Zasilanie kontrolera naze 32

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

piqe2
Posty: 28
Rejestracja: czwartek 13 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Gaj, Małopolskie

Zasilanie kontrolera naze 32

Post autor: piqe2 »

Mam pytanie: gdzie podpina się zasilanie do "pudełkowej" wersji kontrolera naze 32 (http://abc-rc.pl/kontroler-lotu-tarot-n ... z4PdJyydQi). kontroler ma opisane wszystkie wyjścia, ale żadne nie jest wyraźnie oznaczone (np: tu zasilanie). Proszę o pomoc, chciałbym jak najszybciej doprowadzić
koptera do stanu używalności.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Zasilanie kontrolera naze 32

Post autor: Adrián »

Proszę manual http://abc-rc.pl/templates/images/files ... l-6751.pdf
Zanim cokolwiek podłączysz, trzeba się z nim zapoznać, tym bardziej, jak robisz to pierwszy raz.

Już nie wspominając, że jest schemat połączeń na stronie produktu i piszę, gdzie podpina się napięcie.
hmer1
Posty: 21
Rejestracja: piątek 17 lut 2017, 09:12
Lokalizacja: częstochowa

Re: Zasilanie kontrolera naze 32

Post autor: hmer1 »

Kocham takie odpowiedzi.. myślicie, że człowiekowi się nudzi i tak dla zgrywy truje wam dupę?? ja też mam problemy w trakcie budowy i staram się je rozwiązać ale boję się o cokolwiek pytać bo zaraz będzie głupia gadka zamiast szybkiej prostej pomocy. Człowiek szuka rozwiązania ale chyba po to jest to forum, żeby można było zapytać się kogoś doświadczonego i nie spalić płytki albo całego drona myślac, że instrukcje się dobrze zrozumiało.

też szukam odpowiedzi jak zasilić Naze32 REV6, szukam na necie cały dzień w instrukcji również, wydaje mi się za wiem ale dla pewności dalej szukam odpowiedzi a na forum jak zwykle "widze ze kolega nie raczył nawet instrucji przeczytać"

troche sie rozpisałem ale to dlatego ze forum skłąda się z doświadczonych i początkujących, jednych nudzą ciągłe pytania o to samo i "proste rzeczy" a inni chcą dojść do tego, żeby dla nich to też było proste..

"nie pamięta wół, jak cielęciem był"


pozdrawiam

Mac hmer1
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Zasilanie kontrolera naze 32

Post autor: pawelsky »

hmer1 pisze:"nie pamięta wół, jak cielęciem był"
Nie pamieta bo uwaznie czytal zanim spytal.

P.S. Apropos pytania watkotworcy - Fig. 3 w instrukcji.
Ostatnio zmieniony czwartek 16 mar 2017, 20:22 przez pawelsky, łącznie zmieniany 1 raz.
Docent
Posty: 210
Rejestracja: piątek 03 mar 2017, 19:04
Lokalizacja: Bytom

Re: Zasilanie kontrolera naze 32

Post autor: Docent »

Jeżeli jest to Naze rev6 to zasilanie podajesz na wejścia do których podłączasz regulatory (ESC)/silniki. Pytanie czy masz regulatory wyposażone w BEC czy nie? Jeżeli nie mają BEC'a musisz mieć zewnętrzny lub zasilić z PDB. Jeżeli regulatory ESC mają BEC'a to posiadają złącze wyposażone w trzy przewody czarny-GND, czerwony 5V i biały/żółty sygnał sterujący ESC. Bierzesz zasilanie tylko z jednego ESC w reszcie wypinasz środkowy przewód (+5V). Jeżeli masz zewnętrzny BEC lub PDB to musisz sprawdzić gdzie jest dostępne 5V i podłączyć do Naze środkowy pin +5V zewnętrzny GND. Musisz to sprawdzić lub pokazać dokładnie jaki masz FC bo kolega wyżej podał instrukcje do Naze32 rev5 a ty mówisz, że masz Naze ver6. W przypadku Naze32 rev6 trzeba uważać aby nie podać zasilania z ESC i USB jednocześnie bo może być niespodzianka. Jest o tym na forum.

Widzę, że dwóch różnych użytkowników pyta się o dwa różne kontrolery Naze32 rev 5 i Naze32 rev 6.
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------------------------------------
QAV-250, Martian II, GEPRC-AX215, QAV-R 220, ARMATTAN CHAMELEON, T-Rex 500
Zapraszam na bloga
hmer1
Posty: 21
Rejestracja: piątek 17 lut 2017, 09:12
Lokalizacja: częstochowa

Re: Zasilanie kontrolera naze 32

Post autor: hmer1 »

Dzieki wielkie za odpowiedz.. wiem ze dwa rożne ale kolega zadał pytanie w listopadzie wiec sądzę, że znalazł już rozwiązanie na własną rękę.
mi też udało się podłąćzyć dokłądnie tak jak opisałeś (miły Pan z lokalnego sklepu RC mi pomógł ale dla pewności wolałem zapytać.. DZIAŁA dzieki.)

