TBS Discovery Pro - kilka pytań początkującego

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: TBS Discovery Pro - kilka pytań początkującego

Post autor: Verid »

Możesz ale utrudnisz sobie mocowanie, czytaj - i tak będziesz musiał dołożyć masy żeby zrobić jakieś sensowne mocowanie płytki i gąbki na baro więc moim skromnym zdaniem nie warta skórka za wyprawkę.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: TBS Discovery Pro - kilka pytań początkującego

Post autor: pma_ »

mówiłem żeby wziął pixracer, on tam idealnie pasuje do otworów, a po spód ładnie wchodzi pdb z 5 i 12v
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
Recon
Posty: 42
Rejestracja: niedziela 11 lut 2018, 21:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: TBS Discovery Pro - kilka pytań początkującego

Post autor: Recon »

Akurat była fajna oferta na hawka, a on w sumie też ładnie pasuje nad tym pcb :->

Edytuj posty!!

Czy standardowe śmigła DJI do Phantomów 9,4x4,3 będą dobrym wyborem do moich silników e300 i ogólnie całego konceptu drona Reptile z gimbalem?

Edytuj posty!!

Powoli do przodu :roll:

Obrazek

Obrazek

Podtrzymuje wcześniejsze pytanko o śmigła :idea:
Pozdrawiam!
Paweł
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: TBS Discovery Pro - kilka pytań początkującego

Post autor: Adrián »

Ecalc.ch lub dane producenta i będziesz wiedział, czy wystarczą czy nie.
Awatar użytkownika
Recon
Posty: 42
Rejestracja: niedziela 11 lut 2018, 21:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: TBS Discovery Pro - kilka pytań początkującego

Post autor: Recon »

Ok, dzięki za pomoc!

Update spisu części, doszła kamerka, wg. poradnika z forum :->

- Rama Reptile V3 (375g)
- Kontroler lotu Pixhawk 2.4.8 + dedykowany moduł zasilania (40g)
- Ublox M8N 6H Gps/Compass + maszt (46g)
- Silniki e300 dji 2212 920kv (200g)
- ESC: HGLRC BS28A BLHeli (nie wiem czy pasują, ale dostałem za pół-darmo) (9g)
- pcb dystrybucji mocy z wbudowanymi stabilizatorami na 12V i napięcie regulowane z trima. (5g)
- kamera FPV mini Foxeer HS1177 XAT600M DC5V-22V 600tvl (12.4g)
- GoPro Hero 5 Black (118g)

Masa póki co (bez wliczonych dodatkowych kabelków i trytek): ~805,5g
Pozdrawiam!
Paweł
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: TBS Discovery Pro - kilka pytań początkującego

Post autor: Verid »

Dobra, a nadajnik wideo i bateria żeby to wszystko nakarmić?
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Recon
Posty: 42
Rejestracja: niedziela 11 lut 2018, 21:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: TBS Discovery Pro - kilka pytań początkującego

Post autor: Recon »

Nie no wiadomo, po prostu kupuję wszystko stopniowo :mrgreen: Szukam fajnych ofert, cen, okazji, no i chcę raczej powoli budować tego drona, żeby wszystko sobie ładnie przemyśleć. Nie mam jeszcze pojęcia jaki nadajnik i jakiej wielkości baterię kupić (ale strzelam, że 3500-5000mAh, 14,8V i cholera wie czy 3s, czy 4s, muszę poczytać ocb).

Będę też kupował gimbala budżetowego w takim stylu: https://www.ebay.com/itm/CNC-FPV-BGC-2- ... 1027696360 z tego co czytałem jak na tą cenę, to nawet spoko i ma od razu sterownik swój. Co o nim myślicie, ktoś ma jakieś doświadczenie z nim?
Pozdrawiam!
Paweł
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: TBS Discovery Pro - kilka pytań początkującego

Post autor: Verid »

Recon pisze:ale strzelam, że 3500-5000mAh, 14,8V i cholera wie czy 3s, czy 4s
Zdecydowanie musisz doczytać. "s" to ilość cel w pakiecie a co za tym idzie napięcie znamionowe baterii. Każda cela to 3,7V znamionowego (nie mylić z maksymalnym!).
14,8V to 4s. 3s to 11,1V
Recon pisze: Co o nim myślicie, ktoś ma jakieś doświadczenie z nim?
Te i podobne konstrukcje przewijały się na forum. Generalna konkluzja jest - jaka cena taki gimbal.
Są lżejsze i bardziej przyjazne w konfiguracji konstrukcje. Oczywiście co za tym idzie są również droższe ale to nie znaczy że tego nie da się używać. Po prostu będziesz musiał poświęcić trochę czasu na wyważenie i konfigurację.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Recon
Posty: 42
Rejestracja: niedziela 11 lut 2018, 21:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: TBS Discovery Pro - kilka pytań początkującego

Post autor: Recon »

Zdecydowanie musisz doczytać. "s" to ilość cel w pakiecie a co za tym idzie napięcie znamionowe baterii. Każda cela to 3,7V znamionowego (nie mylić z maksymalnym!). 14,8V to 4s. 3s to 11,1V
No i właśnie dlatego nie mam jeszcze baterii :mrgreen:

Dzięki za pomoc!

Edytuj posty!!

