Ładowarka imaxb6 a licznik mah

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

czok123
Posty: 6
Rejestracja: sobota 06 maja 2017, 12:24
Lokalizacja: Kedzierzynka

Ładowarka imaxb6 a licznik mah

Post autor: czok123 »

Witam mam ładowarkę imaxb6 wersja mini oczywiście chińczyk. Nie wiem czy to jest problem czy nie ale chyba przekłamuje mi licznik mah podczas ładowania. Kupiłem ostatnio 2 pakiety sls xtron 1550mah. Podczas pierwszego ładowania pakietu nabiło mi ok 1500 mah więc spoko. Wylatałem pakiet i ładuję drugi raz po ok 1h przychodzę patrzę a tam napięcie pakietu 16.6V a licznik mah pokazuje ze nabił 1900mah i dalej się ładuje, więc odłączyłem ładowarkę bo się trochę przestraszyłem. Następnie ładowałem turnigy 2s 1500mah napięcie po zakończonym ładowaniu 4.17 na cele a licznik mah pokazał ze nabił 1940 mah. I tu moje pytanie czy mam się przejmować tym licznikiem mah czy sugerować się tylko napięciem pakietu, skoro jest prawidłowe?. Dodam że wcześniej miałem tylko pakiet kryptonium 1300 i tu nie było problemu ładowało go do ok 1350/1400. Pytam bo nie chce uszkodzić nowych sls'ów
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Ładowarka imaxb6 a licznik mah

Post autor: hornet2 »

A sprawdzałeś te 16,6V miernikiem jakie jest w rzeczywistości ?
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
czok123
Posty: 6
Rejestracja: sobota 06 maja 2017, 12:24
Lokalizacja: Kedzierzynka

Re: Ładowarka imaxb6 a licznik mah

Post autor: czok123 »

Tak napięcie się zgadza. Dzisiaj ładowałem 3 pakiety razem: dwa 1550, jeden 1350 i wszystkie naladowały się do 4.2 +/- 0.01V na każdej celi a licznik mah pokazał ze nabiło 5200mah więc wydaje mi się ze poprostu przekłamuje.
Awatar użytkownika
Adriee
Posty: 253
Rejestracja: środa 21 wrz 2016, 15:45
Lokalizacja: Sierpc
Kontakt:

Re: Ładowarka imaxb6 a licznik mah

Post autor: Adriee »

Zauważ, że jeżeli ładujesz baterie z funkcją balansowania celi (z resztą zwykłe ładowanie także) - energia idzie nie tylko na ładowanie pakietu, ale także zamienia się w ciepło. Dodatkowo, gdy cele nie mają równego napięcia między sobą - potrzeba dodatkowej energii, by cele wyrównać. Raz idzie w ładowanie, raz w rozładowanie - proces rozładowania celi i ładowania te ładowarki zliczają razem. Wychodzi także na to, że lądujesz już na bardzo wyładowanych pakietach? ;)
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ładowarka imaxb6 a licznik mah

Post autor: cobra »

proces rozładowania celi i ładowania te ładowarki zliczają razem

bzdura
________________
Cobra
Awatar użytkownika
Adriee
Posty: 253
Rejestracja: środa 21 wrz 2016, 15:45
Lokalizacja: Sierpc
Kontakt:

Re: Ładowarka imaxb6 a licznik mah

Post autor: Adriee »

cobra pisze:Cytuj:
proces rozładowania celi i ładowania te ładowarki zliczają razem

bzdura
co najmniej u mnie na modowanym oprogramowaniu Cheali tak by wychodziło, ale przyznaję się, mogę się mylić ;)
IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Ładowarka imaxb6 a licznik mah

Post autor: IvanM »

