Jakiego racer-a kupić ?

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Jakiego racer-a kupić ?

Post autor: Adrián »

Ja też nie, to dobre do żyrandolów.
jarek556
Posty: 136
Rejestracja: poniedziałek 02 sty 2012, 23:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakiego racer-a kupić ?

Post autor: jarek556 »

No dobra widzę że trzeba będzie coś zmajstrować.
Na początek pytanie jaki wybrać kontroler ?
Poczytałem dużo i im więcej czytam tym mniej wiem.
Chciałbym kontroler który będzie miał barometr/kompas, OSD i GPS (RTH).
Znalazłem takie coś: https://www.ebay.com/itm/JMT-INAV-F3-De ... SwLsBZP406
ale nie mogę namierzyć żadnych opinii o tym. Czy ktoś to może zna ?
mcrakus
Posty: 126
Rejestracja: środa 02 mar 2016, 14:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakiego racer-a kupić ?

Post autor: mcrakus »

jarek556 pisze:No dobra widzę że trzeba będzie coś zmajstrować.
Na początek pytanie jaki wybrać kontroler ?
Poczytałem dużo i im więcej czytam tym mniej wiem.
Chciałbym kontroler który będzie miał barometr/kompas, OSD i GPS (RTH).
Znalazłem takie coś: https://www.ebay.com/itm/JMT-INAV-F3-De ... SwLsBZP406
ale nie mogę namierzyć żadnych opinii o tym. Czy ktoś to może zna ?
Zdecyduj się wreszcie czy chcesz racera czy cruisera, w racerze to nie ma sensu - dodatkowa antena GPS, którą łatwo uszkodzić.
Od twojej decyzji będzie też zależał dobór silników,ramy (śmigieł) etc....

W sieci jest pełno różnych setupów - tutaj masz na przykład działającego nieźle cruisera - film jak lata, specyfikacja w opisie.

https://youtu.be/rrTrrIJqWHI
mini talon, Matek F405 Wing, crossfire, Caddx Tarsier V2
MOMENTUM, F60ProIV 1750kV, matekf7, SpedixGS45A
SUPRA v2, F60ProIII 1750kV, FlightOne, SpedixGS45A
SUPRA, F40ProII 2600kV, DYSf4PROv2,Tekko32 ESC
Awatar użytkownika
Lady-Drone
Posty: 71
Rejestracja: poniedziałek 02 maja 2016, 23:30
Lokalizacja: Polska

Re: Jakiego racer-a kupić ?

Post autor: Lady-Drone »

Jarek556 F3 to już "epoka kamienia łupanego" , jęsli chcesz budżetowo to zacznij od F4.
Wieszanie GPS na racer moim zdaniem nie ma sensu do podstawowych trybów lotu.
Bo co w acro GPS? Racerem lata się w zasadzie prawie w zasięgu wzroku. Do odnalezienia wystarczy dobry buzer.
Owszem jest teraz taka moda na bazie racerów budować "dalekoloty", wtedy z GPS i RTH jest uzasadnioną opcją.
jarek556
Posty: 136
Rejestracja: poniedziałek 02 sty 2012, 23:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakiego racer-a kupić ?

Post autor: jarek556 »

Antenkę GPS można założyć i można zdjąć, a do nauki GPS bardzo się przydaje. Poza tym łatwiej znaleźć drona jak się wie gdzie ostatnio był :)
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Jakiego racer-a kupić ?

Post autor: Verid »

Jeżeli kolega chce się nauczyć latana racingowego to GPS do niczego się nie przydaje a wręcz przeciwnie. Lokalizacja po koordynatach ok pod warunkiem posiadania OSD i nagrywarki w bazie, względnie logger telemetrii w stylu elDisp'a bo jak dupnie i siądzie napięcie to bez tych dodatków dżips jest bezużyteczny.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Jakiego racer-a kupić ?

Post autor: Adrián »

Gps do nauki latania i to jeszcze do racera?? :shock:
Chyba jestem już za stary..

Zdecyduj się czy chcesz mieć taniego sparka bez gimbala, czy racera.

Jeśli racer to tylko acro i jak najszybciej fpv, moim zdaniem od razu i betaflight.

Jak ma być jednak mały kopter do latania z gps i jeszcze ma latać dłużej, to zobacz projekty kolegi z forum długolota z gps i inav.

Nie da się tego pogodzić, jak ma to mieć ręce i nogi.

Na razie chyba sam nie wiesz czego chcesz..
jarek556
Posty: 136
Rejestracja: poniedziałek 02 sty 2012, 23:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakiego racer-a kupić ?