Dobra, z tego co widzę, DJI oficjalnie proponuje do silników E300 baterię 3S (11.1V) i śmigła 9,4x4,3. Jak rozumiem dron w takiej kombinacji nie będzie może demonem prędkości i zrywności, ale zagwarantuje to przebywanie w bezpiecznym dla silników punkcie pracy. No i ma to spore zalety związane z niższą masą i ceną :mrgreen:

Jak rozumiem nie wpłynie to również na kamerkę Foxeera, bo ona może być zasilana stabilizowanym 5-12V?

Coś w tym stylu myślałem: https://www.olx.pl/oferta/bateria-lipo- ... 3dd7bebb28

Edytuj posty!!

Udało mi się znaleźć pomiary dla tego silnika ze śmigłami 9,4x4,3 (w 2 wersjach) i pakietem 3s. Co myślicie?

Obrazek
Obrazek

Aha, jak rozumiem 12,3V to po prostu pakiet 3s nałądowany na full'a, bez obciążenia?
Pozdrawiam!
Paweł
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: TBS Discovery Pro - kilka pytań początkującego

Post autor: Verid »

Do full'a to to nie jest. Napięcie maksymalne dla LiPo to 4,2V na celę.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Recon
Posty: 42
Rejestracja: niedziela 11 lut 2018, 21:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: TBS Discovery Pro - kilka pytań początkującego

Post autor: Recon »

Ok, ale co myślicie o takiej konfiguracji? Czy zastosowanie 4s będzie miało w przypadku takiego drona (czyli nie-racingowego) jakiś sens?
Pozdrawiam!
Paweł
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: TBS Discovery Pro - kilka pytań początkującego

Post autor: Verid »

4s nie jest na sztywno połączone z wyścigówkami. Popatrz na wyniki i sam oceń - na 4s masz większy ciąg przy mniejszym śmigle. Teoretycznie wcinasz też więcej prądu ALE zważ że zawis koptera o danej masie będzie możliwy przy niższym położeniu przepustnicy niż miałoby to miejsce przy 3s i mając zapas mocy jesteś mniej podatny na wiatr.
Bateria 4s jest oczywiście cięższa od 3s o tej samej pojemności i "C" ale z drugiej strony, mając na uwadze to co zostało wcześniej powiedziane, być może nie będziesz tych Ampów aż tyle potrzebował i wystarczy bateria o mniejszej pojemności.
Na takie analizy najlepiej sobie zrobić w excelu wykresiki prądożerności do uzyskanego ciągu dla danego śmigła, nanieść na to zakładaną masę koptera i zobaczyć jakie rozwiązanie będzie bardziej efektywne dla ciebie. Stara zasada mówi że komfortowe latanie jest wtedy gdy całkowita masa koptera nie przekracza 1/3 sumarycznego ciągu maksymalnego napędu.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Recon
Posty: 42
Rejestracja: niedziela 11 lut 2018, 21:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: TBS Discovery Pro - kilka pytań początkującego

Post autor: Recon »

Dzięki za konkret!

Faktycznie poczytałem i niektórzy ludzie piszą, że rama w stylu discovery to za dużo dla tego silnika na baterii 3s. Pozostaje więc pakiet 4s. Tylko nie wiem teraz jakie śmigła mu dobrać. Niestety w internecie za dużo pomiarów to nie ma, a te przytoczone w tym wątku dotyczą śmigieł karbonowych, które podobno sprawiają, że dron lata bardziej nerwowo. Dodatkowo wpakowałem się w system samo-kontrujący, więc 3/4 śmigieł na rynku mi nie pasuje :roll: Gemfan takie robi, ale wszędzie piszą, że to straszny syf. Zasadniczo więc większego wyboru prócz oryginalnych plastików DJI 9,4x4,3 to nie mam. Chyba, że system samokontrujący przyjmuje też zwykłe śmigła jak dokupię nakrętkę :?:
Pozdrawiam!
Paweł
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: TBS Discovery Pro - kilka pytań początkującego

Post autor: Verid »

Śmigła do e300 możesz założyć inne niż ze zintegrowanymi nakrętkami pod warunkiem że dobierzesz sobie takie nakrętki osobno (bo nie wiem czy dają je w zestawie), średnica wewnętrzna śmigła będzie pasować na nienagwintowaną część wału (fajnie jakby były pasujące podcięcia ale nie są obowiązkowe) a grubość śmigła będzie minimalnie tylko większa niż wysokość nienagwintowanej części wału.
Wbrew pozorom jest całkiem sporo takich śmigieł. Poza tym obejrzyj śmigła od Phantoma 2. Wygląda znajomo? A zamienników w kit i trochę.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Recon
Posty: 42
Rejestracja: niedziela 11 lut 2018, 21:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: TBS Discovery Pro - kilka pytań początkującego

Post autor: Recon »

Chodzi o śmigła 9450? One też z tego co widzę, na rynku Polskim nie mają swoich zamienników niestety, wszędzie same białe od dji. Chyba więcej jednak będzie śmigieł w konfiguracji z nakrętką.

Coś tego typu by mi odpowiadało: http://allegro.pl/smigla-karbonowe-wlok ... 07421.html

Ale co włókno węglowe i czytając to forum natknąłem się na mnóstwo złych komentarzy dotyczących problemów z 'nerwowością' drona. :roll:
Pozdrawiam!
Paweł
ODPOWIEDZ