Bindowanie - 9XR Pro / FrSky DJT / D8R-II Plus

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Bindowanie - 9XR Pro / FrSky DJT / D8R-II Plus

Post autor: pawelsky »

mrozilla pisze:"GPS not calibrated, or magnetic field interferance. Please calibrate GPS again in good condition."
pomimo kalibracji Advanced
Bo nie skalibrowales GPSa (advanced jest od IMU).
mrozilla pisze:Podłączyłem FRSKY (Świeci czerwona dioda i miga bardzo szybko/świeci zielona, wygląda, że zbindowane prawidłowo, po po wyłączeniu aparatury miga tylko czerwona) do Nazy
A kable laczace Naze z odbiornikiem masz w dobra strone podlaczone (w sensie +/-/sygnal)?
mrozilla
Posty: 219
Rejestracja: poniedziałek 12 maja 2014, 18:01
Lokalizacja: Polska

Re: Bindowanie - 9XR Pro / FrSky DJT / D8R-II Plus

Post autor: mrozilla »

Kable da się tylko jednostronnie podłączyć, więc tutaj jest chyba ok.
A jak skalibrować GPS w takim razie?
Nastąpił przełom, zmieniłem FW na OpenTX i Naza zaczęła reagować na ruchy drążków, w takim razie w ersky jest jakiś problem, coś muszę ustawić, tylko nie wiem co, tutaj OpenTX od razu po wgraniu zareagował. Ogólnie dziwnie te drążki w asystencie chodzą, jakby nie w całym zakresie, w aparaturze skalibrowane drążki.
Łączy z ustawieniem Traditional i podłączeniu takim jak opisałem powyżej.

Teraz w asystencie jest taki błąd:
"Motors Start failure caused by TX stick(s) mid point error too big
If the TX stick(s) mid point error is too big, Motors Start will fail when you execute the Combination Stick Commands (CSC) and lead to the aircraft will not takeoff.. And the LED will blink Red four times per second continually to warn you.
TX stick(s) mid point error too big can be caused by the following reasons:
(1) There is TX stick (except the throttle stick) not at center when power on the autopilot system.
(2) The TX sticks has been trimmed, which leads to the large deviation of mid point. For example, the SUB-TRIM has been adjusted for Futaba transmitter.
(3) The TX stick(s) travel has larger asymmetry.
For the reason (1), please put all TX sticks at the mid point, and then power cycle the autopilot system to re-record the mid point. If the problem continues, that can be caused by the reason (2) or reason (3), you need to adjust the output range of your TX, and then use the Assistant Software to redo the TX calibration. Please carry out the following procedures.
(1) Connect to the Assistant software, click Basic-> R/C-> Command Sticks Calibration, and push all TX sticks throughout their complete travel range to see if any stick cannot reach its largest position.
(2) Adjust the largest travel of TX stick until the cursor on the Assistant software can reach both end positions, according to your TX manual.
(3) Power cycle the autopilot system, note that power cycle is required.
(4) Redo the TX calibration according to the Assistant software."
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Bindowanie - 9XR Pro / FrSky DJT / D8R-II Plus

Post autor: pawelsky »

mrozilla pisze:A jak skalibrować GPS w takim razie?
Instrukcja
mrozilla pisze:Ogólnie dziwnie te drążki w asystencie chodzą, jakby nie w całym zakresie, w aparaturze skalibrowane drążki.
Kalibracje (w aparaturze i w asystencie)
mrozilla pisze:Teraz w asystencie jest taki błąd:
"Motors Start failure caused by TX stick(s) mid point error too big
j.w. + poprawna kolejnosc kanalow o ktorej wspominalem wczesniej
mrozilla
Posty: 219
Rejestracja: poniedziałek 12 maja 2014, 18:01
Lokalizacja: Polska

Re: Bindowanie - 9XR Pro / FrSky DJT / D8R-II Plus

Post autor: mrozilla »

Tak, znalazłem wszystko w instrukcji, ale to zostawię na potem, bo czekam na nowe śrubki do silników bo z zestawu były za krótkie.
Oczywiście drążki skalibrowane najpierw w aparaturze, a następnie w asystencie. W asystencie jest zakres od lewej strony do środka, za środek nie da się wyjść w kierunku prawej.
Czyli rozumiem, że to nowe połączenie Naza-FRSKY jest nieprawidłowe?
Wróciłem do ERSKY9XR i niestety nie mogę zmusić go do działania, w OpenTX nawet udało mi się reakcję na 3 pozycyjny drążek ustawić, a a ER jest dosłownie martwy...
Jedynie góra/dół prawego drążka chodzi w całym zakresie.
W dodatku podłączyłem Naza-FRSKY tak jak na początku i ten sam błąd posiadam.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Bindowanie - 9XR Pro / FrSky DJT / D8R-II Plus

