SP Racing F3...

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: SP Racing F3...

Post autor: Adrián »

Podstawowe pytanie, z czego zasiliłeś fc? Z Regla? Jeśli tak, to masz odpowiedź, lub zwarcie podczas lutowania.
Ewentualnie wada fabryczna, ale to obstawiał bym na końcu.
crybaby
Posty: 103
Rejestracja: piątek 25 mar 2016, 10:02
Lokalizacja: Kraków

Re: SP Racing F3...

Post autor: crybaby »

zasiliłem z pdb wcześniej mierząc napięcie , było jak drut 5V , teraz mam podłączoną nazę na identycznej konfiguracji , zero problemów.
Awatar użytkownika
blasbike
Posty: 19
Rejestracja: czwartek 17 lis 2016, 08:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: SP Racing F3...

Post autor: blasbike »

KwiatuFPV pisze:
Kubaszek pisze:Jest to mój pierwszy wpis na forum więc chciałbym wszystkich przywitać.
Mój problem również dotyczy tego kontrolera (sp racing f3 acro), więc postanowiłem nie zaśmiecać forum kolejnym postem.

Aktualnie mając podłączony kontroler do komputera wszystko działa natomiast, gdy podaję zasilanie z pakietu, kontroler nie działa (nie świeci się dioda oraz nie ma sygnału dźwiękowego). Na polach lutowniczych VBat znajduje się napięcie 12V lecz na polach 5V takich jak buzzer czy UART1 miernik pokazuje wartość 0. Zasilanie odbiornika XSR przylutowałem do PDB na pole 5V ponieważ początkowo nie działał nawet przy podpiętym kontrolerze do komputera.
I tutach chciałbym zapytać czy wina leży po stronie kontrolera?
Czy jest możliwość podania dodatkowego zasilania 5V z PBD do np. UART2.
A do manuala raczył zajrzeć ? VBAT to nie jest zasilanie FC tylko pomiar napięcia pakietu .... musisz podłączyć 5v do zasilania FC pod pady +/- przy silnikach
Też miałem problem z info gdzie dokładnie mam podpiąć 5V. Oczywiście analiza ścieżek "+" generalnie wyjaśniła sytuację, ale żaden manual, który widziałem nie mówił wprost gdzie podać 5V:) Mówił żeby podać VBAT z pakietu i nie zamienić polaryzacji, ale o 5V ani huhu :)
Na filmach z budowy różnych quadów, też nikt tego nie mówi w końcu to takie oczywiste:)
A potem zdziwienie, że nowicjusze palą kontrolery:)
Awatar użytkownika
KwiatuFPV
Posty: 192
Rejestracja: poniedziałek 30 lis 2015, 23:50
Lokalizacja: Szczecin

Re: SP Racing F3...

Post autor: KwiatuFPV »

blasbike pisze:
KwiatuFPV pisze:
Kubaszek pisze:Jest to mój pierwszy wpis na forum więc chciałbym wszystkich przywitać.
Mój problem również dotyczy tego kontrolera (sp racing f3 acro), więc postanowiłem nie zaśmiecać forum kolejnym postem.

Aktualnie mając podłączony kontroler do komputera wszystko działa natomiast, gdy podaję zasilanie z pakietu, kontroler nie działa (nie świeci się dioda oraz nie ma sygnału dźwiękowego). Na polach lutowniczych VBat znajduje się napięcie 12V lecz na polach 5V takich jak buzzer czy UART1 miernik pokazuje wartość 0. Zasilanie odbiornika XSR przylutowałem do PDB na pole 5V ponieważ początkowo nie działał nawet przy podpiętym kontrolerze do komputera.
I tutach chciałbym zapytać czy wina leży po stronie kontrolera?
Czy jest możliwość podania dodatkowego zasilania 5V z PBD do np. UART2.
A do manuala raczył zajrzeć ? VBAT to nie jest zasilanie FC tylko pomiar napięcia pakietu .... musisz podłączyć 5v do zasilania FC pod pady +/- przy silnikach
Też miałem problem z info gdzie dokładnie mam podpiąć 5V. Oczywiście analiza ścieżek "+" generalnie wyjaśniła sytuację, ale żaden manual, który widziałem nie mówił wprost gdzie podać 5V:) Mówił żeby podać VBAT z pakietu i nie zamienić polaryzacji, ale o 5V ani huhu :)
Na filmach z budowy różnych quadów, też nikt tego nie mówi w końcu to takie oczywiste:)
A potem zdziwienie, że nowicjusze palą kontrolery:)
Obrazek
Awatar użytkownika
blasbike
Posty: 19
Rejestracja: czwartek 17 lis 2016, 08:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: SP Racing F3...

