Jakiego drona wybrać?

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Pilot RC UK
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 10 lip 2017, 20:15
Lokalizacja: United Kingdom

Jakiego drona wybrać?

Post autor: Pilot RC UK »

Witam. Podlacze sie do pytania w temacie postu. Poniwaz wlasnie zakonczylem swoje dotychczasowe hobby jakim bylo motocyklowanie i zostalo mi sporo gotowki po sprzedazy swojego sporta chcialbym sprawic sobie w ramach zaczecia nowego hobby konkretnego drona z FPV. Dodam ze lotnictwem i modelarstwem RC interesuje sie od kiedy siegam pamiecia, chociaz nie mialem zbyt wiele sposobnosci by zajac sie tym wczesniej. Przyszedl jednak czas ze mam jakies tam srodki i bardzo chcialbym tego sprobowac. Od razu wyprzedze odsylanie mnie do dzialu dla poczatkujacych stwierdzeniem ze latanie nie jest mi obce jako ze ostatnich pare miesiacy latalem akrobacyjnym samolotem w stylu jet-fighter na silniku bezsczotkowym i radiu marki Spectrum; Ponadto poprobowalem latania dronami (kilka tanich zabawek z supermarketu) by ogarnac podstawy oraz przestawic sie z latania samolotem rc na drona; w przeszlosci rowniez mialem troche stycznosci z helikopterem RC ktory szybko jednak rozbilem co jednak w sumie dalo mi sporo doswiadczenia. Nie jestem wiec poczatkujacy..! Nie bede wliczal w to setek godzin na symulatorach komputerowych w tym symulatorach RC bo to mniej istotne.
Zatem.. Wiem ze zabawa ta nie jest tania jak chce sie w to pobawic z satysfakcja wiec zadne "tanie" i "tanio" nie jest u mnie rzecza priorytetowa. Ma byc przede wszystkim dobrze. Chce kupic generalnie drona do RC racing a nie jakiegos tam powolnego latanie z robieniem zdjec. Zatem musi to byc wersja szybka i mniej stateczna (stabilna) wiec raczej juz dla sredniozaawansowanych ktorzy mieli do czynienia z rc. Poniewaz nie mam czasu zaglebiac sie w szczegoly elektorniczne (nie mam scislej wiedzy w tych kwestiach), poza podstawami ktore sa wiadome dla kazdego RC pilota, chcialbym prosic o pomoc w zakupie konkretnego drona sredniego/dalekiego zasiegu z bardzo dobrym zestawem FPV o przynajmniej dobrej jakosci obrazu oraz dalekim zasiegiem zeby nie stracic obrazu w krytycznym momencie.
Wiem ze obecnie na topie jest marka Fatshark dominator i modele V3 oraz wyzsze. Troche kosztuja ale jesli sa dobre bylbym w stanie jes spokojnie nabyc. Na jaka platforme jednak mialbym to wsadzic. Myslalme by poczatkowo sprobowac wsadzic kamera na swoj RC jet (na probe), ale dron jest zakupem dolecowym. W niedalekiej przyszlosci mysle o jakichs zlotach na zawody wyscigow dronow tutaj w UK gdzie mieszkam.
Co polecacie jesli chodzi o kamery oraz gogle FPV oraz dron. Chcialybym smiescic sie w okolo 600-800 funtow. Wiem ze za to nie kupie produktu z najwyzszej polki ale cos co bedzie choc dobrej jakosci oraz da jakies osiagi.
Bede wdzieczny za sugestie. Najlepiej zeby bylo to cos dopasowane typu plug&play bo nie mam zdolonosci w zakresie lutowania. Da sie cos skombinowac? Moze jakies gotowce? pozdr.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Co wybrać pierwszy zestaw FPV

Post autor: Verid »

Pilot RC UK pisze:Witam. Podlacze sie do pytania w temacie postu
Temat oryginalnego postu odnosił się do zestawu wideo (nadawanie i odbiór), nie latadła - wydzielam.
Pilot RC UK pisze:Chce kupic generalnie drona do RC racing
Pilot RC UK pisze:chcialbym prosic o pomoc w zakupie konkretnego drona sredniego/dalekiego zasiegu
Jedno z drugim się wyklucza. Albo wyścigówka albo daleki zasięg.
Pilot RC UK pisze:W niedalekiej przyszlosci mysle o jakichs zlotach na zawody wyscigow dronow tutaj w UK gdzie mieszkam.
Więc dobrze się przeryj przez przepisy które na takich imprezach obowiązują, szczególnie odnośnie mocy nadawania bo na Wyspach są dużo mniej tolerancyjni pod tym względem niż w PL i kary z tym związane również mają bardziej dotkliwe...
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Re: Jakiego drona wybrać?

