Napęd lotki za pomocą bowdena

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4659
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Napęd lotki za pomocą bowdena

Post autor: pma_ »

Zawsze używałem normalnych popychaczy i z nimi nie mam problemów.
Tym razem chcę użyć czegoś takiego http://abc-rc.pl/p/108/3075/zawias-dzwi ... bnica.html i w sumie najlepiej byłoby to napędzać bowdenem.

No i tu jest kilka pytać:
  • - jak bardzo można wygiąć bowden
    - czym go zakończyć z drugiej strony
    - bowden będzie w styropianie jakieś dodatkowe mocowanie/usztywnie konieczne czy wystarczy go na cełej długości do styro przykleić?
    - o czymś trzeba widzieć jeszcze wady zalety uwagi?
Skrzydło to będzie X9 od Boro napęd hs82mg
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
ECO400
Posty: 5743
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 13:53
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ECO400 »

pma_ pisze:- jak bardzo można wygiąć bowden
- czym go zakończyć z drugiej strony
- bowden będzie w styropianie jakieś dodatkowe mocowanie/usztywnie konieczne czy wystarczy go na cełej długości do styro przykleić?
- o czymś trzeba widzieć jeszcze wady zalety uwagi?
1. mocno ;-) , nie wiem jak to sprecyzować ale tam masz drut 0,8mm i plastikową rurkę wzmacniając a giętkość takiego zestawu jest spora
edit: chyba to zdjęcie najlepiej obrazuje giętkość takiego bowdena: http://www.modelarski.com/produkty/s_17 ... C_0457.JPG
2. możesz na końcu wkleić coś takiego: http://abc-rc.pl/p/113/2206/snap-nylono ... bnica.html (albo metalowe)
3. wystarczy ze zrobisz rowek w styropianie, wciśniesz w niego bowden i przykleisz go (może być punktowo np. co 5cm)
Awatar użytkownika
Roman
Posty: 1652
Rejestracja: niedziela 06 cze 2010, 19:34
Lokalizacja: WLKP

Post autor: Roman »

Przerabiałem w kolegi modelu ten rodzaj popychacza-schowanego na tradycyjne mocowanie , może jest znacząca różnica pośród producentów w jakości tych zawiaso-popychaczy , ale ten co miałem z nim doczynienia miał bardzo duże luzy .
I tak skończysz na LawMate
Awatar użytkownika
konrad_p
Posty: 379
Rejestracja: poniedziałek 10 gru 2012, 21:19
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: konrad_p »

ECO400 pisze:1. mocno , nie wiem jak to sprecyzować ale tam masz drut 0,8mm i plastikową rurkę wzmacniając a giętkość takiego zestawu jest spora
edit: chyba to zdjęcie najlepiej obrazuje giętkość takiego bowdena: http://www.modelarski.com...54_DSC_0457.JPG
2. możesz na końcu wkleić coś takiego: http://abc-rc.pl/p/113/22...e-drobnica.html (albo metalowe)
Co do wyginania bowndena to wszystko zależy co w środku pancerza siedzi. Jeśli bownden ryflowany o taki http://www.modelemax.pl/product_info.ph ... cts_id=373
to można giąć spokojnie. Ta linka co ją Dawid pokazał to jest napęd Pul-Pul-a.
Jeśli wsadzisz w pancerz to bardzo szybko linka przetrze pancerz i będzie po napędzie. Ze stalowym rdzeniem raczej do mniejszych łuków.
Pozdrawiam Konrad P.
Jeśli nie jesteś zdolny widzieć więcej ponadto co widzialne, nie możesz zobaczyć niczego.
Ruth Bernhard
Awatar użytkownika
ECO400
Posty: 5743
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 13:53
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ECO400 »

konrad_p, wiem, ale zdjecie to pokazuje mniej więcej jak można zwykły bowden wygiąć, o to mi chodziło. W internecie nie znalazłem zdjęcia tego ryflowanego tak mocno wygiętego. Sklepy modelarskie wysyłając taki bowden do klienta zwijają go podobne do tego co pokazałem na zdjęciu, więc jest elastyczny ;)
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Post autor: jelcyn »

Lepiej odpuścić takie przeniesienie napędu. Jest do kitu. To się usuwa i przerabia na dźwignie.
Awatar użytkownika
konrad_p
Posty: 379
Rejestracja: poniedziałek 10 gru 2012, 21:19
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: konrad_p »