Post autor: blasbike »

Pod warunkiem że znajdziesz pady VCC, które na płytce są oznaczone tajemniczo + i - a w manualu nazwane(p.10) ESC/servo OUTPUT headers:)
Oczywiście mogę się podpiąć do VCC na UART. Chyba że chcę je użyć jako wyjście.
Obrazek
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: SP Racing F3...

Post autor: Adrián »

Nie wiem z czym masz problem, przecież jest wszystko zaznaczone..
Tak samo jest zaznaczone na fc. Jak nie widzisz oznaczeń, to porównujesz ze schematem, manualem.
Kubaszek
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 20 lis 2016, 12:20

Re: SP Racing F3...

Post autor: Kubaszek »

Blasbike masz rację, mój fc nie posiadał zasilania. Analizowałem schemat i też miałem problem z odnalezieniem tych padów, ale już mam wszystko ogarnięte. Lutowaniem na spokojnie zajmę się jutro.
Dziękuję wszystkim za pomoc.
Bouli_wro
Posty: 204
Rejestracja: poniedziałek 01 sie 2016, 02:14

Re: SP Racing F3...

Post autor: Bouli_wro »

Ja tego kontrolera na oczy nie widziałem, ale wystarczyło 5 min. na otwarcie manuala aby znaleść gdzie podpiąć 5V ;) Może warto zrobić markerem stosowne adnotacje na zdjęciu ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
blasbike
Posty: 19
Rejestracja: czwartek 17 lis 2016, 08:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: SP Racing F3...

Post autor: blasbike »

Gratuluję Wam takiej bystrości, ale w technikum elektronicznym lata temu przyzwyczaiłem się, że na schematach zaznacza się dosyć wyraźnie i jednoznacznie gdzie podpina się źródło zasilania. Widocznie coś się zmieniło w tej materii. Tym bardziej wolałem uważać i upewnić się kilka razy, bo mam pierwszy i jedyny FC do którego podpinam 3S. Które to 3S jest pół milimetra od pada +5V.
Poza tym jak odniesiecie się do powyższego schematu, na którym pady -/+5V wyraźnie oznaczone są "ESC / Servo output headers"?

Musicie też wziąć poprawkę na to, że będzie tu zaglądało coraz więcej nowicjuszy w temacie RC, którzy nie takie pytania będą zadawać :)
Awatar użytkownika
KwiatuFPV
Posty: 192
Rejestracja: poniedziałek 30 lis 2015, 23:50
Lokalizacja: Szczecin

Re: SP Racing F3...

Post autor: KwiatuFPV »

blasbike pisze:Gratuluję Wam takiej bystrości, ale w technikum elektronicznym lata temu przyzwyczaiłem się, że na schematach zaznacza się dosyć wyraźnie i jednoznacznie gdzie podpina się źródło zasilania. Widocznie coś się zmieniło w tej materii. Tym bardziej wolałem uważać i upewnić się kilka razy, bo mam pierwszy i jedyny FC do którego podpinam 3S. Które to 3S jest pół milimetra od pada +5V.
Poza tym jak odniesiecie się do powyższego schematu, na którym pady -/+5V wyraźnie oznaczone są "ESC / Servo output headers"?

Musicie też wziąć poprawkę na to, że będzie tu zaglądało coraz więcej nowicjuszy w temacie RC, którzy nie takie pytania będą zadawać :)
3S pół milimetra od +/- 5v ? Gdzie to ? Przecież masz wyraźnie napisane ze 5v podpinasz pod pad vcc... każdy taki pad jest opisany ... masz rację jest napisane że servo output haders oznaczone liczba 10 a widział tabelkę poniżej ??:
Obrazek
Wydaje mi się ze wyraźnie jest oznaczone który to vcc tym bardziej ze na płytce przy nich jest znak +

;)
Bouli_wro
Posty: 204
Rejestracja: poniedziałek 01 sie 2016, 02:14

Re: SP Racing F3...

Post autor: Bouli_wro »

Nie qmam to w końcu jakie ty masz FC ?? Producent chciał ułatwić życie robiąc linię zasilania FC przystosowaną dla ESC z wbudowanym BEC, wpinasz wtyczkę i jest zasilanie, jak nie masz ESC z BEC to sobie dorabiasz ten brakujący kabelek 5V z własnego BEC, na tym niby schemacie jest oznaczone "+" pozycja 10


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
blasbike
Posty: 19
Rejestracja: czwartek 17 lis 2016, 08:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: SP Racing F3...