Post autor: Adasko »

Verid pisze:Więc dobrze się przeryj przez przepisy które na takich imprezach obowiązują, szczególnie odnośnie mocy nadawania bo na Wyspach są dużo mniej tolerancyjni pod tym względem niż w PL i kary z tym związane również mają bardziej dotkliwe...
Sorry Verid ale troche piszesz z kosmosu chyba ze wiesz o czyms czego ja nie wiem
tu tez sa MODELARZE ktorzy jak w PL i na calym swiecie sa kombinatorami i cos musza ulepszyc
inna sprawa ze wiedza kolegi jest mala bo jak napisales
rece wyklucza long range
to ze kolega chce to nie znaczy ze da rade
w racekopterach krety sa codziennoscia
bez umiejetnosci napraw ,lutowania kazde wyjscie na loty zakonczy sie kupnem nowego modelu co oznacza 200f za lot :-)

niech kolega napisze skad jest moze blisko mnie to cos pozkaze cos objasnie
moze podejdzie do tematu z innej strony
Awatar użytkownika
Puuf
Posty: 264
Rejestracja: wtorek 07 lut 2012, 10:29
Lokalizacja: Hamburg

Re: Jakiego drona wybrać?

Post autor: Puuf »

Chodzilo zapewne o czestotliwosci i moce nadajnikow. Np. 5.8GHz, max 25 mW.
Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: Jakiego drona wybrać?

Post autor: Jagoda »

Pilot RC UK pisze: Bede wdzieczny za sugestie. Najlepiej zeby bylo to cos dopasowane typu plug&play bo nie mam zdolonosci w zakresie lutowania. Da sie cos skombinowac? Moze jakies gotowce? pozdr.
Sugestie i owszem.
RTF-Y Walkera z serii 210, 250, 320 - tak na początek.Zwłaszcza Furious 320

Kod: Zaznacz cały

Zatem musi to byc wersja szybka
- 120 km/h
Pozdrawiam. :), :)
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Jakiego drona wybrać?

Post autor: Verid »

Adasko pisze:Sorry Verid ale troche piszesz z kosmosu chyba ze wiesz o czyms czego ja nie wiem
tu tez sa MODELARZE ktorzy jak w PL i na calym swiecie sa kombinatorami i cos musza ulepszyc
Oczywiście, latający "na pałę" są wszędzie i absolutnie nie było moim zamiarem negowanie tego. Chciałem zwrócić uwagę że po pierwsze środowisko modelarskie, szczególnie w światku racerowym, jest co raz mocniej samoregulujące - nie raz nie dwa widziałem latacza "uziemnionego" przez resztę bo wszyscy mieli zawodnicze 25mW a on jeden 600mW i ze wspólnej zabawy nici a po drugie, obserwując różne dyskusje nt latania na wyspach, odnoszę mylne być może wrażenie że siły porządkowe po tamtej stronie kanału są nieco bardziej wyedukowane co wolno a czego nie więc wolę koledze na zaś poddać pod rozwagę i doczytanie że nasze zabawki to nie całkiem dziki zachód niż żeby miał zainwestować w sprzęt którego nie wykorzysta albo miał potem piszczeć "nie wiedziałem" bo w okolicy się trafił złośliwy radioamator.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Re: Jakiego drona wybrać?

Post autor: Adasko »

Verid pisze:
Adasko pisze:Sorry Verid ale troche piszesz z kosmosu chyba ze wiesz o czyms czego ja nie wiem
tu tez sa MODELARZE ktorzy jak w PL i na calym swiecie sa kombinatorami i cos musza ulepszyc
Oczywiście, latający "na pałę" są wszędzie i absolutnie nie było moim zamiarem negowanie tego. Chciałem zwrócić uwagę że po pierwsze środowisko modelarskie, szczególnie w światku racerowym, jest co raz mocniej samoregulujące - nie raz nie dwa widziałem latacza "uziemnionego" przez resztę bo wszyscy mieli zawodnicze 25mW a on jeden 600mW i ze wspólnej zabawy nici a po drugie, obserwując różne dyskusje nt latania na wyspach, odnoszę mylne być może wrażenie że siły porządkowe po tamtej stronie kanału są nieco bardziej wyedukowane co wolno a czego nie więc wolę koledze na zaś poddać pod rozwagę i doczytanie że nasze zabawki to nie całkiem dziki zachód niż żeby miał zainwestować w sprzęt którego nie wykorzysta albo miał potem piszczeć "nie wiedziałem" bo w okolicy się trafił złośliwy radioamator.
co za tym idzie jest ubezbieczenie i szkolenia co mozna a co nie
kazda inna osoba latajaca RC nawet tradycyjnie jest dla policji osoba do ukarania mandatem srednio od 60 f
Gdy zapomnialem licencji tyle wlasnie dostalem