ECO400 pisze:ale zdjecie to pokazuje mniej więcej jak można zwykły bowden wygiąć, o to mi chodziło.
No to kurcze nie załapałem. :-) Dokładnie tak można wygiąć bownden ale w takim łuku działa do przysłowiowej du.y. :-)
Zdecydowanie lepiej przerobić aby nie trzeba było tak giąć bowndena. Czym prościej tym bezpieczniej. ;-)
Pozdrawiam Konrad P.
Jeśli nie jesteś zdolny widzieć więcej ponadto co widzialne, nie możesz zobaczyć niczego.
Ruth Bernhard
Rumcajs

Post autor: Rumcajs »

Opory przy takim łuku pozbawią serwo połowę mocy, o ile nie więcej.. Weź w łapkę kawałek cięgna, i przejdź się do najbliższego sklepu rowerowego - a tam poproś sprzedawcę o pancerze do linek od przerzutek (ale porządniejsze - z teflonową wkładką). Teflon łagodzi tarcie, i bez problemu można go wyciągnąć z pancerza. Są różne średnice - gdyby był za cieńki poproś o pancerz do hamulców, bywają o nieco większej średnicy.
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4659
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

No to mnie zmartwiliście, chciałem mieć gładkie skrzydło. Kombinowałem nad zrobieniem RDS ale za skomplikowane toto jest.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
KiT
Posty: 80
Rejestracja: piątek 04 sty 2013, 11:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: KiT »

W zagim zrobilem kiedys RDS (rotary drive system) do napedu lotek. Konstrukcja calkowicie schowana w skrzydle, luzow brak, tylko kupic to bylo trudno.

Tak to dziala:



Edit: az tak skomplikowane to nie jest. Godzina pracy.
Serdecznie Pozdrawiam,
Robert
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4659
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

KiT pisze: Edit: az tak skomplikowane to nie jest. Godzina pracy.
Jak działa RDS to wiem, tylko powiedz mi jak połączyłeś serwo z drutem napędzającym lotkę?
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
KiT
Posty: 80
Rejestracja: piątek 04 sty 2013, 11:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: KiT »

Wlasnie ten element kupilem. Sklada sie z przejsciowki dla roznych wieloklinow oraz elementu do mocowania druta.

Jednakze widzialem tez inny patent do serw z melatowym wieloklinem. Nagwintowany drut wkrecony w srodek wieloklinu na loctite, a dopiero potem koncowka byla zaginana.

Troche wiecej kombinacji. Tylko jak serwo padnie to wymieniasz calosc.

Tutaj masz gotowca:

http://www.acemodel.co.uk/rc-equipment/ ... d_318.html
Serdecznie Pozdrawiam,
Robert
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4659
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

KiT pisze:Wlasnie ten element kupilem. Sklada sie z przejsciowki dla roznych wieloklinow oraz elementu do mocowania druta.

Jednakze widzialem tez inny patent do serw z melatowym wieloklinem. Nagwintowany drut wkrecony w srodek wieloklinu na loctite, a dopiero potem koncowka byla zaginana.

Troche wiecej kombinacji. Tylko jak serwo padnie to wymieniasz calosc.

Tutaj masz gotowca:

http://www.acemodel.co.uk/rc-equipment/ ... d_318.html
Patent z wkręcanym drutem jest niezły, natomiast cena tego gotowego jest lekko abstrakcyjna, serwo jest tańsze niż ten RDS.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
KiT
Posty: 80
Rejestracja: piątek 04 sty 2013, 11:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: KiT »

No niestety. Moj kosztowal $6 i sciagalem to z Australii. Ale to dawne dzieje.

Jeszcze Ci zostal push-pull na nylonowej nici i malej rolce na osi steru. Wszystko co potrzebujesz masz, ale z tym jest sporo pracy.
Serdecznie Pozdrawiam,
Robert
Awatar użytkownika
konrad_p
Posty: 379
Rejestracja: poniedziałek 10 gru 2012, 21:19
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: konrad_p »

A czy takie rozwiązanie nie sprawdziło by się.
Normalny (metalowy) orczyk obcinamy. Dobieramy pręt stalowy o śr. 1-2mm większej od zewnętrznej średnicy orczyka. Podwiercamy kawałek tego pręta z jednej strony do średnicy obciętego orczyka a z drugiej strony do śr. pręta. No i wszystko na CA plus ewentualnie śrubki (te robaczki czarne). Dokładnie jak na tym linku.
Faktem jest że trochę pracy będzie.
Pozdrawiam Konrad P.
Jeśli nie jesteś zdolny widzieć więcej ponadto co widzialne, nie możesz zobaczyć niczego.
Ruth Bernhard
ODPOWIEDZ