Post autor: blasbike »

Kwiatu, jak widać w tabelce jest napisane OUTPUT, a ja szukałem INPUT +5V :)
Wszystkie inne złącza są dla mnie jasne jak słońce, output +5V, 3.3V itd.
A tu patrz ludzie mają problemy z podaniem zasilania. Tzn nie mają, czytają, uczą się i dopiero lutują.

Bouli, to jest DIY, każdy ma inny sprzęt i podpina co ma na 1000 sposobów, ja akurat mam regla pololu podpiętego na pinach do tych padów. Plus plusem, ale IN czy OUT? :)
A płytkę mam jak w temacie, ale klon z BG od ABC-RC, więc jest nieco inna: http://static3.redcart.pl/templates/ima ... 0ffe6d.jpg

Ważne że się wyjaśniło i nikt nic nie spalił :)
Awatar użytkownika
KwiatuFPV
Posty: 192
Rejestracja: poniedziałek 30 lis 2015, 23:50
Lokalizacja: Szczecin

Re: SP Racing F3...

Post autor: KwiatuFPV »

Output dla esc chodzi o sygnał ;) przeczytaj uważnie manual wszystkie pady vcc są wspólna linia +5v czyli tak samo in jak i out ... pod jeden dowolny vcc podpinasz 5v i masz je na wszystkich pozostałych ;)
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: SP Racing F3...

Post autor: Adrián »

KwiatuFPV pisze:przeczytaj uważnie manual
Amen ;-)
qemay
Posty: 207
Rejestracja: sobota 14 wrz 2013, 09:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: SP Racing F3...

Post autor: qemay »

Ja tam elektronikiem nie jestem ale zawsze mnie uczono że prąd płynie tam gdzie chce a nie tam gdzie ma opisane na układzie. To gdzie jest kilka dobrze znanych i opisanych zasad. Jedną z pierwszych - z miejsca o większym potencjale do miejsca o mniejszym potencjale. Przynajmniej chce o ile mu się jakiejś zapory (np diody) nie wstawi. A czasami popłynie nawet mimo zapory (napięcie przebicia). Tym pierwszym przeważnie jest źródło, tym drugim odbiornik.

Z tego założenia wychodząc, jeśli wiele padów na jednej płytce jest oznaczonych VCC, którym to oznaczeniem przyjęło się oznaczać ZASILANIE zintegrowanych obwodów elektrycznych, to rozumiem że jest to uwspólniona linia do której mam podłączyć jedno źródło, i jakieś odbiorniki. To czy będzie to wejście, czy wyjście zależy od tego co do danego pada podłączymy.

Każdy pad GND jest miejscem podłączenia masy, każdy pad VCC jest miejscem podłączenia zasilania zgodnego z specyfikacją podaną w manualu - w tym przypadku powinno to być 5V. A prosto można to zweryfikować chociażby multimetrem.

To trochę jak zastanawiać się który koniec przewodu to wejście a który to wyjście.

Gdybym tak rozumował to połowa moich modelów powinno nie działać, bo zdarza mi się pod VCC podłączyć poza źródłem zasilania - odbiornik RC - który w tym przypadku jest także odbiornikiem napięcia, diody, które także są odbiornikiem, ba ... nawet jakieś serwa, czy składane podwozie. Gdybym się zastanawiał które przyłącze jest wejściem a które wyjściem to pewnie nic by nie miało prawa działać, podłączam różnie i jakiś działa.

Ok rozumiem, w klasycznych układach przeważnie mamy jedno miejsce gdzie podłączamy zasilanie - przeważnie z powodów konstrukcyjnych - pewnie w okolicy będzie zasilacz. Ale nie oznacza to, że nie można się podłączyć w dowolnym miejscu danej ścieżki i nie będzie działało. Zresztą często się to robi, w przypadku jakiegoś uszkodzenia. Odsłania się soldermaskę i wpinamy się w "dowolne" miejsce danej ścieżki.

W modelach RC nie da się przewidzieć, kto i gdzie będzie chciał co podłączyć, jednemu pasuje z lewej, drugiemu z prawej. Więc miejsc jest wiele, które wzbieramy zależy od naszej wygody.
ODPOWIEDZ