Post autor: pawelsky »

mrozilla pisze:Oczywiście drążki skalibrowane najpierw w aparaturze, a następnie w asystencie. W asystencie jest zakres od lewej strony do środka, za środek nie da się wyjść w kierunku prawej.
Czyli albo zle kalibrujesz, albo kolejnosc kanalow masz wciaz nieprawidlowa. Mozna to ustalic wlaczajac Naze majac wszystkie drazki (lacznie z gazem) wycentrowane w chwili podlaczenia.

Mysle ze pora na video na ktorym bedzie widac i aparature i asystenta podczas gdy robisz kalibracje jednego i drugiego.
mrozilla
Posty: 219
Rejestracja: poniedziałek 12 maja 2014, 18:01
Lokalizacja: Polska

Re: Bindowanie - 9XR Pro / FrSky DJT / D8R-II Plus

Post autor: mrozilla »

Niestety nie mam obecnie możliwości nagrania tego.
Kanały mam w obecnej chwili podłączone tak jak pokazuje obrazek w asystencie po najechaniu myszką na opcję "Tradition" więc musi być dobrze.
W aparaturze wybieram opcję kalibracji, ustawiam wszystko na środkuj, ruszam do skrajnych położeń i tyle. W asystencie włączam START i robię to samo, to i 3 położenia ida od lewej do środka, a jak nacisnę REV to od środka do prawej, tylko góra/dół prawego drążka zarówno w NORM jak i REV działa w całym zakresie.
Nikt nie używa ERSKY i NAZY, żeby napisać jak to ze sobą sparować? Skoro OpenTX się łączy to w tej kwestii i ERSKY poinien dac radę tylko widocznie coś trzeba przestawić, a ja nie wiem co.
Po kalibracji w aparaturze punkty w tych kwadratowych polach poruszają się po całym kwadracie.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Bindowanie - 9XR Pro / FrSky DJT / D8R-II Plus

Post autor: pawelsky »

mrozilla pisze:Niestety nie mam obecnie możliwości nagrania tego.
No to pozycz od kogos martfoma, bo bez filmu to sobie mozemy gdybac w nieskonczonosc.
mrozilla pisze:Kanały mam w obecnej chwili podłączone tak jak pokazuje obrazek w asystencie po najechaniu myszką na opcję "Tradition" więc musi być dobrze.
Wcale nie musi, wszystko zalezy od tego jak masz je ustawione w aparaturze.
mrozilla pisze:Nikt nie używa ERSKY i NAZY, żeby napisać jak to ze sobą sparować?
Mnostwo ludzi uzywa, ale malo kto tutaj jest wrozka zeby wywrozyc jakie masz ustawienia w aparaturze...
mrozilla
Posty: 219
Rejestracja: poniedziałek 12 maja 2014, 18:01
Lokalizacja: Polska

Re: Bindowanie - 9XR Pro / FrSky DJT / D8R-II Plus

Post autor: mrozilla »

Może inaczej, mam czym nagrać, ale nie mam jak zgrać, ale o czym innym temat więc nie zagłębiałem się w szczegóły, tak było najprościej napisać.
Jest postęp na OpenTX, pobrałem najnowszą wersję i ustawiłem w programie AETR, aparatura podpięta jak na obrazku z programu, i tak, A mam reakcję od połowy w prawo i jest to lewy drążek (MODE 2) góra/dół, czyli jakby gaz
ETR mam w całym zakresie lewo/prawo, czyli lewy drążek w boki działa po całości, a prawy drążek w każdym kierunku też po całości.
Teraz kwestia czy gaz powinien być od połowy w górę, czy też po całości, a wtedy może być problemem, że jest ustawione AETR, a FRSKY podpięty nie jako
A 1
E 2
T 3
R 4
U 5
a w taki sposób
A 2
E 3
T 1
R 4
U 5

Oczywiście od nikogo nie wymagam wróżenia i jestem wdzięczny za każde naprowadzenie, ale staram się możliwie najdokładniej opisywać problemy jakie napotykam.

