Rownolegle laczenie lipo

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
MorF
Posty: 570
Rejestracja: piątek 05 cze 2015, 13:30
Lokalizacja: Warszawa

Rownolegle laczenie lipo

Post autor: MorF »

Hej,
w tym temacie chyba juz napisano na prawde duzo :->
Chodzi o rownolegle laczenie lipo, 2x2200mAh takie same "rzekomo".
Po naladowaniu obu (osobno) roznica napiecia okolo 0.1V.

Chodziloby o uzycie takiego trojnika tylko do kabli zasilajacych.
2 na wejsciu -> 1 na wyjsciu.
Wtyki balansera swobodne.

Niby wszyscy pisza zeby smialo laczyc, ale nadal mam jakis wewnetrzny opor w sobie.
Zastanawiam sie czy nie dac jakis diod np schottkiego, ale nie dobralem jeszcze odpowiednio wysokopradowej.

Prosba o Wasze doswiadczenia w temacie
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rownolegle laczenie lipo

Post autor: NeXuS »

Ja łączę dokładnie tak 2x2200 mAh 3s (żółte ZIPPY) bez żadnego cykania do latania TwinStar'em i wszystko gra.
Różnica napięć to chyba bardziej istotna jest przy szeregowym łączeniu, przy równoległym nie ma strachu.
wiesiek_kr
Posty: 505
Rejestracja: wtorek 27 kwie 2010, 13:40
Lokalizacja: Kraków

Re: Rownolegle laczenie lipo

Post autor: wiesiek_kr »

Łączysz pakiety razem a później do ESC i nic się nie dzieje, bez obaw.
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Rownolegle laczenie lipo

Post autor: Tanner »

Różnica napięć jest niebezpieczna właśnie przy równoległym - bo jak na jednym pakiecie mamy 12.6V a na drugim 11.4V i podłączymy równolegle to napięcie musi się jakoś wyrównać... Więc z tego z wyższym leci prąd jaki tylko kable i sam pakiet są w stanie oddać, no i to jest niebezpiecznie.
Awatar użytkownika
MorF
Posty: 570
Rejestracja: piątek 05 cze 2015, 13:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rownolegle laczenie lipo

Post autor: MorF »

Co wiecej w sposob niekontrolowany tj natezenie pradu moze byc bardzo wysokie, stad pomysl o diodach.
Ale spadek to przynajmniej 0.3V dodatkowo diody na taki amperaz to beda niezle klocki
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Rownolegle laczenie lipo

Post autor: Tanner »

Dlatego wystarczy łączyć je gdy mają takie same napięcia i tyle, po co więcej kombinować. Ja łączę jak mam wszystkie w storage i nawet nie ma 0.1V na całym pakiecie. Na stałe chcesz tak mieć? Połącz zarówno główne przewody i wtyczki balancera, zrobisz po prostu pakiet 3S2P, rozładowujesz w kopterze razem, ładujesz w domu razem.

Chyba, że tylko na chwilę? No to osobno do storage lub do pełna przed lataniem i dopiero wtedy łączysz, nie ma żadnych problemów. Ja mam 4 pakiety a latam na 2 własnie tak jak Ty chcesz, wracam do domu, podpinam tymi samymi parami do ładowania do storage. Potem jak już wszystkie mają takie samo napięcie, to 4 na raz do ładowania do pełna przed lotem.
ODPOWIEDZ