Niestety tu nie ma wolnej amerykanki dla amatorow .ale w bedac zrzeszony w klubie juz mozesz troche wiecej
a w moim klubie to juz wiekszosc lata na dopalach ale ..... zawsze zostaje jakies ale....
czy to jest legalne
wiadomo ze wszystkie zloty , turnieje sa organizowane pod BS
robbo2k
Posty: 19
Rejestracja: piątek 02 cze 2017, 13:53
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Jakiego drona wybrać?

Post autor: robbo2k »

Ja rozumiem iż ludzie mają pieniądze ale naprawdę ktoś poleca Furious 320 na pierwszy dron?

A Symulatory , małe latadełka na brushlessach to jednak nie lepsza droga?
Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: Jakiego drona wybrać?

Post autor: Jagoda »

robbo2k pisze:Ja rozumiem iż ludzie mają pieniądze ale naprawdę ktoś poleca Furious 320 na pierwszy dron?
Czemu nie?
Wątkotwórca przeznacza do 800 funtów.
Furious 320 ca 2500-2700 PLN i na gogle jeszcze starczy.
Gotowiec z GPS i jest.......szybki na czym też w/w zależy.
Pozdrawiam. :), :)
Awatar użytkownika
Pilot RC UK
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 10 lip 2017, 20:15
Lokalizacja: United Kingdom

Re: Jakiego drona wybrać?

Post autor: Pilot RC UK »

Siema. Dzieki za odpowiedzi i polecajacych. Na razie do zawodow mi jeszcze daleko - to taki plan na kiedys. Jak pisalem wczesniej opanowalem podstawy latania dronami ale wiadomo - aby isc do przodu i robic postepy nalezaloby zaczac latac sprzetem ze sredniej i wyzszej polki - czyms z dobrym radiem i osiagami. Inaczej to robi sie po prostu nudne latac na zabawkach. Co do latania RC w UK to latam jak to ktos nazwal "na pale" czyli nie w zadnym klubie bo wszystkie sa gdzies daleko a mi sie nie chce jechac daleko by chwile pobzykac. Ide wiec do parku (a tych tu gdzie mieszkam nie brakuje dookola) i na zwyklym parkflyer z silnikiem bezszczotkowym nikt nic do mnie nie ma.. Czasem nawet sa jacys gapie i kibice sie znajda. Policja..??? Hmm.. mysle ze nawet jakby ktos im cos zglosil to i tak by nie przyjechali.. Bo oni tu maja wszystko za przeproszeniem daleko w czterech literach.. do kradziezy w bialym dzien czy wlamania im sie tylkow nie chce ruszyc a co dopiero do jakichs skarg ze ktos tam sobie brzeczy w parku jakims rc samolotem czy dronem.. sic. Bardzo bym sie zdziwil gdyby ktos przyjechal. Dzieki za konkretne pozycje. Co do atakowania kretow mysle jednak ze nie bedzie tak zle. A zalezy mi na tym by dron byl dobry - nie jakies tanie badziewie co ledwo lata no i obraz z FPV - jak najwyzeszej jakosci i bez lagow. To mysle jest kluczowe. Co do przepisow i regulacji bede sie martwil jak juz zaczne szukac klubu by polatac w grupie i na zawodach. Na tym etapie jakim jestem czyli amator i latania gdzies w parakach czy na odludziach to skupie sie na roziwnieciu umiejetnosci. Dron juz mi poleciliscie a co z goglami..? I jak to sie ma co do zaklocen bo cos czytalem na forum angielskim ze nie moze byc ta sama czestotliwosc RC nadajnika co FPV nadajnika bo sie to gryzie i moze przysporzyc problemow. Czy to prawda?
pzdr.


Ta walkera 250 zapowiada sie nie zle na poczatek..:

http://www.ebay.co.uk/itm/UK-Original-W ... SwQTVV84Zl

Predkosci moze nie sa w niej powalajace ale mysle ze 100km/h na pierwszy dron wyscigowy to troche moze byc za duzo i przerosnac moje ambicje i umiejetnosci. Brakuje mi tylko do tego zestawu dobrych gogli bo nie daja w zestawie.. Co by pasowalo do tego drona..?
Takie cos mi znajduje z tych lepszych gogli.. Czy to podsasuje? Warte sa uwagi?

http://www.ebay.co.uk/itm/Fat-Shark-Dom ... 1438.l2649
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Jakiego drona wybrać?

