Nadajnik FPV1 PRO

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Irenty
Posty: 44
Rejestracja: wtorek 31 paź 2017, 12:25
Lokalizacja: Lubuskie

Nadajnik FPV1 PRO

Post autor: Irenty »

Mam pytanie bo dopiero jestem na etapie początkowym :), nadajnik FPV1 PRO na wyjście analogowe video, gdzieś czytałem że można podłączyć pod to wejście goggle ale jakie? może ktoś wie. Albo czy takie rozwiązanie odbiornik Eachine ROTG01 plus telefon i np. GOGLE VR BOX 2.0 będzie działać?
Mrrudzin
Posty: 89
Rejestracja: czwartek 24 sty 2013, 17:44
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Hubsan H501S u świerzaka

Post autor: Mrrudzin »

Irenty pisze:Mam pytanie bo dopiero jestem na etapie początkowym :), nadajnik FPV1 PRO na wyjście analogowe video, gdzieś czytałem że można podłączyć pod to wejście goggle ale jakie? może ktoś wie. Albo czy takie rozwiązanie odbiornik Eachine ROTG01 plus telefon i np. GOGLE VR BOX 2.0 będzie działać?
Podejrzewam że dowolne z wejściem wideo.
Nie do końca widze sens takiego rozwiązania, bo przeważnie google mają swój odbiornik 5.8GHz.
Ja mam np google eachine EV800 i działają bardzo dobrze z 501S

https://www.youtube.com/watch?v=WR8CNUn2rpk
Irenty
Posty: 44
Rejestracja: wtorek 31 paź 2017, 12:25
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Hubsan H501S u świerzaka

Post autor: Irenty »

Mrrudzin pisze:Podejrzewam że dowolne z wejściem wideo.
Ale są jakieś google co mają wejście video a nie mają odbiornik 5.8GHz. Bo też nie widzę sensu mieć dwa odbiorniki ale chyba nie ma googli tylko z wejściem analog video. A tak zapytam bo nie miałem nigdy na sobie googli :), co lepsze google z dobrym telefonem i odbiornikiem 5.8GHz czy np. GOGLE EV800?
A jeszcze dopytam czy w goglach widać też dane drona takie jak wysokość, odległość itp...
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Nadajnik FPV1 PRO

Post autor: Verid »

Irenty pisze:A jeszcze dopytam
Proponuję zacząć czytać a nie śmiecić gdzie popadnie dopytując o podstawy. Tak, są jakieś gogle pozbawione odbiornika, nadajniki nie mają wyjść analogowych bo i na cholerę - odbiorniki je posiadają a w temacie gogli nie ma "co lepsze" tylko do czego to ma być (w sensie zastosowania a nie konkretnego modelu koptera), na co kogo stać i jak na michę pasuje.
Ten wredny...
Irenty
Posty: 44
Rejestracja: wtorek 31 paź 2017, 12:25
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Nadajnik FPV1 PRO

Post autor: Irenty »

dzięki za odpowiedź.... a tak apropo to podpis pasuje. Pozdrawiam.
Mrrudzin
Posty: 89
Rejestracja: czwartek 24 sty 2013, 17:44
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Hubsan H501S u świerzaka

Post autor: Mrrudzin »

Irenty pisze: A jeszcze dopytam czy w goglach widać też dane drona takie jak wysokość, odległość itp...
Nie, telemetria jest jedynie na wyświetlaczu od aparatury. Na obraz nadawany po 5.8GHz jest nakładana jedynie informacja o czasie nagrania (którą ja np. traktuje jako czas lotu).

Obrazek
Awatar użytkownika
Japim
Posty: 342
Rejestracja: piątek 29 sie 2014, 09:19
Lokalizacja: Warszawa/ Zachod
Kontakt:

Re: Nadajnik FPV1 PRO

Post autor: Japim »

Żeby mieć dane z drona wyświetlane w goglach musisz mieć tzw OSD (on screen display). Z kamery sygnał idzie na OSD a z OSD do nadajnika i dopiero widać dane. Oczywiście do OSD musisz dostarczyć dane które mają być wyświetlane.
Pozdrawiam,
Przemek
Awatar użytkownika
woyd
Posty: 112
Rejestracja: niedziela 02 sie 2015, 16:02
Lokalizacja: Dębno, zachodniopomorskie

Re: Nadajnik FPV1 PRO

Post autor: woyd »

Irenty pisze:co lepsze google z dobrym telefonem i odbiornikiem 5.8GHz czy np. GOGLE EV800?
Mam odbiornik otg fpv do telefonu - kupiłem go do h501s, ale dla dziecka, żeby nie pchał się ciągle do ekranu kontrolera i mi czegoś przez przypadek nie wyłączył. Nie wiem jak "markowe" moduły (Eachine), ale mój no-name za 15$ z aliexpress rozdzielczością nie powala. Owszem, do zabawy, do polatania małym bzyczkiem typu JJRC H8 po domu i okolicach - w połączeniu ze zwykłymi goglami VR (takimi, do których wkłada się telefon) - ok. Ale na dłuższą odległość h501s bym z tym na głowie nie miał odwagi latać. Antenka też malutka..

