Aparatura dla początkujących

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

CichyBart
Posty: 74
Rejestracja: sobota 04 mar 2017, 07:04

Aparatura dla początkujących

Post autor: CichyBart »

Hej,
Przegrzebałem forum i nie ma chyba wątku wyłącznie o aparaturach.
Za namową kilku osób przymierzam się do pioneer 1400 / sky surfer w wersji ARTF. Przyszłościowo chcę lata FPV (ponad 10 lat to za mną chodzi).

Na appkę >10k nie stać początkujących (w tym mnie).

Aktualnie wypatrzyłem
HK Turnigy 9XR PRO za około 410zł.
Jednak tutaj trochę martwi mnie ew. gwarancja.

Inne osoby poleciły mi
FlySky FS-i6 6CH (z telemetrią).
i tutaj ciekawostka: rozbudowa do 10ch

Priorytety: dostępne małe odbiorniki z telemetrią, zasięg (oczywiście poza terenem zabudowanym i z widocznością nadajnik/odbiornik).

Jako początkujący proszę o pomoc / opinie / konstruktywne uwagi.
Awatar użytkownika
panrkrolik
Posty: 42
Rejestracja: wtorek 30 sie 2016, 11:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Aparatura dla początkujących

Post autor: panrkrolik »

Na HB warto poczekać na promocję bo często 9XR Pro za ok 59/69$ jest do kupienia. W tej cenie masz QX7 z wbudowanym nadajnikiem XJT która jest najbardziej przyszłościowym wyborem.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Aparatura dla początkujących

Post autor: Adrián »

panrkrolik pisze:W tej cenie masz QX7 z wbudowanym nadajnikiem XJT która jest najbardziej przyszłościowym wyborem.
Z budżetowych rozwiązań ;-)

Ale też jestem zdania, że na dzień dzisiejszy z tańszych opcji, to najlepszy wybór. Chyba, że nie chcesz frsky, to warto pomyśleć nad 9xr pro w normalnych cenach, czyli 59$ + 11,30$ za wysyłkę z HK
CichyBart
Posty: 74
Rejestracja: sobota 04 mar 2017, 07:04

Re: Aparatura dla początkujących

Post autor: CichyBart »

A czemu nie FS-i6? z odbiornikiem FS-iA6B w teorii około 1800m (pewnie z 1300-1500 realne). Dodatkowo telemetria też jest, dodatkowo gwarancja w granicach kraju i jedyne 280zł. Odbiorniki do tego z telemetrią mniej niż 90zł. 10 kanałów (po upgradzie).
Praktycznie do zastosowań na początek (na początek model z 4CH, później może coś bardziej rozbudowanego). Następnie dołożenie FPV to już do appki nie ma nic. Do tego odbiorniki dostępne w PL.

Żebyście mnie źle nie zrozumieli - kupuję także poza PL, lecz brać sprzęt za 500zł, praktycznie bez gwarancji a do tego można trafić na cło / podatek.

Gdyby 9xr pro była faktycznie w cenie do 300zł to można się zastanowić mocno. Na QX7 za duży wydatek na początek.

Rozumiem, że 9xr pro ma sporo więcej możliwości niż FS-i6. Czy ma lepszy zasięg też? Po postach z innych tematów tego forum odnoszę wrażenie, że jest tutaj sporo zwolenników Turnigy (nie mylę się?).

Zastanawia mnie co miałeś na myśli:
Adrián pisze:Chyba, że nie chcesz frsky
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Aparatura dla początkujących

Post autor: Adrián »

CichyBart pisze: 9xr pro ma sporo więcej możliwości niż FS-i6. Czy ma lepszy zasięg też?
Pewnie Cie zaskoczę, ale zasięg wynosi równe 0 :mrgreen:

Jaki zasięg będziesz miał, zależy od Ciebie i wybrania linku rc. W pl chyba najbardziej popularne, to frsky na 2.4 i eleres na 433. Oba systemy mają swoje wady i zalety.

