Definicja i granice lotu rekreacyjnego

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Gurgie
Posty: 4
Rejestracja: środa 12 kwie 2017, 02:05

Definicja i granice lotu rekreacyjnego

Post autor: Gurgie »

Witam, jak wygląda sprawa z recenzjami dronów? Przepisy mówią o podziale na loty rekreacyjne/komercyjne, ale nie wiem jaką mają one definicję.

Chcę nagrać sobie materiał/recenzję z mojej pierwszej mega amatorskiej zabawy dronami, i użyć w nim filmików z kamerki w tym dronie, następnie podzielić się tym w internecie.
Nie pracuję z dronami, nie reklamuję też żadnych obiektów/produktów używając dronów, nie zajmuje się dronami na co dzień.

Czy ewentualna monetyzacja/reklamy pod filmikiem coś zmieniają (akurat to mnie nie dotyczy bo bez reklam będzie, po prostu jestem ciekaw ^^)?

Przeczytałem ten temat:
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=42&p=395306
Ale przypadek trochę inny, no i na starych przepisach.
Ostatnio zmieniony środa 10 maja 2017, 21:31 przez Gurgie, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Definicja i granice lotu rekreacyjnego

Post autor: Adrián »

To poczytaj, tu masz aktualne http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=53&t=39540
Gurgie
Posty: 4
Rejestracja: środa 12 kwie 2017, 02:05

Re: Definicja i granice lotu rekreacyjnego

Post autor: Gurgie »

No właśnie czytałem te obecne ustawy/przepisy i nie jestem pewien jak tą komercyjność/rekreacyjność interpretować i rozróżnić tak na 100% ^^
e: Tzn, jest powiedziane "rekreacyjne/sportowe" i "inne niż rekreacyjne/sportowe". Nie wiem jak to rozumieć.
madej
Posty: 53
Rejestracja: piątek 18 lis 2016, 17:14
Lokalizacja: Kraków

Re: Definicja i granice lotu rekreacyjnego

Post autor: madej »

W ustawie nie ma definicja ani wzmianki o lotach komercyjnych. Nie ma też definicji lotów rekreacyjnych. Można wywnioskować więc, że jeśli nie masz licencji, możesz latać tylko wg zasad lotów rekreacyjnych albo sportowych, czyli w czasie tych lotów musisz spełniać odpowiednie warunki (np. nie zbliżać się do osób i budynków, latać do zadanej wysokości, itp.). Wśród tych obostrzeń nie ma wzmianki o zakazie pobierania wynagrodzenia za utwory związane z lotem rekreacyjnym. Tak więc za umieszczanie utworów na youtube moim zdaniem nic Ci nie grozi. Ale raczej nie umieszczał bym utworów na których gonisz dronem jakieś dzieciaki, bo to będzie dowód na naruszenie przepisów.
np. takich bym nie zamieszczał (nawet jeśli to ustawka):



albo takiego (abstrahując od tego, że to nie na terenie Polski)

Gurgie
Posty: 4
Rejestracja: środa 12 kwie 2017, 02:05

Re: Definicja i granice lotu rekreacyjnego

Post autor: Gurgie »

Ok, czyli o ile dobrze rozumiem wszystko jest kwestią nie tyle tego czy ktoś by chciał na tym zarabiać, a tym czy robi rzeczy mieszczące się w tym co wolno po prostu bez zezwolenia. Czyli gorzej jest latać dla zabawy powiedzmy nad lotniskiem niż zarobkowo na polu 5 metrów nad ziemią. Różne rzeczy ludzie mówili to byłem zmieszany :)

Dziękuję.
robbo2k
Posty: 19
Rejestracja: piątek 02 cze 2017, 13:53
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Definicja i granice lotu rekreacyjnego

Post autor: robbo2k »

Rekreacja to forma aktywności umysłowej lub fizycznej podejmowana poza obowiązkami zawodowymi, społecznymi, domowymi i nauką. Stosowana w celu odpoczynku i rozrywki..

Jeśli latasz by zarabiać na filmach YT to jest to lot komercyjny, tu bedzie pole do interpretacji sądu. Zasadniczo jednak jeśli przychody z YT nie będą głównymi twoimi przychodami (nie mają charakteru działalności zarobkowej) to bez problemu możesz umieszczać reklamy w filmach z wakacji zrobionych dronem. Przykładowo Casey Netstat nawet testując drony to działalność jak najbardziej komercyjna bo inna skala. Ale Janusz publikujący film z wakacji na swoim vlogu może bez problemu wrzucić Google AdSense.
ODPOWIEDZ