Post autor: jarek556 »

Chcę zbudować małego (250), szybkiego drona do zabawy FPV. Jeśli mogę kupić kontroler na którym da się zrobić coś więcej to czemu nie ?
Poprzednio, jak bawiłem się APM to miałem na nim samolot, dużą ciężką hexę i na koniec quada 450 (zrobionego z resztek hexy po wypadku). Fakt że wtedy APM to kosztował sporo więcej niż obecne kontrolery pokoju Naze32.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Jakiego racer-a kupić ?

Post autor: Adrián »

Raz, to dodatkowa, zbędna masa, a dwa w acro to zbędne.

Racer = acro i fpv dla mnie.

Wszystko inne, nie zasługuje na miano nazywania się " racer".

Ale zrób jak uważasz, w końcu to Twoja kasa ;-)
mcrakus
Posty: 126
Rejestracja: środa 02 mar 2016, 14:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakiego racer-a kupić ?

Post autor: mcrakus »

Reasumując:
- Walkera mogła uchodzić za racera ze 3 lata temu (czasy królowania MT1806, o ciągu ok 800g, obecne silniki 1600g + :).
- Cały czas powracasz do prehistorii - Naze32 już nie jest wspierana - przynajmniej jeśli chodzi o BetaFlight (teraz wspierane są kontrolery oparte o procesory F3 +.
- kupowanie firmowych, modułowych rozwiązań nie ma sensu - po pierwsze nie nadążają za obecnym trendem i rozwojem technologicznym, po drugie są kosztowne w utrzymaniu, o czym poniżej.
- Kupowanie "na zapas" w tym segmencie nie ma sensu - jeśli chciałbyś zacząć latać jak Charpu (generalnie też już poszedł trochę w odstawkę :-P) to czeka Cię długa droga... czytaj klika rozbitych quadów i niezliczona ilość napraw w ramach jednego egzemplarza. (bo cały czas "podciąga się poprzeczkę do góry" jeśli chodzi o prędkość, ryzyko etc).

Tak więc powinieneś kupić coś opartego o F4, (barometr, magnetometr a cóż dopiero gps są zbędne i generalnie jeśli chodzi o latanie acro(freestyle), racing są nieprzydatne. Kup coś na co Cię stać - czyt. nie będzie żalu jak się uszkodzi.

Jak chcesz pokrążyć - zbuduj inną maszynę (obecne setupy racingowe pozwalają na ok 3-4 min. "wyżywki", i z max 5-7 min spokojnego lotu) a na dłuższe loty trzeba zainwestować w bardziej oszczędne(wolniejsze) silnikii ramy które pomieszczą trochę więcej elektroniki i większe śmigła.
Obecne racery do rozmiar 190-220 (zwykle max 5" lub 5,5" śmigła) Na jednym setupie zatem ani nie poszalejesz, ani nie polatasz....
mini talon, Matek F405 Wing, crossfire, Caddx Tarsier V2
MOMENTUM, F60ProIV 1750kV, matekf7, SpedixGS45A
SUPRA v2, F60ProIII 1750kV, FlightOne, SpedixGS45A
SUPRA, F40ProII 2600kV, DYSf4PROv2,Tekko32 ESC
jarek556
Posty: 136
Rejestracja: poniedziałek 02 sty 2012, 23:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakiego racer-a kupić ?

Post autor: jarek556 »

Dzięki za konkretną odpowiedź, pewne rzeczy mi się klarują. Widzę to teraz tak: obecne pojęcie racerów określa małe, ekstremalnie szybkie i zwrotne drony - pooglądałem sobie właśnie filmiki z jakimś dronem co latał 100mph. Mój "żyrandol" z przed paru lat wyciągał ~ 60km/h. Teraz chcę czegoś mniejszego i szybszego, ale niekoniecznie aż tak szybkiego, dlatego celuję właśnie w rozmiar 250. Być może nie zasługuje to na zaszczytną nazwę "racer" ale to właśnie chcę mieć.
grryf
Posty: 122
Rejestracja: wtorek 25 kwie 2017, 18:53
Lokalizacja: Białystok

Re: Jakiego racer-a kupić ?

Post autor: grryf »

Proponuję iść z nurtem. Będziesz miał wsparcie/podobne setupy/zachowania/regulacje /podzespoły itd.
Jakieś latadla nie-racery zbudowalem, ale już leżą u mnie silniki i rama na racera... Racer to dobry punkt wyjścia - możesz pójść dalej, albo do niego wrócić. Nurt racerowy jest bardzo silny i są ku temu powody.
PUDA D240 4S + OmniNXT F7 + Tekko32 35A + F40 III 2400KV
ODPOWIEDZ