Adriee pisze:Raz idzie w ładowanie, raz w rozładowanie - proces rozładowania celi i ładowania te ładowarki zliczają razem.
Nie tak do końca. W trakcie ładowania prąd kierowany jest częściowo do balansera tak, by omijał najbardziej naładowane cele. Nic nie jest rozładowywane - tylko cele z wyższym napięciem ładowane są prądem mniejszym.
czok123 pisze:Nie wiem czy to jest problem czy nie ale chyba przekłamuje mi licznik mah podczas ładowania.
Jakiś problem to na pewno jest. Wskaźnik przelicza te wartości z pomiaru przepływającego prądu i czasu. Twoja ładowarka więc nie panuje do końca nad ustawionym prądem. Realnie nie da się wykorzystywać 100% pojemności pakietu, bo nie możesz rozładować go do zera. Normalna wartość władowana porusza się w okolicach 85% nominalnej pojemności.
Używał bym tej ładowarki tylko z największą ostrożnością - koniecznie sprawdzając napięcie końcowe.
czok123
Posty: 6
Rejestracja: sobota 06 maja 2017, 12:24
Lokalizacja: Kedzierzynka

Re: Ładowarka imaxb6 a licznik mah

Post autor: czok123 »

IvanM pisze:Jakiś problem to na pewno jest. Wskaźnik przelicza te wartości z pomiaru przepływającego prądu i czasu. Twoja ładowarka więc nie panuje do końca nad ustawionym prądem. Realnie nie da się wykorzystywać 100% pojemności pakietu, bo nie możesz rozładować go do zera. Normalna wartość władowana porusza się w okolicach 85% nominalnej pojemności.
Używał bym tej ładowarki tylko z największą ostrożnością - koniecznie sprawdzając napięcie końcowe.

Czyli wychodzi na to że przekłamuje mnie od początku bo w mój pierwszy pakiet 1350mah pakowała ok 1300/1400 mah a przeważnie ładuje pakiety rozładowane do ok 14.7V/14,8V. A co do kontroli podczas ładowania to praktycznie cały czas jest przeze mnie obserwowana i napięcia oczywiście są sprawdzane, ale te się zgadzają. A na dodatek przestał działać wiatrak i muszę korzystać z dodatkowego. Mam nauczkę żeby nie pchać się w Chińskie zamienniki ale zorientowałem się dopiero po kupnie, że to chińczyk. A mam jeszcze takie pytanie, może dało by się jakoś skalibrować tą ładowarkę czy coś?. Może to by pomogło. Jutro z ciekawości sprawdzę miernikiem jakim prądem ładuje przy 1C.
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Ładowarka imaxb6 a licznik mah

Post autor: hornet2 »

Sprawdź jeszcze jedno . Czy napięcie na wyjściu ładowarki jest takie samo jak aku ? Miałem coś takiego w poprzednim Imaxie B6, podróbce Imaxa SkyRC . ;-) Musiałem kalibrować napięcie wyjściowe ładowarki . Nie wiem czy ta mini ma tez możliwość kalibracji ? Ale raczej powinna mieć .
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Ładowarka imaxb6 a licznik mah

Post autor: IvanM »

hornet2 pisze:Czy napięcie na wyjściu ładowarki jest takie samo jak aku ?.....Musiałem kalibrować napięcie wyjściowe ładowarki
Jeżeli napięcie na wyjściu ładowarki nie było by wyższe jak napięcie pakietu - nie było by ładowania. Prąd płynie po to, by napięcia wyrównywać.
czok123
Posty: 6
Rejestracja: sobota 06 maja 2017, 12:24
Lokalizacja: Kedzierzynka

Re: Ładowarka imaxb6 a licznik mah

Post autor: czok123 »

Niestety nie sprawdzę prądu bo mi nie działa amperomierz w multimetrze. Może w przyszłym tygodniu się pożyczę od kolegi to wtedy sprawdzę. Ale sprawdziłem napięcie w trakcie ładowania i zmierzone od tego co pokazuje ładowarka w trakcie ładowania różni się 0.05V więc chyba nie jest źle.
ODPOWIEDZ