Gimbal HAKRC Storm32 do XK Detect X380 - jak podłączyć?

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
barrok
Posty: 25
Rejestracja: wtorek 03 maja 2016, 21:46
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Gimbal HAKRC Storm32 do XK Detect X380 - jak podłączyć?

Post autor: barrok »

Cześć,

proszę o pomoc w podłączeniu gimbala 3 osiowego HAKRC Storm32 do quadcoptera XK Detect X380. Na wstępie zaznaczam, że jestem totalnie zielony w temacie. Przeglądałem posty na forum związane z tym gimbalem, ale używana w nich nomenklatura od razu mnie przeraziła. Potrzebuję instruktażu od początku. Co należy zrobić i co przygotować, żeby taki gimbal podłączyć do wspomnianego quadcoptera? Znajdą się chętni do pomocy?
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Gimbal HAKRC Storm32 do XK Detect X380 - jak podłączyć?

Post autor: Głuś »

Ten bimbal jest praktycznie gotowy - wystarczy umieścić kamerę i podłączyć zasilanie plus sterowanie z odbiornika/FC. Jako tako będzie pracował na standardowych ustawieniach. Wszystko masz tutaj: http://www.olliw.eu/storm32bgc-v1-wiki/ ... _Tutorials
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
barrok
Posty: 25
Rejestracja: wtorek 03 maja 2016, 21:46
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Gimbal HAKRC Storm32 do XK Detect X380 - jak podłączyć?

Post autor: barrok »

Ok, dziękuję za linka. Jednak chodzi mi o to żeby jakoś zacząć. Tam rzeczywiście jest mnóstwo informacji, wprawdzie po angielsku, co nie ułatwi, bo nie znam na tyle języka, żeby swobodnie czytać tak obszerne opisy. Liczę na początek na coś w rodzaju "quick start". W jakieś szczegóły, kalibracje itp będę się zagłębiał jak trochę obczaję o co chodzi. Na chwilę obecną udało mi się podłączyć zasilanie :-) co akurat nie jest skomplikowane. Jednak jak podłączyć teraz sterowanie gimbalem. Na płycie Storma jest 5 pinów oznaczonych kolejno:

GND
RC-0
RC-1
RC-2
RC-3

A właściwie jak się przyjrzeć, to jest 5 pinów w jednym rzędzie, a nad nimi kolejne 4 na zdjęciu częściowo przysłonięte złączkami.
01-piny_storm.JPG
01-piny_storm.JPG (150.76 KiB) Przejrzano 3647 razy
Z drona wychodzą tylko 3 piny, których opis znalazłem w sieci:
04-opis-detect.jpg
04-opis-detect.jpg (120.88 KiB) Przejrzano 3647 razy
Na razie podłączyłem eksperymentalnie dwoma kabelkami, niebieski i czerwony, do wyjścia z Detecta tj. GND i S:
02-piny-detect.jpg
02-piny-detect.jpg (238.3 KiB) Przejrzano 3647 razy
Natomiast podłączenie do płyty Storma widać na pierwszym zdjęciu tj. GRD i RC-2. Przy tym podłączeniu mogę sterować gimbalem w prawo i lewo. Poza tym, w zależności jak postawię cały zestaw (dron z gimbalem), to gimbal różnie się ustawia, tzn. nie ustawia się centralnie do przodu, chyba, że ręcznie go w takiej pozycji zwrócę, a następnie podłączę zasilanie.

Podaję jeszcze schemat jaki jest w instrukcji do Storma32:
03-schemat-storm.jpg
03-schemat-storm.jpg (145.75 KiB) Przejrzano 3647 razy
I co teraz z tym wszystkim począć? Jak to podłączyć? Które piny i gdzie? :roll:

Proszę o wyrozumiałość, nigdy nie miałem styczności z gimbalami :-)
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Gimbal HAKRC Storm32 do XK Detect X380 - jak podłączyć?

Post autor: Głuś »

barrok pisze:wprawdzie po angielsku, co nie ułatwi, bo nie znam na tyle języka, żeby swobodnie czytać tak obszerne opisy. Liczę na początek na coś w rodzaju "quick start"
A Ty myślisz że mi i setkom kolegów z forum ktoś tłumaczy? Google Translate i jedziesz - nikt za Ciebie tego nie zrobi :-)

Tutaj masz w przyjaźniejszym języku jak zrobić kalibracje:



:-)

Jak dobrze pamiętam to podłączasz dwa kanały do RC1 i RC2, zresztą sam słusznie zauważyłeś że działa YAW na RC2, więc na RC1 będzie Pitch (nachylanie gimbala). Jeśli nie masz dwóch wolnych kanałów/potencjometrów w radiu to zrezygnuj z YAW, a podłącz PITCH. To praktycznie tyle z "instalacji" gimbala w modelu. Reszta to wyważanie kamery na gimbalu, kalibracje, pidowanie itp.

Zanim zaczniesz grzebać w ustawieniach zrób sobie kopie zapasową do pliku i najpierw polataj bo może się okazać że fabryczne ustawia będą dla Ciebie zadowalające.
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
barrok
Posty: 25
Rejestracja: wtorek 03 maja 2016, 21:46
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Gimbal HAKRC Storm32 do XK Detect X380 - jak podłączyć?

Post autor: barrok »

Dziękuję Ci, właśnie takiej podpowiedzi oczekiwałem w kontekście tego, że przeglądnąłem różne strony na necie i poczytałem. Jednak moja wiedza nie poparta czyjąś podpowiedzią była dosyć niepewna. Niestety, dałem straszliwej dupy, chociaż trudno mieć do siebie pretensje, bo skąd mogłem wiedzieć... że nie wolno (przynajmniej w tym modelu i tego gimbala) podłączać kiedy dron jest podpięty pod zasilanie. Zjarałem płytę główną :!: Nadaje się do wymiany :-x
Na FB jest prężna grupa skupiająca właścicieli Detecta. Jak wrzuciłem posta z filmem ukazującym objawy mojego latadła, to szybko uzyskałem diagnozę, wiele pomocnych podpowiedzi, linki do tanich części itp itd.
Nawiasem mówiąc, zamówiłem jeszcze jeden egzemplarz, bo znalazłem w fajnej cenie z szybką dostawą. Wprawdzie mogłem zamówić samą płytę główną, jednak czas oczekiwania 30-45 dni. Druga rzecz, że trzeba to samemu polutować i później wgrać firmware, zbindować. Trochę zachodu jak dla mnie, a przede wszystkim długi czas oczekiwania. Doszedłem do wniosku, że obecny model zostanie na części i jak nie puszczę z dymem następnej płyty głównej, to będzie spokój na jakiś czas, nawet jak się coś wydarzy, bo części będzie dużo.

Mógłbyś jeszcze napisać co to jest pidowanie???

PS.
Dla ścisłości PITCH jest na RC-0 - to wynika nawet z tego schematu, który zamieściłem w pierwszym poście.

Aaa i jeszcze jedno... a co to jest na RC-3 - lock/follow ? No i tam jest jeszcze taka uwaga w nawiasach (Two switches) - czego się to tyczy?
tombstone
Posty: 750
Rejestracja: środa 17 lut 2016, 11:04

Re: Gimbal HAKRC Storm32 do XK Detect X380 - jak podłączyć?

Post autor: tombstone »

ja ci podpowiem gdzie najszybciej znaleźć odpowiedź, na ... YT
https://www.youtube.com/results?search_ ... onnections
filmów z linku nie przeglądałem...
ODPOWIEDZ