EDIT
Jednak dobrze zrozumiałem zasadę działania, podpiąłem według pierwszego schematu na włączonej opcji AETR i każdy drążek ma pełen zakres.

Teraz kwestia dlaczego jest reakcja na OpenTX, a na ERSKY nie ma w ogóle, a wolałbym na tym drugim wszystko obsługiwać.

Nawet błędy z asystenta zniknęły, tylko ten z GPS został.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Bindowanie - 9XR Pro / FrSky DJT / D8R-II Plus

Post autor: pawelsky »

mrozilla pisze:Może inaczej, mam czym nagrać, ale nie mam jak zgrać, ale o czym innym temat więc nie zagłębiałem się w szczegóły, tak było najprościej napisać.
Tylko czytac i wnioskowac z tego cokolwiek jest juz troche trudniej. Pomysl tez czasem o komforcie tych ktorzy probuja Ci pomoc...
mrozilla pisze:Nawet błędy z asystenta zniknęły, tylko ten z GPS został.
Twierdziles ze
mrozilla pisze:Tak, znalazłem wszystko w instrukcji
wiec w czym problem?
mrozilla
Posty: 219
Rejestracja: poniedziałek 12 maja 2014, 18:01
Lokalizacja: Polska

Re: Bindowanie - 9XR Pro / FrSky DJT / D8R-II Plus

Post autor: mrozilla »

I znowu niedoprecyzowana odpowiedź. Pisząc znalazłem wszystko miałem na myśli proces kalibracji GPS, a nie wszystko wszystko. Niestety jak wcześniej pisałem będę musiał odłożyć kalibrację na później ponieważ nie mam śrubek i to co mam teraz to wielowirnikowiec w paru częściach gdzie wszystko "wisi" na kablach, chyba, że do tego sama Naza przyklejona do płytki wystarczy, ale nawet maszt GPS i Li-Po w danej chwili nie są przymocowane na stałe więc przy kalibracji chcę aby wszystko było na stałe i tak jak być powinno bo przy GPS nawet kierunek odbiornika jest ważny.

Po podłączeniu Nazy która trochę leżała nie podłączona i od razu po przejściu do kalibracji w końcu nie było komunikatu o ciepłej Nazie.
Zawsze na początku pojawiają się dwa komunikaty, jeden po drugim:
Please keep the main controller stationary and horizontal during calibration, or re-calibration is required. The calibration will takes 5-10 minutes, please wait with patience.

Again, please keep the main controller stationary and horizontal, our it would not fly well and re-do advanced calibration.

Są one normalne i za każdym razem przy kalibracji Advanced się pojawiają?

EDIT - scalenie

Kolejny dzień, kolejne pytania/odpowiedzi.
Problemem w niedziałaniu ERSKY i całkowitym braku komunikacji była nie włączona opcja Module w podmenu Protocol w ustawieniach modelu, po jej włączeniu (standardowy wybór PPM) jest komunikacja z suwakami w asystencie.
Próbowałem ustawić 3 pozycyjny przełącznik na wybór trybów i w ogóle mi się to nie udaje.
Failsafe wbudowany w FRSKY ustawiłem tak, że jak się wyłączy aparaturę to Naza przechodzi w asystencie w Failsafe. Z przełącznika nie mogę tego trybu ustawić.
Nie wiem co jest, ale znowu w asystencie mam tylko jeden drążek w jednej płaszczyźnie na pełnym zakresie, nie mam pojęcia, która opcja zmienia to, że jest cały zakres. Drążki skalibrowane i w aparaturze i asystencie. Gdy zmieniam RETA, AETR itp. to tylko zmienia się to, że ten na pełnym zakresie jest sterowany albo innym drążkiem albo innym kierunkiem, nie wiem która opcja za to odpowiada, wczoraj było dobrze dzisiaj już jest źle.
Będę wdzięczny za nakierowanie, bo co bym nie zrobił, nie mogę tego ustawić, zarówno na ERSKY jak i OpenTX.

Trochę w innym temacie, to gdy kalibruję prawy drążek to zazwyczaj w kwadracie nie chce dojść do końca w prawy dolny róg, lewy chodzi cały, a prawy własnie czasami do końca prawej strony nie dochodzi, zauważyłem już to od samego wyjęcia aparatury z pudełka. Przy kalibrowaniu nie dociskać do prawej strony i zostawić z milimetr luzu, żeby tak zapisało jak całkowite odchylenie? Wtedy jest ok, ale nie wiem czy tak można.