Co do Twojego głównego pytania (co do wyjście analog video) - wnioskuje, że masz na myśli kontroler od H501s w wersji advanced. Więc odpowiedzi musisz szukać na stronach Hubsana. Skoro zrobili takie wyjście (w kontrolerze standard też je mam), to zapewne zrobili też googlw, które można by do nich podłączyć. Ale spodziewam się, że w tej samej cenie da się kupić "normalne" google fpv.

Co do samego latania w goglach fpv (w sensie - bez telemetrii) - opinie są różne. Ja też jestem świeżakiem w lataniu tego typu sprzętem i na ten moment nie wyobrażam sobie latania bez telemetrii. Kwestia obycia :)
Spark DJI
Syma x5c od dwóch lat na sośnie :)
Mnóstwo innego latającego drobiazgu.
Irenty
Posty: 44
Rejestracja: wtorek 31 paź 2017, 12:25
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Nadajnik FPV1 PRO

Post autor: Irenty »

gogle znalazłem:
https://www.youtube.com/watch?v=H_k-hE72vsc
Ciekawe czy ktoś to testował?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Nadajnik FPV1 PRO

Post autor: Verid »

Irenty pisze:gogle znalazłem:
Gogle czy reckę?
Irenty pisze:Ciekawe czy ktoś to testował?
Z uwagi na dość słabe parametry obrazu to raczej nie sądzę (Video Resolution: 300 x 224). Przeciętne kubły mają 2x tyle jak nie lepiej.
Ten wredny...
Irenty
Posty: 44
Rejestracja: wtorek 31 paź 2017, 12:25
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Nadajnik FPV1 PRO

Post autor: Irenty »

Japim pisze:Żeby mieć dane z drona wyświetlane w goglach musisz mieć tzw OSD (on screen display). Z kamery sygnał idzie na OSD a z OSD do nadajnika i dopiero widać dane. Oczywiście do OSD musisz dostarczyć dane które mają być wyświetlane.
A czy można przerobić gogle aby otrzymać dane telemetryczne na goglach przez montaż np. jakiegoś dodatkowego odbiornika? Czy to jet wogóle wykonalne. Bo jak kumam to sygnał OSD idzie z Hubsan X4 H501S do nadajnika to nie idzie go przechwycić do gogli? Może źle rozumuje bo nie bardzo jeszcze jestem w temacie.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Nadajnik FPV1 PRO

Post autor: Verid »

Irenty pisze:A czy można przerobić gogle
To nie gogle przerabiasz tylko latadło albo odbiór.
Irenty pisze:Może źle rozumuje bo nie bardzo jeszcze jestem w temacie
No to zacznij być - wiedza sama do łba nie najdzie. Chcesz grzebać to przynajmniej ogarnij podstawy jak co działa.
OSD jako układ nakłada ci literki i cyferki na obraz który idzie do nadajnika wideo. Tyle i tylko tyle.
Wartości tych cyferek i literek (bo losowe przecież cię nie interesują) są albo dyktowane przez kontroler albo pobierane niezależnie przez OSD o ile OSD ma taką możliwość.
I teraz - z reguły OSD montuje się w latadle. To najpopularniejsze rozwiązanie.
Teoretycznie istnieje możliwość założenia OSD na wyjście wideo odbiornika na ziemi i nakarmienie go danymi telemetrycznymi z aparatury co najwyraźniej ma miejsce w przypadku Hubsana skoro obraz odbierany po 5,8 nie ma nałożonej telemetrii a ten w aparaturze już ma. Skoro masz w aparaturze wyjście AV to sprawdź co nim de facto wychodzi - czy nie to samo co idzie na ekran, bo może niepotrzebnie kombinujesz jak koń pod górkę. Jeżeli jednak by się okazało że aparatura na AV wystawia obraz bez telemetrii to raczej kombinowałbym jak podebrać sygnał idący na wbudowany monitor niż jak dołożyć kolejny klocek który będzie kładł osobną telemetrię.
Ten wredny...
Mrrudzin
Posty: 89
Rejestracja: czwartek 24 sty 2013, 17:44
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Nadajnik FPV1 PRO

Post autor: Mrrudzin »

