Latanie wewnątrz hali/ koscioła podczas imprezy...

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

MichalNow80
Posty: 2
Rejestracja: piątek 09 cze 2023, 10:10

Latanie wewnątrz hali/ koscioła podczas imprezy...

Post autor: MichalNow80 »

Dzień dobry

Na wstępie witam wszystkich na forum, mam nadzieję, że nie zaśmiecam pytaniem - nigdzie nie znalazłem odpowiedzi.

Czy możecie podpowiedzieć mając następujące założenia - czy mogę latać ( ewentualnie co mogę zrobić aby moc latać i nagrać film)

1) DJI Mini 3 pro - 249 gram + osłony na śmigła ( to już więcej niż 249 gram)
2) uprawnienia a1/2/3
3) "impreza" zamknięta ( goscie/ uczestnicy poinformowani o dronie), zgoda organizatora i/lub zarządcy budynku
4) ...wyjątkowa ostrozność....
5) od 20 do 300 osób ( hala / knajpa/ kosciół)
6) mam standardowe ubezpieczenie OC (dron)

Generalnie - jeśli lot jest wewnątrz budynku - czy kwalifikuje się pod prawo lotnicze ?
Nie mniej jednak chciałbym to zrobić w miarę zgodnie ze sztuką z odpowiednim zabezpieczeniem "prawnym". - Czy sa takie opcje ?

Pozdrawiam Michał
df2
Posty: 662
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: Latanie wewnątrz hali/ koscioła podczas imprezy...

Post autor: df2 »

Czy szukałeś coś w temacie zanim napisałeś na forum?

https://www.ulc.gov.pl/pl/drony/czesto- ... z-budynkow
df2
Posty: 662
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: Latanie wewnątrz hali/ koscioła podczas imprezy...

Post autor: df2 »

Zabezpieczeniem prawnym będzie ubezpieczenie posiadające zakres latania w budynku.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Latanie wewnątrz hali/ koscioła podczas imprezy...

Post autor: pawelsky »

Ja to bym sie powaznie zastanowil czy rzeczywiscie jest sens uzywania drona w hali/knajpie/kosciele z uwagi na halas, podmuch, ciekawskosc (a pozniej potencjalnie rowniez trzezwosc) gosci. Na zewnatrz jeszcze rozumiem, ale w srodku?
MichalNow80
Posty: 2
Rejestracja: piątek 09 cze 2023, 10:10

Re: Latanie wewnątrz hali/ koscioła podczas imprezy...

Post autor: MichalNow80 »

Ok - dziekuję ( tego nie widziałem - jest to jakis odnośnik)
df2 pisze: wtorek 20 cze 2023, 08:46 Czy szukałeś coś w temacie zanim napisałeś na forum?

https://www.ulc.gov.pl/pl/drony/czesto- ... z-budynkow
Jednak tu nasuwa się pytanie - czy jeśli mam zgodę nadzorcy/ właściciela budynku / organizatora imprezy - czy za latanie nad ludźmi ( w zamkniętym pomieszczeniu) mi cos grozi - chodzi o prawo lotnicze itp.... ( cytując "Przepisy unijne nie regulują zasad wykonywania lotów wewnątrz budynków" ale w jakiś stopniu regulują latanie nad ludźmi - tylko czy w zamknietym pomieszczeniu te przepisy mają zastosowanie " ) rozumiem, że rejestracja w drone radar nie jest tu istotna...

Inny przykład - na przykład.... organizator koncertu chce, żebym nagrał kawałek piosenki z drona / koncert w hali - jak można się do tego odnieść ?
Założenia jak wcześniej, 249 gram, osłony, zgody organizatora, ludzie poinformowani itp....

Są tu trzy aspekty
1) nic się nie stanie, wszystko przebiegnie prawidłowo - ktoś zobaczy końcowy materiał i będzie "węszył jak on to nagrał, czy mógł to nagrać itp"
2) ktoś ciekawski będzie sie pytał operatora w trakcie/ po locie - "jakim prawem on lata...."
3) "kraksa"

Pozdrawiam
df2
Posty: 662
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: Latanie wewnątrz hali/ koscioła podczas imprezy...

Post autor: df2 »

Będziesz sądzony indywidualnie przez sąd.
Ktoś musi Cię do sądu podać.

Wszystko o przepisach prawa lotniczego w przypadku lotu wewnątrz budynku zostało już napisane.

Teraz szukaj przepisów dotyczących obrazy uczuć religijnych, imprez masowych, uszkodzeń ciała i mienia, przepisów środowiskowych i rodo.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Latanie wewnątrz hali/ koscioła podczas imprezy...

Post autor: pawelsky »

MichalNow80 pisze: wtorek 20 cze 2023, 12:26 2) ktoś ciekawski będzie sie pytał operatora w trakcie/ po locie - "jakim prawem on lata...."
Pytan od ciekawskich w trakcie lotu mozesz byc akurat pewny na 100%, wiec juz teraz zorganizuj sobie taka "koszulke operatora drona" ;)

koszulka.png
koszulka.png (73.13 KiB) Przejrzano 656 razy
majek
Posty: 267
Rejestracja: czwartek 20 wrz 2012, 22:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Latanie wewnątrz hali/ koscioła podczas imprezy...

Post autor: majek »

Ja wiem, że ludziom już się zafiksowało, że zdjęcie z góry = zdjęcie z drona, ale to przecież nie jest jedyna opcja.
Przy niewielkiej wysokości pomieszczenia spokojnie wystarczy monopod z gimbalem i normalnym aparatem czy kamerką - nie ma problemu z hałasem, ludzie nie będą się za tym oglądać ze strachem, nie ma też niebezpieczeństwa związanego z dronem.
ODPOWIEDZ