niepotrzebnie flustracje moje wylałem na forum ale nie moge sie uporać z tym Naze.. podłączyłem OK ale ciągle nie moge połączyć się z kompem i wgrać oprogramowania i dlatego tak jakoś zareagowałem..(w czasie flash jest czerwony napis "płytka nie odpowiada") wiem, że zasilanie płytki i połączenie się z kompem to dwie inne rzeczy ale tak jakoś któryś dzień szukając odpowiedzi zebrało się za dużo i musiało gdześ ujść.. :)

tak na marginesie płytka dalej nie łączy się z kompem..
hm... ide odpocząć i wskocze chyba na chwile na symulator :)

pozdrawiam
Docent
Posty: 210
Rejestracja: piątek 03 mar 2017, 19:04
Lokalizacja: Bytom

Re: Zasilanie kontrolera naze 32

Post autor: Docent »

Czy w czasie podłączania FC do komputera przez USB masz podłączone zasilanie z zewnętrznego źródła?

W przypadku Naze32 rev6 jest problem z zasilaniem z dwóch źródeł ESC i USB.

Czy sterowniki do FC zainstalowały ci się w systemie? To znaczy czy masz Virtualny port COM?
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------------------------------------
QAV-250, Martian II, GEPRC-AX215, QAV-R 220, ARMATTAN CHAMELEON, T-Rex 500
Zapraszam na bloga
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Zasilanie kontrolera naze 32

Post autor: Adrián »

Żebyś się nie zdziwił, 99% pytajacych o takie podstawy nawet nie czytało instrukcji. Więc uważam, że to najlepsza odpowiedź jaka mógł dostać.
Bo jest tam dużo więcej przydatnych informacji, które trzeba znać, zanim się podłączy cokolwiek.
hmer1
Posty: 21
Rejestracja: piątek 17 lut 2017, 09:12
Lokalizacja: częstochowa

Re: Zasilanie kontrolera naze 32

Post autor: hmer1 »

przy podłączeniu FC do Kompa (Mac - może to problem) nie podłaczam baterii bo czytałem ze Naze tego nie lubi, gdy podłącze FC do kompa to nie tworzy sie wirtualny port (najczeście jak czytalem COM4) u mnie jest tylko jakis "bluetooth-incoming-Port.

Adrian.. może i tak jest.. może jest jakaś częśc ludzi którzy chcą iść na łatwiznę ale staram się budować drona nie pytając i nie zawracjac czterech liter ale czasem poprostu się nie da..
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Zasilanie kontrolera naze 32

Post autor: Adrián »

Ok.
Tylko jak ktoś pyta jak i gdzie się zasila fc, to dla mnie oznacza jedno - nie czytał instrukcji. Może jej nie znalazł? Dlatego pomogłem i podałem link do instrukcji.

Nie ma co się dalej rozpisywać na ten temat.
hmer1
Posty: 21
Rejestracja: piątek 17 lut 2017, 09:12
Lokalizacja: częstochowa

Re: Zasilanie kontrolera naze 32

Post autor: hmer1 »

OK to jeszcze w takim razie powiedz mi czemu mój Naze nie reaguje na komputer??? po podłączeniu swieci się ciągłym swiatłem niebieska dioda i zielona miga, więc jest OK. ale w Cleanflight nie Tworzy portu...
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Zasilanie kontrolera naze 32

Post autor: Adrián »

Z tego co wiem masz Mac?
Po podłączeniu urządzenia do USB jest zawsze jakiś dźwięk jak w Windows?
Sprawdź czy nie ma jakiś konfliktów w podłączonym nowym urządzeniu, naze 32
Sterowniki zainstalowałes? Cp210x?

Nie miałem styczności z Mac.

http://blog.sam-thompson.info/cleanflight-on-mac-osx/

Nie jesteś sam, sprawdzałeś na windows? https://www.reddit.com/r/Multicopter/co ... t_for_mac/
hmer1
Posty: 21
Rejestracja: piątek 17 lut 2017, 09:12
Lokalizacja: częstochowa

Re: Zasilanie kontrolera naze 32

Post autor: hmer1 »

niestety ale czytałem i przerabiałem zagraniczne fora i linki.. na dzień dzisiajeszy komp łączy się z FC i da się polączyć (można wejsć w konfigurację i ustawienia) ale przy próbie wgrania nowego oprogramowania po wciśnięiu Flash dalej wyskakuje błąd połączenia się z płytka.

zadzwonie do sklepu gdzie kupowałem, może to jakis błąd płytki poprostu, mam nadzieję..
Bouli_wro
Posty: 204
Rejestracja: poniedziałek 01 sie 2016, 02:14

Re: Zasilanie kontrolera naze 32

Post autor: Bouli_wro »

Aktualizujesz za pomocą chrome cleanflight??


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Zasilanie kontrolera naze 32

Post autor: Adrián »

Czyli jednak działa. A możesz zapisać zmiany w cf i po ponownym wejściu do gui są zapisane?

Skoro działa cleanflight, to jak się polaczyles, kiedy nie ma portu.. :roll:

Chyba, że o jakiej konfiguracji i ustawieniach piszesz...?

Podaj link do sklepu z naze32

Bo już mam wątpliwości, czy to faktycznie naze32 czy jakiś klon..
ODPOWIEDZ