Dlatego wspomniałem o frsky (moim zdaniem, najlepszy wybór linku rc 2.4g), jak doliczysz dobry link rc, to wyjdzie + 180-250zł. Cena 9xr pro wzrasta, do tego bateria i nie robi się już tak kolorowo.

q7, ma już dobry link frsky (nadajnik) wbudowany, wystarczy dokupić odbiornik, według potrzeb.

Z 3, które podałeś chcąc mieć frsky, niezastanawiał bym się i brał q7, bo rozumiem, że na x9d (taranisa) nie wyskrobiesz. Masz już cały kompet. Do 9xr pro, jeszcze potrzebna bateria.

Dużo ma zwolenników, bo to jedna z najlepszych budżetowych apek. Ale po wyjściu q7, może się to szybko zmienić.

Z tą gwarancją, to hmm bywa naprawdę róznie.. Już niestety nie raz się przekonałem, że świstek papieru w PL, nie znaczy wiele.. Albo trzeba się prosić o swoje prawa..
Z banggood, czy hobbyking, jeszcze się nie przejechałem i nigdy nie wyszedłem stratny.
CichyBart
Posty: 74
Rejestracja: sobota 04 mar 2017, 07:04

Re: Aparatura dla początkujących

Post autor: CichyBart »

I po to jest forum (żeby uratować parę zł...).
Tylko, że Q7 kosztuje ponad 500zł, a to już całkiem sporo, gdy na początek chcę latać praktycznie 2 - 3ma modelami (w tym roku zapewne tylko pioneer lub odmiany ale 1400; aktualnie będę "uczył się latać" na F949 3ch, w domu ćwiczę na RF7.5).
Nie mam przekonania, że wykorzystam wszystkie możliwości QX7 latając czysto hobbystycznie / amatorsko (w moich okolicach nie ma nikogo, kto by latał).
W takim razie szala delikatnie przechyla się na FS-i6 chyba, że jesteście w stanie przedstawić argumenty, które mnie przekonają (zależy mi na amatorskich lotach 1 / 1.5km max FPV docelowo, aktualnie loty z widocznością).
I tutaj cena z możliwościami, jakie FX-i6 posiada, chyba jest wystarczająca na początek (i chyba nawet docelowo) dla mnie?
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Aparatura dla początkujących

Post autor: Adrián »

CichyBart pisze:Nie mam przekonania, że wykorzystam wszystkie możliwości QX7 latając czysto hobbystycznie / amatorsko (w moich okolicach nie ma nikogo, kto by latał).
Mogę się pod tym podpisac, a własnie wymieniłem 9xr, później na pro, a teraz na tarnisa x9d plus i wiem, że tym razem zostanie na dłużej. Kiedyś jak padną gimbale wymienie na hall'a

Tak samo myślałem 2 sezony do tyłu. Wszystko wyadawało mi się drogie i niepotrzebne a i tak wylądował taranis.. Nie jest to znowu jakaś super hiper aparatura, bo są lepsze, jakościowo ale wiem, że tym razem na długo mi wystarczy.

Kup jak tak się upierasz, później możesz puścić dalej, jak nie będzie styrana, to pewnie pójdzie.

Ale frsky jest lepszym/pewniejszym linkiem i taranis, ma lepszej jakości podzespoły.

Zwykle początkujący kupują dwa razy ( co najmniej ;-) ) raz tanio, dwa dobrze ;-)

Flysky bym Ci polecił, jakbyś dopiero zaczynał i nie wiedział czy za miesiąc, czy dwa dalej będzie Cie to interesowało.
Ale Ty chyba jesteś innym przypadkiem.