Post autor: Adrián »

Gogle dobre, też na takich latam. Tylko pamiętaj, że to 16:9 są kamery pod 16:9, ale na 4:3 też da się latać. Kiedyś sobie wymienisz.
Ale będę namawiał do złożenia samemu.
Jest co najmniej kilka powodów.
Z tych ważniejszych, to nauka, która szybko Ci się przyda. To urazowy sport dla koptera, będziesz musiał się szybko nauczyć wymieniać i lutować.
druga sprawa, zwykle jest taniej, albo wybierasz te części, które są dobre, a nie to, co zalega producentowi na półce.
Awatar użytkownika
Pilot RC UK
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 10 lip 2017, 20:15
Lokalizacja: United Kingdom

Re: Jakiego drona wybrać?

Post autor: Pilot RC UK »

Mysle ze chce juz 16:9 - te nizsze rozdzielczosci sa rozczarowujace.. Jak sie bawic to sie bawic. Czyli albo zostaje kupic tak dron ktory ma juz wbudowane kamere obslugujaca taka rozdzielczosc albo samemu taka wstawic w gotowca lub drona bez kamery.. Czy to duzo zabawy by taka dobra kamerke samemu zamontowac??
BTW. Jesli chodzi o lut kabelkow to cos tam kiedys kombinowalem ale to dawno bylo. Jesli chodzi o uklady scalone to musialbym najpierw skonczyc szkole elektornik zeby sie za takie rzeczy brac.. wole wymieniac cale podzespoly i tyle. Trudno ze strace kase - na inne hobby idzie jej jeszcze wiecej. Nie martwie sie tym.
:D
To jakie te kamery sa dobre i co bedzie dzialalo z tym Fatshark V3?
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Re: Jakiego drona wybrać?

Post autor: Adasko »

na poczatek jednak proponuje
cos zbudowac samemu wtedy zrozumiesz caly temat
uwazam ze temat do zamkniecia
ile mozna piane bic
noman1
Posty: 94
Rejestracja: piątek 23 cze 2017, 10:19
Lokalizacja: Wrocek

Re: Jakiego drona wybrać?

Post autor: noman1 »

Jeśli chcę jeździć samochodem to nie zaczynam od zbudowania samochodu tylko od nauki jazdy....
Jak ktoś się wciągnie to sam dojdzie do wniosku czy budować kopter czy nie.
Markon
Posty: 226
Rejestracja: niedziela 31 lip 2016, 18:50
Lokalizacja: Śląsk

Re: Jakiego drona wybrać?

Post autor: Markon »

Ja tam zacząłem od budowy koptera i korzystania z symulatora zamiast kupować bzikadła typu cheerson :D
Nie ma w tym hobby możliwości ominięcia lutowania, to jest niemożliwe choćbyś nie wiem jak się starał, bo przewody się urywają i będą urywać.
Zacząłbym w Twoim przypadku od aparatury typu Taranis X9D lub Q X7 i nauki "pamięci mięśni" na symulatorze. Bardzo to pomaga jak będziesz się pierwszy raz wznosić, bo nie będziesz musiał się zastanawiać co się stanie jak dasz drążki "tak", a co się stanie jak dasz w drugą stronę.
Konkrety, kamera z nadajnikiem video w systemie plug&play. Pozbywasz się oczywiście OSD czyli np informacji o napięciu pakietu w FPV, ale to koszt wygody. Zasięg transmitera też nie będzie nie wiadomo jaki, wątpię, by ktoś miał więcej niż 1,5 km zasięgu na czystym polu na racerze.
https://www.banggood.com/RunCam-Micro-S ... mds=search
Do tego bierzesz combo FC+4in1 ESC co pozbawia dużej ilości lutowania np.
https://www.banggood.com/DYS-30_5x30_5m ... mds=search
https://www.banggood.com/DYS-F30A-30amp ... mds=search
W tym momencie lutujesz do ESC 4 silniki (czyli 12 padów do lutowania), odbiornik aparatury (3 kabelki do lutowania) i wtyczkę do zasilania nadajnika wideo (2 kabelki do lutowania), ustawiasz FC, tryby lotu i całą tonę innych rzeczy czysto programowych i możesz latać ! O ile się orientuje, do ESC jest już przylutowany przewód z wejściem na pakiet (złącze XT60). Ramę do tego całego bajzlu musisz dobrać sam według preferencji :)
ODPOWIEDZ