Obrót YAW przy zmniejszaniu THORTTLE

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

arrecky
Posty: 68
Rejestracja: czwartek 10 gru 2015, 09:31
Lokalizacja: Chorzów

Obrót YAW przy zmniejszaniu THORTTLE

Post autor: arrecky »

Witam. Problem dotyczy racera w konfiguracji SPR F3 + LittleBee Spring 30A w trybie Dshot150 + Cleanflight 2.0.3. Przy lataniu w trybie acro i zmniejszaniu powolnym thorttle quad wykonuje obrót (oś YAW), zawsze w prawo o ok 5-10 stopni. Jest to dość szybki ruch. Zauważyłem ,że występuje tylko przy pewnym położeniu drążka thorttle - przekroczenie tej pozycji niżej albo nie powoduje obrotu albo jest on dużo mniejszy - ot takie drgnięcie w prawo. Będę wdzięczny za jakieś naprowadzenie w kierunku rozwiązania tego problemu.
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2353
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Obrót YAW przy zmniejszaniu THORTTLE

Post autor: maxiiii »

Naprowadzenie - potencjometr w gimbalu.
arrecky
Posty: 68
Rejestracja: czwartek 10 gru 2015, 09:31
Lokalizacja: Chorzów

Re: Obrót YAW przy zmniejszaniu THORTTLE

Post autor: arrecky »

Nie miałem nigdy styczności z gimbalami - czy chodzi o trymowanie?
EDIT
Jeżeli chodzi o pływanie sygnału z nadajnika - to można to chyba wykluczyć - w logach z lotów rcthorttle nie skacze w tych problematycznych momentach i jest stałe - no chyba że zmienia się bardzo szybko i logi tego nie łapią. W cleanflight mam ustawione dodatkowo YAW deadband na 5 ięc powinien mi filtrować jakieś oscylacje...
arrecky
Posty: 68
Rejestracja: czwartek 10 gru 2015, 09:31
Lokalizacja: Chorzów

Re: Obrót YAW przy zmniejszaniu THORTTLE

Post autor: arrecky »

Problem rozwiązany samodzielnie - pewnie było tysiąc razy ale ku potomności:
receptą na wyeliminowanie oscylacji wokół osi YAW i w moim przypadku objawiające się obrotem drona (przy zmniejszaniu thorttle -zawsze do pewnej określonej wartości) o wartość kilu stopni okazała się zmiana mocowania FC do ramy.
Poprzednio FC był umocowany na samych plastikowych tulejkach - jako lekarstwo zastosowałem wibroizolatory i poprawiłem siłę mocowania - objawy ustały.
Podejrzewam, że poprzedni sposób mocowania był dość niepewny z racji trudności jaką sprawił mi rozkład łącz w kontrolerze SPR F3 z zintegrowanym OSD - w wypadku 2 otworów montażowych wejścia portów uniemożliwiały przykręcenie nakrętek - nakrętki w w/w FC są blokowane przez gniazda co wymusza przy montażu dokręcanie śrub "od dołu". W moim przypadku mogło to spowodować obluzowanie niższych partii rozdzielających fc od pdb i ramy. Nie bez znaczenia ma tu pewnie upakowanie wszystkich części na wcisk w ramie qav-x 214mm - bezpośrednio nad kontrolerem znajduje się odbiornik gr12l w obudowie.
Obecnie co widać w logach i po lotach, oscylacje zostały wyeliminowane co pozwala mi na swobodne pidowanie w osi YAW.
ODPOWIEDZ