Verid pisze: Teoretycznie istnieje możliwość założenia OSD na wyjście wideo odbiornika na ziemi i nakarmienie go danymi telemetrycznymi z aparatury co najwyraźniej ma miejsce w przypadku Hubsana skoro obraz odbierany po 5,8 nie ma nałożonej telemetrii a ten w aparaturze już ma. Skoro masz w aparaturze wyjście AV to sprawdź co nim de facto wychodzi - czy nie to samo co idzie na ekran, bo może niepotrzebnie kombinujesz jak koń pod górkę. Jeżeli jednak by się okazało że aparatura na AV wystawia obraz bez telemetrii to raczej kombinowałbym jak podebrać sygnał idący na wbudowany monitor niż jak dołożyć kolejny klocek który będzie kładł osobną telemetrię.
Tak praktycznie robi to Hubsan właśnie - nakłada dane z telemetrii na wideo na w odbiorniku.
Widać na moim zdjęciu kilka postów niżej i na wideo poniżej.
https://www.youtube.com/watch?v=WR8CNUn2rpk
Ponadto dane na odbiorniku stanard i advanced wyświetlają się trochę inaczej.

Moim zdaniem ma to sens i to duży z kilku powodów. Raz że sygnał 2.4GHz jest trudniej zakłócalny (często obraz ginie, a dronem można dalej sterować), dwa - potrzebna jest komunikacja w dwie strony (radio musi wysłać sygnał o swojej pozycji GPS do niektórych trybów pracy), trzy - dane chociażby z ostatniej pozycji GPS drona wyświetlają się mimo tego że wpadnie w głębokie krzaki / odetnie zasilanie / straci zasięg itp.
Telemetrię po 2.4GHz wspiera też chociażby FrSky X4RSB 3/16. Na aparaturze można uzależnić alarmy od chociażby niskiego stanu baterii etc.

Teraz do sedna - podebrać sygnał idący na wbudowany monitor może być dosyć problematyczne (trzebaby zrobić reverse engineering protokołu komunikacyjnego na wyjściu z odbiornika 2.4GHz w aparaturze i zbudować urządzenie, które odpowiednie dane będzie zbierało i nakładało na wideo).
Nałożyć OSD na sygnał Video w dronie również wydaje się problemem ze względu na kompaktowość istniejącego modułu kamery.

Moim zdaniem najłatwiejsza droga to osobna kamera z własnym OSD i nadajnikiem.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Nadajnik FPV1 PRO

Post autor: Verid »

Mrrudzin pisze:Teraz do sedna - podebrać sygnał idący na wbudowany monitor może być dosyć problematyczne (trzebaby zrobić reverse engineering protokołu komunikacyjnego na wyjściu z odbiornika 2.4GHz w aparaturze i zbudować urządzenie, które odpowiednie dane będzie zbierało i nakładało na wideo).
Niekoniecznie - zależy od sposobu w jaki OSD w aparaturze jest nakładane na obraz. Jeżeli siedzi tam coś w stylu chipu MAX7456 to wystarczy się wkuć w jego AVout. Gorzej jeżeli po przejściu przez rozdzielacz sygnał wideo jest konwertowany na formę cyfrową a OSD jest nakładane na zasadzie jak np OSD w aparatach cyfrowych i nie ma nigdzie na ścieżkach formy analogowej już z OSD do której można by się dobrać.
Mrrudzin pisze:Nałożyć OSD na sygnał Video w dronie również wydaje się problemem ze względu na kompaktowość istniejącego modułu kamery.

Moim zdaniem najłatwiejsza droga to osobna kamera z własnym OSD i nadajnikiem.
To akurat będzie problematyczne z nieco innego powodu niż kompaktowość kamery. Czym nakarmisz to OSD w temacie danych? Musiałoby to być standalone OSD z własnym GPS (albo podbierające dane z GPS Hubsana) i pomiarem napięcia a la RemzibiOSD bo podebranie danych Hubsanowi w takiej postaci jakiej je wysyła będzie się wiązało z reverse engineeringiem protokołu o którym wspomniałeś ORAZ dostosowaniem OSD by rozumiało to co Hubsan podaje w telemetrii. Dodatkowy nadajnik wideo to dodatkowy śmietnik w eterze (o masie i dodatkowym apetycie na prąd nie wspominając) co Hubsanowi wcale się nie musi podobać.
Ten wredny...
Mrrudzin
Posty: 89
Rejestracja: czwartek 24 sty 2013, 17:44
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Nadajnik FPV1 PRO

Post autor: Mrrudzin »

Problem w tym, że w aparaturze nie ma za dużo, a scalaki markowane HUBSAN i moduły nadajników tylko z oznaczeniami producenta nie rokują zbyt dobrze
Obrazek

Jako kompaktowość kamery miałem na myśli tak samo jak przy nadajniku upakowanie wszystkiego w kilku chipach.

Odnośnie reverse engineering protokołu warto prześledzić ten wątek
ODPOWIEDZ