Można znaleźć q7 za 105$ + wysyłka

Wybór nalezy do Ciebie.
Ale zastanów się, bo aparatura zwykle najdłużej zostaje i odsprzedając tańsze modele, zapewne stracisz.
Z.W15
Posty: 253
Rejestracja: wtorek 02 lut 2016, 18:54
Lokalizacja: montreal.kan

Re: Aparatura dla początkujących

Post autor: Z.W15 »

[quote="CichyBart"]A czemu nie FS-i6? z odbiornikiem FS-iA6B w teorii około 1800m (pewnie z 1300-1500 realne).


musze Cie zmartwic ,zasieg w praktyce to 200-300m a i blizej potrafi zerwac.

w/g mnie to QX7 jedynie warty do rozwazenia ,z tych tanich
A co do gwarancji -nigdy nie mialem problemow z chinolami a wierz mi zamawiam sporo,rocznie z 200-300 komand :lol:
CichyBart
Posty: 74
Rejestracja: sobota 04 mar 2017, 07:04

Re: Aparatura dla początkujących

Post autor: CichyBart »

Zakładając, że mnie namówicie na Q X7...:
banggood razem z RX8R 135$
gerbest (bez odbiornika) 127$
hobbyking bez odbiornika 105$ (wersja EU / brak na stanie)

1. Biorąc pod uwagę cło / vat, gdzie najlepiej zamawiać?
2. Mam możliwość zamówienia do punktu w Berlinie - skąd lepiej zamawiać do Berlina (cło / vat)?

ps:
2 informacje mnie zbiły z nóg:
Adrián pisze:Pewnie Cie zaskoczę, ale zasięg wynosi równe 0
dodatkowe koszty...
Z.W15 pisze:musze Cie zmartwic ,zasieg w praktyce to 200-300m a i blizej potrafi zerwac.
szybka sprzedaż...

Podsumowując, rozumiem, iż na Q X7 około kilometr polecę bez zmartwień o zerwanie łączności? (oczywiście FPV lub okulary ze szkłami +1k ;))
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Aparatura dla początkujących

Post autor: pawelsky »

CichyBart pisze:Podsumowując, rozumiem, iż na Q X7 około kilometr polecę
W ogolnosci tak, ale to zalezy od tego jaki odbiornik ostatecznie kupisz.
CichyBart pisze:(oczywiście FPV lub okulary ze szkłami +1k ;))
Chciales powiedziec - obserwator
skazi
Posty: 1437
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:25
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Aparatura dla początkujących

Post autor: skazi »

Vat przy takiej paczce praktycznie pewny, ja bym brał z banggood dodatkowy odbiornik zawsze się przyda, a z kodem toysho cena zestawu to 124.20$.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Aparatura dla początkujących

Post autor: Adrián »

Zasięg równy 0 oczywiście odnosił się do seryjnej 9xr /pro to tak gwoli ścisłości, ale pewnie tak to odebrałes ;-)
CichyBart
Posty: 74
Rejestracja: sobota 04 mar 2017, 07:04

Re: Aparatura dla początkujących

Post autor: CichyBart »

To już z tego robi się 700zł (mowa o Q7 + vat; cło nie należy się, gdyż poniżej 150 euro). Wysyłając do Berlina będzie taniej (czasem tam bywam). Ew czy ktoś będzie zamawiać coś więcej w przeciągu 2ch m-cy (priv)?
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Aparatura dla początkujących

Post autor: Adrián »

Przy większych zamówieniach, to dopiero polecicie z opłatami, więc nikt o zdrowych zmysłach tego nie zrobi ;-)

Niestety, nikt nie mówił, że jest to tanie hobby.. :-/
CichyBart
Posty: 74
Rejestracja: sobota 04 mar 2017, 07:04

Re: Aparatura dla początkujących

Post autor: CichyBart »

czyli chcąc latać powyżej 1km i nie płacąc 2x za nadajnik należy kupić na dzień dzisiejszy godzinę aktualną sekundę bieżącą FrSky Taranik Q X7 2.6GHz 16CH.
Jaki odbiornik proponujecie, by przy 1.5km się nie zdziwić?
ODPOWIEDZ