Jeszcze jedno pytanie odnośnie telemetrii. Mam podpięte dwa przewody, jeden z RXD z nadajnika do pinu numer 4 w złączu Futaba, a TXD do pinu numer 1, w ustawieniach jest tak:
FrSky Met
BT Telemetry OFF
FrSky Com Port 2
Invert Com 1 OFF
COM2 Func. Telemetry
COM2 Baudrate 57600
I niestety nic, a nic nie pokazuje mi w oknie telemetrii tutaj gdzie na dole ekranu są paski zasięgu, ani napięci, ani właśnie poziomu sygnału, nic. Czy coś jeszcze trzeba zrobić, lub zmienić w opcjach? Jest to 9XR Pro i z tym modułem FRSKY powinno się coś wyświetlać na ekranie. Jest druga opcja modyfikacji, lutowanie w samym nadajniku, ale sam kabel z opisów na forach też powinien spełniać identyczne zadanie...

Edit.
Ok, kolejny problem udało się rozwiązać, otóż okazało się, że jednak prawidłowym podłączeniem było RXD do pinu 1, a TXD do pinu 4, czyli inaczej niż jest zalecane na schematach podłączenia FRSKY do 9XR Pro, ważne, że działa.

Dobrze byłoby aby poza Rx i TX pokazywane jeszcze było napięcie, bo przecież daltego w FRSKY siedzi zworka xA1, ale niestety na aparaturze ani A1, ani A2 nie pokazuje nic innego jak 0.00
Doczytałem, że trzeba zastosować dzielnik i ustawić odpowiednią wartość w opcjach telemetrii, a z racji, że w serii D ów dzielnik jest już na wyposażeniu (do tego musi być zworka (xA1) należy tylko wpisać wartość, niestety nie wiem jaka jest prawidłowa przy baterii 3S 5200mAh, bo wydawało mi się, że poprzez zastosowanie dzielnika na aparaturze będzie wyświetlane już rzeczywiste napięcie Li-Po a chyba jest tak, że właśnie ta druga wartość jest pokazywana jako A1, niestety nie do końca znam zasadę działania więc nie wiem jak prawidłowo wygląda przy w/w baterii parametr A1 v, który trzeba wpisać.

Reszta pytań pozostaje aktualna.

EDIT - scalenie

Nie wiem co robię źle, ale wszystko w końcu podłączone, w Naza po zbindowaniu mruga zielony dwa szybkie, czerwony trzy wolniejsze, w asystencie przy teście silników po wybraniu i kliknięciu silnik tylko piknie i nic się nie dzieje.
Z każdego ESC wedle zaleceń wypięty środkowy pin z ESC do Nazy. Wpięte w miejsca od M1 do M4.
W asystencie błędów brak, po podpięciu zasilania bez podłączania do PC silniki odgrywają melodyjkę.

EDIT
Udało mi się w trybie manual i po zrobieniu sekwencji drążkami uruchomić silniki, tylko nawet pomimo opuszczeniu maksymalnie w dół drążka gazu silniki pracują na niskich obrotach. W GPS i ATTI na podwórku obecnie miga 2 zielone, 2 czerwone, i po zrobieniu tej samej sekwencji silniki się uruchamiają ale po opuszczeniu gazu chwilę pracują na wolnych i się wyłączają, trzeba znowu sekwencje powtarzać.

Po paru minutach na GPS miga 2 razy zielony, na Atti 2 razy żółty na Manual nic. Za każdym razem gdy silniki zgasną muszę wykonywać sekwencję, a nawet na manualu nie da się wyłączyć drążkiem silników, ktoś ma pomysł jak skonfigurować wszystko i dlaczego w asystencie silniki pikają zamiast się ruszyć? Chciałbym sprawdzić czy w dobrą stronę się kręcą. Ogólnie wszystko reaguje na przycisk failsafe oraz na wyłączenie aparatury.
Awatar użytkownika
MustangM
Posty: 29
Rejestracja: sobota 11 mar 2017, 10:31
Lokalizacja: Berlin

Re: Bindowanie - 9XR Pro / FrSky DJT / D8R-II Plus

Post autor: MustangM »

Pozwolę sobie zadać tu pytanie.
Panowie kupiłem ostatnio na Hobbykingu Taranisa x9d plus w wersji Eu LBt. Problem jest taki ze po włączeniu bindowania radio nie wydaje żadnego dźwięku , czy może to być spowodowane złym firmware ? Walczę z tym już od kilku dni ale bez powodzenia. Ogólnie to próbuje połączyć to z x4rsb. Myślałem że wgralem poprawne firmware , że w końcu się zobaczą ale nic z tego.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 16 paź 2017, 20:47 przez MustangM, łącznie zmieniany 1 raz.
FROG lite 218- KISS F3 32bit v1.03 , Emax 2205-2600kv ,
RC Afro 30A Race Spec Mini ESC (OPTO) , Runcam Swift.

