzie tył, czy jesteś już blisko jakiejś przeszkody czy nie.... malutka kropeczka na niebie raczej jest już przeginką.

to samo z siebie narzuca już spore ograniczenia co do zasięgu.
karusz
Posty: 64
Rejestracja: czwartek 01 lut 2018, 10:01

Re: Poczatkuję, chcialbym sie upewnic czy rozumiem przepisy

Post autor: karusz »

Bardzo dziekuje. Wiem ze to jest zawiłe trochę wiec proszę o wybaczenie jeśli nadal coś mieszam. A mam nadzieje ze juz nie.
Jasne ze taka mała kropeczka na niebie to już nie rozsądne jest latać tak wysoko.

Zrozumiałem to tak podsumowując:
Czyli modelem poniżej 25kg
powyżej 6 km od granicy lotniska moge latać do 100metrów nad poziomem terenu.

Zaś w terenie objętym strefą CTR JEZELi MODEL ma DO 0,6kg i jestem w odleglosci wiecej niż kilometr od granicy lotniska DODATKOWO mogę latać do wysokości nie większej niż 30 m lub do wysokości najwyższej przeszkody, w tym drzew lub obiektów budowlanych, znajdującej się w promieniu do 100 m od operatora. A jeśli jestem powyżej 6 km od granicy lotniska to moge latać aż do 100metrów nad poziomem terenu kazdym modelem do 25kg.

Co dodatkowo mogą modele do 0,6kg? Rozumiem ze zgodnie z prawem (oczywiście cały czas mowa o lotach niekomercyjnych) jedynie mogą bliżej lotniska latać do 100m nad poziomem terenu a nie różnią się (prawnie) niczym więcej od tych modeli do 25kg?

Strefę niekontrolowaną zostawiam bo nie ma ograniczeń. Powyżej 100m już te odpowiedzieliście kiedy można latać .

I jeszcze pytanie, ja ciągle nie odpaliłem mojego Mavicka bo się uczę i za zimno- wysokościomierz pokazuje wysokość nad poziomem morza czy terenu?

Dziekuje za pomoc
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Poczatkuję, chcialbym sie upewnic czy rozumiem przepisy

Post autor: pawelsky »

karusz pisze:wysokościomierz pokazuje wysokość nad poziomem morza czy terenu?
Ani jedno ani drugie. Wskazuje wysokosc nad miejscem startu (z wyjatkiem sytuacji gdy latasz nisko i wyswietlana jest wysokosc z systemu VPS, wtedy masz AGL)
karusz
Posty: 64
Rejestracja: czwartek 01 lut 2018, 10:01

Re: Poczatkuję, chcialbym sie upewnic czy rozumiem przepisy

Post autor: karusz »

A reszta mam nadzieje zrozumiana


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Poczatkuję, chcialbym sie upewnic czy rozumiem przepisy

Post autor: kuczy »

karusz pisze:Co dodatkowo mogą modele do 0,6kg? Rozumiem ze zgodnie z prawem (oczywiście cały czas mowa o lotach niekomercyjnych) jedynie mogą bliżej lotniska latać do 100m nad poziomem terenu a nie różnią się (prawnie) niczym więcej od tych modeli do 25kg?
No to w skrócie? - jak nie masz Świadectwa Kwalifikacji, czyli popularnie "papierów" to modelem poniżej 600g możesz latać tam, gdzie nie możesz latać czymś co waży od 600g do 25kg. Ale nie zawsze :D. Są więc dozwolone loty w "granicach zabudowy", teoretycznie nie obowiązują Ciebie 100m od zabudowań oraz 30m od ludzi - więc możesz wyjść z rodziną przed blok, czy dom, i pokazać im jak to fajnie latasz i na koniec strzelisz sobie dron-selfie z rodzinką - śmiało możesz wrzucać to do sieci.
Odległość od lotnisk tak jak przepisy mówią.
Oprócz lotnisk cywilnych masz lotniska wojskowe, Parki Narodowe, strefy ROL (np nie polatasz koło belwederu - z wiadomych przyczyn) i tam pewnie jeszcze by się znalazło. więc mając < 600g możesz więcej bo i mniejszą ew szkodę zrobisz, ale nie zwalnia to od odpowiedzialności i zorientowania się gdzie jesteś (aplikacja Drone Radar) i czy możesz bezpiecznie wykonac lot.
W dalszym ciągu obowiązują Ciebie zasady aby nie latać nad ludźmi, nie zakłócać ich spokoju, prywatności, czy nie płoszyć zwierząt - dziś na FB wrzucono pismo - operator latał nad gniazdami ptaków, umieszczał na YT.. i teraz będzie miał nieprzyjemności bo to park jakiś tam (nie narodowy) i okres jakiś tam, widać że ptaki są płoszone no i sorry....
karusz
Posty: 64
Rejestracja: czwartek 01 lut 2018, 10:01

Re: Poczatkuję, chcialbym sie upewnic czy rozumiem przepisy

Post autor: karusz »

Dzięki Wam wykonałem dziś pierwszy lot Mavickiem Air nieopodal Wisły w Krakowie. Bardzo zachowawczo ale wyleciałem na 80metrow. Ja uważam ze to jest wysoko! Naprawdę nie czuje potrzeby latać wyżej.
Poza tym na tej wysokości to czuje strach o tego drona. Jak to interpretować . Dodatkowo zdarzyła mi się sytuacja ostrzegawcza ze system zgłosił możliwe interferencje na tej wysokości i kazał latać ostrożnie (to się zdarzyło kilkakrotnie) wiec wtedy poprostu zawracałam bliżej mnie i jedna awaryjna-
straciłem kontakt z dronem i sam aktywował powrót w kierunku domu po czym go odzyskałem. Skad się takie biorą i jak powiniennem się zachować. A dodam ze latałem z kontrolerem oczywiście a nie na telefon.
2. Doszły goggle Re- odpaliłem je ale jest inaczej niż w apce i nie umiałem nawet wystartować
Awatar użytkownika
sajgon
Posty: 482
Rejestracja: piątek 17 lut 2012, 17:48
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Poczatkuję, chcialbym sie upewnic czy rozumiem przepisy

Post autor: sajgon »

Bardzo zachowawczo ale wyleciałem na 80metrow. Ja uważam ze to jest wysoko! Naprawdę nie czuje potrzeby latać wyżej.
Poza tym na tej wysokości to czuje strach o tego drona.
to nie wysokość jest niebezpieczna dla drona, lecz jej nagły brak...
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Poczatkuję, chcialbym sie upewnic czy rozumiem przepisy

Post autor: Verid »

karusz pisze: Dodatkowo zdarzyła mi się sytuacja ostrzegawcza ze system zgłosił możliwe interferencje na tej wysokości i kazał latać ostrożnie
Poczytaj o propagacji anten to będziesz wiedział dlaczego tak się stało i czemu wysokie loty nad głową to niekoniecznie dobry pomysł.
Tu masz filmik który doskonale opisuje o co chodzi:

Ten wredny...
ODPOWIEDZ