Tokio SX , Betaflight F3 , T-motor f40 2400kv , ESC t-motor 30A dschot , tbs unify pro Racing , Runcam swift 2.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Bindowanie - 9XR Pro / FrSky DJT / D8R-II Plus

Post autor: Adrián »

A inne dźwięki wydaje?
Normalnie powinno piszczeć.
Ale nie musi to oznaczać niemożności zbindowania.
Jaki masz firmware w odbiorniku? Może zły?
Awatar użytkownika
MustangM
Posty: 29
Rejestracja: sobota 11 mar 2017, 10:31
Lokalizacja: Berlin

Re: Bindowanie - 9XR Pro / FrSky DJT / D8R-II Plus

Post autor: MustangM »

Inne dźwięki normalnie działają. Czyli nie jest powiedziane że musi być ten dźwięk ? Na wszystkich filmikach na YTube co widziałem był ten dźwięk i dlatego pomyślałem sobie że do póki go nie będzie , to nie ma szans na zbindowanie. Wgrywalem firmware na odbiornik jak i nadajnik. Tylko całkiem możliwe że coś źle zrobiłem.

Edytuj posty!

Mam jeszcze jedno pytanie. Rozumiem że firmware musi być takie same. Chodzi tu tylko o to aby było w obu przypadkach np. wersja Eu , czy musi również zgadzać się jakiś numer wersji czy data powstania? Następne sprawa czy ma może ktoś filmik gdzie jest szczegółowo pokazane jak wgrać poprawnie firmware? Na tych wszystkich filmikach jest tylko jak zrobić to przez Open tx , ale jak i co wgrać później przez samą aparaturę to już bieda.

Edytuj posty!

Naprawdę nikt mi nie pomoże ?
FROG lite 218- KISS F3 32bit v1.03 , Emax 2205-2600kv ,
RC Afro 30A Race Spec Mini ESC (OPTO) , Runcam Swift.

Tokio SX , Betaflight F3 , T-motor f40 2400kv , ESC t-motor 30A dschot , tbs unify pro Racing , Runcam swift 2.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Bindowanie - 9XR Pro / FrSky DJT / D8R-II Plus

Post autor: Adrián »

Awatar użytkownika
MustangM
Posty: 29
Rejestracja: sobota 11 mar 2017, 10:31
Lokalizacja: Berlin

Re: Bindowanie - 9XR Pro / FrSky DJT / D8R-II Plus

Post autor: MustangM »


Dzięki Adrian ale już przerabiałem ten artykuł. Robiłem nibi wszystko tak samo i wciąż nic. Aparatura jest nowa , może brakuje w niej jeszcze jakiś sterowników czy coś ?

Zrobiłem to tak. Ściągnąłem opentx companion , zainstalowałem i wgralem to oprogramowanie w aparaturę. Następnie ściągnąłem z Frsky-RC firmware dla Xjt oraz dla odbiornika. Wgralem je na kartę Taranisa w plik firmware. Następnie poprzez Menu aparatury wszedłem w plik firmware i zainstalowałem oba oprogramowania. Odbiornik reagował poprawnie , czyli świeciła zieloną diodą i czerwona mrugała.
Nadajnik ustawiony na D16 I 16ci i nic. Myślę jednak ze robię coś źle , ponieważ cały czas mam dostępne D16 , D8 , LTd a Wgrywalem wersję EU.

Nie wiem co jeszcze mam zrobić , bądź co robię źle , że nie chce to działać. Oczywiście cały czas brak dźwięku bindowanie.
FROG lite 218- KISS F3 32bit v1.03 , Emax 2205-2600kv ,
RC Afro 30A Race Spec Mini ESC (OPTO) , Runcam Swift.

Tokio SX , Betaflight F3 , T-motor f40 2400kv , ESC t-motor 30A dschot , tbs unify pro Racing , Runcam swift 2.
ODPOWIEDZ